Srpen 2009

Stručně o normě 802.11n

26. srpna 2009 v 11:22 | Martin |  Telekomunikace
O právě se schvalující normě 802.11n toho bylo již napsáno mnoho zejména z toho důvodu, že již uplynulo mnoho času od jejího vzniku. Jelikož se nám však roztrhl pytel s 11n produkty bude dobré shrnout o 11n technologii pár informací založených i na častých dotazech zákazníků.

Norma 802.11n se vyvíjí již hodně dlouhou dobu a její hlavní cíl je zvýšení rychlosti na Wi-Fi. K tomu v sobě implementuje snad všechny dostupné poznatky a technologie bezdrátového přenosu dat, co kdy byly vymyšleny. Finální podoba této normy sice není ještě stále schválená, ale to nejdůležitější jednání o technické podobě má již za sebou a možná se dočkáme již v září až listopadu oficiálního představení finální podoby.

Norma 11n používá modulaci OFDM a je tedy zcela legální tato zařízení provozovat v rámci Všeobecného oprávnění tak jako 11a/b/g.

Rychlost, kterou zařízení komunikují určují tzv. Modulační a kódová schémata MSC. Těchto je definováno celkem 31.
MSC 0-7 využívá např. nová jednotka Bullet M nebo router TP-LINK TL-WR741ND. Zde je možné mít standardní šířku kanálu 20 MHz, ale pro vyšší rychlost je třeba zvolit 40 MHz. Maximální teoretická rychlost MSC7 je 150 Mbps a je použita pouze jedna anténa. Reálné rychlosti nejsou nad 70 Mbps, ale uvidíme jak na tom bude Bullet M v našich testech.MSC 8-15 přidává technologii MIMO (Multile Input Multiple Output) tedy použití více antén na obou stranách. U těchto schémat konkrétně 2 antény (označováno jako MIMO 2x2). Není to tak, že jedna anténa vysílá a druhá přijímá, ale vždy vysílají a přijímají obě antény. Využívá se zde pro zvýšení rychlosti fázových posunů (velmi zjednodušeně řečeno). Tyto schémata využívají např. novinky NanoStation M, Rocket M a WA-6202-V3 a max. teoretická rychlost je 300 Mbps. Z měření nám vyplynulo, že je vhodnější při použití samostatných antén použít různé polarizace jednotlivých párů antén. Nové antény AirMAX od UBNT již v sobě 2 antény mají, takže stačí připojit pomocí příslušenství, které je u antén k Rocket M. UBNT uvádí max. reálné rychlosti 150 Mbps. Změřený máme WA-6202-V3, kde je max rychlost 100 Mbps.
Dále jsou to karty od Mikrotiku R52N a R2N. Mikrotik udává max. reálné rychlosti 200 Mbps. Karty jsme již měřili viz článek níže.


Další kódová schémata přidávají MIMO 3x3 až MIMO 4x4. S MIMO 4x4 jsem se zatím nesetkal a uvádí max. teoretickou rychlost 600 Mbps, což je strop 802.11n. Při použití 3 antén se nám osvědčili shodné polarizace všech antén.


K těmto technologiím navíc UBNT přidalo TDMA (Time Division Multiple Access), které slouží k přístupu ke kapacitě konektivity dle přidělených časových úseků - slibuje vyšší množství klientů na jedno AP a nižší odezvy.
TDMA s normou 802.11n nemá moc společného a jde o proprietální využití této technologie od UBNT. Samotná technologie TDMA je však používaná již dlouho (např. v GSM sítích, WiMAXu a dalších). Nejedná se tedy přímo o vlastní technologii z dílny UBNT.
Série M používá také AirOS a to ve verzi 5. V AirOS je přidána jedna důležitá volba: AirMAX on/off.
Právě AirMAX je vlastní 11n s TDMA. Pro vysoké rychlosti tedy musí být "on". Volba se nastavuje pouze v režimu AP, připojený klient zapne AirMAX při dostupnosti automaticky.

Tím narážím na kompatibilitu jednotlivých prvků:

Série M od UBNT není kompatibilní s žádným jiným výrobcem 11n prvků při zapnutém AirMAXu. (Z důvodu použití TDMA). Při vypnutém AirMAXU je kompatibilní i s jinými 11n produkty. Nevyužije se však naplno vysoká rychlost.

Mikrotik podporuje od RouterOS v4(beta) také 11n, ale opět není kompatibilní s jinými výrobci. Mikrotik musí být proti Mikrotiku.

TL-WR741ND a WA-6202-V3 kompatibilní jsou i s ostatními produkty (mimo Mikrotiku a UBNT), tedy jsou vhodné pro domácí síť pokud má uživatel již nový notebook, který 11n podporuje.

MiniPCI karty, se kterými se zatím setkáváme používají chipset Atheros. Stejně tak celá série M od UBNT a TL-WR741ND.
Notebooky jsou ve většině případů vybavené chipsetem Intel.

WA-6202-V3 používá chipset Realtek a měl problém se starým FW s odpojením klientů po čase, pokud k němu byli připojené notebooky s chipsetem Intel. Tento problém však vyřešil nový FW 2.1.0.

Zmínil jsem se zde o měření rychlostí. Je třeba si uvědomit, že u 11n je ještě více znát rozdíl v celkové rychlosti pokud měříte pouze 1 stream (např. 1 spuštěný Btest na PC) a nebo více paralelních streamů simulující reálnější provoz. Proto až budete měřit propustnost Vaší linky, měřte buď programem jperf se zapnutými alespoň osmi nebo 10 paralelními streamy nebo zapněte najednou několik FTP přenosů.

To poslední, co zde jen tak naokraj zmíním je občasný dotaz typu k čemu je mi na Wi-Fi 150 Mbps, když mám jenom 100 Mbps ethernet. Etherenet je 100 Mbps full duplex (100/100), takže rychlosti na Wi-Fi se rozdělí např. 80/70 Mbps.

Venkovní test karet Mikrotik R52N

17. srpna 2009 v 14:18 | Honza, Martin |  Telekomunikace
Stále se nám nedostávalo času na venkovní testy karet R52N od Mikrotiku, a protože nám v pátek po práci před odjezdem na víkend přecejenom trocha času zbyla, vytvořili jsme testovací spoj.
Sebou jsme si vzali 2 karty R52N, RB433, RB433AH a 4 antény WATY17.
Zapojené byly tedy pouze 2 antény na každé straně, jeden pár s horizontální a druhý pár s vertikální polarizací.
Oba RouterBoardy s nahraným RouterOS v4.0Beta4.

Vzdálenost sice nebyla dlouhá - 150 metrů, zato jsme měli ve výhledu pár větví z jednoho stromu.

A jak spojení dopadlo?

Se signálem -50/-55 jsme dosáhli na UDP rychlosti 80/70 Mbps (obousměrně) a 140 Mbps jedním směrem.


Na sreenshoty s lepším rozlišením se můžete kouknout zde a zde.

150 Mbps spoje od Ubiquiti

14. srpna 2009 v 16:38 | Martin |  Telekomunikace
Po představení jednotek Bullet M společnost Ubiquiti dále rozšířila sortiment prvků řady series M a k nim i MIMO antén AirMAX.
Nové jednotky využívají technologie časového multiplexu TDMA a 802.11n v provedení MIMO (2x2). Díky těmto technologiím tak jednotky umožňují:

  • Reálnou rychlost až 150 Mbps
  • Nízkou latenci vhodnou pro služby typu VoIP apod.
  • Možnost připojení více než 300 klientů
  • Dlouhý dosah
Nově tak představuje nástupce Nanostation5 v podobě Nanostation M5 s 2x LAN portem, která obsahuje integrovanou anténu MIMO se ziskem 2x 16 dBi. Jednotka má navíc výkonný 400 Mhz procesor a rozšířené paměti - 8 MB flash a 32 MB RAM.


Úplnou novinkou je jednotka Rocket M5, která je přímo určena k montáži na sektorové antény AirMAX vhodné např. pro vytvoření přístupového bodu nebo na směrovou anténu AirMAX se ziskem 30 dBi. S anténami je dodáváno i příslušenství pro připevnění a voděodolné propojení s jednotkou Rocket M.
Novinky budou dostupné 10.9. je však možné si je rezervovat již nyní.

Novinky u i4wifi na srpen

5. srpna 2009 v 13:53 | DAM |  Telekomunikace
Také v srpnu pro Vás i4wifi přichystala spoustu novinek. Tento měsíc je ve znamení zabezpečovacích systémů od společnosti JABLOTRON a nových produktů od MIKROTIKU. Více o těchto novinkách se také můžete dozvědět na našem blogu níže.

Celou prezentaci si můžete prohlédnout zde.