Koupíte si iPhone nebo větrnou elektrárnu?

23. srpna 2011 v 13:59 | Martin |  Energie
V minulém článku jsme zde na blogu psali o solárním řešení, on-line systému zálohování napájení a nastřelili jsme i větrné turbíny. Článek vedle některých úsměvných komentářů však vzbudil i obrovský zájem o tato řešení a zejména o větrné elektrárny GWL. A není divu! Kdo by si ještě před pár lety pomyslel, že si může pořídit 300 W větrnou elektrárnu do 10 tis. Kč i s daní, a že 400 W elektrárna bude stát stejně jako dobře vybavený mobil.
Ihned jsme tak objednali novou dodávku těchto turbín a nyní se nacházejí na lodi v indickém oceánu. S novou objednávkou také přichází vyšší kvalita. Proto nyní většina modelů využívá nejmodernější technologie, jako např. listy z uhlíkových vláken.

Pojďme se teď na jednotlivé model y podívat z blízka.
Jedná se o tzv. off-grid elektrárny, tedy modely, které nejsou určeny pro připojení do rozvodné sítě distribučních společností el. energie, ale pro ostrovní systémy, zálohování a pokrytí spotřeby energie tam, kde není přípojka 230 V.
Nabídka větrných elektráren GWL by se dala rozdělit do 2 skupin dle jejich provedení a použitého generátoru.

V první skupině je osamoceně model GWT300 s nominálním výkonem 300 W a DC generátorem.
Turbínu pohání 6 listů vyrobených ze skelných vláken a mezi hlavní výhodu vedle neuvěřitelně nízké ceny patří i rozměry.

V druhé skupině pak naleznete profesionální modely GWT400, GWT600 a GWT1000 s AC generátorem. Z předchozího příkladu si již asi dokážete nominální výkony jednotlivých modelů odvodit sami.

Přirozeně že výkon, jednotlivých modelů, závisí na rychlosti větru a i při vyšších rychlostech větru turbíny mohou dodávat výrazně vyšší výkon. K nominálnímu výkonu se tedy vztahuje nominální rychlost větru, která se v případě modelů GWT400 - 1000 pohybuje mezi skvělou hodnotou 9 - 10 m/s.
Vzhledem ke konstrukci GWT300 je nominální rychlost větru 25 m/s, zato minimální rychlost, kdy začne eletrárna dodávat proud je již od 1 m/s, zatímco u ostatních modelů se jedná o 2,5 m/s.
Přesnou závislost výkonu na rychlosti lze vyčíst z grafů měření.
GWT300 se tak hodí více na chaty/chalupy, kde se přes týden průběžně dobíjejí bateriové bloky a o víkendu je z nich čeprána energie. Dále na nepříliš RouterBoardy osazené stožáry a obecně na místa, kde vane i mírný vítr, zato prakticky stále.

Pro vyšší nároky pak slouží modely GWT400 - 1000. Zde je také velmi dobře řešený způsob uchycení na stožár.Způsob uchycení nevyžaduje mít na stožáru speciálně vyrobené příruby, ale pouze ovlivňuje jeho tloušťku a to je 60 mm. Nástavec turbíny je vybaven drážkami, do kterých se umisťuje gumová spirála. Ta plní jak funkci pevnostní, tak tlumí vybrace přenášené do stožáru z turbíny a je součástí balení.
Model GWT300 se instaluje odlišně na vnější trubku o průměru 40 mm s připraveným závitem pro aretační šroub.
Montáž elektráren není náročná avšak doporučujeme ji přenechat odborné firmě.

Samostatnou kapitolou je však regulátor nebo také kontroler dodávaný s modely GWT400 - 1000. Jendá se o velmi inteligentní zařízení se dvěma nezávislými výstupy, které vedle řízení toku proudu dokáže:
  • mechanicky zastavit turbínu v případě překročení bezpečných otáček
  • pracovat s přídavným solárním panelem, pro který má určené svorky
  • kompletně ochránit systém proti přebití/podbití baterie
  • ochránit systém proti přepětí nebo přetížení
  • komunikovat přes RS232
  • nastavit čas, kdy se má na výstupu objevit napětí
Samotná turbína a regulátor se propojují třívodičovým kabelem o průřezu dle použitého modelu. Doporučený průřez tak odpovídá maximálnímu výkonu/24 V. Kabel je veden vnitřkem stožáru.
Regulátor má na výstupu 24 V DC a pro převod na 230 V AC slouží invertory, které probereme zas v příštím článku.
Bez potíží, tak lze tedy říct, že přišla doba, kdy není nijak příliš nákladné pořídit si větrnou elektrárnu k domu, na chatu či chalupu a snížit si tak náklady na spotřebu el. energie, případně pokrýt Wi-Fi místa, kde se to dříve nevyplatilo. Celou nabídku alternativníého napájení naleznete zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kamennykoberec kamennykoberec | Web | 20. prosince 2016 v 13:45 | Reagovat

Nejlepší koupit oboje :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama