Miloš Frýba taky pic bum

31. prosince 2010 v 15:19 | Historik |  Historie
Legendární hlasatel Československé televize Miloš Frýba ve čtvrtek zemřel ve věku 65 let.

Informovala o tom Česká televize. Frýba byl ikonou českých a slovenských televizních obrazovek 70. a 80. let a jeho popularita neutichala ani poté, co krátce po revoluci přestal působit jako hlasatel. V televizi pracoval až do roku 2008.


Miloš Frýba byl začátkem devadesátých let "fiktivně" navržen jako protikandidát Václava Havla v prezidentských volbách po pádu komunismu.  Skupina Orlík s frontmanem Danielem Landou dokonce vydala album s názvem Miloš Frýba for Prezident.

Landa to kdysi vysvětloval tím, že "Frýba (na rozdíl od Havla) vypadal jako chlap a vždycky držel slovo. Když řekl, že budou zprávy, tak byly. Uměl se každý den postavit národu tváří v tvář a vždycky věděl, jak okomentovat to, co se děje, zatímco Havel tak divně blekotal".

Myšlenka zvolení Miloše Frýby prezidentem byla od začátku úplná recese a částečná provokace. Není třeba za tím hledat nic jiného. Frýba a Karel Gott byli typičtí reprezentanti "papučové" kultury normalizace. Orlík se jim ve své písni a mediálním humbuku, který díky tomu vznikl, fakticky vysmál.Karel Gott mit uns
Karel Gott mit uns
Karel Gott, Karel Gott, Karel Gott mit uns

Karel Gott mit uns
Karel Gott mit uns
Karel Gott, Karel Gott, Karel Gott mit uns

Miloš Frýba
Miloš Frýba
Miloš Frýba taky mit uns

Miloš Frýba
Miloš Frýba
Miloš Frýba taky pic bum


Celý paradox osoby Miloše Frýby lze prohlédnout až v kontextu historického období 70. a 80 let.

V této době v Československu roste generace tzv. "Husákových dětí" a tvrdě ponormalizační kultura je mediálně svázána do pouhých dvou kanálů československé televize. Zde jako nejviditelnější osoba vystupuje právě pan Frýba. Byl to On, který skoro denně (pokud to nebyl jiný hlasatel/hlasatelka) zval statisíce tehdejších dětí, aby "za odměnu" sledovali "Zpívánky" a Večerníček. A byl to On, který v zápětí tyto statisíce dětí od televize odháněl s tím, že je čas jít už spát.   Frýbovská fráze "Tak, milé děti, Večerníček skončil....." se vryla do paměti celého národa.

Lze předpokládat, že tyto přímé živé vstupy hlasatelů byly vysílány "na ostro" bez záznamu. To je určitě škoda. Protože pokud by někdo z archivu ČT udělal sestřih těch tisíců "jedno nebo dvou větných komentářů", určitě by vznikl úsměvně odstrašující dokument výstižně odrážející tehdejší dobu. 

Přiznejte si, pokud jste z generace Husákových dětí, zda jste doma na Miloše Frýbu nevyplazovali jazyk, nedělali "čerta", nebo jinou grimasu....

Ať je to, jak je to, masově mediální popularity Miloše Frýby už někdo jiný těžko dosáhne. Miloš Frýba sice odešel, ale v paměti národa bude žít dále.

"Miloš Frýba taky mit uns"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 omega replica watches omega replica watches | Web | 12. listopadu 2014 v 3:33 | Reagovat

It truly is quite true that an online vendor doesn't need to cover any overhead taxes as any local retailers have to bear, but this won't mean you can create an amazing savings on Rolex watches

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama