IP kamery a jejich vhodný výběr

4. května 2012 v 13:00 | CMOS |  Telekomunikace
Kamery a kamerové systémy jsou dnes již běžnou součástí každodenního života. Můžeme se s nimi setkat prakticky na každém rohu - monitorují silnice, křižovatky, budovy, ulice, majetek apod. (řidiči by určitě mohli vyprávět:)


V drtivé většině případů si je pořizujemeí za účelem ochrany a zabezpečení majetku a objektů. Lze je ale využít i pro jiné účely. Víte např. co dělá Váš domácí mazlíček když nejste doma? Nebo kdo vám v noci chodí do lednice ujídat salám či dorty? I pro tyto účely si lze pořídit IP kameru, která 24 hodin denně monitoruje, sleduje a popř. i shromažďuje údaje o aktuálním dění před její objektivem.

Možná i vy tedy uvažujete o koupi IP kamery. Podle jakých kriterií a parametrů si ale kameru vybrat? Odpověď na tuto otázku, pak hraje klíčovou roli při výběru vhodného modelu. Pojďme se na tyto kritéria podrobně podívat a zjistit konkrétní typ vhodné IP kamery. V první části se zaměříme na všeobecné parametry kamery, tedy co který parametr znamená. V druhé si pak ukážeme konkrétní typy IP kamer a test obrazu.

Základní parametry IP kamery
1. Rozlišení kamery

Zde všeobecně platí, že čím více, tím lépe. S rostoucími Mpix, ale vzrůstá i cena kamery. Je tedy potřeba najít vhodný kompromis. Pro domácí použití jsou dostačující kamery s nižším rozlišení např. 640 x 480. Pro zabezpečení nebo sledování objektu a okolí jsou vhodné kamery s rozlišením 1280 x 720 (1 Mpix) a vyšším.

2.Možnost otáčení kamery

U kamer se označuje jako PT rotace. Obvykle lze obraz otáčet v úhlu 355° horizontálně a 100° vertikálně. Výborně se hodí pro sledování pohybu vně nebo uvnitř objektus trvalou ostrahou pro kontrolu celého prostoru. U některých kamer se můžete setkat s možností ručního otáčení. To znamená, že kameru nelze otáčet vzdáleně, přes webové rozhraní, ale ručně ji lze nastavit při instalaci na požadované místo záběru. Pokud je u ještě u PT kamery písmeno Z znamená to, že kromě otáčení kamera podporuje i zoom.

3. Noční vidění

Pro noční vidění musí být kamera vybavena IR přísvitem. Podle použitých IR LEDek se pak udává dosvit. U venkovních kamer to může být až 30 m. A co to vlastně IR přísvit je? Jedná se infračervené světlo, které je okem neznatelné. Senzor kamery je ale pro tento typ záření uzpůsoben a tak může sledovat objekty i v noci. Hodí se tak pro nepřetržité 24 hodinové monitorování objektu i v místech kde není osvětlení. Samotné aktivované IR diody lze vidět ve tmě pokud se podíváme do objektivu - vydávají nepatrné oranžové světlo.

4. Možnost připojení externího čidla či alarmu

S tímto požadavkem se nejčastěji setkáme u zabezpečovacích systémů. Výhodou je přímé propojení s alarmem. Lze tak např. připojit čidlo, které reaguje na otevření dveří, rozbití výlohy, kouř, nadměrný hluk apod. Připojí-li se ke kameře i alarm, může jej rovnou spustit. A jak poznáte, že kameře můžete připojit ext. čidlo či alarm? Hledejte zkratku DI/DO (digital input/digital output). Port DI slouží pro připojení čidla zatímco port DO je pro připojení externího alarmu. S těmito vstupy/výstupy jsou kompatibilní drátové alarmy a čidla od Jablotronu.

5. Šířka záběru, zoom, clona

Ohnisková vzdálenost ve své podstatě určuje šířku záběru. Čím je ohnisková vzdálenost menší, tím je sledovaná plocha větší (vhodné pro širokoúhlý záběr). Objekty jsou pak samozřejmně vzdálenější. Pokud má naopak objektiv delší ohniskovou vzdálenost, úhel záběru bude užší a sledovaná plocha či objekt budou blíže. Existují i objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností (nazývané jako varifokální). U varifokálních objektivů se pak uvádí rozsah, např. 4-12 mm.
Tento typ objektivu je vhodný do míst, kde chcemem zajistit ideální snímání vymezeného prostoru dle konkrétní situace.
Pokud je kamera vybavena zoomem, lze toto přiblížení provádět vzdáleně přes webový prohlížeč.
Dalším parametrem je clona (F). Čím nižší je clona, tím více světla propustí do objektivu. V praxi to tedy znamená, že čím bude nižší clonové číslo, tím lépe kamera uvidí i při snížené viditelnosti (např. za šera).

6. Podpora Wi-Fi

Chcete-li kameru připojit ke vzdálenému routeru, popř. není v místě instalace možné táhnout další kabel, je vhodné pořídit kameru s podporou Wi-Fi (standard 802.11ab/g/n). V případě vzdáleného připojení je potřeba sledovat, zda má kameru odjímatelnou anténu, aby bylo možné připojit externí anténu.

7. Podpora PoE napájení (standard 802.3af/at)

Při instalaci více kamer a zvláště ve venkovním prostředí, jistě oceníte možnost napájení přes datový UTP kabel. Kamery lze totiž jednoduše připojit k PoE switchy. Podpora PoE (Power over Ethernet) napájení je u kamery označena normou 802.3af a 802.3at. Některé kamery ještě podporují pasivní PoE napájení. Zde je potřeba sledovat rozsah napětí v kterém můžeme kameru k PoE připojit (např. je uvedené rozmezí 12-24V).

8. Dodávaný software, kompatibilita s nahrávacími servery

V případě, kdy je potřeba ukládat a zpětně přehrávat záznam, je tento parametr důležitý. Software se instaluje přímo na počítat. Nevýhodou takového řešení je nutnost mít počítač stále zapnutý. S tím je pak spojena mnohdy i zvýšená hlučnost spotřeba či nestabilita počítače na kterém software běží. Elegantním a zároveň praktickým řešením jsou tak NVR servery. Servery jsou přímo určeny pro nahrávání a zpětné přehrávání záznamu z kamer a to mnohdy přímo přes webové rozhraní. Díky tomu lze záznam přehrát i vzdáleně.

Jaký použít typ kamery?

1. Zabezpečení venkovních prostorů budov a objektů - sledování nežádoucího pohybu osob, popř. zabezpečení objektu před vandalismem/odcizením. Zde je nejčastěji požadavek na kameru odolnou proti zničení, tedy s antivandal úpravou, nočním viděním a samozřejmě ve venkovním provedení. Výhodou je pak možnost zoomu (přiblížení scény/objektu) popř. rotace:

IPC92MOD - Venkovní IP kamera, 1,3 Mpix, antivandal, manuální zoom 4x, dome, H.264, IR přísvit, PoE
IPC292MOD - Venkovní IP kamera, 2 Mpix, antivandal, manuální zoom 4x, dome, H.264, IR přísvit, PoE
IPC292MOPT - Venkovní IP kamera, 2 Mpix, antivandal, PT rotace 355°/100°, dome, H.264, PoE

2. Zabezpečení uvnitř budovy- sledování pohybu osob/věcí. Všeobecně lze tyto kamery rozdělit na dvě skupiny a to na kamery statické a otočné a na ty s podporou Wi-Fi a bez její podpory, výhodou je pak podpora ext. čidel a alarmů

a) statická bez Wi-Fi
IPC291MI - Vnitřní mini IP kamera, 2 Mpix, SD, H.264, bílá

b) otočná s Wi-Fi a možností připojení ext. čidla či alarmu
IPC292MIPT-W - Vnitřní IP kamera, 2 Mpix, PT rotace 355°/90°, H.264, Wi-Fi, bílá

3. Sledování a monitoring okolí- např. aktuální sjízdnost na sjezdovce, aktuální počasí v dané lokalitě, dění na zahradě, před domem apod. Jedná se o podobný typ kamer jako u zabezpečení prostorů budov, ale ne vždy je nutné antivandal a dome provedení:

IPC72MO - Venkovní IP kamera, 2 Mpix, IR, H.264, Wi-Fi
IPC295MO - Venkovní IP bullet kamera, 2 Mpix, IR přísvit, H.264, 3GPP, PoE
UBNTAIRCAM - Venkovní IP kamera AirCam, 1 Mpix, H.264, PoE

4. Hobby a volný čas - monitoring a sledování terarijních, akvarijních a domácích zvířat či sledování nočních výletů do lednice. Zde jsou požadavky podobné jako v případě zabezpečení budov, není však např. nutné připojovat externí alarmy (pokud tedy nechcete k lednici připojit sirénu:)

UBNTAIRCAMMINI - Vnitřní mini IP kamera, 1 Mpix, HDTV 720p, H.264, PoE
IPC07IPT - Vnitřní IP kamera, CMOS, PT rotace 270°/90°, H.264, Wi-Fi, IR


Pro představu, jak uvedené parametry vypadají v praxi a mohli jste porovnat i kvalitu obrazu u jednotlivých kamer, jsme u vybraných modelů připravili sérii fotografií. Jedná se o kamery z rozlišením od 1 do 2 Mpix a s objektivem od 1.96 mm do 15 mm. Pro porovnání jsme použili obrázek s poznávací značkou (velikost 1:1) na kterém je dobře patrná kvalita videa.

IP kamera Ubiquity UBNTAIRCAM, rozlišení 1 Mpix (1280x720), objektiv 4.0 mm
5 m / 8m / 12 m

IP kamera Ubiquity UBNTAIRCAMMINI, rozlišení 1 Mpix (1280x720), objektiv 3.6 mm
5 m / 8m / 12 m

IP kamera IPC95MO, rozlišení 1,3 Mpix (1280x1024), objektiv 6.0 mm
5 m / 12m / 20 m

IP kamera IPC297MI, rozlišení 2 Mpix (1920x1080), objektiv 4.2 mm
5 m / 8m / 12 m

IP kamera IPC295MO, rozlišení 2 Mpix (1920x1080), objektiv 4.2 mm
5 m / 8m / 12 m

IP kamera IPC91MOZ, rozlišení 2 Mpix (1600x1200), objektiv 2.8-12 mm
Bez zoom (2.8 mm)
5 m / 8m / 12 m
Zoom 4x (12 mm)
12 m / 20 m

IP kamera IPC72MO, rozlišení 2 Mpix (1600x1200), objektiv 5-15 mm
8 m / 12 m / 20 m, 5mm / 20 m, 15mm (4 x zoom)


Z testů nejlépe vyšla kamera IPC72MO, která má špičkový obraz, zoom a dokonce i nastavitelnou clonu. Kamera je vybavena Wi-Fi klientem, výstupy a vstupy pro externí čidla a alarmy, portem RS485 a audio in/out konektory. Výborně se tak hodí pro zabezpečení jakéhokoli objektu.

V poměru cena/výkon nejlépe výchází kamera IPC07IPT, která za málo peněz nabízí hodně muziky. O kameře se můžete více dočíst v tomto článku.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | 4. května 2012 v 13:52 | Reagovat

V tomto případě prosím autora článku ať jej zcela přepracuje nebo pojmenuje jinak. V tomto případě nemůže být řeč o všeobecném pohledu na výběr IP kamer, horko těžko se to dá napasovat na jednoho výrobce nebo konkrétní výrobky. Pro laika jsou zde hrubě zavádějící údaje. Pro mě, jako projektanta kamerových systémů to pak jsou, omlouvám se, ale bláboly!
Například: bod 1 -  všeobecně platí, že čím více, tím lépe ... není pravda, hraje zde roli mnohem více faktorů a především vlastnosti objektivu a vlastnosti snímače,
bod 2.Možnost otáčení kamery - chybí řešení doom,
bod 3. Noční vidění - Pro noční vidění musí být kamera vybavena IR přísvitem. - není pravda,

A co to vlastně IR přísvit je? Jedná se infračervené světlo, které je okem neznatelné. .... Samotné aktivované IR diody lze vidět .... nepatrné oranžové světlo.- a prý je okem neviditelné :-D

... opravdu tento článek se z pohledu odbornosti vůbec nepovedl, autorovi doporučuji nastudovat více teorie a technickým manuálů od jiných výrobců, případně si zajistit praxi v odborné firmě :-(

2 bimbo bimbo | 4. května 2012 v 17:04 | Reagovat

Já tady žádný bláboly ani zavádějící informace nevidím. Jo mohlo to být detailnější, ale to je asi tak vše. Dávám +1

3 LL LL | 7. května 2012 v 17:31 | Reagovat

By the way je to blog a ne vedecko technicky platek. Clanek ma poradit rozsirit lidem spektrum zaberu a navest je na pricipy fungovani.. nikoliv suplovat diplomovou praci..

Blaboly tam take nevidim. Kecy ohledne IR :) no prosim... Nevim jak Vy ale ja IR zareni o patricne vlnove delce orpavdu nevidim. To ze je na diode videt cervene svetelkovnani bude asi tim ze ten chip neni dokonalej v cele sve plose a emituje urcite spektrum zareni nikoliv ciste jednu vlnovou delku..

a vubec dete se bodnout s takovehlema komentama :)

me se clanek libil a splnil me ocekavani.. ja vim ze pro Vas pane odborniku je to brak.. V tomhle svete plnem braku musite zit v neustale depresi... haha :D

4 Jiří Jiří | 8. května 2012 v 12:44 | Reagovat

Osobně bych uvítal hodnocení detekce pohybu a pokud by to šlo, tak delší zkušenosti s provozem. Levné IP kamery se mohou stát opravdovým trnem v patě a udržet je v provozu (déle než týden) se může stát nadlidským úkolem.

5 houska houska | 9. května 2012 v 18:56 | Reagovat

Ono kdo si chce pořídit opravdu kvalitu, toho takovýto článek ani nemůže zajímat - tento je pro širokou veřejnost a pro ty, co rádi vyhazují peníze z okna - tím, že jsou líní shromáždit si informace, načíst a udělat vlastní vyhodnocení. A pak budou tvrdit, že ONI MAJI kamerový systém :))

já mám například kameru se záběrem 180 resp. 360st. permanentně, bez jakýchkoliv pohyblivých částí, které by se mohly rozbít a místo nepraktických a možnostmi omezených NVR serverů raději profesionální a výkonný NAS server v racku, který kromě aplikací pro kamery používám i jako mediální úložiště pro celý dům - jak je to snadné a praktické, když si člověk po baráku a pozemku natáhne 2 kilometry FTP cat.6 a má k dispozici 1Gbps v každé místnosti, že? :-)
A to jsem vyčetl jen naprostý základ.

Kdo neví o čem mluvím, odsoudí mne co to tu plácám. Kdo se zajímá, třeba ho moje řešení inspiruje :-)

6 Jirka Jirka | 10. května 2012 v 6:41 | Reagovat

Celá problematika kamerových systémů je v tomto článku velmi, ale opravdu velmi zjednodušena a je na ni pohlíženo jen z úzkého pohledu konkrétních produktů, i když se článek jmenuje "IP kamery a jejich vhodný výběr". To je pro laika hodně zavádějící a pak může být nákupem kamer zklamán...

7 kud kud | 10. května 2012 v 11:30 | Reagovat

housko, mám to řešené úplně stejně, ještě v kombinaci s veřejnou IP adresou resp. vzdalenym přístupem, jeste to obcas kombinuji s dropboxem - flashky jsou už přežitek xD a nemůžu si stěžovat.. [5]:

8 Hafajs Hafajs | E-mail | 24. května 2012 v 15:35 | Reagovat

Zkousel jste nekdy presvedcit nekoho o nutnosti zalohovani? Evidentne ne, jinak budete Vase vybaveni tezko davat za etalon. Mimochodem, az Vas navstivi nenechavec a nenecha Vam ani vykonny NAS v racku, zkuste se sve kamery zeptat FTP kabelem kdo to byl.
Clanek je povsechny, ale pro toho, kdo se o kamery zacina zajimat je prinosny prinejmensim ve vysvetleni nekterych pojmu.

9 Ivan Ivan | E-mail | Web | 24. března 2014 v 14:50 | Reagovat

Dobrý den, řešil jsem výběr IP kamery a nakonec zvítězila tato:
http://www.eshopelektronika.cz/detail/ip-kamery-pro-venkovni-pouziti/venkovni-wifi-hd-ip-kamera-ir-nocni-videni-sirokouhla-icam1280wifiout
Má vše, co potřebuji (wifi / kabel, možnost podívat se na záznam přes on line aplikaci, ukládání na PC, noční vidění, nastavitelné rozlišení, zasílání na mail atd.). Nejsem profesionál, ale tahle kamera mi naprosto vyhovuje.

10 petre petre | E-mail | 7. června 2014 v 23:26 | Reagovat

Ahoj Ivane prosím potřeboval bych poradit mohl bys mi napsat na můj e-mail. Děkuji za ochotu Petr. Chtěl bych si pořídit stejnou kameru jako ty. Můj e-mail....zewel@email.cz
Zdraví tě petr
[9]:

11 Ivan Ivan | E-mail | 9. června 2014 v 7:50 | Reagovat

Ahoj Petře, zkus kontaktovat spíš přímo prodejce EshopElektronika.cz, jak jsem psal, nejsem profesionál... Oni poradí. Zdravím.

12 cialis cialis | E-mail | Web | 2. července 2014 v 20:43 | Reagovat

Hello!

13 Váša Váša | E-mail | Web | 18. září 2014 v 10:36 | Reagovat

Kamera do auta je super záležitostí. Já jsem si jednu takovou pořídil a už bych jinou nechtěl. Natočil jsem vše, co jsem chtěl, takže spokojenost http://bombanakup.cz/

14 Jan Jan | E-mail | Web | 11. února 2015 v 15:45 | Reagovat

Přemýšlím o tom, že bych si vzal kameru na splátky díky půjčce. Mikro půjčka se splatí rychle http://www.vyberovepujcky.cz/

15 vlado vlado | 22. června 2015 v 8:37 | Reagovat

Wifi a ip kamery od lacných až po profi riešenia, pre tých čo potrebujú ip kameru , alebo kamerový systém.
http://securia.sk/kamerove-systemy/wifi-a-ip-kamery

16 Markus Markus | 11. srpna 2015 v 17:15 | Reagovat

Článek je vcelku povedený. <a href="http://www.kabelmanie.cz/ip-wifi-kamery_d536.html">IP Wifi kamery</a> používají např. i v restauracích, kde kontrolují personál jestli nekrade.

17 Kameryshop Kameryshop | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 8:21 | Reagovat

Článok dáva základný prehľad o tom čo popisy kamier znamenajú. Ak chcete vedieť niečo podrobnejšie, doporučujem Náš článok http://www.kameryshop.sk/clanky-a-oznamy/ip-kamery/ako-spravne-chapat-specifikacie-ip-kamier-co-je-dolezite/
ktorý Vám presne vysvetlí čo a ktorá špecifikácia na kamerách znamená

18 Karfigolka Karfigolka | E-mail | Web | 16. prosince 2015 v 12:17 | Reagovat

Já znám zase fotopasti na ochranu majetku. Rozhodně si s nimi ušetříte čas pátrání a ulehčíte práci i policii http://www.fotopasti-na-ochranu-majetku.cz/

19 zIKOL zIKOL | 27. března 2016 v 11:47 | Reagovat

Kamerové systémy, se kterými ochráníte svůj dům i zahradu:

http://www.kelcom-sc.cz/cz/katalog/kamerove-systemy/10

20 Lonis Lonis | 7. dubna 2017 v 11:18 | Reagovat

Kvalitní fotopasti, se kterými vyfotíte nejen zloděje:

https://www.puhy.cz/dum-firma-a-zahrada-71/fotopasti-767/?zenid=5ilm7olhd1t2m496u6ec1kite5

21 Olga Olga | E-mail | 4. července 2017 v 17:50 | Reagovat

[1]:Dobry den,
jak jsem zjistila podle Vasich komentaru k danemu clanku, Vy jste proektant v oblasti kamerovych systemu. Kdybyste mel chvilku casu a chut mohla bych Vas poprosit o malou konzultaci k vyberu IP kamery pro projekt, na kterem pracuji? Byla bych Vam za to moc vdecna :)

Dekuji a tesim se Vasi reakci.

22 HonzaP HonzaP | Web | 11. září 2017 v 9:16 | Reagovat

Dobrý den, moc děkuji za názor. IP kameru si nejspíš také pořídím.

23 Tanya Tanya | 15. září 2017 v 7:41 | Reagovat

IP kamery dnes nabízí velmi vysoké rozlišení a spoustu dalších výhod-

http://www.alarmdobytu.sk/5-ip-kamery

24 WilliamKap WilliamKap | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 15:36 | Reagovat

Wonderful forum posts. Many thanks.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama