Tipy Ubiquiti - Jak pracuje AirMAX

16. února 2011 v 12:45 | Rado |  Software
Jednotky Ubiquiti řady M jsou vybaveny systémem AirMAX - TDMA, což asi ví každý, kdo se alespoň trochu orientuje ve světě WiFi produktů. Známý je také fakt, že AirMAX je výhodné použít v zarušeném prostředí. Po prvním testu se někdy může mylně zdát, že zapnutí funkce "nic nedělá". Popišme si tedy jak systém funguje a co lze nastavit.
Systém TDMA v reálu funguje tak, že přiděluje takzvané time sloty - časové úseky pro přístup k datům pro všechny klienty připojené k danému AP s povoleným AirMAXem. Základní operací je rozdělení těchto time slotů rovným dílem mezi klienty. Pokud jsou na tom všichni klienti stejně co do kvality připojení k AP, o time sloty se podělí rovným dílem. Nicméně, je zde prostor k tomu ovlivnit množství time slotů pro konkrétního klienta. Postará se o to řízení provozu dat (QoS) v rámci samotného AirMAXu . V případě, kdy je k AP s povoleným AirMAXem připojen klient slabším signálem, toto jedno zařízení výrazně omezuje celý systém sítě. Slabší klient potřebuje více času k přenosu stejného množství dat, než klient s dobrým signálem a zpomaluje tím AP.

AirOS

Proto vznikl duální TDMA systém (funkce AirMAX Priority), který umožňuje nastavit u slabšího klienta nižší prioritu v komunikaci s AP, tím odstraňuje problémy spojené se snížením signálu všech ostatních klientů připojených k AP. Další výhodou AirMAXu je TDMA VoIP / Video QoS inteligentní organizátor. Tento algoritmus automaticky detekuje VoIP a video pakety a uděluje jim priority.


Existuje několik speciálních Ubiquiti mechanismů, na základě kterých systém TDMA přesahuje možnosti standardní 802.11 CSMA komunikace. AirMAX umí například vyřadit skrytý uzel a právě tato výhoda umožňuje připojení o mnoho více klientů na jeden přístupový bod, řádově více než 120 klientů bez ztráty na výkonu AP.
rocket m5
Použití AirMaxu jednotkám rovněž poskytuje výhody v zarušeném prostředí a to vyřazením systému CSMA, tedy stejným způsobem, kterým AirMAX dokáže vyřadit skrytý uzel. Systém CSMA totiž ustoupí když zjistí, že "médium", tedy vzduch neposkytuje dostatek prostoru pro přenos a následně vyčkává s přenosem.

airmax

V případě zapnutého AirMAXu však AP poskytne každému klientovi vlastní slot pro přenos, klient tak může přijímat data bez ohledu na počasí, či na jiná okolní zařízení. Tím se stávají spoje silnější a stabilnější i v silně zarušeném prostředí.

K AirMAXu se úzce váže funkce ACK. Je možné zakázat ACK režim pro spoj dlouhé vzdálenosti, který překračuje maximální limit ACK (17 km při 40 MHz režimu nebo 51 km v režimu 20 MHz). Při povolení režimu No ACK lze připojit pouze jednu klientskou stanici. Pokud chcete připojovat více než jednu stanici, používejte Auto-ACK režim v sekci Advanced, informaci jak správně tuto funkci nastavit naleznete v článku Ubiquiti: Tipy na vylazení wifi spoje zde.


 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 tom tom | 9. ledna 2013 v 1:49 | Reagovat

Bajecnej nesmysl :-) "Proto vznikl duální TDMA systém (funkce AirMAX Priority), který umožňuje nastavit u slabšího klienta nižší prioritu v komunikaci s AP, tím odstraňuje problémy spojené se snížením signálu všech ostatních klientů připojených k AP" .. jak muze jden klient snizit signal druhyho, to je zahada :-) .. teda tech perel a nesrovnalosti je tam vic :-)

2 max max | 26. ledna 2013 v 23:03 | Reagovat

pro správnou funkci airmaxu je nutné aby toto podporoval i klient, nebo je to jen záležitost AP ? (ubnt dělá i koncová zař. bez airmaxu)

3 pitrpi pitrpi | 3. června 2013 v 12:04 | Reagovat

airmax musí být jak na AP tak u klienta, jinak tato technologie nefunguje.
Jinak z vlastní zkušenosti vím, že Mikrotik má podobnou technologii NV2, a ta my fungovala líp. Ale to se týká pouze u klientských stanic jako nanostation, jinak na spoje se mi velice osvědčili rockety M5 ty mi šlapou na poměrně velké vzdálenosti př. spoj na 10km signál -56 na 24dB anténě

4 wirelessguy wirelessguy | 11. října 2013 v 22:39 | Reagovat

Pokud dobre pocitam, tak na 10km v 5GHz, pri citlivosti RX -96, zisku anten 24dB na kazde strane a dostanete -56 na prijimaci  .... to je nejakych alespon 48dBm EIRP na strane TXu, tedy cca 63W EIRP. Gratuluji, to jste teda borec. Bohuzel vsak mimo legalni limit. Se nedivim, ze to je v eteru jak to je.

5 J.S. J.S. | E-mail | 19. února 2015 v 18:44 | Reagovat

Trošku offtopic.......ale nedá mi to.....
Vůbec je tenhle Váš popis dost nesmysl. Nejenže je obrázek úplný nesmysl a nemá nic společného s obsluhováním pripritizování v AirmaXu, ale ještě si doslova protiřečíte viz níže s CSMA! Blábol na blábol.

https://community.ubnt.com/t5/airMAX-Frequently-Asked/airMAX-What-is-airMAX-Priority/ta-p/433919

6 http://essayguard.com/services/cv-and-resume-writing http://essayguard.com/services/cv-and-resume-writing | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 14:04 | Reagovat

Miluju návštěvu tohoto blogu, jděte sem pokaždé, když potřebuji výbuch. Vždycky mě rozveselíš a pak jdu do  a podívám se na ty nejlepší spisovatele, které se kdy na internetu objevily.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama