Bouřkové zpravodajství

10. srpna 2010 v 17:44 | Martin |  Telekomunikace
Hodně lidí na světe má bouřku rádo a pokud začnou lítat každou chvíli blesky je to pěkná podívaná z bezpečné vzdálenosti a na místě kde nebudete nahrazovat hromosvod.
Pokud jste však bezdrátový poskytovatel Internetu, je bouřka spíše nepřítelem a na místě, kde se vyskytly blesky se nejspíše objeví po bouřce i technici, to znamená ztracený čas při výměně zařízení a náklady na nové.

Nyní jsme v polovině bouřkového období, a tak je pravděpodobné, že ještě nějaké jednotky bude třeba vyměnit. Proti přímému úderu blesku nás nic neochrání, ale to není častý případ. Ke kvalitně provedenému bleskosvodu si blesk většinou najde svou nejsnazší cestu. Mnohem častější je však poškození vzniklým potenciálem - atmosferickým přepětím v jeho okolí.

Na webu Českého hydrometeorologického ústavu můžeme najít mapy výskytů blesků na našem území aktuálně a 3 dny zpětně: http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/blesk_data.php

Blesky aktuálně
Hodnoty v pravém horním rohu určují kolik blesků bylo typu mrak - země (CG) s kladnou a zápornou polaritou a kolik blesků bylo typu mrak - mrak (CC). Pod tímto údajem je pak stáří výboje v minutách od aktuálního snímku.

Na základě hodnot CAPE (Dostupná potenciální energie pro vertikální pohyb konvektivního typu - maximální energie vztlakové síly) a stability atmosféry - Lifted Index je však možné bouřkovou aktivitu i předpovídat. Pokud je Lifted Index záporný, jedná se o nestabilní stav a čím menší (zápornější) číslo je, tím je bouře pravděpodobnější.
Tuto předpověď můžete nálezt na http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsgfsmeur.html
V hormí menu zvolte M-Europa a poté CAPE + lifted index. Čas je v GMT a dále se můžete pohybovat +/- 3 hodiny po předpovědi na další dny.

Předpověď blesků

Víme jak bylo, víme jak asi bude, ale co s tím?

S nástupem integrovaných venkovních řešení již nejsou tak časté problémy s bezdrátovou částí, ať již je to díky jiné konstrukci antény nebo použití prvků s integrovanou přepěťovou ochranou (např. WispStation nebo karty DBII F50-PRO) a použitím bleskojistek u externích antén se správným uzeměním ke středovému kolíku a ne bleskosvodu.

Častým problémem však zůstává přepětí na ethernetu a tím poškození celého zařízení. Na vedení i 10 metrového UTP kabelu se indukuje napětí jedna radost nemluvě od nepřímého úderu blesku šířícího se vedením 230 V.
Pro tyto účely jsou již dostupné ethernetové přepěťové ochrany SafeSurge, kde v normálním stavu naměříte mezi konektorem a zemí odpor, ale v případě přepětí dojde k "průrazu" a proud je sveden na zemění. Pro správnou funkci je tedy nutné tyto ochrany také uzemnit.

U venkovních jednotek však může být problém s umístěním nebo zeměním.
Proto pro základní ochranu je třeba používat stíněné FTP kabely se stíněnými RJ45 konektory. Tyto kabely jsou vybavené stínící fólií pod pláštěm kabelu a souběžně je kabelem veden další vodič, který ještě lépe propojí stínění konektorů RJ45. Tak lze zajisti vodivé propojení mezi venkovní jednotkou a zemnícím kolíkem PoE injektoru.
FTP kabel + konektor
Výhodou FTP kabelů oproti STP je jejich nízká cena.
Pro venkovní instalace tedy doporučujeme používat výhradně alespoň FTP kabely a k nim stíněné konektory. Taková instalace pro Vás bude dobrou investicí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marek Andricik Marek Andricik | E-mail | 18. srpna 2010 v 13:15 | Reagovat

Dobry den. Mohli by ste prosim rozviest vetu "... použití prvků s integrovanou přepěťovou ochranou (např. WispStation nebo karty DBII F50-PRO) a použitím bleskojistek u externích antén se správným uzeměním ke středovému kolíku a ne bleskosvodu." Ak mam pouzite POE, tak na streche "stredovy kolik" vyvedeny nemam. Cize ho tam z miesta, kde inektujem POE, samostatnym vodicom priviest? V com dolezity rozdiel pri umemneni o hromozvod a o stredovy kolik? Medzi nimi by mal byt maximalne par ohmov odpor. Bol by som rad za kazdu prakticku radu. Dakujem.

2 gringo gringo | E-mail | 18. srpna 2010 v 14:56 | Reagovat

No u wispstation to mozna smysl ma, ale u takove Nanobridge, ktera je mnohem vic venku nez wispstation, tak tam je to temer bezcenne, kdyz je vevnitr plastovy konektor ...

3 Martin Martin | 19. srpna 2010 v 9:08 | Reagovat

Co se týká systému uzemění a rozdílů mezi svodem na hromosvod a středový kolík je výstižný tento článek: http://www.prepeti.cz/?q=anteny-hromosvody-prepetove-ochrany-en-csn-62305-v-praxi

4 Švagr Švagr | E-mail | Web | 16. dubna 2012 v 13:55 | Reagovat

máte pěkný blog

5 Petr S. Petr S. | E-mail | 12. července 2012 v 15:48 | Reagovat

Našel jsem tuto kartu http://www.i4wifi.cz/f50n-pro-high-power-minipci-karta-802-11n-5-ghz-_d2887.html , chtěl jsem se zeptat, jak je možné ji ve venkovní jednotce s MK uzemnit)? Díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama