TP-LINK tipy - QoS

9. února 2011 v 16:56 | Rado
V minulém článku jste se mohli dozvědět pár základních tipů na zprovoznění TP-LINK routeru. V dalším pokračování si blíže představíme jednu z funkcí, na kterou u většiny zařízení tohoto výrobce při procházení menu dříve či později narazíte, možná Vám ale nic neřekne.

Funkce QoS neboli Bandwidth Control umí řídit datový tok v rámci sítě. V praxi to jednoduše znamená, že v případě, kdy máte doma například tři počítače v síti připojené k internetu a jedna PC stanice se věnuje online hraní, což má na svědomí výraznou spotřebu datového toku, v důsledku toho omezuje zbylé dvě stanice. S provozem se na ně již nedostává, zvyšují se latence, spojení kolísá, dochází k výpadkům, jejich připojení k internetu je pomalé.

Právě v této chvíli lze výhodně použít funkci QoS (Quality of Service), kterou v menu zařízení výrobce TP-LINK naleznete pod názvem Bandwidth Control. Všem klientským PC umí vyhradit a hlídat část z celkového datového toku tak, aby nemohlo k výše popsané situaci docházet.

qos

Nastavení není složité, jde o to vyhradit každému počítači v síti jeho limit pro datový odběr. V sekci Control Settings zvolte typ Vašeho připojení, pokud nemáte přímo ADSL, volte vždy jiné. Vepište údaje tarifu Vašeho poskytovatele připojení, hodnoty pro download do kolonky Ingress Bandwidth a upload do Egress Bandwidth, nastavení uložte.

qos

Nyní nastavíte samotná pravidla v sekci Rules List. Pravidla můžete přiřadit jednotlivým PC klientům ze sítě, nebo skupinám PC klientů definovaného IP rozsahu.

qos

V prvním případě vyplníte pouze první pole řádku IP range, tedy IP adresu prvního PC klienta. Určete port TCP nebo UDP protokolu, typ protokolu, nakonec samotný rozsah. V případě třech klientských PC minimální hodnotu rychlosti připojení získáte dělením třemi. Postupně tímto způsobem vytvoříte pravidlo pro každé PC.

Ve druhém případě vepíšete počáteční a koncovou IP adresu rozsahu skupiny PC klientů. Pravidlo tak bude mít vliv na všechna PC z určeného rozsahu.

qos

Funkci Bandwidth Control nabízí například AP/ Router TL-WR743ND nebo typ s podporou gigabitového přenosu dat po LAN TL-WR1043ND.

Nahlédnout do nastavení těchto routerů můžete zde.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 hubert hubert | E-mail | 1. dubna 2011 v 14:17 | Reagovat

Jen drobna poznamka: Tvrzeni "máte doma například tři počítače v síti připojené k internetu a jedna PC stanice se věnuje online hraní, což má na svědomí výraznou spotřebu datového toku, v důsledku toho omezuje zbylé dvě stanice." je holý nesmysl. Naopak, při online hraní neomezujete nikoho. To nastává typicky tehdy, pokud počítač stahuje množství dat (například filmy) a případně ještě ve více vláknech. To dělají typicky torrent klienti nebo podobní stahovací klienti. Ale stejně tak je než hraní online her mnohonásobně náročnější na datový tok třeba jen sledování videa z YouTube nebo poslouchání online rozhlasu.

2 Rado Rado | 6. dubna 2011 v 16:00 | Reagovat

hubert: Dík za poznámku a doplnění informací..

3 Stefan Stefan | 2. srpna 2011 v 10:58 | Reagovat

Aku aplikaciu by ste odporucili do Windows na graficke znazornenie trafficu z Tp-Linku  (napr za posledny mesiac/tyzden/den) pre IP klientov ?

4 Ptc Ptc | 28. listopadu 2011 v 21:32 | Reagovat

Bohužel pouhé zapnutí této funkce způsobí pád downloadu ze 120Mbps na 80Mbps, a to aniž by se nastavovalo něco jinýho než jenom vstupní/výstupní rychlost u WAN (kabelovka UPC).

5 Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet | E-mail | Web | 8. března 2012 v 9:03 | Reagovat

Every night, rickety Louis Vuitton Outlet ferry a stream of Louis Vuitton Outlet to the safety of Louis Vuitton Outlet as the bloodshed in Syria escalates.

6 michal michal | 26. prosince 2013 v 20:26 | Reagovat

Zdravím, jde nastavit, jen jeden počítač? jako že omezím jeden a ostatní budou podle starého modelu?

7 Ehe Ehe | 27. prosince 2013 v 16:23 | Reagovat

QoS je subor niekolkych funkcionalit.
Minimalne sa jedna o:
1. Quality of service
2. Traffic shapper

Prve sa sklada celkom z 8 skupin (niektore ako narp.WLAN vedia len 4) a riadi sa tym uprednostnovanie prevadzky podla dolezitosti. Napriklad video/hlas potrebuje uprednostnenie pred datami inak to bude sekat.
Druhe je riadenie datoveho toku podla sirky pasma nastaveneho zvycajne fixne administratorom pre konkretne poziadavky.
QoS neriesi zahltenie NAT tabulky smerovaca neumernym mnozstvom vytvaranych spojeni od niektorych programov ako napr.p2p,skype a podobne.
QoS pre WLAN funguje spravne len pri kvalite linky nad 95%, pretoze pracuje len s data_payload a ostatnych veci ako rezia protokolu si nevsima.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama