Jeněk Zdanda – alias Deu – ten, který pustil internetu žilou

24. června 2008 v 13:01 | Jeněk Zdanda a jeho právník |  Historie
Ztracen v dějinách: Jeněk Zdanda, alias Deu, nominovaný na Osobnost českého Internetu v anketě Český Zavináč za rok 2002.


Píše se rok 2001 a Jeněk Zdanda buduje svůj první radiový spoj. První "nekomerční" spoj v ČR, první "černá díra" do internetu. Proč černá díra? Protože se podle všeho nejednalo o nic jiného než napíchnutí se na počítač umístěný v hostingu a následné vytažení dat vzduchem až k sobě domů. Jak přesně to bylo, ví dnes asi již jen Jeněk sám.

Tehdy Jeňka napadla spásná myšlenka: vždyť internet může mít každý! Stačí když se pár lidí společně složí na potřebný hardware a vzduchem si mohou přivést internet k sobě domů, do práce nebo tam kde potřebují. Jeněk jednal pohotově, založit doménu http://www.czfree.net a společně s člověkem přezdívaným Carlos tam umístil diskusní fórum. Cíl by jasný: sdružovat zájemce o budování "free" infrastruktury.

Začátkem roku 2002 se na fóru začali registrovat první zájemci a diskuse se začala nabírat na obrátkách. V květnu 2002 došlo k připojení dalšího místa - nodu Bakulák. (Historické foto výhledu z nodu Bakulák lze najít zde.)

Zlomovým okamžikem byl článek otištěný v 28. čísle týdeníku Computerworld (2002), ve kterém byly uvedeny informace o projektu Czfree.net, cituji: Dalším způsobem využití Wi-Fi je stavba podomácku vytvořených sítí, které navzájem propojují její účastníky povětšinou "nadšence radioamatéry" nebo prostě členy, kteří chtějí sdílet prostředky v síti s ostatními a být alespoň nízkou rychlostí stále připojeni k internetu. Takových sítí je v Česku už více a nejznámější je zřejmě projekt CZFree.Net (www.czfree.net). Tento článek vyvolal boom v počtu IT-čkářů, kteří se o CZFree tímto dověděli.

Myšlenka, kterou Jeněk Zdanda propagoval, byla poměrně snadná: komunitní připojení, kdy člověk připojí sám sebe, přispěje na infrastrukturu a pomůže připojit jiné. Sám Jeněk to vyjádřil takto: na Andělu máme něco mezi 384 a 512kbps …. Na víc zatím není - až nás bude více, budeme rychlejší . Hodně si slibuji zejména od roamingu více sítí dohromady, myslím že až bude dostatečný počet uživatelů, nebude problémem pořídit vlastní zahraniční linku a vlastní spojení do Nixu... (zdroj CZF)

Bohužel s prudkým rozvojem přišly i neduhy a problémy: nejasná vlastnická struktura a nejasná organizace. Díky medializaci se do CZFree začali hlásit více a více lidé, kteří se jen chtěli připojit a byli jen málo ochotní dělat něco pro jiné. Tito lidé měli defakto komerční přístup: já něco zaplatím a pak dostanu 32 kbps neomezené konetivity zdarma… Komu se vlastně platí a za co? To nebylo jasné.

Dalším skokem v rozvoji CZFree.net bylo objevení softwarového balíku Host AP. Díky Host AP bylo možné z PCI karty v Linuxovém routeru udělat plnohodnotné AP, které jinak v té době stálo přes 10 000 Kč. Hitem CZFree se staly PCI karty XI-626 založené na chipsetu PRISM. Tyto PCI karty znamenaly pokles ceny za přípojné body i za klientské stanice. To byl další motor rozvoje.
Radiové spoje se zakrátko začali ukazovat jako problémové pro vedení páteřních linek. V té době se ve fóru CZFree rozvinula diskuse o amatérských optických pojítcích. A tak vznikl další velký Jeňkův sen: pokud bude infrastruktura dosti hustá, bude body sítě možné propojit optickými pojítky. Pokud se komunita dá dohromady, bude cena takových pojítek v řádu několika tisíců a budou moci přenášet až 100 Mbps. Svojí ideau Jeněk vyjádřil v novoročním přáni na rok 2003: "Nový rok přináší komunitě CZFree.Net nové úkoly, mezi které patří zejména nalezení cesty k novým technologiím, které nám umožní masové rozšíření CZFree.Net mezi širokou veřejnost a rozvoj broadband audio/video aplikací. Wi-Fi technologie se ukázala jako nejlepší pro koncové nasazení a lokální pokrytí, ovšem její kapacita díky vysokému využití mikrovlnného prostoru v centru měst nedostačuje pro propojení větších a navzájem vzdálených komunit v místech hustého využití sítě. Odpověďí na tento problém je optická technologie Ronja, která má dostatečnou kapacitu na rozšíření sítě pro tisíce uživatelů, při zachování cenové dostupnosti pro komunitu." - (zdroj CZF)

Jeněk a několik dalších nadšenců se vrhlo do vývoje optického pojítka. Avšak pomalu toho začalo být nad hlavu: rozvoj sítě, lezení po střechách, řešení konektivity, moderování diskusí na CZFree, vývoj vlastních driverů pro Host AP, vývoj optických pojítek…

Jeněk nikdy lepil jedno přes druhé… Byl *stále* dostupný na telefonu, *obratem* vracel veškerý zapůjčený hardware, nikdy nezameškal žádné schůzky, montáže a měření signálu, plnil všechny sliby, sliby a zase sliby, a tak všichni lidé byli plně spokojení a měli krásný pocit jak to vše v CZFree funguje.

A tak se zakrátko Jeněk Zdanda alias Deu pro mnohé stal symbolem "boha" který se jako duch náhle zjeví, vychrlí množství vizionářských konceptů a výplodů a pak diplomaticky zmizí…. A protože se do hotovo začaly míchat i peníze, stal se pro některé Jeněk Zdanda symbolem zcela spolehlivého obchodníčka.

Nadšení Jeňka pokračovalo i v roce 2004, jak je to vidět z jeho "novoročního projevu". Zakrátko se však Jeněk z diskuzí na CZFree odmlčuje a celý běh komunity nechává na pospas času a ostatních.

Další příspěvky na fóru Czfree jsou již velmi sporadické a ukazují, že Jeněk opouští aktivní působení v rámci CZFree, cituji: ...vyřešení současného stavu fóra a jeho další vývoj, tj. zaplacení a organizace těch, kteří se chtějí na dalším pokroku globální komunity vyvíjet. Současný stav fóra se snadno dává za vinu nám, a my bohužel nemáme v současné době čas ani prostředky na jeho správu a vývoj. Proto chceme uvolnit vlastnictví domény a veškerý informační obsah fóra a mapy pro sdružení, které zajistí jeho financování a další kroky směrem k zaručení jeho funkce pro celou komunitu. Tento krok jsme ochotni učinit ovšem jen do struktury, která má jasnou právní a smluvní subjektivitu a díky účastí více subjektů bude garantovat, že hodnoty, kterým jsme obětovali mnoho úsilí, zůstanou zachovány a budou směřovat k dalšímu, pozitivnímu vývoji pro celou komunitu. (zdroj CZF)

Poslední Jeňkův příspěvek na fóru CZFree je z června 2005.

S nadsázkou můžeme říci, Jeněk Zdanda odešel stejně jako přišel. A dnes po něm ani pes neštěkne. Pokud však zapřemýšlíme, musíme uznat, že to co po něm zůstalo, je něco jedinečného - jak to nazvat nevím - třeba, že český internet je v celém světě jedinečný.Doporučuji shlédnout "Dokumentarni volne siritelny film, ktery CZFree.Net natoci o CZFree.Net". Zajímavé je sledovat, že Jeněk Zdanda není nikde zmíněn jménem, ale několikrát se o však o něm hovoří jako o "něm". http://www.turnovfree.net/~stybla/czfree.net/, http://www.czfree.net/forum/showthread.php?postid=203587#post203587

Odkazy na doplňující materiály

(Pro právníky: Osoba Jeňka Zdandy je zcela smyšlená.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 longer longer | E-mail | Web | 26. června 2008 v 10:32 | Reagovat

Přesé, jasné, výstižné. Řekl bych, že to co Dea čeká každého z nás, udržování sítě CZFree.Net je časově dosti náročnou záležitostí, kterou je jen těžko možné skloubit s dalšími aktivitami - když síť nejde lidi prudí, to omrzí časem každého...

2 fyzik fyzik | E-mail | 1. července 2008 v 19:38 | Reagovat

Diky za clanek! Dovolil bych si doplnit, ze CZF prineslo mnoho do Ceskeho prostoru, zejmena umoznilo spouste madych lidi zkusit si postavit vlastni pocitacovou sit, naucit se neco o routovani, tahani dratu a bezdratu, pajeni,  zkusit si Linux, poznat podobne technologicke nadsence v okoli, ozkouset si organizaci lidi, zalozeni NGO na legalizaci takoveho sdruzeni (spojovaci.net v nasem pripade, czela.net a mnoha dalsi, ktera stale funguji a poskytuji komunitni sit i internet desetitisicum lidi) - a samozrejme zpristupneni Internetu pro verejnost, vcetne zasitovani ruznych dedin, kam pres nekolik kopcu nadsenci doskakali se signalem.

Tohle vsechno byla (a pro mnohe stale je) nejen velka legrace, ale take mnozstvi zkusennosti a schopnosti, ktere mnozi zurocili ve sve budouci kariere.

Krome toho poptavka po vselijakych klupmrech jako XI-626 zpusobila vznik mnohych specializovanych distribtoru, napriklad i4.cz, ze :) (Ahoj Honzo!), tedy zamestnanost atd.

Deu se sice precenil, co se tyce moznosti jednotlivce (vsak clovek by musel oplyvat nadpozemskymi schopnostmi, aby zvladl vsechno  o co se Deu pokousel)  tohle vsechno svym silenym nadsenectvim umoznil.

Sitim zdar

-F

3 dj-bobr dj-bobr | E-mail | Web | 3. července 2008 v 17:41 | Reagovat

Jo, Deu, kde je mu konec... kdo ho vlastně kdy naposledy viděl naživo?

Od té doby, co jsme tahali 10/5GHz páteř na Jižňáku a u Kozla, jsem ho asi neviděl (a že už to pár let bude)..

4 natrzena huba natrzena huba | 12. července 2008 v 12:22 | Reagovat

Hlavne ho zqacalo zajimat vic huleni ...

5 lazna lazna | 15. července 2008 v 11:16 | Reagovat

Co jsem slysel, tak opatchovava systemy v Kommerzbank...

6 jaja jaja | 6. ledna 2010 v 16:07 | Reagovat

uz davno ne, mel jine zajmy nez byti spolehlivy a tak se spoluprace po chvili prerusila...

7 Q Q | 3. listopadu 2010 v 18:33 | Reagovat

Jak přesně to bylo, ví dnes asi již jen Zdeněk sám

Kdepak - vi to jeste jedna osoba, co mu s tim propojenim pomahala (vidis me vole? Neee, mavej... mavaaam ... jo uz te asi vidim ... hele dole stavej hasici, padam z ty strechy).
Deu sem importoval (s historickyma ISA WiFi kartama) ten napad a mel stesti, ze se diky tehdejsim cenam a hladu po datech prosadil - sice podnikatelsky dopadl tak, jak dopadl, ale napad zije dal a byl pro cesky net IMO pomerne silnym impulzem - to je vec, kterou mu asi nikdo neodpare.
Jinak s nim v kontaktu stale jsem a vim, ze stale zije.

8 ant ant | E-mail | Web | 31. srpna 2011 v 15:55 | Reagovat

no vidam ho skoro denne, zije a diky nemu jsem mel par mesicu net nez jsem se stejne jako on odstehoval mimo PHU.

9 ANONYM ANONYM | E-mail | 9. května 2012 v 19:13 | Reagovat

[4]:lazna: Nevíš o čem mluvíš...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama