Březen 2012

Radioaktivita je všude kolem nás

30. března 2012 v 14:35 | Martin |  Radioaktivita
Není to tak dávno, co na našem území fungovaly areály pro úpravu uranových rud nebo uranové doly samotné. Vedle drastického způsobu získávání uranu za pomoci kyselin, které byly nejdříve čerpány do země a pak vypouštěny do nekrytých a nezabezpečených odkališť, se stále ještě na těchto území setkáváme s radiací. Největším nebezpečím je pak prach šířený větrem z těchto území do všech míst naší země.


Jak je z uranové mapy patrné, tento problém týká celého území České Republiky.

Největší hrůza Jihočeského kraje je pak bývalá chemická úpravna uranové rudy, která se rozkládá mezi obcemi Mydlovary, Zahájí, Olešník, Nákří a Dívčice, poblíž města Zliv, cca 20 km od jaderné elektrárny Temelín, Českých Budějovic a Vodňan.

Úpravna uranových rud, MAPE Mydlovary, byla provozována v letech 1962 až 1991 a prakticky veškerý zpracovaný Uran byl vyvážen do tehdejšího SSSR. Nyní je obrovskou ekologickou zátěží Jihočeského kraje a přes "sanační" postupy (zavážení odkališť starými pneumatikami a elektrárenským popílkem), areál stále obsahuje a ještě dlouho obsahovat bude, velmi radioaktivní materiál.

Podívejte se na dokumentační videa o MAPE Mydlovary:


A dvě spíše expresivní záležitosti:

Problém radioaktivity se však netýká pouze těchto oblastí, ale s jejím výskytem se lze setkat kdekoliv, i na místech, kde by to člověk opravdu nečekal. Jedním z odstrašujících případů je i nedávný výskyt radioaktivity na dětském hřišti v Praze - Podolí. Více se o události dozvíte zde.

Dlouhodobé působení radiace vyšší, než povoluje norma, je pro každého skutečnou zdravotní hrozbou. Jednotkou, která určuje vliv radioaktivního záření na lidský oragnismus je Sievert (Sv). Jedná se podíl množství absorbované energie v určité hmotnosti a v závislosti na daném druhu ionizujícího záření.

Ionizující záření, ve formě jak dlouhodobého slabého, tak i krátkodobého intenzivního ozáření, má negativní účinky na člověka a ostatní živé organismy. Působí-li na biologický materiál, dochází k absorbci ionizujících částic nebo vlnění atomy daného materiálu. To způsobuje vyrážení elektronů z jejich orbit a tvorbu negativně nabitých aniontů. Ionizované části molekul se stávají vysoce reaktivními a vedou k řadě chemických reakcí, které buňku buď rovnou usmrtí, nebo vedou ke změnám genetické informace (reakce radikálů s DNA způsobuje porušení fosfodiesterových vazeb a tím zpřetrhání jejího řetězce)

Pro lidský oragnismus je tedy podstatná celková dávka absorbovaného záření za určitou dobu. Každý tak může být vystaven záření, aniž by o tom tušil a s postupem času přesáhl dávku, která již ovlivňuje zdraví.

Jak tedy zjistit, zda se nepohybuji v nebezpečné oblasti nebo nemám ve svém okolí nebezpečné předměty?
Cenově dostupným řešením je indikátor ionizujícího záření, kterým lze spolehlivě zjistit, zda se v našem okolí takové předměty nevyskytují.
V posledním půl roce jsme se touto tematikou intezivně zabývali a testovali přístroje pro detekci radioaktivity. Jako nejpřesnější s výborným poměrem cena/výkon jsme vybrali model LK-3600. Indikátor jsme vyzkoušeli a porovnali s cejchovaným dozimetrem RADOS. Měřen byl neškodný pokusný zářič s několika miligramy Cesia 137. Indikátor dosáhl prakticky stejných výsledků, jako profesionální kalibrovaný měřák za desítky tisíc Kč.

Video z měření naleznete zde: http://www.youtube.com/watch?v=-IITPcl3Dbw

S indikátorem jsme také zavítali do areálu bývalého MAPE Mydlovary, kde se vyšší úroveň radiace potvrdila:


Zajímalo by Vás:

- zda Váš dům není postaven z radioaktivního materiálu? (dříve se do stavebních drtí přidávala hlušina vytěžená z uranových dolů...)
- zda není ve Vašem starém budíku na poličce v kuchyni použita nebezepčná radioaktivní fosforeskující barva?
- zda skládka komunálního odpadu ve vaší obci neobsahuje radioaktivní odpad?

Chraňte sebe i své blízké před působením radiace a pořiďte si cenově dostupný indikátor LK-3600.

Buďte GridFree

30. března 2012 v 11:27 | Mikesh |  Solární technika

Snad každý někdy v životě přemýšlel o tom, jaké by to bylo být nezávislý na platbách za elektrickou energii. Obzvlášť, když člověk občas slyší, co výroba elektrické energie stojí. A nemyslím teď, to co za ní platíme, ale jaký dopad má její výroba na životní prostředí. Zejména ta vyrobená v uhelných a jaderných elektrárnách. Ostatně ani vodní elektrárny nebývají "nejčistší" protože velké umělé nádrže často zničili citlivý ekosystém v okolí. Z tohoto pohledu se výroba energie ze slunce a větru stává tou nejčistší, kterou lidé umí vyrobit.

Nastartujte budoucnost již nyní a pořiďte si svůj první solární systém.

V nabídce máme 4 druhy startovních sad:

 1. Systém 12V 20A s jedním panelem za 6 700 Kč bez DPH.
 2. Systém 24V 20A s dvěma panely za 11 600 Kč bez DPH.
 3. Systém 12V 45A s dvěma panely za 13 400 Kč bez DPH.
 4. Systém 24V 45A se čtyřmi panely za 23 200 Kč bez DPH.
Vyrobenou energii doporučujeme skladovat v moderních LiFePO4 akumulátorech, které netrpí samovybíjením a jsou stabilní v rozmezí teplot od - 30 do + 70°C. Vydrží 2000 úplných nabíjecích cyklů a životnost je 10 let.

Systém využívá vysoce kvalitní polykrystalické solární panely, kdy každý panel umí do systému dodat 217 Wp (Watt peak) což znamená maximální výkon při nejvyšším stupni slunečního záření 1000 W na m2. Panely také vynikají velkou mechanickou odolností a jejich životnost je 25 let. To vše podtrhuje výroba v Německu a renomovaná značka SCHOTT.

Systém řízení toku energie z panelů má na starosti regulátor využívající moderní technologii MPPT (Maximum Power Point Tracking), díky které dochází ke zvýšení účinnosti celého systému o 30 %. MPPT technologie zabezpečuje maximálně efektivní využití energie dodávané z panelu tak, že volí odběr v pracovním bodě s maximálním dodávaným výkonem. Tento bod je nepřetržitě sledován a udržován. Tím jsou kompenzovány všechny vlivy, které se jinak při nabíjení z FV panelů podílejí na snížení účinnosti systému. Například změna teploty, různé intenzity osvětlení apod.

Regulátor umožňuje nastavení pro konkrétní typ vaší baterie, tak aby nedošlo k jejich přebití, nebo naopak vybití.

Regulátor je vybaven časovačem, kdy je možné nastavit dobu, za kterou dojde k vypnutí spotřebiče po západu slunce. Hodí se tak například pro aplikace veřejného osvětlení.

Kompletní sortiment alternativního napájení naleznete zde.

Držák PB M10

29. března 2012 v 10:59 | hubert |  Telekomunikace
Je vidět, že o em-desítku máte zájem. V diskuzi k některému z předchozích článků vyvstala otázka na kvalitu a provedení montážního držáku PowerBridge M10. Vzal jsem tedy foťák a nafotil jsem několik fotek reálné em-desítky a především jejího uchycení na stožár, abyste si dovedli sami udělat nejlépe představu jak je tato část provedená.
Prvních 500 ks PowerBridge M10 prodáno!

28. března 2012 v 21:22 | Objednávkový systém |  Telekomunikace
Vážení zákazníci,

děkujeme za vaší podporu a přízeň. S radostí oznamujeme, že jsme za první dva dny přijali 381 závazných objednávek na PowerBridge M10. I nadále přijímáme průměrně 5 nových objednávek každou hodinu. Do zítřejšího dne tedy bude vyprodaný první kontajner (z mnoha...).

Připomínáme všem, že aktivní zákzníci naší společnosti mohou zakoupit kompletní spoj za dotovanou cenu 9990 Kč bez DPH. Ostatní zákazníci pak za plnou cenu 16 990 Kč bez DPH.

Zde můžete vytvářet závazné rezervace: http://www.i4wifi.cz/?inc=inc/_htm/Dotaznik_UBNT.htm

Pokud by si později někdo nákup spoje rozmyslel, může využít nabídky uživatele REJJA, který tato zařízení vykupuje: http://www.czfree.net/forum/showthread.php?postid=225297#post225297

Pro případ, že by příspěvek na CZFree.NET již nebyl, zde je jeho screenshot: http://www.freeimagehosting.net/e6vfr

Třeba nás tento uživatel překvapí a stane se nakonec největším zákazníkem firmy Ubiquiti...

Ještě jednou děkujeme!

První PowerBridge M10 v ČR

28. března 2012 v 16:34 | Zpravodaj |  Telekomunikace
První PowerBridge M10, který se dostal do ČR je vystavený u nás na prodejně. Přijďte se na něj k nám podívat.Akční ceny na NanoStation5 a Loco5

28. března 2012 v 12:54 | Martin
Dříve byl Březen označován jako měsíc Internetu, kdy bylo účelem březnových akcí bojovat proti monopolu. V roce 2012 můžeme opět Březen jako měsíc Internetu označit, včetně paralely s monopolním bojem.
Březen tak lze označit možná trefněji jako měsíc Ubiquiti díky připraveným revolučním novinkám zde na blogu zmíněných.
Měsícem Ubiquiti pokračujeme a nyní tak získejte v akční nabídce nejprodávanější jednotky NanoStation5 a Loco5 za exklusivní ceny pouze na i4wifi včetně 5-ti leté záruky.
Za tyto ceny můžete získat obě jednotky pouze do 31.3.2012 a do akce vyhrazujeme 200 ks.
Obě jednotky získejte za zvýhodněné ceny zde.

Ubiquiti 2012 World Conference in Chicago

23. března 2012 v 12:59 | Emzák |  Akce
i4wifi a.s rozhodně nezahálí a proto se dne 23.3.2012 vydala na světovou konferenci společnosti Ubiquiti. I když ne v takovém počtu jako minulý týden na MUM v Polsku. Byl jsem vyslán na tuto dalekou cestu, abych přinesl nové poznatky a záměry této populární společnosti. Zejména mezi prodejci a poskytovali wifi sítí.

O čem se bude mluvit a kde se konference koná?
Location: Chicago, IL, USA
Date: March 23, 2012
Time: 10-5pm
- Unveiling of Ubiquiti's Revolutionary Radio Platform
- Product overview/updates and use cases for airMAX, airVision and UniFi platforms
- Q&A

Plný očekávání za chvíli vyrážím na konferenci. Ovšem s ohledem na to kolik je teď hodin 6:52AM, mě čeká bohatá Americká snídaně a první střípky denního světla v samotném centru Chicaga, Downtownu.

Místo konání konference, Hotel Marriott

Konference tedy začala v 10:30. Po krátkém přivítání účastníků proběhlo představení týmu inženýrů pracujících na platformě všech platformách od Ubiquiti. A jak již tomu bývá, Ubiquiti po platformách AirMax, AirVision a UniFi, s hrdostí představilo svou nejnovější platformu. AirFiber.

Zajímají Vás základní parametry tohoto produktu?
Frekvence: 24Ghz
Pro toto pásmo by mělo být určeno 30 kanálů po 100MHz (pokud jsem rozumněl správně) ;-)
Propustnost: 1,4Gbps+ (700Gbps jeden směr)
Možnost připojení na vzdálenost: 13km+
Samozřejmostí je podpora MIMO 2x2.
Pro správnou funkčnost a možnost přesného nastavení obou stran jednotky obsahuji GPS a displej pro ulehčení spojení.-

A jaká je cena? $2995 pro jeden link. Tedy obě strany.

V okamžiku představení produktu byla spuštěna i internetová prezentace na webu Ubiquiti. Je zde i poutavé video, které bylo rovněž představeno. Podrobnosti o produktu najdete ZDE.

Jako další produkt byla představena již známa jednotka UniFi, ale ve verzi PRO. Tedy UniFi AP-PRO. Jednotka poskytne možnost vyšší rychlosti až 450Mbps, Gigabitové porty, schopnost pracovat na frekvenci 5GHz a jiné.

Mezi další představené kousku patří následující:

RocketM5 Titanium
- kovové pouzdro
- silnější procesor
- o 10%+ v případě PtP AirMAX
- o 20%+ v případě PTMP AirMAX
- Gigabitový port
- podporu 802.3af 48V POEBulletM5 Titanium
K tomuto produktu zmíněmo mnoho informací nebylo, ale v zásadě se dá očekávat, že budou podobné rázu jako u rocketu.

Sektorová anténa Titanium
- kovové pouzdro
- nově umožňuje přímou regulaci vyzařovacích úhlů 60°- 120°

S těmito produkty souvisí i představení nové verze AirControl2. Software umožňuje organizovat a vyhodnocovat informace o všech zařízeních v síti. Kvalitní grafické zpracování rozmístění a organizaci jednotek s možností napojení na Google Maps. Vizualizace komunikace mezi jednotkami s rozdělením dle síly signály a zarušení.

Pro platformu AirVISION byl představen také nový model kamery AirCam PRO, o kterém vás budu informovat později....

Díky časovému posunu je člověk již v 5 hodin ráno vzhůru, takže ideální čas pro pokračování.

Jak jsem zmínil, byl představen i nový model kamery AirCam PRO

Hlavní přednosti a featůry můžete vidět na obrázku. Máme tu chip 1/3" CCD, hliníkové pouzdro, vyhřívání, objektiv Tamron s 3x optickým zoomem, senzor teploty a vlhkosti a další a další...

Spolu s AirCam-PRO byla oznámena nová verze AirVISION 1.1.0 BETA.
V tomto ovládacím rozhraní proběhla úprava vzhledu, rychlosti a zjednodušení ovládání.

Další úpravy jsou:
- systém správy uživatelů a adminů, nevyjímaje možnost uživatelských skupin
- možnost zasílat upozornění alarmu na email a nastavení adekvátnosti alarmu. Tzn. kdy je sepnutí alarmu oprávněné
a kdy ne (např. dle času poplachu, jelikož víte že v 8:00 přijde první zaměstnanec do zaměstnání)
- možnost filtrování jednotlivých zařízení
- analitické nástroje návštěvností a poplachů
- export videa
- a samozřejmě podpora iPadu a mobilních prohlížečů.

Stejně tak jako u nového AirControl2 umožňuje i nová verze AirVISION Google Maps a vy tak víte, kde máte jakou kameru.

TOUGHSwitch POE
5ti a 8mi portové gigabitové nastavitelné POE switche, jakožto ideální prvky pro napájení právě AirCamů a jiných prvků. Napětí na jednotlivých portech je ovladatelné přes webové rozhraní a je tak možné v případě potřeby restartovat zapojená zařízení.
A takovým bonbónkem na závěr je fakt, že Ubiquiti Networks otevřelo UBIQUITI Academy a všichni účastníci prošli na výbornou. Ubiquiti tak má řadu certifikovaných školitelů, kteří budou šířit své znalosti po celém světě.

26.3.2012 proběhne druhé školení v Argentině
29.3.2012 školení v Brazilii

Pro další školení nejsou zatím termíny stanoveny, ale můžete se těšit, protože Česká Republika je právě další v pořadí.

Na závěr byla oznámena nová verze AirOS 5.5.1 dostupná během následujících pár týdnů.
Co přinese tato verze tak zásadního? Pro nás nic:)

V případě Ameriky rozšíření frekvencí:
5255 - 5340 MHz
5475 - 5715 MHz
5725 - 5850 MHz

Konference tedy přinesla mnoho nových produktů, poznatků a vylepšení pro již funkční zařízení a platformy. Můžeme se tedy jen a jen těšit na další podobné setkání.

Kamera, která má vše co jste si vždycky u kamery přáli mít

23. března 2012 v 10:01 | Mikesh

Velmi povedená otočná WIFI IP kamera za vynikající cenu. Kromě možnosti rotace kamera podporuje noční vidění s IR přísvitem až na 8 m, obousměrnou zvukovou komunikaci, detekci pohybu a možnost ukládání videa na FTP.

Kamera je vybavena konektorem I/O alarm. Díky tomu k ní lze připojit externí čidlo či alarm. Kromě podpory ukládání obrázku na FTP lze obrázek nahrát i na mikroSD kartu nebo je můžete rovnou poslat např. na Skype. Ovládat otáčení kamery lze jednoduše přímo přes webové rozhraní kamery. Kamera je ideální zabezpečení Vaší domácnosti. Lze ji využít i pro Skype či jinou video komunikaci.

Kamera má VGA rozlišení 640 x 480. Obraz je čistý a velmi dobře pracuje s automatickou clonou. Kameru doporučujeme pro sledování prostor o velikosti do 35 m2. Pokud si přejete sledovat objekty na větší vzdálenost a je pro Vás důležité sledovat detaily v obraze doporučujeme 2Mpix kamery - přehled všech modelů na webu www.LevneIPkamery.cz .

Přehled co IPC07IPT umí:
 • Otočná hlava v úhlech H 355°,V 90° , tichý chod motoru, při otáčení není slyšet.
 • I/O port pro připojení k alarmu apod. Vstup a výstup.
 • Slot na SD kartu pro nahrávání bez nutnosti zapnutého PC.
 • Obousměrná zvuková komunikace s vestavěným reproduktorem a mikrofonem.
 • IR LED pro noční přísvit na vzdálenost do 8 metrů.
 • Podpora nahrávání na FTP, RTSP stream... a další.
 • Široká podpora prohlížečů pro IE standardní plugin, pro Firefox, Chrome apod. je připraveno rozhraní s Quicktime pluginem.
 • Speciální rozhraní pro chytré telefony - zvlášť pro iPhone a pro ostatní smartfones.
 • 802.11 b/g/n WiFi client s odnímatelnou RSMA anténou, 5dBi anténka je součástí příslušenství.
 • Součástí balení je praktický nastavitelný držák na zeď.
 • Bohaté možnosti nastavení obrazu a dalších funkcí kamery.
 • Kvalitní dílenské zpracování a líbivý design.

Infračervené LED diody umožní vidět ve tmě až na vzdálenost 8 metrů. Hlava kamery se otáčí o téměř 360° horizontálně a 90° vertikálně. Ovládání probíhá na dálku přes webové rozhraní.


Port RJ45, výstup na externí anténu. 5dBi anténka je součástí balení. I/O port pro připojení externích čidel. Například alarmu, nebo kouřového či zátopového čidla.


Stojánek umožňuje mnoho způsobů instalace. Zeď, strop... Obraz je možné SW otočit dle polohy kamery.Certifikace PowerBridge M10 dokončena

21. března 2012 v 10:16 | Martin
12. Březen 2012 se zapisuje do historie českých bezdrátových sítí jako den, kdy byla jednotka PowerBridge M10 certifikována pro použití v České Republice. Významně se tak opět mohou snížit náklady na budování spojů v pásmu 10 GHz.
Měření dle jednotlivých norem prováděl ve spolupráci s firmou Ubiquiti Networks a i4wifi a.s. Výskumný Ústav Spojov, n.o. Samotné posouzení měřících protokolů dle evropského R&TTE nařízení 1999/5/EC provedla notifikovaná osoba American Certification Body, Inc. s registračním číslem 1588.
Kompletní vyjádření si přečtěte zde.

Kdy mohu nasazovat PBM10?
Dodávka prvních spojů je potvrzena na polovinu května a bližší informace můžete sledovat zde na blogu nebo přímo na stránkách i4wifi, kde máte jistotu koupě plně legálních spojů PowerBridge M10.