Duben 2011

TP-LINK Tipy: Repeater

29. dubna 2011 v 12:37 | Rado |  Seriály na pokračování
Jeden z nejčastějších dotazů našich zákazníků se týká použití TP-LINK AP/Routeru jako opakovače signálu tzv. repeateru. Pro ty, kteří se s tímto tématem ještě nesetkali jen připomenu, že repeater umožní přijímat wifi i v místech, kde nedosahuje signál z hlavního AP. Funguje to jednoduše, repeater přijme od hlavního AP datový paket a přeposílá jej, opakuje dále ke klientovi.

Je třeba poznamenat, že zápornou vlastností repeaterů je to, že snižují propustnost sítě. Repeater vysílá, opakuje data na stejné frekvenci jako hlavní AP. To znamená, že v době, kdy vysílá hlavní AP, tak nevysílá repeater a naopak. Jeden datový paket se musí ke klientovi přenést vzduchem dvakrát, což má za následek dvojnásobnou dobu přenosu.

Zaměříme se na řadu s podporou rychlostní normy 802.11n, nastavení je jednoduché.


Repeater se může nacházet v síti na stejném IP segmentu společně s jinými zařízeními, jeho výchozí IP adresa však musí být od těchto zařízení v síti odlišná. Ověřte si tedy tuto skutečnost, v případě shody IP adres proveďte změnu výchozí IP adresy repeateru v sekci Network - LAN.
Dalším krokem je samotné uvedení AP/Routeru do modu Repeater. U modelu TL-WA5210G s podporou funkce repeater provedete nastavení v sekci Wireless - Wireless Mode, máte na výběr režimy Repeater, nebo Universal Repeater.

Režim univerzální repeater je možné použít s jakýmkoliv hlavním AP, tedy například i bez podpory funkce WDS. Pro zajištění komunikace s hlavním AP se při nastavení vepisuje MAC adresa hlavního AP.

Režim repeater naopak funkce WDS využívá. Je to vylepšený protokol pro komunikaci mezi hlavním AP a repeaterem. Podmínkou je podpora WDS u obou zařízení. Na hlavním AP je nutné vepsat MAC adresu repeateru, na repeateru naopak vepište MAC adresu hlavního AP.


Stačí tedy zvolit vhodný režim, v našem případě Universal Repeater, poté tlačítkem Search vyhledejte hlavní AP, tímto se hlavní AP a repeater propojí.

Posledním krokem je nastavení zabezpečení. Provedete jej v sekci Wireless - Wireless Security. Typ použitého šifrování na repeateru se musí shodovat s typem na hlavním AP. Doporučujeme u obou zařízení použití WPA2/PSK.

První počítač Prezidenta Václava Klause

29. dubna 2011 v 11:58 | Hlodavec |  Historie
Prezident Klaus postupně odhaluje svoji minulost. Při návštěvě Liberecka v roce 2011 objevil svoji "pra-Škodovku", viz zde:

Panu Ladislavu Hrubému z Jablonce nad Nisou se podařilo překvapit pana Prezidenta Václava Klause. Na prezidentovu návštěvu ve Smržovce přijel v hnědé Škodě 120 L, která panu Klausovi skoro před čtvrt stoletím patřila. (Informace zde)

Díky tomuto "objevu" se však podařilo vypátrat, jaký byl první oblíbený počítač pana Prezidenta Klause.


Přeci ATARI !


Vzhledem k tomu, jak Atari ovlivnilo mnoho lidí, budeme se touto počítačovou firmou na našem blogu ještě dále zabývat.

Informace o histrorii firmy Atari v češtině naleznete zde - http://historie.atari.sweb.cz/

Nový firemní rychlostní rekord - 1041 km/h

29. dubna 2011 v 11:44 | i4wifi
V roce 2009 jsme Vás informovali o firemním rekordu rychlosti v civilním letadle - 1011 km/h.

V letošním roce se nám podařilo tento rekord překonat a zvýšit laťku na 1041 km/h.

Zde je důkaz o rekordu:

Rekord byl vytvořen v novém letadle A380.


Místo zaznamenání rekordu.


Detail místa zaznamenání rekordu.A co Vy? Máte svůj rychlostí rekord? Dejte vědět do diskuze!

Antény NN-15 "Potter" a SS-60

28. dubna 2011 v 16:36 | Rado
Antény NN-15 "Potter" a SS-60 jsou zdánlivě velmi blízké typy antén, u výběru ale většinu zákazníků zarazí výraznější cenový odstup. Proč tomu tak je, jaký je mezi anténami rozdíl, k čemu jsou oba typy primárně určeny?
Anténa NN-15 je určena pro použití především jako klientská. Tam, kde její parametry vyhoví jí lze bez obav použít i pro krátké páteřní spoje, nebo jako anténu sektorovou.

Rozdíly ve vlastnostech antén:

- užší vyzařovací diagram u NN-15 (33/38 stupňů pro -3dB, pro účely sektorového pokrytí lze počítat s úhlem do cca 40/45 stupňů) oproti 60/60 stupňům u SS-60.

- rozdílný úhel pokrytí mezi horizontální a vertikální polarizací u NN-15 cca o 5 stupňů. SS-60 má oba úhly téměř stejné.

- u NN-15 znatelně horší (i když stále nadprůměrné) potlačení postranního a zpětného vyzařování. U sektorových antén je potlačení příjmu a vysílání ze směrů mimo sektor mimořádně důležité ( včetně prostoru bezprostředně "za anténou" pokud je na stanovišti více bezdrátových zařízení ). SS-60 má díky technologii skalárního hornu v tomto ohledu opravdu extrémní parametry.

Z hlediska technologie se antény liší způsobem potlačení postranních laloků. U antény NN-15 využíváme vzniku vidu TM11 na diskontinuitě tvořené skokovou změnou průměru vlnovodu, zatímco SS-60 je tzv. skalární horn se soustřednými kroužky v ústí vlnovodu. S tím souvisí i technologie výroby a potažmo cenový rozdíl. SS-60 je vyráběn přesným NC obráběním z masivního duralu, kdežto NN-15 je vyráběn levnější technologií tváření. "

Na místě je zmínit také duplexní ozařovač NN-12 pro použití s vhodnou parabolou. Velikost zvolte podle vzdálenosti, na kterou budete spoj provozovat, podle délky kabelu a podle požadované odolnosti vůči rušení. Větší paraboly mají větší zisk a užší vyzařovací úhel, takže lze s nimi realizovat delší spoje s vyšší odolností vůči rušení.

Ozařovač je vyráběn přesným obráběním z duralové slitiny, jsou zachovány výjimečné vyzařovací charakteristiky identické s typem SS-60. NN-12 nabízí dva konektory pro současné připojení dvou 5GHz zařízení. Odstup signálu mezi oběma konektory je výrazných 50dB. Je zde však možnost provozu jen s jedním připojeným zařízením, oba porty totiž pracují nezávisle. Ozařovač je vhodný díky vysokému odstupu mezi konektory pro využití funkce dual N-Streme v systému Mikrotik. Každý kus je před expedicí měřen.

TP-LINK Tipy: TL-MR3220 a 3G modemy

28. dubna 2011 v 16:31 | Rado |  Seriály na pokračování
S TL-MR3220 lze vytvořit zálohu 3G/WAN internetového připojení, která umožní uživateli být online neustále i v případě, kdy selže primární ISP. Tuto funkci u routerů jiných výrobců jen tak nenajdete, většinou poskytují první nebo druhou možnost příjmu konektivity. To přináší vysší flexibilitu při vytváření sítě v rámci nákladů na připojení a nechtěných prostojů při práci.

AP/Router TL-MR3220 podporuje 3G modemy, které naleznete v seznamu zde. Před zakoupením 3G modemu doporučujeme tento seznam při výběru použít.

Lze však použít prakticky jakýkoliv 3G modem v případě, že disponujete potřebným Bin souborem. Ten jednoduše nahrajete do zařízení. Jak na to? Budete tedy potřebovat Bin soubor Vašeho 3G modemu. Bin soubory pro některé typy 3G modemů jsou k dispozici ke stažení zde.

Je nutné vědět, že obnovení nastavení, nebo přehrání firmware tento soubor deaktivuje. Zjistěte si tedy, zda máte nainstalovanou aktuální verzi, až poté pokračujte.


V nastavení přes sekci Network -> 3G -> Modem Settings použijte funkci Add New pro nahrání Bin souboru.


Poté router restartujte přes System Tools -> Reboot. Po restartu již bude 3G modem automaticky detekován.

Pokud se Vám podařilo 3G modem úspěšně zprovoznit, ale stále nemáte přístup k Internetu, může to mít několik příčin:

- Ověřte, zda máte v modemu instalovanou SIM kartu, nebo zda není SIM karta poškozena.

- Některé SIM karty vyžadují ověření PIN kodu. V tom případě připojte 3G modem nejdříve k PC a přes příslušnou utilitu pro nastavení modemu tuto funkci deaktivujte.

- Ověřte si bezchybné zadání parametrů pro připojení k Internetu v nastavení routeru, které Vám poskytl Váš ISP. Tuto skutečnost lze ověřit přes System Tools -> System log, kdy Vám v případě nesprávného nastavení systém vygeneruje poznámku s doporučením ověření údajů.

Konference Dny ISPforum 2011

28. dubna 2011 v 15:46 | Martin |  Akce
Zveme Vás na konferenci Dny ISPforum, která se koná od 1.6 do 3.6.2011 v Luhačovicích.
Jedná se o velmi zajímavou konferenci, kde vystoupí pouze poskytovatelé internetu se svými zkušenostmi. Diskutovaná budou také žhavá témata a různé názorové pohledy na např Ubiquiti vs. Mikrotik apod. Celý program konference naleznete zde.
Více informací o konání konference a možnost registrace naleznete zde.

Levná HD autokamera

27. dubna 2011 v 13:03 | Martin |  Telekomunikace
V poslední době se objevilo hned několik medializovaných kauz o agresivním chování řidičů, které ostatní účastníky silničního provozu ohrozili nejen na majetku, ale i na životě.
Tam, kde je právo na straně agresivního řidiče jen proto, že při nehodě jste do něj narazili ze zadu, je těžké se bránit a pokud není svědků, je jediná možnost mít takové chování nahrané.
K tomuto účelu slouží speciální kamery do auta, které jsou přizpůsobené jak svojí optikou, ovládáním tak i funkcemi.V posledních měsících jsme se v i4wifi touto tematikou intenzivě zabývali a nakoupili množství různých vzorků autokamer, prakticky všech dostupných tak, abychom vybrali tu nejlepší.

Testovali jsem v průběhu několika měsíců různé modely kamer, které se běžně prodávají v ČR ovšem většina vzorků neprošla testem nejen z důvodu špatného obrazu, ale také s nepoužitelným ovládáním kamery, složitým přehráváním nahraných sekvencí, ale i nepoužitelnému držáku na sklo. Nejvíce nás pobavilo vybavení některých autokamer IR diodami pro noční vidění, které však díky odrazu v čelním skle způsobí zcela opačný efekt tak, že vidět je pouze bílý obraz....

Mile nás tak překvapil poslední testovaný vzorek autokamery DVC105, který jsme tak vybrali jako jediného možného zástupce, a u kterého víme, že má vše potřebné, co je u autokamery nutné:
  • Kvalitní obraz v HD rozlišení (bezproblémové rozpoznání SPZ)
  • Výborné zpracování obrazu i v protisvětle a za tmy
  • Pevný a kvalitní držák na sklo, ze kterého lze kamera jednoduše sejmout (ponechávání kamery v autě bez dohledu v českých podmínkách nedoporučujeme:)
  • Integrovaná baterie s výdrží 9 hodin (většina kamer se spoléhá pouze na autozapalovač, ale jednak každý kabel navíc zbytečně překáží a jen málo aut má více jak jednu zásuvku. Pokud tedy potřebujete zároveň navigaci, měli byste s jinou kamerou problém)
  • Automatická recyklace starých nahrávek při zaplnění karty
  • Malé rozměry
  • Režim mass storage (USB flash karta)
  • Široký pozorovací úhel
  • Kvalitní robustní provedení
Testovací videa z autokamery si lze stáhnout v plném rozlišení přímo ze stránek produktu, kde naleznete také komprimovaná videa na Youtube.
Pokud Vás autokamera zaujala tak jako nás, pak pro více informací a možnost objednání pokračujte zde.

RB435G skladem!

26. dubna 2011 v 9:32 | watchdog |  Telekomunikace
Chyběly Vám sloty na RouterBoardu? Dobrá zpráva: gigabitový RouterBoard s 5x miniPCI: RB435G je skladem k okamžitému dodání.


Technologie WDM v optických sítích

21. dubna 2011 v 14:04 | Dejdík |  Telekomunikace
WDM technologie (Wavelength Division Multiplexing) se používá v optických sítích, kde potřebujeme zvýšit přenosovou kapacitu optického vlákna nebo rozdělit přenos více nezávislých aplikací po jednom vlákně a v neposlední řadě se jedná o úsporu optických vláken v kabelu.

Stručně řečeno. Do optického vlákna je vyslán optický signál o dvou různých vlnových délkách v obousměrném provozu po jednom optickém vlákně.

Vícevidové MM (multi-mode) aplikace přenášejí data na vlnových délkách 850 nm a 1300 nm a jednovidové SM (single-mode) aplikace na vlnových délkách 1310 nm a 1550 nm. Většina WDM systémů pracuje na jednovidových SM 9/125 optických vláknech o průměru jádra 9 µm.

WDM media konvertory jsou jednoduchá a levná zařízení, která umožňují spojit nebo rozdělit dvě vlnové délky do jediného vlákna. Jedná se o převodník z metalické sítě na optickou. Hodí se všude tam, kde je vzdálenost mezi dvěma body delší než povoluje klasická metalická síť a nelze použít galvanického spojení.

Zde je zobrazen základní příklad zapojení:

Vlnová délka:
TX: 1550nm, RX: 1310 nm
Vlnová délka:
TX: 1310 nm, RX: 1550 nm

Při instalaci WDM prvků je důležité, aby hodnoty TX a RX byly vždy opačného charakteru, jelikož při použití stejných vlnových délek TX a RX spoj nebude pracovat.

Další důležitá informace je ta, že při vytváření optického spoje je nutné po celou trasu zachovat stejnou přenosovou rychlost 100 Mbps nebo 1000 Mbps.

Nelze kombinovat media konvertor, který pracuje na 100 Mbps proti mediakonvertoru 1000 Mbps.

V praxi to znamená, že pokud přivádím po UTP kabelu 100 Mbps rychlost, musím nadále optickou trasou pokračovat v této rychlosti až do např. switche, kde lze přenosovou rychlost softwarově upravit.


WDM technologii můžete také nalézt na optické bráně OG42W15G, která pracuje na vlnové délce TX: 1310 nm, RX: 1550 nm přenosovou rychlostí
100 Mbps.


Pokud chceme využívat WDM technologii u switchů nebo media konvertorů s SFP slotem, je zde řešení v podobě MiniGBIC modulů (transceiver).

Při vytváření optického WDM spoje pomocí transceiverů je na jedné straně nutné použít modul TL-SM321A a na druhé straně TL-SM321B.

Transceivery je možné osazovat postupně dle aktuálních požadavků na rychlost sítě. Při změně konfigurace není nutné měnit celý aktivní prvek. Stačí pouze výměna jednotlivého transceiveru.

Mediakonvertor MC220L podporuje jak multimode, tak i singlemode miniGBIC moduly přenosovou rychlostí 1000 Mbps.

Prvotní WDM systémy byly hodně drahé a komplikované. Nicméně standardizace, lepší porozumění dynamice WDM systémů měla za následek nasazování WDM technologií a celoplošné zlevňování.

O výši cen se můžete sami přesvědčit na našich stránkách www.i4wifi.cz.


EVBike - elektrické kolo snadno

19. dubna 2011 v 10:27 | i4wifi |  Telekomunikace
Jak z obyčejného kola snadno a rychle udělat kolo elektrické?

Podívejte se na pár fotografií v diskuzním fóru na Auto88.cz