A že to nejde....... najděte ho (Gotta) podle telefonního čísla

29. října 2009 v 21:36 | Tech |  Historie
Znáte telefonní číslo na Karla Gotta? Tato otázka byla hitem již v 70. letech. Těch, kteří znali číslo na Velkého Karla, bylo opravdu jen málo.V 90. letech přišel na běžný trh nosič dat CD-ROM a tím i možnost uložit vetší množství dat na jedno médium a "vynést je ven". A tak se z počátku 90 let objevila mediální kauza, kdy mezi lidmi putoval na CD-ROMu první částečný telefonní seznam ilegálně vynesený ze tehdejšího SPT Telecom. (Odkaz: http://www.lupa.cz/clanky/oficialni-telefonni-seznam-na-cd-rom/ )
Tato kauza se stala známou díky možnosti najít telefonní čísla na umělce i vládní prominenty. Tato kauza poprvé rozbouřila diskuse ohledně legality a možnosti zpětného hledání podle telefonního čísla.Posléze se objevil program "Český telefon" což byla upravená databáze vydaná již oficiálně. Databáze byla okleštěná o čísla prominentů a dalších VIP osob. Netrvalo dlouho a mezi lidmi se objevil "hack", který umožnil v databázi zpětné vyhledávání. Kauza byla opět medializována a opět se řešilo, jak je to s legalitou zpětného vyhledávání. (Software přežil až do roku 2004 - odkaz: http://www.burdacomm.cz/seznam/ )V roce 2000 přichází sám velký Český Telecom a.s. a na stránkách portálu www.QUICK.cz zveřejňuje on-line telefonní seznam. (Odkaz

Původní tisková zpráva říkala:

www.QUICK.cz nabízí jako jediný portál v České republice možnost přímo vyhledávat telefonní čísla fyzických osob i firem v internetovém telefonním seznamu. (původní URL


Avšak chybička se vloudila. Jednoduchým průzkumem webové stránky, bylo možné zjistit další neveřejná formulářová pole pro dotazování se.... a kupodivu to šlo i obráceně. Ihned se jiných serverech objevili stránky s upravenými vstupními formuláři, podle kterých šlo hledat zpětně podle telefonního čísla z databáze na quick.cz.


A znovu vznikla mediální kauza a zpětné vyhledávání šlo na přetřes. Český Telecom v zápětí funkčnost zpětného dotazu zablokoval a nad zpětným vyhledáváním se uzavřela voda.


V následujících letech se již pouze objevují malé mediální přestřelky týkající se zveřejňování telefonních čísel operátorů mobilních sítí a čísel přidělených do VoIP rozsahů. O zpětném vyhledávání se nemluví a nikdo jej neřeší. Počet zákazníku Telekomu (alias Telefoniky O2) klesá a klesá, zatímco penetrace mobilů roste a roste.


A tak se asi nelze divit, že nikoho nevzrušilo, co se malým písmem nenápadně objevilo na vyúčtování za telefony O2:
Takže nyní je zpětné vyhledávání poprvé veřejně nabídnuto jako zpoplatněná služba a to přímo "dominantním" operátorem O2 přes židáckou službu 1188.

A protože na čísle 1188 prý vědí všechno, tak tedy zkuste na 1188 zavolat a chtít číslo na Karla Gotta. Třeba to nyní půjde, jeho adresu najdete zde: http://media.super.cz/755/137552-600x450-u7lya.jpg

Co vy na to?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eduard Nud Eduard Nud | 22. července 2011 v 13:07 | Reagovat

Co já na to? Že bohužel nemám zájem. A chtěl bych vědět, a vlastně ani to ne, kolik lidí mu asi tak zavolá. No. Mně osobně, když někdo volá, tak firma na čištění koberců nebo veřejný průzkum. Co říkáte na, ale jó, beze všeho a přitom kdyby hovořila o Marťanech, možná že bych věděl víc.

2 CoreyPeata CoreyPeata | E-mail | Web | 18. března 2018 v 21:08 | Reagovat

You have made the point.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama