Prosinec 2010

Miloš Frýba taky pic bum

31. prosince 2010 v 15:19 | Historik |  Historie
Legendární hlasatel Československé televize Miloš Frýba ve čtvrtek zemřel ve věku 65 let.

Informovala o tom Česká televize. Frýba byl ikonou českých a slovenských televizních obrazovek 70. a 80. let a jeho popularita neutichala ani poté, co krátce po revoluci přestal působit jako hlasatel. V televizi pracoval až do roku 2008.


Miloš Frýba byl začátkem devadesátých let "fiktivně" navržen jako protikandidát Václava Havla v prezidentských volbách po pádu komunismu.  Skupina Orlík s frontmanem Danielem Landou dokonce vydala album s názvem Miloš Frýba for Prezident.

Landa to kdysi vysvětloval tím, že "Frýba (na rozdíl od Havla) vypadal jako chlap a vždycky držel slovo. Když řekl, že budou zprávy, tak byly. Uměl se každý den postavit národu tváří v tvář a vždycky věděl, jak okomentovat to, co se děje, zatímco Havel tak divně blekotal".

Myšlenka zvolení Miloše Frýby prezidentem byla od začátku úplná recese a částečná provokace. Není třeba za tím hledat nic jiného. Frýba a Karel Gott byli typičtí reprezentanti "papučové" kultury normalizace. Orlík se jim ve své písni a mediálním humbuku, který díky tomu vznikl, fakticky vysmál.Karel Gott mit uns
Karel Gott mit uns
Karel Gott, Karel Gott, Karel Gott mit uns

Karel Gott mit uns
Karel Gott mit uns
Karel Gott, Karel Gott, Karel Gott mit uns

Miloš Frýba
Miloš Frýba
Miloš Frýba taky mit uns

Miloš Frýba
Miloš Frýba
Miloš Frýba taky pic bum


Celý paradox osoby Miloše Frýby lze prohlédnout až v kontextu historického období 70. a 80 let.

V této době v Československu roste generace tzv. "Husákových dětí" a tvrdě ponormalizační kultura je mediálně svázána do pouhých dvou kanálů československé televize. Zde jako nejviditelnější osoba vystupuje právě pan Frýba. Byl to On, který skoro denně (pokud to nebyl jiný hlasatel/hlasatelka) zval statisíce tehdejších dětí, aby "za odměnu" sledovali "Zpívánky" a Večerníček. A byl to On, který v zápětí tyto statisíce dětí od televize odháněl s tím, že je čas jít už spát.   Frýbovská fráze "Tak, milé děti, Večerníček skončil....." se vryla do paměti celého národa.

Lze předpokládat, že tyto přímé živé vstupy hlasatelů byly vysílány "na ostro" bez záznamu. To je určitě škoda. Protože pokud by někdo z archivu ČT udělal sestřih těch tisíců "jedno nebo dvou větných komentářů", určitě by vznikl úsměvně odstrašující dokument výstižně odrážející tehdejší dobu. 

Přiznejte si, pokud jste z generace Husákových dětí, zda jste doma na Miloše Frýbu nevyplazovali jazyk, nedělali "čerta", nebo jinou grimasu....

Ať je to, jak je to, masově mediální popularity Miloše Frýby už někdo jiný těžko dosáhne. Miloš Frýba sice odešel, ale v paměti národa bude žít dále.

"Miloš Frýba taky mit uns"

Podrobné vyhledávání v katalogu bezdratovepripojeni.cz

28. prosince 2010 v 9:58 | Martin
Katalog českých a slovenských poskytovatelů internetu bezdratovepripojeni.cz byl rozšířen o podrobné vyhledávání poskytovatele dle zadaných kriterií sítě a poskytovaných služeb.
Toto vylepšení zrychluje a zjednodušuje vyhledání poskytovatele internetu.
BP.cz

Vedle původních parametrů pro vyhledávání - ceny a rychlosti připojení, je nyní možné filtrovat dle následujících podrobných parametrů:
 • Nonstop linka pro hlášení poruch
 • Sleva při výpadku delším než 120 minut
 • Veřejná IP adresa zdarma
 • Vlastní monitorovací systém
 • Firma školí své zaměstnance
 • Stanoven limit pro opravu poruchy.
 • Online zákaznická administrace
 • Připojení bez datových limitů
 • Připojení bez omezení některých služeb (DirectConnect, Bittorent…).
 • Reálná rychlost dosahuje 80% inzerované.
Dle poskytovaných služeb
 • Televize (IPTV)
 • Volání (VoIP)
 • Protokol IPv6
 • Roaming s jinou sítí
Dle výhod pro nové zákazníky
 • První měsíc připojení zdarma
 • Zdarma instalace
 • Zdarma zařízení pro připojení
 • Sleva pro seniory
 • Volání v rámci sítě zdarma
Svoji síť zaregistrujte nebo vyhledejte nového poskytovatele na www.bezdratovepripojeni.cz

Nebezpečné kompaktní žárovky

27. prosince 2010 v 12:32 | Martin
A je to tu! Jen málo lidí o tom ví, někdo to tuší, ale nyní to vědci z německého Fraunhofer Wilhelm Klauditz institutu změřili!

Proces vyřazování klasických vláknových žárovek nařízený Evropskou unií ještě ani neskončil a již se tu chystá půda pro vyřazení kompaktních (fluorescenčních) - CFL žárovek a důvod pro to rozhodně je.

Pokud se rozbije klasická žárovka, jsou z toho maximálně střepy, ale vzhledem ke konstrukci kompaktních žárovek se při jejich rozbití uvolní do vzduchu velké množství jedovaté rtuti.
Nebezpecne zarovky

U měřených žárovrek s obsahem 2 a 5 miligramu rtuti se při pokusu uvolnilo po rozbití do vzduchu 7 mikrogramů jedovaté rtuti na metr čtvereční. Horní hranice je však 0,35 mikrogramů.

Takové množství je nebezpečné pro každého a zlášť pro těhotné matky a děti.

Naštěstí louče chodit vyrábět nemusíme a místo neúsporných klasických žárovek nebo nebezpečných kompaktních vybírejte moderní, úsporné a ekologické LED žárovky.

Skype nejede a Lupa o tom mlčí

24. prosince 2010 v 0:18 | Nemehlo
Ve středu se mi odmlčel Skype.....  Zkrátka ikonka na liště se mi "točila stále šedivá" a nic a nic a nic.  Po několika hodinách jsem tomu již začal věnovat jakousi pozornost a to ve stylu typického uživatele MS Windows: nejprve restart systému, následně kontrola pravidel v firewalu....a nic a nic a nic. Ikonka stále šedivá......

Dnes ve čtvrtek ráno, o den později, to už začalo být podezřelé, tak jsem se připojil přes VPN do firmy, abych vyloučil, zda to není nějaký "problém místního poskytovatele internetu".  A opět nic .... ikonka šedivá. Následně jsem ještě jednou restartoval PC a odhlásil a znovu přihlásil ke službě Skype.....  a stále nic.

Zkrátka Skype vypadl, úplně vypadl a to na dobrých 24 hodin......  Nakonec jsem informaci o výpadku našel, jak na přímo webu Skype, tak třeba na také tomto zcela netechnickém webu (http://www.velkaepocha.sk)

Mimochodem: Opakovaně jsem navšívil web LUPA.cz, protože jsem doufal, že tam najdu nějaké informace. Lupa "svého času" poměrně rychle informovala o tom, co se děje na internetu.  Dnes však mám pocit, že LUPA = ŽUMPA, protože o výpadku tam není ani zmínka a to proběhly 2 řádné pracovní dny (22/12 a 23/12). 

Co dodat?

LED panely pro tuning, RC modely a design

22. prosince 2010 v 15:32 | Martin |  Telekomunikace
Pokud sledujete náš blog, pak jste si již také patrně všimli, že prodáváme LED žárovky. Některé z těchto modelů jsou v označení high power LED což znamená, jak asi tušíte, že jsou v žárovce použity vysoce výkonné LED diody.

Často jsme se setkávali s dotazy, zda je možné pořídit samotné diody nebo diodové pásy použité v těchto žárovkách a nyní to možné je.
Dostupné jsou v obdélníkových i kruhových verzích se šesti nebo osmi LED diodami.

Panely se šesti diodami jsou určené pro 18 V napájení a jejich světelný tok je 72 lumenů. Verze s osmi LED diodami je určená pro 24 V a vydává světelný tok 96 lumenů.
V obou případech je spotřeba do 1 W.
led panel

Vzhledem k provedení panelu není problém si jej však upravit na libovolné napájení. Každý se skládá z jednotlivých 3 V LED, a tak je praktické použít např. 24 V obdélníkový LED panel pro auto tuning nebo 12 V rozvody.
Prostým přesřihnutím v jeho polovině získáme dva 12 V moduly. Samozřejmě připájení nových vodičů je zde nutné. Takové moduly se pak samozřejmě dají paralelně spojovat dle potřeb.
zapojeni led

Panely jsou velmi lehké, a tak pro přichycení postačí oboustraná lepící páska.

Navíc jsou za bezkonkurenční cenu a objednávet je můžete zde.

AirCA8-PRO a 2×ISP

21. prosince 2010 v 15:20 | Rado |  Software
Informace o tom, že do zařízení AirCA8-PRO lze přivést signál od dvou různých poskytovatelů jistě nebude pro většinu z Vás novinkou. Z dotazu našich zákazníků však vyplývá, že samotné zprovoznění této vlastnosti však již není všem až tak zcela jasné.

airca

Článek je tak určen pro ty, kteří by možnost zajištění plynulého provozu rádi přivítali, avšak prozatím se jim o tomto levném a zajímavém způsobu nepodařilo dozvědět více. Náročnějším pak lze doporučit použití platformy Mikrotik, například routerboardu RB433, nebo některé z jeho vylepšených verzí.

Pokud tedy hlavní ISP z nějakého důvodu přestane dodávat konektivitu, je zde možnost automatického přepnutí na záložní ISP a zachovat tak nadále přístup klientů k internetu.

Jak na to u AirCA8-PRO?

Základem je nahrání upravené verze firmware 2.01e02, která je ke stažení na stránce produktu v sekci související dokumenty.

- po instalaci firmware zvolte v Advanced settings operační mod Gateway - AP+Router.

- po restartu se přihlašte do nastavení zařízení bezdrátově přes výchozí adresu 192.168.1.1, po LAN se Vám to již nepodaří (všechny tři RJ45 porty se stanou WAN portem ). Na WAN se připojíte v případě, pokud budete znát IP adresu, kterou zařízení dostane od DHCP serveru.

- přiveďte si konektivitu do WAN portů.

- V Setup Wizard pak v sekci ISP Settings již budete mít možnost nastavit oba ISP.

airca

Důležité je povolit funkci Auto-Switch, která při výpadku hlavního ISP zajistí přepnutí na záložní. Určení primárního ISP je jednoduché, stačí jej zvolit v prvním poli select, poté potvrdit tlačítkem Set Primary.

airca


Při zadání druhého ISP máte možnost volby přístupu přes pevnou IP adresu, PPPoE, DHCP server, PPTP, lze také povolit klonování MAC adresy.

AirCA8-PRO je v našem e-shopu nabízeno již poměrně dlouhou dobu, což svědčí o tom, že je o zařízení neustálý zájem, lze jej totiž použít pro obě pásma 2,4 i 5 GHz.

K zařízení nabízíme také náhradní zdroje WNC5V/10W, zde je dobré připomenout, že AirCA8 je kompatibilní se zdroji s konektorem o rozměru 4,0 x 1,7 mm.

airca

     
airca


Za pomocí redukce REDCA8 lze použít i zdroje s klasickým konektorem o rozměru 5.5 x 2.1 mm.
airca
To se hodí zejména při napájení jednotky pře PoE, například za pomocí  splitteru od TP-LINKu TL-POE10R.
Ubiquiti: tipy na vylazení wifi spoje

16. prosince 2010 v 15:09 | Rado
Díky přehlednému prostředí AirOS a integrovaným LED diodám pro měření úrovně signálu na zařízeních Ubiquiti je vystavení a provoz bezdrátových spojů za použití těchto jednotek velmi jednoduché, za předpokladu přímé viditelnosti, správného výpočtu Fresnelovy zóny a běžné úrovně zarušení.

loco M2

Ve většině případů, pro dosažení uspokojivých výsledků je potřeba provést pár upřesňujících parametrů. Není totiž k dispozici žádná univerzální konfigurace, která by se jednoduše nahrála do zařízení. Jedná se o vzájemné nastavení dvou či více parametrů, jejich kombinací však lehce získáte stabilní a spolehlivý spoj.

Zde nabízíme pár tipů pro nastavení, mohou se při lazení a provozu spoje hodit:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

- U funkce ACK Timeout (Acknowledgement frame Timeout) pro nastavení výpočtu vzdálenosti vypněte možnost Auto Adjust. Nastavení určuje, jak dlouho bude zařízení čekat na potvrzující packet o přijmu zaslaný z protějších jednotek. Tento parametr je velmi důležitý pro správný výkon venkovních bezdrátových jednotek Ubiquiti.

ack


- Pro point to point spoj si vypočítejte a nastavte zhruba 125% reálné vzdálenosti mezi oběma jednotkami. Není to žádná daná hodnota, kterou je třeba dodržet, pouze doporučená. V některých případech můžete dosáhnout lepších výsledků s hodnotou vzdálenosti kolem 110, 115%.

- Pro multipoint to point spojení nastavte na AP jednotce hodnotu 125% vzdálenosti nejdále umistěného klienta, u každého z klientů pak nastavte rovněž 125% vzdálenosti k AP. I v tomto případě je hodnota procent ze vzdálenosti pouze doporučená.

ack

- V případě, že se spoj vyskytuje v zarušeném prostředí ( u zařízení řady M si můžete proskenovat okolí integrovaným analyzátorem AirView ), zkuste změnit kanál, dále se pak můžete pokusit snížit šířku kanálu na 10MHz.

- Ověřujte si kvalitu připojení klientů ( hodnota CCQ) na hlavní straně v nastavení zařízení.

- Posledním tipem je použití kvalitního zabezpečení sítě, protokol WPA2-AES lze jen doporučit.

Nový NanoBracket také pro TP-LINK

14. prosince 2010 v 15:48 | Rado
V naší nabídce se objevila nová verze oblíbeného držáku NanoBracket. Už nebudete mít starost o to koupit ten správný Nano držák pro klienta, který je nyní již do slova a do písmene plně univerzální.

bracket


Lze jej bez obav použít jak pro starší verze Nanostation 2, 5 nebo Loco, tak pro jednotky řady M2 a M5 s podporou Airmaxu. Navíc lze držák použít i pro venkovní jednotku od TP-LINKu TL-WA5210G.

NanoBracket je vyroben z odolného ABS plastu, je tedy lehký, umožňuje snadnou a rychlou instalaci zařízení na stěnu, sloup nebo konzoli. Držák však nelze na rozdíl od verze výrobce Ubiquiti použít pro uchycení zařízení například na sklo. Lze jej natáčet do všech směrů v rozsahu 90°, při montáži na sloup či konzoli pak lze dále díky objímkové příchytce využít plných 360°. NanoBracket je v porovnání s držákem Ubiquiti výrazně levnější. Výrobce držák dodává v základní barvě, která je slazena s výrobky Ubiquiti.

bracket

Držák je koncipován pro umístění na střed jednotky, tím je zajištěna dokonalá stabilita. Výložník obejme stožár nebo konzoli maximálně o průměru 5,5cm.

bracket

Balení obsahuje obě verze uchycení k jednotkám, nezbytnou sadu šroubků, matiček a hmoždinek k montáži, na obalu naleznete návod k instalaci. Na stránkách k produktu je ke shlédnutí také animační video popisující správné sestavení držáku, samotná montáž je velmi jednoduchá a zvládne jí opravdu každý.

Část A má nyní širší vnitřní sloty pro zasunutí do držáku jednotky a právě tímto se stává kompatibilní se staršími i novějšími typy Nanostation pro obě pásma 2,4GHz a 5GHz. U předešlých verzí NanoBracket tento prvek rozlišoval oba typy, často tak docházelo k nesprávnému objednání ze stran zákazníků. Navíc je konstrukčně zajištěna kompatibilita pro zařízení TL-WA5210G.

Část B je určena pro použití s typy zařízení Nanostation Loco, rovněž lze montovat jak na starší, tak i novější typy pro obě pásma.
---
Původní verze NanoBracket a LocoBracket jsou k mání v rámci doprodeje za zvýhodněnou cenu, po vyprodání budou z naší nabídky vyřazeny.

Nové držáky NanoBracket objednávejte zde.

Novinky z Mikrotiku

10. prosince 2010 v 16:42 | TechNick
Q

Mikrotik vydal další bulletin, tentokrát s číslem 29. Na co se můžeme těšit? Velmi zajímavá je např. podpora LCD USB zařízení. Bude tak možné sledovat vytížení procesoru, stav paměti a další užitečné hodnoty.
Neméně zajímavá je i podpora pro sledování stavu UPSky přes USB port. Určitě také oceníte rozšířenou záložku wireless - konkrétně byl rozšířen údaj o síle signálu. Mezi dalšími vylepšeními pak najdete přepracovaný PCQ (ořez uřivatelů) a vylepšená podpota IPv6.
Jako poslední bych zmínil systém SwOS v.1.3, který prošel řadou vylepšení. Celý bulletin můžete číst zde.

Wifi router WA-6206-V4

10. prosince 2010 v 16:41 | Rado
Model WA-6206-V4 je přímým nástupcem WA-6202-V3, je tedy na místě zmínit se o vylepšeních a úpravách, které sebou vývoj této typové řady wifi routerů přináší.

6206

Posunem vpřed je plná podpora IPv6, v tomto směru uspokojí poptávku společně s typem WA-6201-V5, nebo zařízeními Mikrotik. Článek s informacemi o "novém" internetu naleznete na tomto odkazu.

Hlavním vylepšením hardware je použití nového procesoru, router se tak prakticky vůbec nezahřívá, tím se zvyšuje jeho životnost a spolehlivost. Design routeru je oproti WA-6202 poněkud hranatější, na druhou stranu působí přirozeněji.

6206

USB port kromě klasického systému souborů FAT32 podporuje nově i Linux formáty ext2 a ext3, u NTFS se pak jedná pouze o čtení. Je však nutné použít speciální verzi firmware v2.3.0.3e12, který je ke stažení zde, nebo na stránce k produktu. Pozor však na důležitý fakt, z důvodu omezené kapacity paměti routeru přijdete o podporu IPv6.

Dále lze také USB port použít k připojení 3G modemu, seznam podporovaných typů naleznete rovněž u produktu, nechybí například podpora O2 modemu Huawei E1750, nebo K3765 od Vodafone.

Anténní systém MIMO 2×2 a podpora rychlostní normy 802.11n zajistí dostatečně kvalitní, rychlé a stabilní bezdrátové přenosy po bytě, signál lze navíc posílit použitím ziskovějších antén, například od výrobce TP-LINK typem TL-ANT2408CL.

Router podporuje IGMP proxy, dokáže tedy předávat multicast packety, což Vám v praxi umožní vést routerem po LAN vstupu TV signál v rámci IPTV, více se lze o tomto protokolu dočíst například z Wikipedie zde.

Za zmínku určitě stojí také možnost tvorby MESH sítě. Ve zkratce se jedná o síť tvořenou zařízeními, která jsou si vzájemně rovna, nejedná se o tedy konfiguraci AP-klient, všechna zařízení v MESH síti jsou tak mezi sebou propojena.

6206

Router je vzadu vedle LAN portů vybaven také tlačítkem WPS pro možnost rychlého a zabezpečeného připojení klientů, výrobce TP-LINK například tuto funkci nazval QSS.

Na router se váže záruka dvou let, WA-6206-V4 objednávejte zde.