TP-LINK tipy - Firewall

9. března 2011 v 11:11 | Rado |  Telekomunikace
V minulém článku jsme se věnovali funkci QoS, která umožňuje rozdělení celkového toku dat internetového připojení mezi jednotlivé klientské PC v síti. Tentokrát si blíže popíšeme možnosti využití takzvaného Firewallu, zejména u routerů typu TL-WR542G ( také u verze s klientským režimem TL-WR543G ) nebo TL-WR340GD se s touto funkcí stejně jako s QoS v menu při nastavování routerů TP-LINK běžně setkáte.

Firewall není nezbytná funkce pro chod routeru, stejně jako QoS, například v případě použití routeru v domácnosti s dětmi, které mají v pokoji svá PC tuto funkci můžete ocenit, umožní kontrolu nad přístupem dětí k internetu například v nočních hodinách. Jednoduše tato PC vyřadíte, omezíte neboli takzvaně odfiltrujete. S pojmem filtrování se při nastavení Firewallu budete setkávat po celou dobu, o nic jiného totiž při použití této funkce nejde.
Pokud se rozhodnete Firewall využít, je potřeba nejprve funkci celkově aktivovat, tuto možnost naleznete v sekci Security, na kartě společně s položkami pro aktivaci vybraného typu filtrování. U těch si lze vybrat ze dvou režimů, Allow všem zadaným PC přístup k Internetu povolí, Deny naopak všechny vyřadí.
Lze filtrovat datové pakety - IP Address Filtering, doménová jména - Domain Filtering a MAC adresy - MAC Filtering. U prvních dvou typů filtrování lze také nastavit čas, dobu působení ( Effective Time ), což je určitě velké plus, tato možnost se objeví při přidání nového pravidla, lze tak v pohodě zakázat přístup PC k internetu, nebo jen na určité stránky v zadané časové době, podmínkou je však správné nastavení času na routeru v sekci System Tools.

Stejně jako u QoS lze u filtrování IP adres pracovat s jednotlivými PC, nebo skupinami PC daného rozsahu, v prvním případě tedy stačí vepsat IP adresu do prvního pole, druhé pole zůstává nevyplněno, pokud se obě pole nechají prázdná, pracuje se automaticky s celým rozsahem sítě.
U novějších modelů TL-WR841ND, gigabitového TL-WR1043ND, nebo ADSL routeru TD-W8960NB je již nastavení rodičovské kontroly věnována sekce Parental Control.
Firewall se u těchto typů přesunul do polohy ochrany počítačů v síti před vnějšími útoky a spojil se s prvky v sekci Advanced Security. K nalezení je na stejném místě v sekci Security. Filtrování však lze i nadále provádět za pomocí sekce Access Control.
U všech TP-LINK routerů s bezdrátovou částí lze také filtrovat v rámci MAC adres ( sekce Wireless ), tímto způsobem lze zvýšit stupeň zabezpečení sítě po zadání příslušných MAC adres klientů. Nikdo jiný z okolí se poté k Vaší bezrátové síti nepřipojí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet | E-mail | Web | 8. března 2012 v 8:59 | Reagovat

Every night, rickety Louis Vuitton Outlet ferry a stream of Louis Vuitton Outlet to the safety of Louis Vuitton Outlet as the bloodshed in Syria escalates.

2 wajda wajda | E-mail | 26. ledna 2014 v 14:55 | Reagovat

nemohly byste hodit na youtube tutorial, kde bude vysvetleny dopodrobna vsechno ? :)

3 Košina Košina | E-mail | 18. prosince 2014 v 20:37 | Reagovat

Můžete mi prosím poradit, jak vypnu routování u TP link TL-WR841ND?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama