Leden 2011

Tipy na zprovoznění TP-LINK routeru

31. ledna 2011 v 12:30 | Rado
Přinesli jste si domů nový WiFi router a snažíte se jej zprovoznit, nicméně se Vám to nedaří a vůbec Vás nenapadá proč, přitom Váš známý tvrdí, že je zapojení a nastavení takového zařízení úplná hračka. Kde tedy může být zakopaný pes? Podívejme se na několik běžných situací, které lze rychle a bez problémů řešit.

Může se stát, že při nastavování zapomenete heslo pro přístup do nastavení, budete tedy muset uvést router do základního nastavení, tím se opět uvolní přístup na rozhraní. Ve většině případů stačí podržet tlačítko reset v rozmezí 6-10 sekund. Informaci o tom, jak zařízení správně resetovat naleznete vždy v návodu zařízení.

V případě, kdy máte doma internet a modem například od kabelového operátora, ponechte si stejně jako v nastavení připojení na Vašem PC možnost automatického získání dynamické IP adresy DHCP serverem také v nastavení routeru.

Nastavení naleznete vždy v sekci WAN, u zařízení TP-LINK je tato volba součástí továrního nastavení.

Může nastat situace, kdy se výchozí LAN adresa routeru shoduje s adresou modemu Vašeho poskytovatele, tehdy je nutné odklonit router na jiný subnet, například 192.168.2.1. Změnu provedete v sekci LAN.


Pokud má poskytovatel internetu k dispozici MAC adresu Vašeho PC, jiným zařízením s odlišnou MAC adresou nebude možné konektivitu distribuovat. Zde bude nutné MAC adresu PC naklonovat, stačí v sekci Network-MAC Clone použít funkci klonování MAC adresy.
Posledním tipem je změna velikosti MTU ( maximální velikost packetu ) na hodnotu 1492 a nižší, to v případě, kdy je limit maximální délky přeneseného paketu nižší, než běžných 1500 bajtů. Změnu nastavíte v sekci pro WAN port.

Výrobce TP-LINK nabízí na svých stránkách seznam emulátorů umožňujících pohled do nastavení produktů, rozšířil se tímto také seznam přístupných demo rozhraní, které jsme již před časem zmínili v tomto článku. Lze si tak projít nastavení ještě před zakoupením zařízení a ujistit se, zda opravdu umí to, co je potřeba.


Lednový videozpravodaj

28. ledna 2011 v 16:01 | Studio Šťop |  Telekomunikace
Natočili jsme pro Vás další díl videozpravodaje.

Můžete se těšit na představení nových produktů, technické specifikace a další užitečné informace.


TD-W8960NB - ADSL2+ / Wifi AP router

27. ledna 2011 v 10:29 | Rado
Po delší době se v našem sortimentu opět objevuje zařízení podporující ADSL internetové připojení, v tomto případě v kombinaci s 10/100 Mbps LAN porty a WiFi bezdrátovou částí. Zařízení dokáže díky části NAT routeru připojit po LAN až čtyři PC a bezdrátově například notebooky, je dodáváno společně s ADSL splitterem, path kabelem, instalačním CD a napěťovým zdrojem.

8960

Přes Wifi rozhraní lze přenášet data rychlostmi až do 300Mbps, podporovány jsou rychlostní normy 802.11n a 802.11b/g. TD-W8960NB využívá anténní technologii MIMO 2×2, jednotka je vybavena 3dbi anténkami, které však lze dle potřeby vyměnit za ziskovější 8dbi verzi TL-ANT2408CL.

ADSL sekce podporuje veškeré ADSL standardy, při ADSL2 umí přenášet data rychlostí do 12Mbit/s, v případě vylepšené verze ADSL2+ až do 24Mbit/s.

Router dále umožňuje použití funkce QSS rychlého a bezpečného spojení s klienty, stačí si vybavit PC například WiFi PCI Express kartou TL-WN781ND, notebooky USB adaptéry TL-WN422G, nebo použít designově zajímavou stolní verzi USB klienta TL-WN822N.

8960


Obrázek znázorňuje možnou sestavu zařízení.

Pro zabezpečení lze kromě WPS v rámci QSS použít klasické šifrování WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK, 64/128/152-bit WEP.

8960

Základní instalace a nastavení nijak nevybočuje ze zaběhnutého standardu, kromě LAN portů ( ETH Interface ) je TD-W8960NB vybaven také jedním WAN portem RJ11 (ATM Interface ) pro propojení s ADSL splitterem, který umožní po nastavení identifikace od poskytovatele přivést signál z ADSL zásuvky a zároveň připojit telefon.

8960

ADSL linku lze k tomuto portu samozřejmě připojit i napřímo. Pro přivedení konektivity po LAN lze použít jakýkoliv z portů, který se po nastavení v Advanced Setup-Layer2 Interface-ETH Interface promění ve WAN. Takto lze upravit vždy pouze jeden port.

Typ TD-W8960NB od výrobce TP-LINK toho vzhledem k ceně dokáže nabídnout opravdu hodně. Stačí nahlédnout do podrobného manuálu, který je ke stažení na stránce k produktu,
nebo si po přihlášení projít menu a je jasné, že na své si přijdou jak běžní domácí uživatelé,
tak i ti, kteří se ve stavbě domácích, či menších firemních sítí  dokonale vyznají.

8960

Namátkou zmiňuji řízení datových toků  QOS, které lze využít například při VoIP volání, IPTV vysílání, hraní online PC her, podporu tvorby až deseti IPSec VPN tunelů současně, je zde také možnost použití zařízení v kombinaci s RADIUS serverem.

Na zařízení poskytujeme pětiletou záruku, objednat si jej můžete zde.

Dotazy, názory a zkušenosti z provozu lze sdílet v rámci tématu na našem diskuzním fóru  zde.


Vyrobte si vlastní LED žárovku

19. ledna 2011 v 14:48 | Martin |  Zajímavosti
V lednových novinkách jste se zde mohli dočíst o zařazení LED pásků, které je možné používat nejen samostatně, ale také spojovat do větších celků. Tyto pásky se standardně dodávají pro napětí 18 a 24 V což určuje počet 3 V diod v každém pásku. Lze je tak upravovat pro libovolné napětí po 3 V.

Lze je tak použít nejen do RC modelů, aut apod, ale s úspěchem si lze vyrobit různé modely domácího osvětlení např. do prosklených vitrín podhledů, apod. , zejména díky malé spotřebě a tedy požadavcích na levné "nízkoampérové" zdroje. 

V následujících odstavcích se tak můžete inspirovat pro vaší první vlastní LED žárovku.

Pro výrobu jsem se rozhodl vzhledem k malé nabídce typů pro jinak velmi rozšířené patice G23, které se používají zejména ve stolních lampách a jako světelný zdroj se používají kompaktní fluorescenční zářivky bez předřadníku, který je buď integrován ve svítidle nebo v jeho zdroji.

V našem sortimentu se žárovky pro patici G23 objeví již brzy a to ve velmi pěkném  a výkonném provedení. Nemusí však pasovat do zcela všech typů svítidel. Zároveň vlastní LED žárovka vyjde na zlomek ceny s určitými úpravami svítidla.

První čím je třeba začít je kontrola rozměrů svítidla a kompaktní žárovky tak, aby vlastní LED žárovka šla do svítidla umístit. Z těchto poznatků vytvořit nákres a dle rozměrů jednotlivých pásků navrhnout jejich rozmístění.

Pokud potřebujete vlastní patici, tak jako v tomto případě, je možné zavítat do specializovaného elektro obchodu a patici za pár korun pořídit.
Patice G23

Vzhledem provedení lampy jsem byl limitován prostorem v ose patice a jako nosný konstrukční prvek plánoval zvolit hliníkový U profil. Hliníkový z důvodu odvodu tepla, jelikož výkonné LED diody určité množství tepla také generují, ale oproti klasickým nebo kompaktním naprosto minimální. 
Pro moje potřeby však nebylo dostupné přesně to co jsem si představoval aniž bych musel nakoupit x metrů, a tak jsem zaimprovizoval s tím "co dům dal". Ocelový pásek musí stačit.
S malou úpravou jeho konce, tak aby šel zasunout do vnitřku patice, byl dále připevněn pomocí tmelu.
Držák

Pro samotné připevnění LED pásků bude stačit oboustranná teplovodivá lepící páska od 3M nebo Scotch. Páska musí být elektricky nevodivá.
Páska byla umístěna pouze na část ocelového pásu, kde budou umístěné LED pásky. V mém případě cca 180 mm. 
Páska

Jako LED pásky jsem zvolil 24 V obdélníkový typ s osmi LED diodami. Každý pásek má šířku 12 mm což znamená celkem 15 kusů. Pro zakoupení však stačí pouze 8 kusů jelikož bude každý pásek rozdělen na dva po 12 V. Celková spotřeba tak vychází na necelých 8 W.
LED diody
TIP:
U části pásků s přívodními kablíky si lze ušetřit práci při pájení dalších kabelů a využít tištěný spoj jednoduše: Na přestřižené (přerušené) straně pásku odstraňte nožem izolační lak na přerušeném vodičí tak, aby jste se dostali na měď a tuto plošku proletujte s posledním pinem poslední LED diody. Tím uzavřete okruh.
Detail LED

Jakmile budete mít 15 pásků je možné začít jednotlivé moduly spojovat. Pro dodržení 12 V a potřebného výkonu je nutné pásky mezi sebou spojit paralelně ( + na +, - na -). Po připájení kablíků, proveďte test s 12 V zdrojem, zda vše svítí. 
Propojené LED

Nyní zbývá připojit pásky ke kontaktům na patici. Dále sejměte ochanu oboustrané pásky a postupně přilepujte LED panely.

Pokud bude konstrukční prvek, tak jako v mám případě, nerovný, LED panely nebudou zcela "jako když střelí". Toto může spravit krytka nebo jiný konstrukční prvek, ale vzhledem k umístění žárovky v krytu lampy jsem toto dále neřešil.
Uložené LED

No a je to, žárovka je na světě!
LED G23

Standardně je patice G23 určena pro napájení 230 V a je tedy nutné provést úpravu svítidla na 12 V. Pokud je předřadník na vstupu napájení, což poznáte tak, že do 230 nezasunujete pouze vidlici, ale zdroj ve tvaru trafa, je třeba tento zdroj odstranit a nahradit 12 V zdrojem.
Pokud je předřadník ve svítidle, je nutné jej vyjmout a překlenovat. Vidlici je nutné opět nahradit 12 V zdrojem. Volbu výkonu zdroje proveďte dle spočítané spotřeby LED diod s minimální rezervou 20 %, lépe 40 %. Nedochází tak přetěžování zdroje, což prodlužuje jeho životnost a zvyšuje účinnost. Pro napájení jsem tedy zvolil tento 12 V, 12 W zdroj

Při napojení vodičů zkontrolujte správnou polaritu. LED diody by jinak nesvítili.

TIP:
Pokud nechcete přijít k úrazu elktrickým proudem, provádějte úpravu napájení s vysunutou vidlicí ze zásuvky.

Pokud Vás napadlo spojit deset 24 V pásek seriově pro celkové napětí 240 V a tak možnost připojení přímo na síťové napětí, pak tuto volbu nedoporučuji. Jednak budete potřebovat další součástky - minimálně usměrňovač a kondenzátor. Navíc 12 V je bezpečné napětí...
Patice

Lampa svítí opravdu skvěle. Jednak výrazně více a mnohem příjemnějším světlem. Navíc při zapínání nebliká. V tomto plném zapojení jsem ušetřil pouze 4 W, ale pro stejné osvětlení jako od původní kompaktní zářivky bych se dostal na polovinu jejího příkonu s menším počtem LED panelů. 

Máte již podobnou zkušenost za sebou? Podělte se v komentářích s ostatními.
Vyrobte si vlastní osvětlení také. LED pásky naleznete zde.

Softwarové novinky od Ubiquiti

19. ledna 2011 v 12:13 | Rado
Výrobce Ubiquiti před pár dny uvolnil novou verzi AirOS v5.3 pro jednotky s podporou Airmaxu. Finální verze sama o sobě pro ty, kteří vývoj systému AirOS sledují nic nového nepřináší. Překlenutí z RC3 ( Release Candidate ) verze znamenalo pouze kosmetickou úpravu v podobě úpravy pozice TX power slideru při nastavení minimální úrovně.

Vše podstatné se tedy událo v rámci vývoje beta verze, jak je již u výrobce Ubiquiti zvykem v několika etapách, postupně byly také uvolněny celkem tři RC verze.

AirOS

Pokud jste tedy vývoj verze 5.3 nesledovali, po instalaci objevíte na rozhraní nově přidanou kartu, která umožňuje nastavení priority Airmaxu, spuštění spektrálního analyzéru AirView a funkci "enable discovery" vztahující se k systému správy AirControl.

K velké libosti mnoha uživatelů se výrobce pustil do vývoje podpory VLAN, je k mání již od verze 5.2.1. V současnosti systém umožňuje vytvořit pouze jednu VLAN se základním nastavením, tvorbu více VLAN s plnou podporou vývojáři slibují až s příchodem verze 5.5, je tedy potřeba brát tuto funkci prozatím s nadhledem.

Výpisy oprav a vylepšení si lze pročíst na foru výrobce, beta 4 , beta 5.

Nový firmware je ke stažení u jednotlivých produktů na našem e-shopu, lze jej získat také ze stránek výrobce v sekci podpory zde.

Systém správy sítě AirControl lze rovněž upgradovat, aktuálně na beta verzi 1.3.5, k dispozici je také aktualizovaný online manuál, který naleznete zde.

Instalaci AirControl lze stáhnout zde, podrobný popis instalace je součástí online manuálu.

airlink

Bylo upraveno několik chyb v rámci funkce Device Map, včetně seznamu jednotek, které se v některých případech nezobrazovali.

AirControl

Také byl přidán jednoduchý link kalkulátor a umožněn export KML.

Zajímavou novinkou je také možnost zaslání e-mailové notifikace v případě, kdy jednotka přejde do stavu offline. Pro tuto funkci je nutné mít nastaveno SMTP spojení v nastavení systému.

Vytvoříte si skupinu, která určí zařízení, u kterých si přejete dostávat oznámení (například jednotky, které vyžadují zvýšenou pozornost).

AirControl

Na obrázku je zvolena skupina, která určuje všechny jednotky v AP režimu. Odeslání upozornění pak vyvolá přechod ze stavu Managed do stavu Error, kdy nastavenou akcí bude e-mail notification, můžete si také vypsat subjekt odeslané zprávy.

AirLink 1.1

17. ledna 2011 v 11:23 | Rado |  Software
O kalkulátoru AirLink od výrobce Ubiqiti jsme se již na našem blogu zmiňovali. Touto aplikací si lze rychle a jednoduše nastínit podmínky pro budoucí spoj a vyvarovat se tak možných komplikací v rámci zajištění kvalitního spoje.

Nedávno byla tato aplikace vylepšena v rámci verze 1.1 a jako hlavní update je uváděna funkce vykreslení terénu tzv. terrain plotting. Funkce pomůže odhalit překážky, nebo umožní oveřit si dostatečný prostor kolem spojnice. Funkce se aktivuje po zadání obou lokací spoje a následném zvolení pohledu na výpočet, po shlédnutí výpisu lze dle potřeby pokračovat v přenastavení údajů.

airlink

Obrázek představuje graf a simulaci spoje. Byly zde použity dvě jednotky Nanobridge M5-25, vzdálenost spoje 6,5km. Zeleně je vykreslen samotný terén, oranžová představuje spojnici, fialová nabízí pohled na první Fresnelovu zónu, modrá pak poloměr 60% Fresnelovy zóny.

Jak lze vyčíst z příspěvků na foru Ubiquiti, aplikaci lze úspěšně použít například i v rámci prezentace, či při konzultaci se zákazníkem a podpořit tak úspěch při získávání Vašich nových klientů.

AirLink je k použití na odkaze zde.

Katalog ISP s novou titulní stránkou

10. ledna 2011 v 14:19 | Martin
Po dlouhé době příprav dostal katalog ISP bezdratovepripojeni.cz novou titulní stránku, kterou předtím suplovala stránka připojení v ČR.
BP.cz


Obsah nové stránky byl zvolen tak, aby obsahovala vše důležité pro poskytovatele internetu. Na stránce tak naleznete:

  • Vybrané články z médií, které se týkají poskytování Internetu v ČR a SR
  • Nově přidané a upravené poskytovatele
  • Hardwarové novinky
  • Nové soubory ke stažení
  • Poslední příspěvky z diskuze
  • Aktuální novinky z dění v katalogu, ale třeba také typy na slevy zboží.
Novou stránku nalzenete na www.bezdratovepripojeni.cz

Lednové novinky

4. ledna 2011 v 14:29 | TechNick
Na co se můžete těšit v lednových novinkách?

Největší podíl si utrhlo LEDkové osvětlení. V něm najdete např. LEDku s integrovaným PIR čidlem, LEDky s paticí G4 a LEDkové panýlky, které lze využít pro výrobu vlastního osvětlení např. do terárii, aut, interiéru apod.
Pro oblíbené POE panely jsme připravili výkonný 24 V napájecí zdroj, ten je navíc určen pro přímou montáž na DIN lištu


Mezi další novinky patří strippovací kleště pro optická vlákna (3 v 1), nůžky na kevlar a univerzální držák k outdoorovým jednotkám od  Ubiquity a TP-LINKu. Na kompletní přehled novinek se můžete podívat zde.