Novinka - PowerBridge M5 od Ubiquity

16. července 2010 v 10:06 | Rado |  Telekomunikace
V minulém článku jsem se Vám pokusil přiblížit klientské zařízení WifiStation M2, nyní se podíváme na produkt stejného výrobce, avšak jiného charakteru. Novinku PowerBridge M5 lze použít jako AP nebo klienta, podporuje také režim WDS pro propojení více jednotek.

Lehce překvapí svými rozměry, které činí přibližně 40×40 cm, hloubka je 4 cm, designem tedy tvoří desku s vyzařovacím úhlem 6° u obou polarizací.


Na zadní stěně je umístěn klasický UBNT měřič úrovně signálu pro pohodlné nastavení a pevný ocelový držák umožňující elevaci +/-10°.


Prostor a přístup ke vstupnímu rozhraní je řešen opět inovativně - po obvodu gumou utěsněná dvířka s pantem jištěná šroubem, který je rovněž utěsněn, kryjí ETH vstup a dosud nevyužitý USB port. Nechybí samozřejmě ani tlačítko reset.


Zařízení jsou vybavena nejnovější final verzí AirOS 5.2 s integrovaným modulem spektrálního analyzátoru AirView a měřením rychlosti spoje Speed Test. S jednotkou jsou dodávány zdroje POE-24 ( k zakoupení i samostatně ) s funkcí resetu zařízení na dálku včetně napěťového kabelu a potřebným vybavením pro uchycení na stožár.


PowerBridge M5 podporuje systém Airmax, je vybaven dvojicí antén o výkonu 25dbi v rámci duálního anténního systému MIMO 2×2, nechybí podpora rychlostní normy 802.11n, dokáže však komunikovat i s jednotkami na úrovní protokolu 802.11a. Systém TDMA zajistí nízké latence a možnost připojení většího počtu klientů. Výrobcem udávaná reálná rychlost činí až 150 Mbps a její hodnota je společná pro oba směry.

Prvotní test připojení k AP v režimu klient na krátkou vzdálenost proběhl v pořádku, po celou dobu zařízení pracovalo spolehlivě, bez jakéhokoliv přerušení konektivity či jiného výpadku, stejných výsledků bylo dosaženo při použití v režimu AP. Jednotka je svými parametry předurčena pro vytváření delších spojů až do vzdálenosti kolem 20 Km. Jak již název zařízení napovídá, poslouží při spojování částí sítě v režimu WDS, tedy při vytváření multi bridge. Vzhledem ke směrovosti a výkonu však lze jednotku stejně dobře použít například i jako vzdálený klient.

Záruka 5 let

Na všechna zařízení výrobce Ubiquity včetně jednotky PowerBridge M5 je poskytována pětiletá záruka, zařízení lze objednávat zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 casul casul | 16. července 2010 v 14:48 | Reagovat

tesim sa na realny speedtest.

2 censor censor | 22. července 2010 v 8:01 | Reagovat

Pěkné provedení až na vlastní úchyt ke stožáru.
Co se týče vyzařovacích charakteristik,je nutno upozornit na poměrně velké dva postranní laloky v úrovni jen asi -14dB pro úhly +/-12 stupňů od osy,které mohou být velmi nepříjemné při směrování. Přeci jenom u zařízení "class A" bych očekával lepší potlačení. Na rozdíl od nepodařené waveantény však mim několika ostrých postranních laloků má potlačení velmi dobré.
Nicméně - v zarušeném prostředí a na větší vzdálenosti může mít vážné problémy (zarušení do postranních laloků,nesprávné nasměrování na postranní lalok). V této souvislosti její cena zjevně neodopovídá reálným vlastnostem.
Zkouška propustnosti na cca 7 km s částečně poškozenou Fresnellovou zónou - cca 150Mbps, což je krásný výsledek.

3 casul casul | 28. července 2010 v 13:52 | Reagovat

prosim tych 150mbps je realny vysledok? realna priepustnost? nejake grafi z trafiku by sa nenasli?

4 censor censor | 30. července 2010 v 9:54 | Reagovat

Test byl proveden na stávajícím PtP spoji cca 7km, na jedné straně RocketM5+RocketDish, na druhé tento Powerbridge. Ve vzdálenosti cca 1km stromy porušena Fr.zóna. Propustnost měřena UBNT měřáky ve web rozhraní; samostatný download/upload cca 148Mbps, při současném down+uploadu cca 100/50Mbps.

5 LWQ LWQ | 1. srpna 2010 v 1:11 | Reagovat

2censor: to zkus poradne zmerit, BT testem od MK ci aspon FTP, tyhle jejich vopicarny jsou na draka a navic byl ten spoj v norme ? 11N chce hoodne "ohulit" aby se to hybalo - fuj ... :-D

6 censor censor | 2. srpna 2010 v 7:16 | Reagovat

@LWQ: Těmi jejich "opičárnama",jak označuješ vnitřní vícestreamový měřák rychlosti od UBNT, jsem nejprve testoval vlastní 100Mb ethernet a budeš se divit, měřil docela přesně.
Jinak máš pravdu, N norma pro maximální modulace potřebuje o něco větší RSSI, než A či G, ale nic není třeba "ohulovat", již při odstupu s/šum 20dB funguje N solidně a při 30dB odstupu bezvadně. Základ je mít precisně nastavený spoj,ne na postranní laloky a používat hlavu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama