Srpen 2010

IPv6 router s podporou připojení modemu Axesstell MV110NH a E1750

23. srpna 2010 v 11:50 | Martin |  Telekomunikace
Je až neuvěřitelné co všechno umí routery WA-6201 při jejich velmi nízké ceně, kde jsou hlavním lákadlem malé rozměry, pěkný design a USB port pro připojení 3G modemů a flash disků.

K podpoře MESH, VLAN, a statického routování se nyní přidává s novým firmwarem i plná podpora IPv6 a navíc si router poradí s nejrozšířenějším CDMA modemem Axestell MV110NH a 3G modemem Huawei E1750.
modem MV110NH
Modem MV110NH podporuje pod volbou Axestel MV200L.

Verzi routeru bez externí antény objednávejte zde. S externí anténou pak zde.
Firmware s novými funkcemi stahujte zde.

Hlas našich multimediálních průvodců

20. srpna 2010 v 15:13 | TechNick
Je to mu na den přesně 77 dní co se jedna naše kolegyně vdala a
přesně 164 dní od doby kdy zde na blogu proběhla anketa s názvem:

Chtěli byste shlédnout hlas našich nových multimediálních průvodcůIP kamer, naší kolegyni z účetního oddělení - Štěpánku?

To, že to takhle vychází na den přesně, není náhoda. No zkuste to
se mnou. Pokud obě čísla sečtete a vydělíte je číslem, které se
rovná jejich součtu, dojdeme k číslu 1 - může to být náhoda?

Jak ale spolu tyto události souvisí? Je vůbec možné takovou věc
logicky vysvětlit? Někdo by možná namítl: je to jasný, Štěpánka se
vdala. Nebudu Vás dlouho napínat. Je to tak.

Svatební obřad se odehrál v malebném prostředí průhonického
parku - dnes již památky UNESCO. Byl velmi krásný a slunečný
den a celkově tak přispěl k hladkému průběhu svatby.

A jak, že tedy vypadá hlas našich multimendiálních průvodců ve
svatebních šatech? Na to se můžete podívat zde:
Štěpánka ve svatebních šatech
Štěpánka s kytkou v ruce i ve vlaech
Štěpánka i se ženichem

Nový firmware pro monitorovací servery SEEnergy

19. srpna 2010 v 14:15 | TechNick

Pro ty kdo používáte monitorovací servery od SEEnergy mám dobrou zprávu. Výrobce vydal nový firmware v1.6.0. Kromě oprav drobných bugů výrobce přidal podporu pro další kamery, např. od VIVOTEKu, SONY, Edimax a další. Na kompletní seznam změn se můžete podívat zde. Firmware je k dipozici v souvisejících dokumentech u každého monitorovacího serveru.
Monitorovací server NVR

Vize Internetu v socialistickém Československu

19. srpna 2010 v 9:43 | Martin |  Zajímavosti
Všichni dobře víme, že vizionářem a zakladetelem bezdrátového přenosu nebyl Guglielmo Marconi, jak se mylně v některých encyklopediích uvádí jen pro svůj vynález bezdrátového telegrafu, ale Jára Cimrman.

Stejně tak v seriálu Kurs rychlého čtení vysílaným ČST již v roce 1986, Ing. David Gruber představuje obyvatelstvu Československa Internet a e-maily.


Internet zde již tedy máme, ale na zrušení 90 % kanceláří si asi budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.

TDMA systém od Mikrotiku - Nv2

16. srpna 2010 v 10:54 | Martin
Díky Mikrotiku byla zažehnána ekologická katastrofa a dokonce všechna ropa z Mexického zálivu zmizela, takže nyní je opět čas na vývoj.

Na TDMA (Time Division Multiple Access) jsme si již zvykli u produktů z řady M od Ubiquiti, který svůj systém pojmenobalo AirMax a jeho výhody v PtMP sítích se ukázaly jako nesporné.

Nyní přichází Mikrotik se svou odpovědí na řešení od Ubiquiti a ve verzi RouterOS v5.0 Beta5 přidává vlastní systém využívající TDMA, který nazývá Nv2 (Nstreme version 2).

Přinosem Nv2 je z pricipu totéž co u AirMaxu:
  • Vyšší rychlosti
  • Více klientů
  • Nižší latence
  • Bez problémů u klientů na výrazně různých vzdálenostech
Z testů u Mikrotiku na RB711 vychází rychlost 97 Mbps na UDP a 94 Mbps na TCP.

Zapnutí se provádí v nastavení bezdrátové části volbou Wireless protocol - nv2 na straně AP. U klientů může být volba "any" a při přepnutí na AP se klienti automaticky přehodí na Nv2 protokol.

Verze RouterOS v5.0 Beta6 dále systém vylepšuje a přidává možnost zapnutí speciálního QoS mechanismu pro snížení latencí.

Protokol Nv2 zatím doporučujeme zkoušet pouze na testovacích spojích, jelikož ještě nejsou vychytané všechny mouchy.

Nv2 jsme testovali na RB433 a RB600. Systém se chová opravdu dobře, ale při takto zapnutém režimu karta nedokáže vyhodnocovat CCQ, Last IP, ACK, a jiné. Mimo jiné verze RouterOS 5.0 beta6 na RB433 způsobuje po nějaké době permanentní zátěž CPU na 100% a přestane fungovat přenos dat. Na RB600 se chyba neobjevila.

Další informace se dozvíte v novém Bulletinu od Mikrotiku.

On-line video stream z IP kamery

11. srpna 2010 v 15:09 | TechNick |  Telekomunikace
V nedávné době jsme rozšířili sortiment IP kamer o 2 Mpix modely.

Kameru IPC72MO, jsem osobně vyzkoušel a jedná se o opravdu povedený kousek. Tělo kamery je robustní uzavřené v kvalitním hlinikovém provedení. Součástí je i posuvný horní kryt. Ke kameře je dodáván držák na zeď a CD s utilitami.
Výchozí IP adresa kamery je 192.168.50.100. Webové rozhraní je kompatibilní pouze s IE a pro správné zobrazení je nutné doinstalovat plug-in. Ten se automaticky stáhne z webu, popř. je možné jej doinstalovat z přiloženého CD.

Samotné rozhraní je přehledné a intuitivní. Maximální rozlišení kamery je 1600 x 1200 bodů. Při tomto zobrazení jsem naměřil datový tok okolo 3 Mbps.

Obraz je ostrý a ani rychlé pohyby nedělají kameře problémy. Ostatně i Vy si můžete udělat o obrazu vlastní představu. Kameru jsem umístil naproti našemu skladu. Stream je mírně komprimovaný a při větším vytížení se může trochu trhat. Pro zobrazení je potřeba mít naistalovaný VLC Player. Ten můžete stáhnout např. zde. Pak už stačí do přehrávače zadat adresu rtsp://www.i4wifi.cz:555

Pro porovnání jsem dal hned vedle kameru IPC95MO, která má rozlišení 1,3 Mpix. Ta je pak na adrese rtsp://www.i4wifi.cz:554/h264/media.amp?resolution=sxga .
IP kamery a nahrávací zařízení objednávejte zde.

Bouřkové zpravodajství

10. srpna 2010 v 17:44 | Martin |  Telekomunikace
Hodně lidí na světe má bouřku rádo a pokud začnou lítat každou chvíli blesky je to pěkná podívaná z bezpečné vzdálenosti a na místě kde nebudete nahrazovat hromosvod.
Pokud jste však bezdrátový poskytovatel Internetu, je bouřka spíše nepřítelem a na místě, kde se vyskytly blesky se nejspíše objeví po bouřce i technici, to znamená ztracený čas při výměně zařízení a náklady na nové.

Nyní jsme v polovině bouřkového období, a tak je pravděpodobné, že ještě nějaké jednotky bude třeba vyměnit. Proti přímému úderu blesku nás nic neochrání, ale to není častý případ. Ke kvalitně provedenému bleskosvodu si blesk většinou najde svou nejsnazší cestu. Mnohem častější je však poškození vzniklým potenciálem - atmosferickým přepětím v jeho okolí.

Na webu Českého hydrometeorologického ústavu můžeme najít mapy výskytů blesků na našem území aktuálně a 3 dny zpětně: http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/blesk_data.php

Blesky aktuálně
Hodnoty v pravém horním rohu určují kolik blesků bylo typu mrak - země (CG) s kladnou a zápornou polaritou a kolik blesků bylo typu mrak - mrak (CC). Pod tímto údajem je pak stáří výboje v minutách od aktuálního snímku.

Na základě hodnot CAPE (Dostupná potenciální energie pro vertikální pohyb konvektivního typu - maximální energie vztlakové síly) a stability atmosféry - Lifted Index je však možné bouřkovou aktivitu i předpovídat. Pokud je Lifted Index záporný, jedná se o nestabilní stav a čím menší (zápornější) číslo je, tím je bouře pravděpodobnější.
Tuto předpověď můžete nálezt na http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsgfsmeur.html
V hormí menu zvolte M-Europa a poté CAPE + lifted index. Čas je v GMT a dále se můžete pohybovat +/- 3 hodiny po předpovědi na další dny.

Předpověď blesků

Víme jak bylo, víme jak asi bude, ale co s tím?

S nástupem integrovaných venkovních řešení již nejsou tak časté problémy s bezdrátovou částí, ať již je to díky jiné konstrukci antény nebo použití prvků s integrovanou přepěťovou ochranou (např. WispStation nebo karty DBII F50-PRO) a použitím bleskojistek u externích antén se správným uzeměním ke středovému kolíku a ne bleskosvodu.

Častým problémem však zůstává přepětí na ethernetu a tím poškození celého zařízení. Na vedení i 10 metrového UTP kabelu se indukuje napětí jedna radost nemluvě od nepřímého úderu blesku šířícího se vedením 230 V.
Pro tyto účely jsou již dostupné ethernetové přepěťové ochrany SafeSurge, kde v normálním stavu naměříte mezi konektorem a zemí odpor, ale v případě přepětí dojde k "průrazu" a proud je sveden na zemění. Pro správnou funkci je tedy nutné tyto ochrany také uzemnit.

U venkovních jednotek však může být problém s umístěním nebo zeměním.
Proto pro základní ochranu je třeba používat stíněné FTP kabely se stíněnými RJ45 konektory. Tyto kabely jsou vybavené stínící fólií pod pláštěm kabelu a souběžně je kabelem veden další vodič, který ještě lépe propojí stínění konektorů RJ45. Tak lze zajisti vodivé propojení mezi venkovní jednotkou a zemnícím kolíkem PoE injektoru.
FTP kabel + konektor
Výhodou FTP kabelů oproti STP je jejich nízká cena.
Pro venkovní instalace tedy doporučujeme používat výhradně alespoň FTP kabely a k nim stíněné konektory. Taková instalace pro Vás bude dobrou investicí.

Srpnové novinky i4wifi

9. srpna 2010 v 10:52 | Dejdík |  Telekomunikace
Prázdninový měsíc srpen přináší další zajímavé novinky.

Pro uživatele stolních PC představuje dodavatel WaveRF optické PCI karty EN301C-20 a GE3000LX-10.

GE3000LX-10
EN301C-20

Díky této unikátní síťové kartě propojíte svůj server nebo PC přímo na optickou síť.
Odpadá tak nutnost použití mediakonvertoru.


Hotspot 2,4 GHz řešení s venkovní jednotkou Rocket M2RB750 pro všesměrové pokrytí.
Výborné řešení pro hotely, kavárny, restaurace, obchodní domy apod.

HotspotHotspot je již kompletně nakonfigurován a připraven k okamžitému použití. Dodáván i ve variantě s Nanostation M2.


Mezi další novinky patří profesionální IP kamera s vysokým rozlišením a možností výměny C/CS optiky. Robustní LED žárovka s 28x HIGH POWER LED se závitem E40, kterou lze použít místo sodíkových výbojek pro pouliční osvětlení.

Duální (MIMO) parabolická anténa pro páteřní spoje do 10 km, RouterBoard RB711 s integrovaným 802.11a/n rádiem (MMCX konektor), TL-WA5210G outdoorový klient s vysokým výkonem včetně 12 dBi směrové antény pro pásmo 2,4 Ghz a mnoho dalších novinek, které naleznete v kompletní prezentaci zde.


rb711
IPC62MI-W
WA225XPN2Komplexní informační systém pro poskytovatele

9. srpna 2010 v 10:31 | Martin
Mít dobrý informační systém, který řeší agendy poskytovatelů jak po stránce technické (např. správa routerboardů) tak po stránce managementu ( např. plánování činností techniků), tak i po stránce ekonomické a procesní (fakturační systém), je dobrým základem pro nižší náklady, vyšší efektivitu, předcházení konfliktním situacím a tím i šetření času pro nepracovní aktivity.

Mnoho z Vás takový systém vyřešilo vlastními silami na míru, což je dobré nicméně velmi nákladné.
Druhou možností je využití již existujícího řešení, jehož hlavní výhodou jsou nejen nižší náklady na pořízení, ale také náklady spojené s jeho dalším vývojem dle požadavků. Podmínkou pro takový systém je živý vývoj, velké množství již existujících instalací, ale také dlouhé působení na trhu. Tak lze zajistit, že pojme všechny požadavky na systém kladené a nové požadavky implementuje pružně.

To je mnoho podmínek a prakticky jediným systémem s nejlepším poměrem cena/výkon je v současné době komplexní informační systém ISPadmin.

Z tohto důvodu jsme se rozhodli jej Vám nabídnou a to navíc za zvýhodněných podmínek.

1) Pro jeho vyzkoušení můžete využít testovací verze zdarma až pro 150 klientů
2) Pouze u i4wifi získáte při jeho nákupu 100 licencí zdarma jako bonus a tím ušetříte 5000 Kč
3) S nákupem hardwaru získáváte licence pro nové klienty se slevou 80%
ISPadmin

Případová studie bezdrátového poskytovatele internetu

Naše síť má 500 klientů a v průměru roste o 3 nové klienty týdně.

O zadávání nových a správu stávajících klientů se starají dvě zaměstnankyně, které pracují v účetním systému Pohoda a s kancelářským balíkem MS Office, ve kterém evidujeme klienty.
O připojování a servis se starají dva technici. Celý den máme co dělat. Pro řešení výpadků a objíždění požadavků, na nové instalace v terénu, nezbývá čas na jiné důležité věci, jako je plánování a revitalizace sítě, nebo hlídání neplatičů. Vždy řešíme až věci až když tzv. "hoří".

Mzdové náklady na jednoho mého zaměstnance jsou 17 000,- Kč hrubá mzda + 34% na sociálním a zdravotním pojištění, celkem tedy 22 780 Kč. Každý měsíc tak platím za zaměstnance, který musí ručně párovat platby z banky, zasílat faktury, upomínky, odpojovat neplatiče, odesílat informace o výpadcích apod. Navíc pokud je někdo nemocný, situace se zhorší a už vůbec nezvládáme.

S pořízení informačního systému ISPadmin se mým zaměstnancům uvolnili ruce k práci, která má opravdový smysl a mohu na ně delegovat další činnosti. Navíc mám nyní zaměstnance více pod kontrolou díky plánům výjezdů techniků a fotodokumentaci ke konkrétním instalacím. Také naše image vzhledem k zákazníkům se zlepšila díky ISPadminu. Působíme nyní jako správný profesionální poskytovatel, který nabízí zákazníkům i službu selfcare.

Proč jsem si zakoupil ISPadmin právě u i4wifi?

Pro pokrytí současných klientů je standardně třeba zakoupit celkem 3 licence:
  • 300 uživatelů za 25 000 Kč
  • 2x 100 uživatelů celkem za 10 000 Kč

Při nákupu od i4wifi však stačí pouze 2 licence
  • 400 uživatelů za 25 000 Kč
  • 100 uživatelů za 5 000 Kč

Již při prvním nákupu jsem ušetřil 5 000 Kč.

Pro každého dalšího uživatele standardně licence stojí 50 Kč.
Při třech nových uživatelích týdně za rok je útrata 7 800 Kč.

Při nákupu hardwaru s licencí od i4wifi mě však každý další uživatel stojí jen 10 Kč. Za rok je tak útrata pouze 1 560 Kč.

Ročně ušetřím 6 240 Kč.

Díky výhodné nabídce od i4wifi jsem jen v prvním roce ušetřil na pořízení systému ISPadmin 11 240 Kč.

To jsou pouhé úspory za pořízení systému ISPadmin a nepočítám úsporu na nákladech za zaměstnance, kteří se nyní věnují kvalitnější práci. Původně plánovaný růst pracovních míst se v naší firmě přestal řešit. Na každém dalším zaměstnanci bych ročně zaplatil dalších 273 360 Kč. Takové náklady by nás v současné době zcela jistě položili a jen díky systému ISPadmin a výhodné nabídce od i4wifi mám nyní méně starostí a více času na svůj oblíbený tenis.

Základní popis sytému naleznete zde. Dále pro prohlédnutí můžete využít on-line demo. Nabízené verze a moduly objednávejte zde.

Čtení emailových novinek i4wifi a.s. se vyplatí!

5. srpna 2010 v 12:24 | Mikesh
Jak to? Za prvé se dozvíte zajímavé informace o akcích, nových produktech, a jiných novinkách z oblasti počítačových sítí. A za druhé máte možnost něco vyhrát.

V minulých novinkách jsme se Vás ptali na otázku:

V kterém roce byla založena společnost i4wifi a.s.?

a) 2009 b) 2005 c) 2007.

Správná odpověď je 2007. A můžete si ji ověřit na portálu www.justice.cz . Krátkou zprávu o historii vzniku ryze české společnosti i4wifi čtěte zde! . Abychom eliminovali zpoždění v rozesílání novinek na jednotlivé adresy, bylo stanoveno výherní místo pro odpověď s číslem 50. Pokud by soutěžní odpověď byla špatná, bere se následující správná odpověď.

Výhercem se stal pan Pavel Srnec z Prahy. Tímto mu gratuluji! Výhru - novinku od Mikrotiku Routerboard RB711 dnes odesíláme na jeho adresu.

Výherce RB711

Další podobné soutěže budou v našich novinkách následovat! Proto si již nenechte ujít žadné další emailové novinky :-)