Zabezpečovací systémy OASiS v nabídce

14. července 2009 v 13:38 | Martin |  Telekomunikace
Pokud u zákazníka instalujete připojení k internetu proč rovnou nenabídnout i zabezpečení objektu? Cesta k zákazníkovi se tak více vyplatí.

Proto jsme náš sortiment rozšířili o prvky EZS tedy Elektronického Zabezpečovacího Systému. Konkrétně jsme si pro rozšíření vybrali specializovaného a zejména renomovaného výrobce českou firmu Jablotron.

Nabídka se soustředí na bezdrátový systém (jak také u i4wifi jinak:) a to konkrétně systém OASiS.
Tyto prvky spolu komunikují na frekvenci 868 MHz s protokolem OASiS, což jim umožňuje Všeobecné opravnění VO-R/10/03.2007-4, které je určeno právě pro prvky s kratším dosahem bez trvalého vysílání.

Výhodou bezdrátového systému je snadná instalace a celý systém prvků zabezpečení lze skládat jako lego. Zároveň systém zachovává vysoký stupeň bezpečnosti proti sabotáži.

A nyní již k jednotlivým prvkům EZS OASiS:

Ústředna a klávesnice


Centrem a "mozkem" celého systému je ústředna JA-82K, která obsahuje základní elektroniku, síťové napájení a 4 drátové vstupy pro případné kombinování s drátovými detektory a sirénami. Ústřednu je vhodné umísťovat tak, aby při vniknutí nebyla hned vidět.
Ústředna umí rozlišovat až 3 zóny s přiřazenými detektory, které lze aktivovat odděleně.

Pro zajištění trvalého napájení i při výpadku produ je je nutné ústřednu vybavit zálohovacím 12 V 2,2 Ah bezúdržbovým akumulátorem SA-214/2, který se připojuje na svorky úsředny.

Aby mohla ústředna komunikovat s bezdrátovými detektory a sirénami, lze ji vybavit modulem JA-82R, který se připojuje přímo na desku ústředny.

Tím by byl základ systému hotový, ale pokud chcete objektu opravdu zajistit účinné zabezpečení je vhodné EZS připojit na Pult Centrální Ochrany (PCO). Kdy v případě poplachu vyjíždí do objektu bezpečnostní služba.
Nejen k tomuto účelu slouží GSM modul JA-80Y, do kterého se vkládá SIM karta, která v případě poplachu informuje PCO, ale také Váš mobilní telefon. Pomocí modulu lze dálkově díky GPRS ústřednu také ovládat. Ovládání probíhá po přihlášení na stránky www.gsmlink.cz.

Ústředna s akumulátorem, GSM a radiovým modulem.

Pro ovládání ústředny, kódování apod. slouží klávesnice JA-80F. Klávesnic může být v systému více. Jedna umístěná u vchodu domu a druhá např. v prvním patře pro zajištění přízemí přes noc.

Detektory


Mezi nejběžněji používaný detektor patří PIR senzor pro detekci pohybu osob v místnosti JA-80P.

Jeho variantou je kombinovaný PIR detektor s detekcí rozbití skla (GBS - Glass Brake Sensor) JA-80PB. Oba senzory jsou nezávislé, informace tak přijde ze 2 čidel, čímž je poplach potvrzen. Detekce rozbití skla funguje na akustickém principu s jeho typickým průběhem.


Do systému lze však přiřadit i požární detektor JA-80S, který má zdvojenou funkci jak pro detekci požáru s dýmem, který funguje na optickém pricipu, tak i teplotní senzor pro čistě hořící kapaliny. Detektor je vhodné umísťovat tak, aby oblaky kouře směřovaly k detektoru.

Speciálním detektorem JA-84P je PIR senzor s kamerou a bleskem, která slouží pro potvrzení polachu. Při detekci pohybu je vytvořena sekvence fotek, které jsou přes ústřednu zaslány na mobil a k tomu určené stránky www.img.jablotron.cz, kde si je lze pod přihlášením vyzvednout. Fotky jsou uložené navíc v paměti samotného čidla, kde si lze přes USB stáhnout.
Pro funkci kamery je však nutné vybavit ústřednu navíc modulem JA-80Q, který je třeba pro příjem fotek. To je z důvodu právě použité frekvence 868 MHz, kdy jsou fotky zasílány do ústředny po částech, modul tyto části spojí a celek předá GSM komunikátoru.

Sirény

K dispozici je venkovní (bezdrátová) siréna JA-80Q, která používá piezo elektrický hlásič. Po ukončení akustické signalizace ještě dále siréna bliká pro snadné zjištění napadeného objektu.Vnitřní siréna JA-80L má hned více funkcí. Siréna se vkládá přímo do zásuvky 230 V a při vytržení při polachu vyšle signál sabotáže, čímž je poplach navíc potvrzen.
K siréně lze přiřadit i detektory autonomě tedy bez použití ústředny.
Další funkcí sirény je možnost přiřazení zvonkového tlačítka RC-89, které má v siréně přiřazen jiný "zvonkový" zvuk při aktivaci.

Celý systém lze samozřejmě konfigurovat nejen z klávesnice, ale také přehledně z počítače. K tomu slouží propojovací kabel JA-80T a software Olink. Tento způsob je zejména vhodný pro prvotní nastavení ústředny, zasílaných textů na mobil apod. Lze tak snadno zjistit, které čidlo poplach vyvolalo a v jaké zóně.
Jednotlivé detektory a sirény se ústředna elegantně "naučí" při vložení baterií do detektorů v případě, že je ústředna v servisním módu.

Možností a prvků systému OASiS je velké množství a náš sortiment budemem dále rozšiřovat dle Vašich potřeb.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama