Březen 2011

Veletrh ELECTRON 2011

30. března 2011 v 10:15 | TechNick

Sledujete pravidelně novinky a trendy z oblasti elektrotechniky, elektroniky a energetiky?

Pokud ano, pak zbystřete. Od 12. do 15. dubna se bude ve veletržním areálu Praha Letňany (PVA) konat veletrh ELECTRON 2011. Rozhodnete-li se veletrhu zúčasnit, nezapomeňte navštívit také náš stánek i4wifi. Připravili jsme si pro Vás např. LED panel, kde budete moci porovnat spotřebu mezi klasickou vláknovou žárovkou a LED žárovkou. Dále zde naleznete produkty z oblasti průmyslových LFP/LP bateríí a IP kamer.
A na zavěr to nejlepší. Každý, kdo na našem stánku na výstavišti vytvoří objednávku, si bude moct zatočit kolem štěstí a získat tak dárek, slevu až 25% nebo vybrané zboží zdarma!

Otevírací doba veletrhu:

Od 9:00 do 17:00.

Těšíme se na setkání s Vámi.

MiniPCI karta WLM200NX

29. března 2011 v 12:25 | TechNick
Standard 802.11n se již stal běžnou součástí Wi-Fi sítí. Je oblíben jak u poskytovatelů
internetu, tak i v domácnostech. A není se ani čemu divit. S tímto standardem lze
dosáhnout skutečně vysokých přenosových rychlostí.
Výrobci hardware navíc k tomuto standardu vytvořili i vlastní modifikace (nadstavby),
které dále vylepšují vlastnosti tohoto protokolu. U výrobků Ubiquity je tato nadstavba
známá pod názvem AirMAX, zatímco u Mikrotiku můžeme slyšet o technologii
Nstreme version 2 (Nv2).

Právě na tomto standardu je postavena novinka, kterou jsme pro Vás připravili. Jedná se o kvalitní miniPCI kartu WLM200NX od Compexu určenou zejména do RouterBoardů, ale vzhledem k použitému chipsetu Atheros, který má velkou podporu ze strany výrobců HW, ji lze provozovat i na jiných platformách např. Alix. Kromě standardu 802.11n je karta zpětně kompatibilní i se standardama 802.11b/g a podporuje i standard 802.11a. Maximální výstupní výkon je 23 dBm a max. spořeba 2,5W.

A aby nezůstalo jen u nabídky, provedl jsem s kartou prvotní testy rychlosti. Pro test
jsem použil RouterBoard RB411UAH, zdroj 12V/1A, pigtail U.FL - RSMA a
5 dBi všesměrové anténky. Mód jsem zvolil AP Bridge x Station, bez použití šifrovacího
klíče. Test proběhl na nové verzi RouterOS Mikrotik 5.0rc11.

Je jasné, že teoretických 300 Mbps není možné dosáhnout ani v laboratořích IEEE,
nicméně naměřené hodnoty nejsou vůbec špatné (pro zvětšení klikněte):

V UDP protokolu byl přenos jedním směrem stabilně přes 100 Mbps. V obou směrech
zároveň (Full Duplex) pak přes 50 Mbps.

V TCP protokolu byl přenos jedním směrem stabilně přes 60 Mbps. V obou směrech
zároveň (Full Duplex) pak přes 40 Mbps.

Z výsledků vyplývá, že se jedná o opravdu vydařený kousek, navíc ve výborném poměru
cena/výkon.

Optický kabel – SM a MM vs UTP

23. března 2011 v 11:30 | Dejdík |  Telekomunikace
Optický kabel umožňuje přenos obrovského množství dat při velmi vysokých rychlostech bez elektromagnetického nebo rádiového rušení. Je kompaktní, velmi bezpečný a zachovává výbornou integritu dat.

Optické kabely jsou rozděleny do dvou typů - jednovidové (single mode) a vícevidové (multimode). Jsou používány v převážné míře v páteřních propojeních, ale čím dál více se dostávají až na váš stůl např. jako optická PCI karta nebo optická brána.

Začneme srovnáním mezi optickým a metalickým kabelem.

Dosah technologie:

UTP/STP 100 m
Multimode do 2 km
Singlemode až desítky km

Zde nám vychází, že je v LAN sítích nejrozšířenější multimodový optický kabel 50/125 (základní průměry vlákna). Rozhodující je samozřejmě cena a skutečnost, že maximální vzdálenost v lokálních sítí málokdy přesáhne 2 km.

Díky nízkým pořizovacím cenám je výhodné investovat a zřizovat optické sítě postavené na singlemodové technologii. Výrobci se nejvíce zaměřují na rozšiřování sortimentu pro SM technologie, jelikož se jedná o modernější technologii, která je nejvíce používána pro hlasové aplikace na velké vzdálenosti s vysokou kapacitou jako je i telefonní přenos. Singlemodový kabel se také používá v nových aplikacích gigabitových sítí na velké vzdálenosti.

Podívejme se na základní rozdíl mezi multimodovým a singlemodovým vláknem.

Vlákno má dva parametry, dané číslem uváděným u popisu typu kabelu.
U multimodového je to buď 62,5/125 nebo 50/125, u singlemodového je to 9/125.

Šíření paprsků v multimodovém kabelu:Šíření paprsků v singlemodovém kabelu:Jde o to, že vlákno je tvořeno dvěma typy materiálu jejichž přechod působí odraz paprsku jenž se vláknem přenáší. První číslo je tedy průměr jádra ve kterém je paprsek přenášen a druhé číslo je průměr obalu, který zajišťuje přechodový efekt působící odraz a zároveň i určitou část mechanické stability vlákna.

V multimodovém kabelu je možné přenášet velké množství modů paprsků (tzv. vidy). Tento typ je ovšem náchylnější na disperzi (tj. deformaci) signálu a tím omezuje jak maximální délku, tak i přenosovou kapacitu.

Siglemodové vlákno přenáší pouze jeden mod (vid), jehož disperze je minimální - z toho vyplývá použitelnost na podstatně větší vzdálenosti a vyšší frekvence signálu (a tím i přenosová kapacita).

Optické kabely jsou ukončovány v optických vanách a zásuvkách.


Pro spojení mezi zásuvkami a aktivními prvky (uzly) se stejně jako v případě metalických rozvodů používají propojovací kabely (patch cable/patch cord). Optické kabely se obvykle dodávají v páru, kde jeden kabel slouží pro přenos dat a druhý pro příjem. Optický patch cord duplex se skládá ze dvou vláken slisovaných k sobě. Po jejich oddělení lze získat dva simplexní optické patch cordy.

Pro ukončení vlákna je používána poměrně široká škála konektorů (pigtailů)- např. SC, LC a jiné.

Další pasivní a aktivní optické prvky můžete nalézt zde.

Informace o recyklaci výrobku

18. března 2011 v 13:42 | Mikesh |  Nezařaditelné
Dnes jsem si koupil digitální tachometr na kolo (tzv. cyklo-computer). Není to žádná značka, ale je vybaven 13 funkcemi. Dílenské zpracování také ujde. Pokud to podpoří cenovka 149 Kč, pak není o čem přemýšlet. Nad očekávání byl součástí i poměrně podrobný návod k obsluze.

Co mě však opravdu "dostalo", byl český překlad poučení o zacházení s elektroodpadem a prohlášení o shodě CE. Podívejte se sami...

Asi doporučím čínským výrobcům kvalitní služby translatoru od Google traslate.google.com - jestli ho nemá na blacklistu velký čínský firewall.

Nový AirGrid M5 "High Power"

16. března 2011 v 9:00 | Rado |  Telekomunikace
Kvalitní a přitom levné klientské zařízení AirGrid pro pásmo 5GHz s podporou systému TDMA AirMAX, které však lze použít i v modu AP a umožňuje tak například propojení dvou síťových lokalit, doznalo vylepšení v podobě navýšení výstupního výkonu z 20 na 25dBm. Tato varianta nese označení HP a v našem sortimentu trvale nahrazuje méně výkonnější modely obou variant se ziskem 23 i 27dBi.

Kromě navýšení výstupního výkonu a úpravy tvaru zářiče k žádným jiným technickým změnám nedošlo, ve hře tedy zůstává procesor Atheros MIPS 24KC při 400MHz společně s 32MB pamětí.

AirGrid je dodáván v balení se zdrojem POE-24, který lze zakoupit i jako samostatný produkt.
Jednotky AirGrid objednávejte zde.

Instalace na 538 m stožáru

16. března 2011 v 8:35 | Ziky |  Zajímavosti
Víte jak se leze na stožár o výšce 538 metrů? Máte pocit, že pracujete ve velkých výškách?
Pokud výšky rádi nemáte, pak se na tyto záběry raději nedívejte.

Mikrotik představil na MUM v Budapešti nové produkty

13. března 2011 v 12:53 | Martin |  Akce
Po nedávno představeném RouteBoardu SXT, Mikrotik přichází s množstvím novinek, které jistě většina WISP ocení.
Mikrotik vyslyšel požadavky uživatelů a ubral se tím správným hardwarovým směrem. Již za měsíc se tak můžeme těšit na nový pasivně chlazený a přesto výkonný stroj RB1200 s 10x gigabit LAN porty a 1 GHz procesorem.
Dvoujádrový RB1100AH rozšiřuje rodinu výkonných Routerboardů.
Dále pak na RouteBoard RB2011, který je vybaven jedním SFP portem pro miniGBIC modul, pěti gigabitovymi LAN porty, pěti 100/10 Mbps porty a integrovaným 11g/n modulem.
Pokud jste si oblíbili jednotky Bullet od Ubiquiti, ale přáli jste si v nich RouterOS, pak Vás potěší jednotka Groove, která designem vychází právě z Bulletu (rozměry jsou o něco větší), ale jedná se o Mikrotik.
Z venkovních kompletního jednotek byla dále představena po vzoru našeho hotspotového řešení jednotka OMNITIK s integrovanou MIMO všesměrovou anténou.
Vnitřní uspořádání Omnitiku:
Mnohé z Vás také potěší RB750UP, který nabízí nejen vlastní PoE napájení, ale sám dále stejným napětím umí napájet další zařízení na zbylých čtyřech LAN portech, které lze vzdáleně spravovat (vypínat napájení).
Z podobneho designu vychází také domácí routery s integrovaným 11n modulem a to jak v jednoanténím tak MIMO provedeni.
V druhém připadě lze interní anténu nahradit za silnější externí.
Množství novinek souvisí nejen s tlakem konkurence, ale také se změnou dvorního výrobce hardwaru.
Tým i4wifi se celé akce aktivně zúčastnil a velké pozornosti se těšilo kolo štěstí s možnosti získání slev a dárků.
Z vystavených produktů byl největší zájem o systém zálohování energie a PoE panely. Zde jsme byli dokonce nuceni prodat i vystavené vzorky. Bez toho bychom se se zdravou kůži těžko vrátili a byli ušlapáni nedočkavými zákazníky.Letošní MUM byl nejen pestrý na novinky, ale opět se sešlo rekordní množství uživatelů a vystavovatelů. Patří tak k nejlepším v historii.
Na prezentaci nových produktů od Mikrotiku přejděte zde. Na prezentaci i4wifi se podívejte zde.

TP-LINK tipy - Firewall

9. března 2011 v 11:11 | Rado |  Telekomunikace
V minulém článku jsme se věnovali funkci QoS, která umožňuje rozdělení celkového toku dat internetového připojení mezi jednotlivé klientské PC v síti. Tentokrát si blíže popíšeme možnosti využití takzvaného Firewallu, zejména u routerů typu TL-WR542G ( také u verze s klientským režimem TL-WR543G ) nebo TL-WR340GD se s touto funkcí stejně jako s QoS v menu při nastavování routerů TP-LINK běžně setkáte.

Firewall není nezbytná funkce pro chod routeru, stejně jako QoS, například v případě použití routeru v domácnosti s dětmi, které mají v pokoji svá PC tuto funkci můžete ocenit, umožní kontrolu nad přístupem dětí k internetu například v nočních hodinách. Jednoduše tato PC vyřadíte, omezíte neboli takzvaně odfiltrujete. S pojmem filtrování se při nastavení Firewallu budete setkávat po celou dobu, o nic jiného totiž při použití této funkce nejde.
Pokud se rozhodnete Firewall využít, je potřeba nejprve funkci celkově aktivovat, tuto možnost naleznete v sekci Security, na kartě společně s položkami pro aktivaci vybraného typu filtrování. U těch si lze vybrat ze dvou režimů, Allow všem zadaným PC přístup k Internetu povolí, Deny naopak všechny vyřadí.
Lze filtrovat datové pakety - IP Address Filtering, doménová jména - Domain Filtering a MAC adresy - MAC Filtering. U prvních dvou typů filtrování lze také nastavit čas, dobu působení ( Effective Time ), což je určitě velké plus, tato možnost se objeví při přidání nového pravidla, lze tak v pohodě zakázat přístup PC k internetu, nebo jen na určité stránky v zadané časové době, podmínkou je však správné nastavení času na routeru v sekci System Tools.

Stejně jako u QoS lze u filtrování IP adres pracovat s jednotlivými PC, nebo skupinami PC daného rozsahu, v prvním případě tedy stačí vepsat IP adresu do prvního pole, druhé pole zůstává nevyplněno, pokud se obě pole nechají prázdná, pracuje se automaticky s celým rozsahem sítě.
U novějších modelů TL-WR841ND, gigabitového TL-WR1043ND, nebo ADSL routeru TD-W8960NB je již nastavení rodičovské kontroly věnována sekce Parental Control.
Firewall se u těchto typů přesunul do polohy ochrany počítačů v síti před vnějšími útoky a spojil se s prvky v sekci Advanced Security. K nalezení je na stejném místě v sekci Security. Filtrování však lze i nadále provádět za pomocí sekce Access Control.
U všech TP-LINK routerů s bezdrátovou částí lze také filtrovat v rámci MAC adres ( sekce Wireless ), tímto způsobem lze zvýšit stupeň zabezpečení sítě po zadání příslušných MAC adres klientů. Nikdo jiný z okolí se poté k Vaší bezrátové síti nepřipojí.

Datová schránka

5. března 2011 v 23:55 | prof. Datel |  Nezařaditelné
Skloňujeme slovní spojení "datová schránka"

1. pád kdo?-co? Datová schránka.
2. pád bez koho?-čeho? Bez datové schránky.
Takto vypadá 2. pád.


Březnové novinky

4. března 2011 v 11:31 | Rado |  Telekomunikace
Březnové novinky představují například novou verzi RB1100AH od Mikrotiku,


..sortiment jsme významně rozšíříli v oblasti spotřebitelských baterií,


..obrázek představuje 9V lithiovou baterii se zvýšenou kapacitou 1200 mAh, kompletní seznam nových baterií naleznete v sekci Spotřebitelské baterie na našem e-shopu.

Odkaz ke stažení novinek v pdf naleznete zde.