Novinka AirView® - spektrální analyzér

2. dubna 2009 v 10:42 | Mikesh |  Telekomunikace
Mnozí z vás již slyšeli o novince AirView® a jste jistě zvědaví, jak funguje. Jako autorizovaný distributor značky Ubiquity® pro Českou republiku jsme pro Vás tuto novinku otestovali.
Popis jednotky AirView®

Jedná se o spektrální analyzér, který tvoří USB radiový modul a software. Tento komplet je zatím dostupný pouze ve verzi 9 (pro pásmo 900MHz) a 2 (pro pásmo 2,4GHz) - výrobce také připravuje stejné zařízení pro pásmo 5GHz. Dongle je ve dvou variantách - s integrovanou a odnímatelnou externí anténou připojenou přes MMCX konektor.

K plné funkčnosti zařízení budete ještě potřebovat AirView® software, který je zdarma ke stažení zde. Demo programu si můžete prohédnout zde.

Program je podporován na všech nejrozšířenějších OS: Mac 10.5 a vyšší, Linux (již brzy ke stažení), MS Windows verze od XP SP2 až po Vista SP1 a také ve verzích pro 32bit/64bit.

Pozn. ve strojích musí být instalována JAVA (Java Runtime Environment) verze 6.
Veškeré další informace o produktu naleznete na stránkách výrobce: http://www.ubnt.com/airview/.


Nyní k samotnému testu:

Pro test jsme použili již zmíněný testovací kousek AirView® (model s integrovanou anténou v těle zařízení) pro pásmo 2,4 (2400-2485). K umělému "zarušení" byla použita novinka WA-6202-V3 od CC&C® s podporou technologie 802.11n. Tato nová technologie má dvojnásobnou šířku kanálu, celkem tedy zabírá 40MHz (b/g 20MHz). Na screenshotech dole, sledujte jak se mění "zarušení" kanálů v závislosti na použité normě vysílání.

Pro ty, kdo se ještě nedívali na demo programu AirView, jen podotknu, že program je rozdělen do tří oken s třemi různými typy grafů. Níže si stručně popíšeme jednotlivá okna.

Channel Usage View (Přehled využití kanálů)

Tento graf je ideální pro určení nejlepšího kanálu a dosažení tak optimálního výkonu WiFi sítě v oblasti vysílání. V grafu je každý kanál v rozmezí pásma zastoupen sloupcem a zobrazuje procenta představující relativní využití konkrétního kanálu. Toto procento se vypočítá poměrem obsazení kanálu a celkovou sílou radiového vysílání - tyto hodnoty jsou načítány po celou dobu od začátku měření. Pokud chcete zjistit aktuální stav prostředí - je dobré program uzavřít a znovu spustit.
Měření pásma silně zarušeném normou 802.11 g + mírné zarušení dalšími sítěmi v 802.11b/g.
Měření pásma silně zarušeném normou 802.11n + mírné zarušení dalšími sítěmi v 802.11b/g.

Waveform Chart (Graf zobrazující průběh vlnění)

Tento graf ukazuje celkově shromážděnou energii radiových vln od začátku měření programem AirView®. Využití pásma v dBm je zobrazeno v celém frekvenčním rozsahu. Barvy ukazují sílu energie v dané frekvenci v závislosti na celkovém zatížení frekvenčního pásma. Například modrá barva ukazuje sílu, která se v průběhu měření objevila ve vzduchu s relativně nízkou četností i když chvilkově se mohlo toto zatížení pásma objevit až na špičce grafu (např. 1x denně na 2 hodiny padá všem síť, protože Honza Rušič pošle na hodinku do vzduch pořádnou dávku dBm). Teplejší barvy (např.: zelená, žlutá, oranžová až po červenou) ukazují silné využití pásma po celou dobu měření - čím červenější, tím je daný rozsah nejvíce využitý po celou dobu měření.

Měření pásma silně zarušeném normou 802.11 g + mírné zarušení dalšími sítěmi v 802.11b/g.
Měření pásma silně zarušeném normou 802.11 n + mírné zarušení dalšími sítěmi v 802.11b/g.

U obou výše uvedených grafů je výhodou, že údaje se zaznamenávají (načítají) za celou dobu měření, takže pokud měříte celý den, vidíte, jak je pásmo během dne využíváno. Díky tomu je možné zvolit nejčistší kanál pro instalaci v dané lokalitě.

Real-time View (Graf zobrazující momentální zatížení s rychlostí 3,5 FPS)

Tento graf zobrazuje hodnoty radiového vysílání (v dBm) v tzv. "real-time" (momentální hodnota). K dispozici jsou tři druhy křivek (Current - momentální; Average - průměrná; Maximum - maximální naměřená hodnota). Zase pokud chcete vynulovat naměřené hodnoty, je dobré si celé měření uložit, program vypnout a znovu zapnout.
Měření pásma silně zarušeném normou 802.11 g + mírné zarušení dalšími sítěmi v 802.11b/g.
Měření pásma silně zarušeném normou 802.11 n + mírné zarušení dalšími sítěmi v 802.11b/g.


Závěrem bych rád podotkl, že z výše uvedených grafů je dobře vidět velká zatíženost pásma zařízeními pracujícími v normě 802.11n, které zabírají dvojnásobnou šířku pásma - tato skutečnost jistě nepotěší mnohé ISP - naštěstí však 802.11n ještě do venkovního prostředí neproniklo.

Dále pak, že spektrální analyzér bude neocenitelným pomocníkem při zkoumání rušení během např. 24hod. měření a pomůže vám při rozhodování výběru vhodné technologie pro oblast nasazení nového spoje. Zejména až budou dostupné verze i pro ostatní pásma.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | E-mail | Web | 6. května 2009 v 12:55 | Reagovat

Zdravím,zakoupil jsem spektrální analyzér a docela mě překvapilo co to umí. Mohu jenom doporučit. Pokud by výrobce poskytl toto zařízení i pro pásmo 5GHz bylo by to super.
Honza

2 duchman duchman | E-mail | 6. května 2009 v 17:13 | Reagovat

zajimalo by mne,jestli a jakym zpusobem zobrazuje tenfo analyzer signaly typu FHSS (breeznety a jine preskakujici uzkopasmove systemy)

3 Isamik Isamik | E-mail | 22. května 2009 v 16:59 | Reagovat

Zdravicko, chtel bych se zeptat, jestli je mozne ulozit zaznam ze spektraku a pak si je znova prehrat. Dale jestli se program musi vazne zapnout a vypnout, nebo staci zmacknout tlacitka ResetAllData jak je videt v demu. A jeste jedna vec do jakeho souboru se pripadne ukladaji data, jestli je mozne dalsi zpracovani dat.

4 Vi'tek Vi'tek | 18. června 2009 v 9:28 | Reagovat

Můžete jako autorizovaný distributor zjistit jestli výrobce náhodou neplánuje verzi pro pásmo 5GHz? Věřím, že zájem by byl :-)

5 Vašek Vašek | E-mail | 28. června 2009 v 19:51 | Reagovat

Dobrý den,
mohu porosit o par rad ohledně spektrálního analyzéru.
Předem děkuji za brzkou odpověd na mail         nemecek.V@email.cz

              S pozdravem Václav Němeček

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama