Kterak jsme hada na prsou hřáli

6. února 2012 v 15:26 | Michal |  Zajímavosti
Všichni znáte to pořekadlo o tom hadovi, co se hřeje na prsou a sotva rozmrzne, tak vás uštkne. Každý jsme už v životě několik takových hadů ohřáli a pak se nestačili divit, jak "kousavá" dokáže být jejich vděčnost.


Dnes vám napíšu o tom, jak i firma i4wifi našla pod svým kabátem takového hada.

Bylo nebylo, v roce 2003 vznikla kousek u Mladé Boleslavi nová společnost IJC s.r.o. V té době jsme již více než rok dodávali stovkám podobných firem hardware pro bezdrátové sítě. IJC s.r.o. podnikala v oboru internetových služeb a pro nás byla čest, že jsme mohli také této firmě prodávat nejrůznější materiál, od pigtailů přes Bullety od Ubiquiti až po páteřní mikrovlnné spoje Mikrotik. Našeho váženého zákazníka jsme si hýčkali, poskytovali mu různé nadstandardní slevy, výhody a zkrátka starali se tak, aby byl zákazník spokojený.

Když jsou naši zákazníci úspěšní, i my máme radost. S uspokojením se proto z webu www.internetprovsechny.cz dozvídáme dobré zprávy o růstu a profesionalizaci společnosti:

"Telekomunikační síť METRONET je provozována firmou IJC, s.r.o. Síť METRONET je provozována odborníky, kteří mají patřičné teoretické znalosti z vysokých škol, tak i praktické znalosti z dlouholeté praxe. Síť METRONET je dílem lidí, kteří patří ve svém oboru ke špičce, jak v oblasti serverů, bezdrátových technologií, tak i v péči o Vás, o zákazníky. Klademe důraz na individuální potřeby všech zákazníků."

Na jaře roku 2010 se IJC s.r.o. přejmenovala na METRONET s.r.o., přestěhovala si sídlo na Prahu 1, změnila vlastnickou strukturu a dále nakupovala nejrůznější udělátka pro bezdrátové sítě u naší společnosti i4wifi.

Necháme však firmu Metronet na chvíli být a přeskočme do jiné pohádky. Však ono se to za chvíli spojí…

Zhruba v té době jsme v naší firmě společně s panem Robertem Perou z Ubiquiti Networks přemýšleli, jak v ČR zlomit "kartel" několika málo výrobců, kteří ovládli pásmo 10 GHz a jak přinést tuto technologii také malým firmám, které nemají v kapse statisíce korun na koupi upraveného satelitního konvertoru.

Řešení, které jsme vymysleli, se jmenuje Ubiquiti PBM10 a zjednodušeně řečeno, za pětinovou cenu nabízí parametry srovnatelné s konkurencí. Posuďte sami, zde uvádím poslední výsledky našich testů v reálných podmínkách:

"Délka trasy 3,8km, výkon snížený na 0dBm (limit ČTÚ), měřeno mezi Mikrotik RB1000 a RB1200, MCS automatic, tx packet size 1500, signál -64dBm, šifrování nastaveno na WPA2/AES TKIP

Výsledek: download 97,5 Mbps, upload 97.5 Mbps (omezení 100Mbit síťové karty), latence: min. 1ms, max. 9ms, průměr 4 ms."

Zajímavá je také poznámka technika pod čarou: "Ruší okolní 10GHz spoje na stejné frekvenci, ale samotný UBNT spoj zůstává téměř nezarušený."

Pro úplnost dodávám, že test probíhal mimo území EU. PBM10 totiž právě prochází testováním u tzv. notifikované osoby a brzy pravděpodobně dostane přidělený certifikát CE. Zkrátka nám bylo jasné, že máme v ruce zařízení, které za cenu cca 16 tis. Kč dělá čáru přes rozpočet všem "desítkářům" v Čechách.

Člověk by čekal, že všichni podnikatelé v tržní ekonomice chápou, že konkurence je třeba. Konkurence nám neustále přináší nové a lepší produkty za nižší cenu, s delší zárukou a lepším servisem. Úspěšné firmy rostou a ty neúspěšné zanikají. A o úspěchu či neúspěchu rozhoduje výhradně zákazník… to je na tom skvělé. Doufali jsme proto, že s očekávaným příchodem PBM10 konečně dojde k masivnímu zlevnění všech "desítkových" spojů, že několik firem zanikne, některé jiné naopak posílí a zkrátka začne se dít něco nového a zábavného. Podnikání je koneckonců hlavně zábava.

No, nebudu vás napínat. Ani k jednomu výše očekávanému jevu nedošlo. Naopak se nám spojily dvě pěkné pohádky a rozmrznul jeden had.

Jak takový rozmrzlý had vypadá? Je to návštěva dvou kontrolorů České Obchodní Inspekce, kteří v ruce třímají naší nabídku na 10 ks PBM10, kterou si od nás za "speciální cenu" vyžádala jedna nejmenovaná firma, co vznikla kousek od Mladé Boleslavi a nyní sídlí v Praze.

Jméno této firmy si možná domyslíte, my ho rozhodně sdělovat nebudeme… ještě by na nás "za trest" poslali nějakou kontrolu.

S pány od ČOI se naštěstí dobře známe, jsou to rozumní lidé. Vysvětlili jsme ji, že žádný produkt PBM10 na trh samozřejmě uveden nebyl, že to byla cíleně vyžádaná obchodní "nabídka" zneužitá pro účely konkurenčního boje a že k produktu PBM10 právě zpracováváme dokumentaci pro vydání CE certifikátu notifikovanou osobou. Pochopili, poděkovali, provedli formální zápis z návštěvy a odjeli kontrolovat někam jinam, kde je to skutečně potřeba.

A to je konec pohádky. Skoro taková bajka s ponaučením.

Největší ponaučení to bylo pro nás, ale můžete ho využít vy všichni - až se na vás nějaká firma (třeba od Mladé Boleslavi…) obrátí s žádostí o pomoc, spolupráci, až vám bude třeba nabízet nějaký produkt, pamatujte na hady. Dnes se na vás usmívají, zítra se vám budou snažit za zády uškodit. Trochu ostuda, že? To jsou ti "teoreticky vzdělaní lidé z vysokých škol…"

Michal Klečka
místopředseda představenstva

P.S.: pokud stejně jako já přemýšlíte, co mohlo být důvodem tohoto trapného jednání, stačí se mrknout na web této vypečené firmy. Je to autorizovaný prodejce a servisní partner jednoho nejmenovaného výrobce 10 GHz páteřních spojů. Ten však asi nemá ty správné "koule" na to, aby na nás obchodní inspekci poslal sám… na špinavou práci si raději někoho "najme". To odpovídá i tomuto příspěvku na webu czfree.net: http://www.czfree.net/forum/showthread.php?postid=225297#post225297
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (132)
Zobrazit starší komentáře

101 Nemo Nemo | 21. února 2012 v 11:37 | Reagovat

[96]: Jepe, jestli jen nebrečíš nad rozlitým mlíkem? :-))) Alcoma bude žalovat ČTÚ že povolil UBNT, který je odolnější proti rušení? A není to třeba tak, že Alcoma prodává nekvalitní drahé dreky s nulovou odolností proti rušení které fungují zatím jen díky tomu, že na pásmu nikdo jiný kromě Alcomy zatím nebyl a díky tomu že předražených zařízení v pásmu je zatím díky ceně Alcomy velmi málo? :-))) Takže možná bude celospolečensky prospěšnější když se pásmo 10G zaplní větším množstvím mnohem kvalitnějších zařízení UBNT, které daným pásmem "provezou" 10x víc Gigabajtů za desetinu nákladů a tím ho celkově lépe využijí??? Že se v konkurenci Alcoma nechytne, není to problém výrobce, že jeho protokol není odolný rušení? :-))) Neměli by pak majitelé Alcom reklamovat předražené zařízení, které má mizernou odolnost proti rušení? Ono může být víc úhlů pohledů na stejnou věc, víš? :-))) Myslím že nejlépe rozhodne ČTŮ, měření UBNT a zda se do normy vejde.

102 Nemo Nemo | 21. února 2012 v 11:47 | Reagovat

[100]:Jepe nevím o čem meleš! V 5G UBNT fachčí naprosto spolehlivě a třeba Nanobridge M5 krásně tlačí reálných 100 Mbitů na sousedních kanálech 20 MHz z jednoho stožáru vedle sebe za pouhých 2000 Kč. proč by něcopodobného nemoglo být v 10G ? Jen proto, že vedle toho předražené Alcomy nebudou schopny konkurovat? :-D

103 Bob Bob | 21. února 2012 v 12:49 | Reagovat

Jde o to, ze jestli tam ty Alcomy byly driv, tak ten kdo pridel pozdejc je POVINEN odstranit ruseni. Takze ty Alcomy budou i nadale v poho a ten kdo tam dodatecne nasadi rusici mrdku ji bude muset fofrem oddelat, aspon doufam, ze to bude CTU resit rychle. I kdyz jak je CTU uplaceno od mobilnich operatoru, mozna se necha uplacet i od dalsich firem a pak se to bude muset resit jedine nadlouho a soudně.

104 okoun okoun | 21. února 2012 v 13:06 | Reagovat

[99]:sice mimo téma, ale trochu bych v kostce reagoval na tyto lži a ubohé příspěvky na czfree.

za připojení žádné peníze nevybíráme, veškeré peníze jsou za provoz sítě a klidně nechám nahlédnout do účetnictví, jelikož taková sprostota, co zde byla napsaná už jen tak dlouho nebude. ke konci každého zúčtovacího období je stav na účtu vyrovnaný a někdy i v mínusu, jaké máme náklady. takže jestli někdo chrochtá o výdělečném podniku, tak je to ubožák. ono halt když někdo tu síť dělá s lepšíma produktama, tak se musí platit 350Kč za připojení a ne třeba 200 Kč, jako to bylo v jednom czfree s UBNT. ten ubožák co to zde psal, tak nevím z čeho čerpá že z toho máme nějaký výdělek! ví vůbec kolik je připojeno uživatelů? ví kolik odevzdáváme za konektivitu? ví kolik máme vysílačů? ví kolik času se do toho dává u lidí a doma a vše zdarma?
než sem někdo bude psát zase takové plky, tak ať používá mozeček.

105 Jirka Jirka | 21. února 2012 v 13:13 | Reagovat

[103]: To je hodně zjednodušeno a v praxi to tak zcela není pravda. Zákon 127 říká, že případné rušení řeší fyzické a právnické osoby vzájemnou dohodou. Nedohodnou-li se, postupuje se podle §100. V souladu ze zákonem nejprve ČTU může nařídit odstranění rušení, pokud se tak nestane, tak může v další lhůtě nařídit odpojení, ale to mohou být měsíce. Na druhou stranu stačí prokázat, že zařízení je nastavené dle platných limitů a je schválené a pak je "rušení" starého, sice drahého spoje spíše jeho malou odolností a opět se nic nestane. Úhlů pohledů je spousta...

106 Breakman Breakman | 21. února 2012 v 13:20 | Reagovat

[100]: Mozna, ze by bylo lepsi si precist prispevec cely, nez na nej zacnes reagovat. Dost jasne jsem psal "samozrejme za predpokladu dodrzeni norem".

Ja zadnou desitku nasazovat nehodlam, me je to celkem ukradene. Ale dost dobre nechapu, odkud beres tu skalopevnou jistotu, ze NB10 bude rusit CELE pasmo. Ze spolehlive shodi spoj na stejnem kanale nebo mozna i na sousednich je mozne, ale pokud se podivas par prispevku niz, najdes tam diagram s frekvencni maskou. A podle te by to rozhodne nemel byt takovy prusvih, jak tu nekteri tvrdi.

A znovu zopakuji: Pokud NB10 CTU schvali, bude se prodavat. Pokud ho CTU neschvali, tezko ho tu nekdo bude prodavat. Pochybuju, ze by to i4 stalo za pripadne problemy, kdyz uz nekterym pitomcum stoji za to z ni vyskemrat nabidku, aby ji mohli za tepla odnest na COIku.

107 Jirka Jirka | 21. února 2012 v 13:28 | Reagovat

[104]: koukám na ceník http://www.czf.matejov.eu/?obsah=7&lokalita=kremenice předpokládám, že je to ta síť, jak bylo uvedeno dříve  :-) a lituju ty lidi, co musí platit za Wi-Fi připojení s netem 6 Mbps 500 Kč. Ještě chvíli může někdo tvrdit, že nevydělává a pokud ne, tak opravdu používá rolls roys nebo má tak 100 klientů, ale ani v jednom případě to není v pořádku. A ještě k tomu se pro připojování klientů používají použitá  zařízení... a to někdo mluví o profesionalitě :-D

108 okoun okoun | 21. února 2012 v 14:15 | Reagovat

[107]: davide, seš ubožák a ani neumíš číst z ceníku. vše si naformuluješ tak aby to vypadalo jako že je to pravda, ale není. když ti dojdou nesmyslné argumenty k PB tak si zde vymýšlíš, jak okrádám lidi a prodávám 6Mb za 500 Kč, hlavně aby ses mohl furt někde vyjadřovat jako malé dítě. kdyby si uměl alespoň trochu číst, tak těch 6Mb je spodní garantovaná hranice rychlosti a bohužel takový komfort jsem v žádné síti (komerční) nenašel aby mi garantovali rychlost. jo vlastně našel, ale říká se tomu VIP konektivita od tisícovky nahoru.
ohledně použitých zařízení, jsou lidé hodně rádi, když jim mohu nabídnou levnější instalaci. použitá restaurovaná anténa (očištěná a natřená) je skoro jako nová a na kvalitě to nemá rozhodně vlivu.
a to je moje poslední poznámka, až něco na tomto světě předvedeš, tak se ozvy, ale jinak neotravuj a nekritizuj něco do čeho, jak vidím vůbec nevidíš.
a ještě k těm sto lidem, kteří jsou připojení, ano to je fakt a nijak mi to nevadí, celkem to i považuji za úspěch na to, že síti se rekreačně věnuji pouze mimo zaměstnání a ve volném čase.

109 Lúďa Lúďa | 21. února 2012 v 15:24 | Reagovat

"nechám nahlédnout do účetnictví" tak ho dej Vokoune na uložto. Každá akciovka to má ve sbírce listin na webu ke stažení. Jestli se nemáš za co stydět postni sem ten odkaz.

Jinak každý kdo se podívá na tvůj ceník, nemůže o charitěani CZFREE mluvit.

Doma používám UPC TV, NET 10Mbit a pevnou za 600 Kč. To bych u tebe platil tak trojnásobek.

Myšlenka CZFREE byla úplně o něčem jiném. Ty jsi zcela komerční. Jo a neříkej mi, že tě to neživí, že to děláš po večerech zadarmo?

110 Jirka Jirka | 21. února 2012 v 16:09 | Reagovat

[108]: David nejsem, a ani jsem se nikdy neviděli :-D jen reaguji v diskusi a dedukuji ;-) ale jsem rád, že jsem se s těmi 100 uživateli trefil :-DDD Při takovém to počtu klientů by jste spíš měli být rádi, za takové zařízení...

111 okoun okoun | 22. února 2012 v 9:06 | Reagovat

[109]:
ty asi nechápeš, že czfree není o tom mít sdílenou linku, sdružení a používat low-end produkty. taková síť je dnes opravdu na pokraji rozpadu.
nejprve si přečti: http://www.czfree.net/wiki/CZF-Ustava
to všechno se snažíme dodržovat i když nás místní poskytovatelé dost tlačí šíleně investovat (vše z mé kapsy), ale to je jiná.
pokud se jedná o to, že naše síť je veřejná telekomunikační činnost, tak s tím se nedá nic dělat, jelikož nám čtu výslovně zakázalo být uzavřenou sítí, že už to prý nejde a vůbec nás toto rozhodnutí čtu netěší. pokud se jedná o to že jsme na veřejnosti jako s.r.o. tak to už vysvětluji i na webu, že je to z důvodu toho, že nikdo neměl zájem zakládat sdružení, chodit na schůze a všechny nesmysly kolem toho, nikdo na to neměl čas. koneckonců czfree vůbec nemusí být sdružení a nemusí být neveřejná telekomunikační síť. za další nevím kde bereš že czfree primárně poskytuje internet? to je všeobecná lež která koluje. internet byl vždy bonusem czfree a ne žádný faktor! a připojení do sítě u nás stojí 50 Kč za měsíc ty nádhero.
pokud se jedná o UPC, tak to je naprosto nehoráznost tady srovnávat kabelové připojení ve městě se šmejdama na WiFi na kterých NELZE provozovat TV, jestli tohle nevíš, tak se raději nepiš. navíc velmi pochybuji že tvoje připojení od UPC je levné. naopak je drahé s porovnáním u nás. u nás máš za 500 Kč 17Mb s garancí 6Mb + vyhrazenou linku pro telefon o směšných cenách za minutu. tak, že to tvoje UPC je hnus velebnosti. pokud jde o tu TV, tak se vsadím že jí stejně využíváš tak z 5% a klidně by jí zastoupila klasická digitální DVB-T.
a hádat se tady s tebou jestli to dělám po večerech zdarma je o ničem, protože už jen ten útok co tu zde vidím svědčí o tom že se chytáš stébla a nevíš jak síť funguje a v jak je situaci.

112 Lúďa Lúďa | 22. února 2012 v 12:54 | Reagovat

Vokoune, tak přiznej barvu, že to děláš primárně pro prachy. Dobročinost to není. Dáš sem tu svou účetní uzávěrku jak si sliboval?

113 Pinďa Pinďa | 23. února 2012 v 12:35 | Reagovat

Tak to vypadá na nezvratný osud -> http://i4wifi.blog.cz/1202/stav-certifikace-powerbridge-m10

Jednotka je již téměř schválená, tedy v těch stěžejních oblastech. Na jaro ji máme asi zde.

Co teď? Co budeme dělat?

114 Slavík Slavík | 23. února 2012 v 14:11 | Reagovat

Poserem se z toho zkrachujeme a půjdem do licence v libovolném pořadí.

115 lama lama | 24. února 2012 v 0:46 | Reagovat

ČTÚ začne kasírovat za licence, i4wifi začně kasírovat za ubnt mrdky, další pásmo bude zasrané, a všichni budou spokojení. Nebo ne?

116 Thomeless Thomeless | E-mail | 24. února 2012 v 8:45 | Reagovat

Me osobne by docela zajimalo jak si PB povede. Protoze to ze to umí 100M je jenom jeden z faktoru. Bullet M5 taky umí 100M ale když přez něj pošleš traffic kde mas 10 000p/s tak jde do kytek a zacne se restartovat protoze to proste neutahne. Obavam se ze PB nebude vyjimkou...

117 Jarka Jarka | 24. února 2012 v 9:57 | Reagovat

[116]: No to je jasný, že ten provoz neutáhne. Bohužel jak tak koukám, tak to zde pár lidí nepochopilo, že toto pojítko je přechod z louže do bláta. K čemu mi bude pojítko ve stejné kvalitě nanobridgů, jako že budu frája který má 10GHz pojítko?

118 Nemo Nemo | 24. února 2012 v 11:08 | Reagovat

Téměř schváleno: http://i4wifi.blog.cz/1202/stav-certifikace-powerbridge-m10#komentar98110840 takže jsem rád, že jsem přežil zimu na 5G na jaře hurá na 10G, navýšit kapacitu je už třeba, 50-100 ms na NIX do práglu už není ve špičkách žádná chlouba! :-) Posadím to na 8 km spoj hned vedle kolegy co koupil, na podzim Alcomu (nevydržel s nervema) a uvidíme, jak to paralelně poběží. Máme oba body od sebe mad 50 metrů a souběžně, takže to bude krásný testíček a uvidíme jestli tady ty plačky jako vokoun apod. mají nebo nemají pravdu. Jestli mají, tak je Alcoma šit a snad to půjde reklamovat (tomu kolegovi) :-)))

119 petr petr | 24. února 2012 v 14:25 | Reagovat

Aby tě tam někdo neshodil ze střechy :-}}

120 Pinďa Pinďa | 24. února 2012 v 15:10 | Reagovat

Tak aspoň nebude na jaře nuda :-)

121 Vetr Vetr | 24. února 2012 v 22:00 | Reagovat

Alcomu si skopne ze sajtu vzteky sám :D

122 Petr Petr | 27. února 2012 v 11:00 | Reagovat

Děláš si legraci? 50-100ms ve špičce? Proč už si to dávno nezabalil :)

123 megalama megalama | 28. února 2012 v 13:34 | Reagovat

[118]: Takovi jako ty by se k bezdratum nikdy nemeli dostat ani na sto metru, natoz k 10G pasmu. Pak se nekdo divi, ze je 5G v prdeli a za chvili bude i 10G, jestli je vic takovych expertu. Hlavne to nezapomen dat na plny vykon, a pak se tetelit blahem, az ten tvuj radiovy humus bude rusit vsechny kolem.

124 Nemo Nemo | 7. března 2012 v 9:44 | Reagovat

[122]: :-) Protože konkurence má 500-1000 ms a Bublifuk 2x vyšší ceny za poloviční rychlost! :-)))

125 Info Info | 7. března 2012 v 9:57 | Reagovat

We will post the DoC soon.

www.ubnt.com/compliance

126 Coach handbags outlet Coach handbags outlet | E-mail | Web | 14. dubna 2012 v 9:45 | Reagovat

I really have learned a lot from you.Thanks for sharing. So many people have come to your blog.
http://www.newcoachhandbags2u.com

127 coach outlet handbags coach outlet handbags | E-mail | Web | 14. dubna 2012 v 9:56 | Reagovat

You might get that a lot but still I will say it.
http://www.coachoutlethandbagssales.com

128 Chanel Bags Chanel Bags | E-mail | Web | 16. srpna 2012 v 10:58 | Reagovat

The same goes for her line of handbags, now known worldwide. With his trademark DC logo covered immediately recognizable, the case with women around the world are popular.

129 Coach Handbags Coach Handbags | E-mail | Web | 23. srpna 2012 v 6:20 | Reagovat

--!@xiaoyaoCoach Coach Handbags plans to open 15 new locations in China, compared with four last year, and it is adding its first Asian distribution center in Shanghai. Meanwhile in North America, the company plans to open 10 new North American stores, down from 20 in each of the past two years.--!@xiaoyao

130 Louis Vuitton Bags Louis Vuitton Bags | E-mail | Web | 24. srpna 2012 v 8:17 | Reagovat

That way she will know just how important she is to you.

131 coach factory outlet coach factory outlet | E-mail | Web | 30. října 2012 v 1:37 | Reagovat

54646Well, what better way to show 'em off (including some http://www.coachspursesfactoryoutlet.com/ coach factory outlet creations), than coachfactory.com's coach factory outlet 2012 Art + Store http://www.coachoutletwebsonline.com/ coach outlet and Stanley Kubrick? We are prepared and have our apartment as ready as possible, so now we just sit and wait. Unfortunately, I expect power and internet to go out.There are still plenty of bad choices out there, and because we like to think of ourselves as coach purses outlet providers, we thought it might be helpful to discuss a few types of coach outlet online that you.The way we see it, if we spend some time now scoping out the http://www.coachoutletusaonlinee.org/ coach outlet online, that's at least 20 minutes saved every morning next week staring at our coach outlet, thinking, "How is it possible that I have nothing to wear?"I've never understood the point of mules - they're basically the coach purse outleted-up older sister of coach sandals, my other cheap coach shoes. This mini discount coach purses from coach factory (鈧�95) is pure lambskin leather, although it is shorter than your average pencil coach tote. We'll take that math anyday. The line-up includes a Harris Tweed Down Parka and a coach purse outlet, both coming in several colorways, now available from coach factory.

132 cialis cialis | E-mail | Web | 21. června 2014 v 2:09 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama