10 GHz - to bude ještě veselo!

7. listopadu 2011 v 22:05 | Dr. Blábol
Dne 6. listopadu 2011 11:45 zákazník napsal email ohledně páteřního spoje 10 GHz firmy UBNT:

Vážení pánové,

s tímto spojem jste nás opravdu potěšili! Už nebude možné zajistit kvalitní internet, popřípadě udělat kvalitní páteře. Stávající spoje, na které jsme těžce vydělali nám budou k ničemu.....
V pásmu 10G nás čeká to samé jako v 2,4G 5,7G. Tedy žádné dobré vyhlídky a další stupeň k podpoře O2.

S pozdravem / Best regards,

XX YY
Firma XY s.r.o.

=============================================================================================================

Dne 6. listopadu 2011 19:47 zástupce i4wifi reagoval:

Dobrý den pane Zákazníku,

děkuji za Váš názor a to i přes to, že ho s Vámi nesdílím. Dovolte mi se s vámi podělit o důvody, proč je můj názor odlišný:

1) cena telekomunikační techniky a služeb vždy klesala, klesá a klesat bude. Umělé lpění na vysokých cenách ještě nikdy nikomu nepřineslo užitek, ba přímo naopak. Určitě si vzpomenete na konec 90. let a ceny mobilních telefonů a hovorů u Eurotelu či na chování firmy SPT Telecom v dobách startu ADSL. Teprve široký nástup WiFi konkurence a dostatek levné techniky přinesl internet do každé české domácnosti.

2) Pokud bychom vás takto nepotěšili my, "potěšil" by vás o pár hodin později pan Doležal z CZNET, pan Hoffman z ASPY či jiný prodejce WISP zařízení. PowerBridge M10 jsme si nevymysleli my, je to produkt firmy Ubiquiti a bude se prodávat na celém světě. Pokud bychom ho nezařadili do naší nabídky, udělali by to zítra za nás všichni ostatní.

3) Nemyslím si, že by dostupnost technologie 10 GHz nějak skokově zarušila toto pásmo. Co vím, tak trend našich zákazníků je naopak 10 GHz spoje nahrazovat optikou a licenčními pásmy, takže rušení spíše ubývá. WISP trh je již delší dobu rozdělený a saturovaný, takže nepředpokládám, že by se najednou objevila nějaká nová konkurence, která by začala útočit na vaše zákazníky levnými internetem a používat k tomu tyto spoje.

A ještě dvě poznámky na okraj:

1) Investice do jakékoliv bezlicenční rádiové techniky je vždy sázka do loterie. Ať se to týká 2,4 GHz nebo jiných pásem. Pokud investujete velké peníze, je vždy dobré mít investici nějak jištěnou, např. individuální licencí na 10 let dopředu. Toto je otázkou firemní strategie, nikoliv cenové politiky konkrétních zařízení. My jsme již před 2 roky všechny naše zákazníky upozorňovali, že pásmo 10 GHz je neperspektivní a nabízeli za něj náhrady v podobě 60/24 GHz spojů.

2) Nyní vidíte, jaké marže mají na 10 GHz spojích firmy jako Alcoma, Summit, Racom atd. Nebál bych se říci, že vás WISP "sprostě" berou na hůl a zařízení v cenách 10 - 20 tis. Kč s úsměvem na rtech prodávají za 60 - 200 tis. Kč.

S pozdravem,

i4wifi a.s.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Já | 7. listopadu 2011 v 22:24 | Reagovat

No nezlobte se na me ale koho to v i4 zamestnavate s temito nazory? Podnet dane spolecnosti citim jako opravneny protoze jako ISP vim co se v radiovem spektru deje a diky temto "udelatkum" dit bude.
Zajimalo by me zda ma zarizeni homologaci pro CR a dodrzuje vsechny stanovene limity CTU. Nechci rikat ze Alcoma, Orcave Summit aj. jsou vyderaci s jejich cenama, ale jejich spoje maji napr. zlacene kontakty a vyvoj taky neni levna zalezitost navic cena jejich spoju je dostatecna hranice pro kdekoho aby to koupil a pustil do eteru jak se komu zlibi. Licencovane pasmo stoji taky nemale penize a pokud umite pocitat tak si spocitejte kolik si cesky ISP muze dovolit licencovanych pateri vzhledem k cene spoje, provoznich vydaju a pausalnim poplatkum klientu zejmena kdyz tarify jdou dolu. Vy s vasima cenama taky nejdete tak dolu jak byste mohli, jsou tu na trhu prodejci s nizsimi cenami a dostatecnym skladem. S prichodem UBNT na stozary se zacalo pekne ku*vit volne pasmo jak ve 2,4G tak 5G, do te doby museli ti jenz zarizeni provozovali trochu premyslet s timto white boxem je vse jinak, kdejaka lama to da do vzduchu a jedem, teda spis nejedem. Nez napisete neco o radiich dejte si to na spektrak a uvidite, vim ze nejste jedini prodejci ,ale takovyhle prukopnictvi radiovemu spektru neprosiva to mi verte.

2 František František | 8. listopadu 2011 v 2:08 | Reagovat

Hádám, že ten "stěžovatel" se budí strachy, jak je mu ubližováno konkurencí.

Podle mě "wifisti" už jenom dožívají, než je jednoho dne rozpráší nějakej ten mobilní operátor.

3 ISP ISP | E-mail | 8. listopadu 2011 v 10:03 | Reagovat

Proč je spoj M10 zkáza:

1.
spoj je halfduplexní. Dosud bylo možné díky dělení půl-pásem na Rx a TX provozovat i několik stovek spojů 10G na jednom sajtu (viz pražská casablanka a další), stačilo v tomto pásmu dodržovat určitou kulturu. Nyní stačí jedna bestie od UBNT a celý sajt jde do kytek.
2.
spoj bere 2 polarizace. V době, kdy přichází výrobci s možností postavit dvě radiové jednotky do dvou polarizací a zdvojnásobit kapacitu, tedy až na 360Mbit/s, přichází UBNT s touto rušičkou...
3. Zařízení jede na stejném CPU jako rocket M5. Můžu z reálných testů potvrdit, že ten je dobrý tak na panelák nebo nejkoncovější APčko, ale postavit páteř se na tom nedá. Když to dáte na bod, kde visí 150+ lidí, jde celý bod do s propustností do kytek. Tedy toto zařízení je dobré pro všelijaké "šajznety" s internetem za 200Kč/měs, kde jsou lidí zvyklí, že večer to prostě nejede. Pro ISP, kteří dělají kvalitní internet je přínos nulový.
4. Nelze situaci srovnávat s příchodem 802.11b místo 802.11 nebo s příchodem 5G po 2,4G. Nové zařízení mělo vždy větší propustnost než původní, v případě 5,6G pásma nelikvidovali stávající páteře. (tranga a canopy jely v 5,8G). Nyní bude pásmo 10G odpesáno ve prospěch šajznetů, ale kvalitní páteře v bezlicenčním pásmu jsou problém a M10 je k tomu nepoužitelná. 24G stačí jen na menší vzdálenosti ve městě, pro 10G na dlouhé vzdálenosti ale není náhrada.

Souhrnem:
Problém není v tom, že zařízení je levné, problém je v chybném návrhu, který narušuje dlouhodobou kulturu v tomto pásmu u nás. 10G je legální v podstatě jen v ČR, takže UBNT mohlo trochu více zvážit, jak zařízení navrhnout, aby tu fungovalo. Samozřejmě že ani UBNT ani i4wifi nejsou viníkem této situace, jen jejím nositelem. Vina je na straně ČTÚ, které už před několika lety povolilo v 10G pásmu TDD modulaci. Zřejmě měli pocit, že prodávají málo licencí...

Jen by i4wifi mohla mít tolik slušnosti, aby řekla zákazníkům i stinné stránky tohoto řešení a ne se jen vychloubat, jací jsou spasitelé internetu ve vesmíru. Pak se není čemu divit, že je tolik lidí nas**ných.

4 Kendy Kendy | 8. listopadu 2011 v 10:04 | Reagovat

Jo to je fakt. Budoucnost je v levném mobilním internetu s velkou šířkou pásma a rychlostí. Wifi bylo takové dočasné řešení - řekl bych takové nouzové řešení a bič na SPTtelekom.

5 jowak jowak | 8. listopadu 2011 v 11:04 | Reagovat

[2]:
Jenom menší příprc k tomuto:
"wifisti" už jenom dožívají, než je jednoho dne rozpráší nějakej ten mobilní operátor.
Až budou datové tarify všude aspoň 4 MBit/s a stabilní a budou bez FUP a nebudou tak předražené, tak možná... :-D
Dle mého názoru spíše utopie, než budoucnost, ale uvidíme.
Omlouvám se za příspěvek mimo téma, ale já sem si nezačal :)
[2]:

6 jadole jadole | 8. listopadu 2011 v 11:35 | Reagovat

[2]:
S tím rozprášením wifistů mobilními operátory to nebude tak horké. Na solidní rychlost se mobilní operátoři celoplošně dostanou nejdříve za několik let a určitě se snadno nevzdají datových limitů. A mezitím jde stále dopředu i vývoj ve wifi oblasti.

7 Alois Alois | 8. listopadu 2011 v 12:32 | Reagovat

Podle mě to bude super přibude cca 7-9kanálů po 28MHz na které si šáhnou i ti méně majetní a aspoň parabolu to má. Sice je to od i4wifi drsná argumentace že 2roky jsme 10GHz neprodávali (asi byli na to nižší marče:) ). Ale zase všichni ostatní 10Ghz nějak prodávali či je měli v nabídce. akže je jasné že i4wifi na to má aspoň gule se všem co narvali chechtáky do těch super profi 10G spojů co neumějí ani půlku kapacity co zvládnou iPasolinky/Ceragony/Mini-linky za E3000-E5000 v licenci. Prosě je o trošku drsnější rétorika od i4wifi jako vysvětlení, ale pro jejich bussiness je o super být první (protože je to sice možná smutné, ale mají pravdu že by si to semka cestu našlo). Ta cena je strašidelnou noční můrou všech českých vývojářů v desítce.

8 pepe pepe | 8. listopadu 2011 v 14:46 | Reagovat

At si klidne prodavaj desitku , ale at to trosku drzi kulturu 10G co tu zatim je ... at si to klidne stoji trebas desitku ale at to ma pravidla a ctu aspon an tohel pasmo dohlidne , ne jak je to ted na petce ... zpocatku obcas neco poresily ted na to kacej ....
Jeste k tem mobilnim operatorum ... ono pospojovat ty ejich vysilace taky neco stoji a ta technologie aby to protahlo ty uzasny teoretick ydata  taky neco stoji , nebojim se ze by mobilni internet jen tak prevalcoval wifinky , sak v 5G dopravuju k lidem klidne 50M stabilne a odezva do nixu do 10ms .. ukazet mi ktetrej mobilni operator tohle da? teoreticky ani omylem prakticky si necte zdat ...
xDSL taky nema sanco tohel protahnout  ...jedine tak optika ... a aukzate mi silence co bude kopat optiku do vesnicky s 50 ti barakama ....

9 Alois Alois | 8. listopadu 2011 v 19:01 | Reagovat

Soráč pepe, ale kultura vzala za své cenou 16000+DPH . 10.5GHz je fajn pásmo a je to volné pásmo tak nač se v ČTU zalamovat. Byl bych raději kdyby to splňovalo obvyklé naše konvence protože by odpadla ahle předem zbytečná konverzace (stejně víme jak to asi skončí), ale lepší tohle s parabolou než nic:) .

10 Ftelf Ftelf | E-mail | 8. listopadu 2011 v 20:22 | Reagovat

Muze prosim fundovana osoba z i4 odpovedet na nasledujici otazky ? Ma ubnt M10 integrovanou ochranu proti ruseni jine sluzby ?

11 DFS DFS | 8. listopadu 2011 v 22:07 | Reagovat

Myslíš jako DFSko v 10GHz? Nebo něco jiného? Kromě datasheetu vědí stejný kulový jako my a čeští výrobci. Hlavní je aby necukli s tím že to je dle platné VO a tohle i ustáli. Všichni jinak vědí že to je killer současného pojetí 10GHz pásma.

12 Ftelf Ftelf | E-mail | 9. listopadu 2011 v 10:09 | Reagovat

DFS je jedna z obezlicek. Wifi pouziva pro minimalizace interference protokol CSMA, kdy vice zarizeni muze komunikovat po stejnem mediu. Jak to funguje vsichni vime, jinak bychom tu nebyli. Predpokladam ze Powerbridge M10 je jen transponovane 802.11n s 10ghz koncovym stupnem. To dokazuje zatim sice minimum technickych informaci, ale bude to mit na 99,99% atheros pro nko. VO pro pasmo 10Ghz VYSLOVNE ZAKAZUJE pouziti jakychkoliv technologii, ktere by se snazili zmirnit ci eliminovat ruseni jinych zarizeni. Coz znamena, ze pokud se dve zarizeni rusi, kdou do kytek prakticky obe. V praxi je tedy zadouci domluva obou subjektu. A ted kdo nam vesi buliky na nos. Technik ktery byl na prezentaci UBNT vyslovne uvedl, ze to je pecka, ale v CR to neni legalne pouzitelne. Kravatak z i4 tvrdi, ze ubnt je lepsi jak alcoma aspol. protoze prodava srot za 16000.
1. IMHO Powerbridge M10 nebude v CR legalne pouzitelny pokud ubnt neodstrani veskere wifi-like featury.
2. i4 to nezabrani to prodavat lamam.
3. pokud zkutecne dodrzi na 100% VO tak jeden spoj na zkousku koupim take.
Panovi, ktery se opira do konkurence bych rad vysvetlil, ze za tech 100-150 tisic si kupujete take servis, ktery je v mnoha ohledech neporovnatelny s nejakym cinanem. O technickych parametrech se bavit nebudeme, jelikoz tomu ocividne nerozumi.

13 DFS DFS | 9. listopadu 2011 v 10:23 | Reagovat

Bod 3 je trošku z cesty pokud uvážíme cenu 16tis tak si každý koupí prostě náhradní spoj do šuplíku což je nejlepší řešení. Tedy tady tento argument je dost mimo. Jinak bych si vsadil víc na takového kravaťáka který na to dá papír s VO a následně to před ČTU ustojí. Technik může mít 1000x pravdu, ale to je tak celé. Přesto děkuji za dodatečné osvětlení. A ruku na srdce ty wifi like věci ve volném pásmu nakonec nevadí když to stejně nejspíše sklouzne do skoro stejných poměrů jako v 5G. Jediné co by mohlo nějak zabrat je bojkot nákupů na i4wifi ale zase si každý řekne že když ne oni tak někdo jiný.

14 Ftelf Ftelf | E-mail | 9. listopadu 2011 v 10:57 | Reagovat

2>DFS
Bod 3 je jen jedna veta. Novy odstavec je jen dovetek a s body nema nic spolecneho. Reagoval jsem na pana zastupce i4wifi, ktery se posmival vsem co kupuji 10g spoje od renomovanych vyrobcu. Je mi naprosto jasne, ze za cenu kvalitniho spoje si jich od ubnt muzu koupit 10 ale technickou podporu nebudete mit zadnou. Jinak CTU nejsou idioti aby verili cemunoliv co jim nejaky dovozce predlozi. Nehodlam se dohadovat o blbostech. Uprimne mi vadi arogantni pristup, kterym se tu i4 na svem blogu prezentuje. Rozumny clovek da na fakta a ty tu jaksi chybi.

15 DFS DFS | 9. listopadu 2011 v 11:17 | Reagovat

Když to shrnu tak s UBNT produkty jsem moc potíží neměl, ale třeba to s M10 bude jiné a opravdu FW občas odlaďují nedostatečně. Zatím tu M10 na trhu není takže těžko soudit co s ČTU bude či nebude. Tedy také nemíním točit o hloupostech a trh ukáže jak se věci budou mít v budoucnu. Škoda že tu ale není anketa na dvě témata a to kdo si v onom mezidobí stávající 10G koupí a pak druhá kdo M10 stejně nasadí.

16 Já | 9. listopadu 2011 v 12:50 | Reagovat

[2]:No tak na přežívání 10 let je docela dlouha doba nemyslite? Jak dlouho se realizuji datove spoje bezdratove v CR celkem ?

17 okoun okoun | 9. listopadu 2011 v 15:06 | Reagovat

znovu opakuji co jsem již říkal, problém je v tom že ČTU je na dvě věci.....
Musí se pořádně kontrolovat 5G pásmo a 10G pásmo. Pokud se konečně již začnou dávat pokuty a to pořádné, tak všem těm kovbojíčkům s UBNT hnedle spadnou zisky. Furt mě zaráží jak je možné, že v dnešní době si někdo koupí UBNT rocket 32dB, nasadí si to na střechu, zapne to a jede si vesele mimo povolené limity a nic se mu nestane?????? To je prostě jen v ČR.

18 Anton Mlynský Anton Mlynský | E-mail | 11. listopadu 2011 v 16:13 | Reagovat

Odpověď firmy I4 je klasickým příkladem propagandy a snůšky populistických nesmyslů. Proč?
Protože...
Ad 1) wifi se šířilo i v době kdy wifi zařízení rozhodně nebylo levné
Ad 3) myslet si můžete co chcete, ale dokud spoje v pásmu 10GHz stáli nad 100 000 CZK, zarušení v pásmu bylo minimální. Až útok na cenu, ze strany pseudovýrobců a garážových firem přinesl rapidní zlevnění, ale zejména masivní rozšíření nekvalitních zařízení které stěží splňují podmínky provozu. A způsobují potíže jak jak na straně frekvenční, tak po stránce kanálování, a porušování EMC nevyjímaje.

A k poznámkám...
Ad 1) Sám se usvědčujete, že máte přinejmenším tristní zkušenosti v oboru, protože všechny licence které jsem kdy zařizoval mi ČTÚ přidělilo pouze na dobu  5 let.  Jak tedy mám dle vás chránit svou investici na 10Let?

Ad 2) No to je tak bohapustý blábol co jste napsal, že celé peklo musí být vyplněno od kraje ke kraji kotlem s nápisem RESERVED FOR I4WIFI.
Mám, řekl bych, poměrně dobrý přehled o tom jaké jsou výrobní náklady na značky, které jste vyjmenoval a pokud si opravdu za svém tvrzením stojíte, tak neexistuje na celém světě dost dentální vody  na to, aby jste si tyto ... z pusy vypláchl.

19 vvv vvv | 13. listopadu 2011 v 15:27 | Reagovat

Pekne nam to pan z EDERY tady rekl, pekne Tondo :-)

20 Petr Petr | 14. listopadu 2011 v 9:17 | Reagovat

Zdravím. Máme síť, která poskytuje po menších městech a přilehlých vesnicích. S maximálním úsilím se mi už nedaří našlapat vše potřebné do pásma 5G. Spoj do vedlejší lokality pro 80 lidí mi NIKDY nazaplatí investici 80tis na spoj od Alcomy. Stačí to používat s rozumem a tam, kde je to vhodné a bude to fajn. Těch brečících bych si až tak moc nevšímal. Páteř opravdu není moc vhodné řešit na 10G a oni to vědí. Jen si tu plácají triko a mají vše dávno ošetřené, nebo po tomto řešení taky skočí.

21 okoun okoun | 14. listopadu 2011 v 10:15 | Reagovat

hmm, páteř není vhodná řešit na 10GHz od doby kdy se zjistilo že přijde UBNT do 10GHz, do té doby to vhodné bylo.

22 i4i i4i | 15. listopadu 2011 v 0:12 | Reagovat

Zeptejte se někdo z i4 jestli by to nedokázalo UBNT vyrábět i pro jiná vyšší pásma. Pustil bych to třeba mobilním operátorům do spojů, co to udělá. Na licence kašlu, strach nemám.
Jste excelentní obchodníci ne? Dokažte to! Já pako se strašně nudím.

A vážne.

Vcelku chápu i4, sítě nestaví, obchodují. Tohle bude prvních pár měsíců super byznys. Tržby poletí nahoru, blázen by to neprodával. Nenasycený trh obrovský!

Já sítě stavím. Prodávejte to třeba za 8 tisíc. Je mi to jedno. Pokud to bude dodržovat normy! Doufám, že i4 i ostatní prodejci ví do čeho jdou. Jediný přešlap vedle bude trestán červenou kartou.

23 VN VN | 22. listopadu 2011 v 16:00 | Reagovat

[21]: Zalezi, ce mu kdo rika pater.

24 Vlastenec Vlastenec | 29. listopadu 2011 v 16:44 | Reagovat

Souhlas s i4wifi minimálně v tom že když ne my ak někdo jiný a zároveň gratulace k tomu že byli první kdo to oznámil. Už se toho chytl i www.discomp.cz . Ostatní ještě vyčkávají a nebo nejsou schopní dodávku jen zajistit. A dodatelnost bude hnedle kolem 15.1.2012.

25 Nemo Nemo | 13. února 2012 v 14:29 | Reagovat

Sorry, ale problém blbečků jako je "Ja, Pepe, Alois ... atd." je, že si myslně myslí, že když jednou objevili "náš Klondajk" s názvem 10GHz, tak že jim navěky patří. Nepatří, je všech! To je to kouzlo volného pásma. :-))) Investice do free pásem je risk vždy a že kupovali předražené krámy je jejich problém. A to je vytáčí. Že budou muset hledat nová naleziště zisků >200% , že se k novým technologiím dostanou i méně majetní a tím se internet zlevní a zpřístupní všem. Sejří je, i dosud monopolní výrobce, že to bude zas trochu dřiny a práce v nových vyšších volných pásmech. Jakékoliv vztekání a pláče jsou jim k ničemu, pokrok nezastaví, HDTV over IP taky ne a "dole" holt už je tlačenice, tak musí za zlatem "nahoru" ... Tak ať se jim daří ve vývoji nad 30 GHz a ať jim někdo stejně mrštný jako UBNT hodně rychle šlape na paty! :-))) Prospěch bude mít zase celý národ a o ten jim přece jde ne? Nebo kvičí jen kvůli vlastním peněženkám? Ale to by mohl stejně tak dobře kdokoli v jiném oboru. Tomuto jevu se říká konkurence :-))))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama