Nástup IPv6

26. června 2008 v 17:17 | Martin |  Nezařaditelné
Protokol IPv6 asi nemusím nijak moc představovat, přeci jen se o něm mluví už řadu let. Ale ve stručnosti pro pořádek:
IPv6 je nová generace internetového protokolu, která řeší neduhy současně požívaného protokolu IPv4. Tím hlavním neduhem je nedostatečná kapacita adresního rozsahu v IPv4, kdy není dostatek volných adres - IPv4 dovoluje identifikovat pouze 4,294,967,296 uzlů v síti - tedy klientů, serverů, routerů atd. Aby se tento problém obešel, byl aplikován překlad adres NAT, který dovoluje díky neveřejným adresám problém s nedostatkem všech adres vyřešit. Neveřejné adresy se práve díky NATu mohou požívat vícenásobně.
IPv6 však již může určit 2128 míst v sítí a to je více jak známých hvězd (včetně těch popových) nebo více jak zrnek písku na zemi.
Přes všechna varování, že adresní prostor dojde tu roku 2023, tu roku 2011 se zdá, že to poskytovatele příliš netrápí a přestože již zákazníkům mohou nabídnout IPv6, tak rychlost závádění připomíná rychlost zavádění WiMAXu - V roce 2006 se tvrdilo, že boom přijde v roce 2007. V roce 2007 se tvrdilo, že přijde v 2008. V půli roku 2008 nemám z žádného boomu nikterak velký pocit. Raději WiMAX označili jako síť 4G ať je chvilku klid.
Ale zpět k IPv6. Nebyla by to Evropská komise, která skrze komisařku Viviane Redingovou vyzvala členské země, aby zajistily, že úřady a podniky budou připraveny k přechodu na nový protokol do roku 2010. Zřejmě se připravuje nová směrnice...
Osobně si myslím, že pokud IPv4 adresy dojdou, tak je prostě nikdo nikomu nepřidělí a nabídne mu rozsah IPv6. Poskytovatel používající Mikrotik zkrátka začne připojovat klienty s rozsahem z IPv6 a dnešní operační systémy IPv6 podporují.
O zkušenosti s protokolem IPv6 můžete diskutovat zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 coach outlet online coach outlet online | E-mail | Web | 26. prosince 2012 v 9:32 | Reagovat

http://www.coachoutletstoreonlinefu.com

coach outlet online

coach outlet store online

http://www.coachfactoryoutletonlineseller.com

coach factory outlet

coach factory outlet online

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama