Červenec 2012

Nejlevnější nabídka solárních panelů pro přístupové body

31. července 2012 v 17:27 | sunnyboy |  Solární technika
Hledáte vhodný solární panel s vysokou účinností? Potřebujte vysoký výkon nebo upřednotňujete malé rozměry? Přesně takové jsou nové solární panely GWL/Power rozšiřující možnosti alternativního napájení.
Panely s výkony od 20 do 140 W jsou vhodné pro napájení přístupových bodů, ale i pro ostrovní systémy.
Monokrystalická technologie zaručí vysoký výkon a tvrzená vrchní vrstva odolnost proti nepříznivým podmínkám


Monokrystalické solární panely objednávejte zde.

Jednotky ARC Wireless

30. července 2012 v 22:06 | MAJ |  Telekomunikace
ARC FreeStation 5 je produkt, který přináší bezkonkurenční cenu v poměru s výkonem. Má integrovanou 5 GHz 18 dBi MIMO 2x2 anténu a další samostatné rádio na 2,4 GHz. Vše v jednom zařízení s chipsetem Ralink a podporou 802.11a/b/g/n.
Hlavní předností tohoto zařízení je, že podporuje obě pásma zároveň. Jednotka v sobě integruje dva routery. Díky této přednosti tedy můžeme zařízení umístit na dům, či kamkoliv ven pro příjem signálu v 5 GHz a následně vysílat signál v 2,4 GHz pro další zařízení jako je například notebook, telefon či další zařízení, které komunikuje v 2,4 GHz pásmu.

Tato funkce je tedy nejen zajímavá pro domácí využití, ale může být zajímavá i pro poskytovatele internetu, kteří často používají 2 zařízení (1 zařízení na příjem 5 GHz a druhé na vysílání signálu v 2,4 GHz). Například lze takto sdílet internet v parku, menším areálu, zahradě či kdekoliv jinde.

Výhody zejména pro poskytovatele:
 • možnost nastavení zařízení jako Hotspot
 • možnost vzdálené správy pomocí smartphonů (iPhone, Android OS)
 • pokročilé možnosti konfigurace bezdrátové i drátové části
 • statistiky přenesených dat
 • ušetříte náklady za nákup a instalaci 2 zařízení
 • jednoduché a kvalitní řešení
Freestation 5 objednávejte ZDE.
Český návod stahujte ZDE.Kromě duální jednotky FreeStation představila společnost Arc Wireless další dvě jednotky SplitStation5 a iFlex2.

SplitStation5
Venkovní Wi-Fi jednotka se snadnou obsluhou a nastavením. Router podporuje nejmodernější protokol 802.11n a má 18dBi 2x2 MIMO anténu. K integrovanému USB portu lze jednoduše připojit jednotku iFlex2 a vytvořit tak přístupový bod.

iFlex2
Kompatní Wi-Fi router, který se výborně hodí do domácnosti pro snadné vytvoření Wi-Fi sítě. Součástí jednotky je i integrovaná 3 dBi anténka s technologií ARC Zero-Loss. S iFlex lze také velmi snadno vytvořit Hotspot. Jednotku lze napájet i přes USB port. K jednotce SplitStation se připojuje právě přes USB kabel. Díky totmuto systému může poskytovatel připojený na SplitStation zároveň konfigurovat i domácí jednotku iFlex2.

Mezi hlavní přednosti zařízení patří:
 • podpora funkce QoS
 • možnost nastavit zařízení jako Hotspot
 • podpora rychlého standardu 802.11n
 • možnost správy jednotek z mobilních telefonů iPhone a Android OS
 • pokročilé možnosti konfigurace bezdrátové části: ACK timeout, RTS, WMM, STBC, apod.
 • pokročilé možnosti konfigurace drátové části: : Port forwarding, firewall, NAT, statické routy, apod.
 • přehledná konfigurace jednotky přes webové rozhraní
 • integrovaný ledkový ukazatel síly signálu
 • přehledné statistiky přenesených dat
 • 2x USB
SplitStation 5 + iFlex 2 objednávejte ZDE.
Český návod k obsluze stahujte ZDE.
Split Station 5 včetně iFlex2
Globální internet nebo provinční vesnice?

26. července 2012 v 6:31 | Uživatel internetu
Pokud cestujete po světě můžete snadno zjistit, že internet už není globální sítí, ale že se rozpadá na místní provinční vesnice.

V mediích se často probírá svoboda internetu ve spojení s totalitními nebo polototalitními státy jako je Čína, Irán, Rusko nebo Severní Korea. Často čteme o blokování a cenzurování obsahu a přístupu. Mnohem větší informační totalita však probíhá zcela potichu a ve většině veřejných medií se o ní nice nedovíme.

Uvedu několik příkladů:

Blokování emailů

Německý partner nedostává emaily zaslané ze SMTP serverů z České republiky. Důvod? Administrátoři v hostingovém centru v Mnichově nastavili na příchozích serverech plošnou blokaci dle regionů, takže emaily z podezřelých zemí jako je Ukrajina, Čína a také i Česko, příjemce nedostane a jsou zcela blokovány (zahozeny). Dohoda s administrátorem žádná, s odůvodněním, že je to firemní politika a většina jiných zákazníků si to tak přeje. Otázka: má nějaký administrátor (jménem jakési většiny zákazníků) právo takto regulovat tok dat na internetu?

Blokování vybraných služeb

Zkuste si na Seznam.cz přečíst emaily když jste na dovolené v Asii. Narazíte. Proč? V rámci ochrany před možným útokem a zneužitím služby. Kdo to rozhodl? Pilot Lukačovič? Ten by asi kroutil hlavou, kdyby to věděl. Opět nejspíše nějaký chytrý administrátor, který se vymluví na firemní politiku a zájem ochrany mlčící většiny.Úplná blokace přístupu

Ještě lépe to řeší Alza.cz - při přístupu z vybraných IP rozsahů je obsah webu blokován přes 403 - Forbidden: Access is denied.


Co k tomu Alzu vede? Strach z vykrádání grafického obsahu? (Aby Pákistánčtí uživatelé internetu nemohli postahovat všechny pracně nafocené obrázky produktů a umístit je na svoje weby?) Strach z cenové politiky? (Aby si nějaká globální dodavatelská firma třeba na Ukrajině nemohla stěžovat, že Alza kazí ceny, protože má zrovna nějakou akci?). Nebo je to pouze hloupost nějakého administrátora, který z webu Alza.cz dělá lokální vesnickou webovou stránku? Těžko říci.

Je až z podivem, že žádná internetová média se touto problematikou seriózně nezabývají. Přirozeně důvodem může být to, že z Čech tento problém není vidět. A z ciziny se zase můžeme připojit přes VPN do ČR a tak blokování obejít.

Hlavní otázka však zůstává: chceme globální internet nebo jen spoustu provinčních vesnic?

PowerBridge M10 - historie, současnost, budoucnost a legálnost

22. července 2012 v 9:49 | Michal Klečka |  Telekomunikace
V tomto článku rekapituluji (ne)spolupráci naší společnosti s výrobci spojů pro pásmo 10,5 GHz od roku 2006 do současnosti, popisuji vznik zařízení Ubiquiti PBM10, jeho certifikaci a na závěr rekapituluji důvody, proč je zařízení zcela legální prodávat a provozovat v ČR.

rok 2006:
Společnost i4 Portfolio s.r.o. (předchůdce i4wifi a.s.) prodává svým zákazníkům 10 GHz spoje značky Summit (www.summitd.cz). Spolupráce byla předem domluvena na osobní schůzce se zástupci společnosti Summit Development. Zákazníci jsou nadšení a začínají spoje objednávat ve velkém.

Ze dne na den společnost Summit Development pod záminkou "neoprávněného použití fotografií" ukončuje spolupráci a odmítá dodávat firmě i4 Portfolio nové spoje.

Pravděpodobný skutečný důvod je ten, že se nechce dělit o marži s naší obchodní společností a zisk chce mít jen pro sebe. O tomto však nechceme spekulovat, pravý důvod ukončení spolupráce neznáme.

Mimochodem, jeden subjektivní pohled na to, jak vznikla společnost Summit Development, si můžete přečíst zde: http://blog.orcave.com/index.php?itemid=58 (stojí to za to).

2006 - 2008:
Společnost i4wifi (vzniklá sloučením InWiFi a i4 Portoflio) prodává dále 10 GHz spoje SUMMIT UNI10, jen je musí nakupovat "tajně", prostřednictvím spřízněných prostředníků.

Léto 2009:
Společnost i4wifi je oslovena firmou Miracle (www.miracle.cz), aby prodávala spoj Orcave. Alcoma šlape v segmentu ISP Miraclu na paty a ten cítí, že mu ujíždí vlak. Nemá žádnou levnou all-in-one jednotku (pouze samostatné ODU a IDU) a všem je již jasné, že budoucnost masových prodejů je právě ve "full outdoor". Bohužel Miracle nebyl schopen nabídnout konkurenční cenu, takže vlak ujel zcela. Více opět zde: http://blog.orcave.com/index.php?itemid=57 (opět zajímavé čtení). Spoje Orcave jsme po čase přestali zákazníkům prodávat a nikomu nechyběly.

Podzim 2009:
Společnost Racom oslovila naší firmu s žádostí, že by byla ráda, kdyby i4wifi prodávala jejich spoje RAY (http://www.racom.eu). Již od začátku však spolupráci provázely pochybnosti. Například jsme se nesměli dozvědět cenu zařízení ("bude oznámena později"), společnost neměla vyjasněnou koncepci prodeje a nakonec se ukázalo, že je opět cenově mimo (byť možná technologicky převyšovala tehdejší konkurenty). K navázání spolupráce ve finále nedošlo.

Zima 2009:
Více méně zkrachovala jednání naší firmy se všemi českými výrobci 10 GHz spojů. Pro některé nebyla naše firma dost dobrá, aby mohla jejich "špičkové" spoje prodávat. Jiní přestali odpovídat na emaily a telefonáty bez jakéhokoliv vysvětlení. A další nám chtěli diktovat ceny (hlavně minimální), za které spoje máme prodávat. Dlouho jsme přemýšleli proč, pak jsme přišli na to, že asi chtějí vše prodávat sami a nás mít pouze jako bezplatnou výkladní skříň.

Jako největší partner americké společnosti Ubiquiti v Evropě se tedy obracíme na zakladatele této společnosti a hlavního vývojáře, pana Roberta Peru, s projektem vývoje 9/10 GHz miniPCI karty kompatibilní s Mikrotik RouterOS.

Vznikl prototyp karty UBNT XR10, kterou jsme dokonce již prezentovali našim vybraným VIP zákazníkům, ale nakonec byla tato koncepce zavržena z důvodu nejasností ohledně podpory ze strany Mikrotiku a velkých technických problémů spojených s konektory, kabely a anténami.
2010:
Na pražské konferenci Ubiquiti (http://i4wifi.blog.cz/1011/ubiquiti-airmax-conference) byla poprvé představena jednotka PowerBridge M10. Kromě několika málo anonymních komentářů na našem blogu tomu nikdo nevěnuje pozornost.

Podzim 2011:
Vývoj a firmware jednotky PBM10 je hotov a Ubiquiti spouští proces certifikace CE dle norem nutných pro provoz v ČR. Společnost i4wifi, jako autorizovaný distributor pro celou EU, poprvé zveřejňuje předpokládanou cenu jednotky v českých korunách a v řadách tuzemských výrobců 10 GHz spojů nastává hysterie:

ČMI (dříve Testcom), který certifikaci započal provádět, s námi přestává komunikovat (konkrétně pan Šebek) a tak musíme proces certifikace přesunout na Slovensko, kam snad ještě prsty velkých hráčů nesahají (všechny notifikované osoby v rámci EU mají rovné postavení a je tedy jedno, zda prohlášení o shodě vydá notifikovaná osoba v ČR, Slovensku, Rumunsku či ve Francouzské Guyaně).

Pan Rejžek z Alcomy žoviálně prohlašuje ("kluci, klid..."), že zařízení je nelegální, že neplní tu či onu normu a že vykoupí všechny spoje, které kdo do Alcomy pošle:


Ačkoliv jsme ještě neprodali ani jediný kus, přichází na ČOI udání od našeho zákazníka (http://i4wifi.blog.cz/1202/kterak-jsme-hada-na-prsou-hrali), že prý uvádíme na trh výrobek, který nemá prohlášení o shodě.

V komentářích na blogu jest nám vyhrožováno, že někdo dorazí do naší prodejny a vše rozmlátí a zapálí…., pak zase, že nás zastřelí.

Následně jsme se již diskuzemi jen bavili, a když aktivita těch nejzábavnějších diskutérů opadala, stačilo zveřejnit jakoukoliv zmínku o PBM10 (např. zde http://i4wifi.blog.cz/1203/prvni-powerbridge-m10-v-cr ) a vše jelo na novo.

Další diskutující stále dokola opakují, jak i4wifi ničí dosud použitelné frekvenční pásmo a že technologie TDD je neefektivní.

Většina našich zákazníků ale chápe, že i4wifi jen poslouchá přání zákazníků a prodává to, co zákazníci požadují a výrobci vyrábějí. Když to nebude dělat i4wifi, bude to dělat jiná firma, třeba polská nebo slovenská.

Co se týká efektivity systémů TDD a FDD, sám ČTU v odůvodnění svého VO-R/14 konstatoval, že vždy záleží na úhlu pohledu uživatele. Obecně je konstrukce spojů TDD považována za efektivnější, protože umožňuje dynamicky měnit šířku zabraného frekvenčního pásma dle směru přenášených dat. Toto většina FDD spojů nedokáže.

Dobrým příkladem je i mobilní síť GSM/3G. Jedním z mnoha důvodů přechodu z analogového systému NMT (který používal princip FDD) na nový digitální systém GSM/3G je právě výrazně vyšší efektivita systému s konstrukcí TDD.

Update: mobilní GSM/3G síť nevyužívá TDD, ale TDMA. Tedy pro vysílání a příjem jsou určeny jiné frekvence, které jsou však sdíleny více uživateli pomocí časových slotů. U technologie TDD jsou časové sloty používány pro "přepínámí" mezi vysíláním a příjmem.

Jaro 2012:
Spoj PBM10 získává certifikaci CE a notifikovaná osoba pro EU vydává prohlášení, že zařízení je plně ve shodě s normami EN 302 217-2-2 V1.3.1, EN 302 217-4-2 V1.1.3, EN 301 489-1 V1.8.1, EN 301 489-4 V1.4.1 a EN 60950-1:2006.

Zařízení vysílá na kanálech daných VO-R/14 a nepřekračuje maximálně povolený vysílací výkon.

Nic již tedy nebrání prodeji a používání zařízení v ČR

Na internetu vznikají různé petice, které se domáhají "zákazu PBM10". Nikdo ale neví, komu mají být adresovány, kdo by to měl "zakázat", proč a co by vlastně mělo být zakázáno.

ČTÚ spěšně vydává návrh nového VO pro pásmo 10,5 GHz a žádá o připomínky. Opět záplava žádostí o zákaz TDD provozu v pásmu 10,5 GHz. Zástupci "desítkářů" iniciují na ČTU různé schůzky a jednání, lobbing jede na 100%. Nicméně ČTÚ si (kupodivu) stojí na svém a hájí princip technologické neutrality.

Léto 2012:
V rekordně krátkém čase (jo, kdyby ČTÚ takhle pružně fungovalo i v jiných oblastech, např. regulaci kolektivního monopolu Vodafone / O2 / T-Mobile) je vydáno nové VO-R/14, které aktualizuje odkazy na platné normy, vypouští nadbytečné pasáže a explicitně povoluje používání vertikální a horizontální polarizace (kromě ostatních).

Někteří si však pletou slova "musí" a "může", takže pak na všechny strany šíří mystifikace, že VO-R/14 nařizuje používání pouze V/H polarizace.

Na webu alcoma.cz (http://www.alcoma.cz/cz/clanek/zmena+vo_14+k+pasmu+10+5ghz/?acid=1) se objevuje toto sdělení:

"Podle normy ČSN ETSI 302 217 je možné použít pouze lineární polarizaci, a to horizontální nebo vertikální s dostatečným polarizačním oddělením. Současná konstrukce spojů TDD toto nesplňuje!"

Sice Alcoma konkrétně neuvádí, že tím myslí PBM10, někteří čtenáři by ale ze znění textu mohli dojít k mylnému závěru, že konstrukce PBM10 nesplňuje normu ČSN ETSI 302 217.

To je velmi nesprávné tvrzení. Kdyby PBM10 nesplňovala tuto normu, notifikovaná osoba pro EU by nikdy neprohlásila, že zařízení je s touto normou v souladu a nevydala by prohlášení o shodě s touto normou.

Navíc, montáž jednotky PBM10 na anténu a stožár lze provést tak, že celý spoj vysílá ve vertikální a horizontální polarizaci. Na četné vyslovené i nevyslovené dotazy zákazníků, jak to udělat, jsme na našem webu zveřejnili postup takové montáže (http://www.i4wifi.cz/img.asp?attid=253292).

Dle informací z ČTÚ to trvalo pouze několik dní, kdy na úřad dorazilo další udání na naší firmu, že prý zákazníky nabádáme k tomu, aby "elektricky a mechanicky měnili stanici", což je dle VO-R/14 zakázáno.

Samozřejmě, že nastavení jiné polarizace pootočením ozařovače vůči anténě není "změnou stanice". Přání je ale otcem myšlenky, takže i tudy to některé firmy zkoušejí.

Jen taková osobní vsuvka: dlouho mně vrtalo hlavou, kde se v některých lidech bere ta obrovská zloba, nenávist a zášť. Jak moc musíte být zlý a zoufalý, abyste na někoho psali písemná udání na jeden úřad za druhým? Vždyť přeci i ten největší konkurent z naší branže je před armádou našich úředníků nakonec ještě dobrý spojenec. Co by se muselo stát, abych věnoval svůj omezený čas psaním "podnětů ke kontrole"?

Mnohokráte jsem neměl z kroků různé naší konkurence radost, ale vždy je to přeci nakonec profesní výzva - pokusit se být lepší, rychlejší, levnější atd.

Nikdy za námi nikdo nepřišel se domluvit, nikdo nezatelefonoval, nenapsal email. Nulová snaha k domluvě, spolupráci, respektu. Po znovu přečtení blogu Petra Nováka (http://blog.orcave.com/) o historii vzniku některých českých firem věnujících se pásmu 10,5 GHz mně to však došlo. Bohužel, je to ten typ lidí, kteří již nikdy nebudou jiní. Stejně, jako intelektuálně a finančně tunelovali své zaměstnavatele, posílali na sebe špehy, podváděli a lhali v minulosti, stejně se chovají i dnes.

Jak je to tedy nyní s legálností Ubiquiti Power Bridge M10?

1. i4wifi a.s. garantuje, že zařízení je plně legální prodávat a nakupovat a je vybaveno platným prohlášením o shodě.

2. i4wifi a.s. garantuje, že dle VO-R/14 platného od 10. července 2012 je zařízení plně legální provozovat a to jak s použitím křížové X polarizace, tak i při použití klasické V/H polarizace. Záleží pouze na preferenci uživatele.

3. i4wifi a.s. upozorňuje a nabádá všechny své zákazníky, aby jakékoliv vysílače pracující ve sdílených bezlicenčních pásmech (2.4, 5, 10, 24 GHz...) uváděli do provozu pouze na takových frekvencích, na kterých v bezpečně širokém okolí / směru nevysílá ani nepřijímá žádná jiná rádiová stanice. Jen tak mohou vedle sebe ve vzájemné symbióze ještě několik let (do roku 2015, viz dále) fungovat jak technologie TDD, tak FDD.

Dále nezapomeňte, že za provoz rádiové stanice dle VO vždy odpovídá její provozovatel.

P.S.:V kontextu celé Evropy stále platí, že ČR je se svým bezlicenčním pásmem 10,5 GHz výjimkou a do roku 2015 nejspíše bude toto pásmo harmonizováno dle doporučení ECC (CEPT/ERC/REC 12-05). Provoz všech FDD spojů bod - bod by se pak musel ukončit, pásmo bude podléhat individuálnímu oprávnění a bude určeno pouze pro P-t-MP.

A právě zařízení Ubiquiti PBM10 lze pouhou změnou firmwaru použít také jako multipoint.

Power Eth. Adaptéry - test propustnosti

16. července 2012 v 12:12 | Technik
Když jsem Vám představoval nové Power Ethernet Adaptéry od Goldwebu v tomto článku, ptali jste se po reálných testech propustnosti. Rozhodl jsem se tedy takový test udělat. V současnosti jsou k dispozici dvě "rychlostní" verze jednotek. Jedná se o 200 a 500 Mbps jednotky. K dispozici jsou také verze v provedení s průchozí zásuvkou či Wi-Fi částí.

Pro porovnání jsem do testu zařadil i Power Adaptéry od TP-LINKu. Jednotky byly propojeny v rámci jedné sítě, vzdálenost jednotek byla po vedení 230V přibližně 30 m. Pro měření propustnosti jsem použil dva RouterBoardy RB800 a RB1100AH, oba s Gbitovým ethernet. Měření probíhalo na protokolu TCP oběma směry zároveň.

Výsledky testů:

200 Mbps Goldweb GP-L200M

200 Mbps TP-LINK TL-PA211

500 Mbps TP-LINK TL-PA511-KIT

500 Mbps Goldweb GP-L500M

Jak je z výsledků vidět, obě značky mají přibližně stejně vysokou propustnost, která se však od teoretické rychlosti odlišuje podobně jako u Wi-Fi, s tím rozdílem, že zde rychlost ještě více ovlivňuje přenosové médium - kvalita vedení 230 V. Přenosy přes 100 Mbps, v případě 500 Mbps verzí, zajistí plynulý chod při přehrávání Full HD videa či jiných datově náročných operací.

Protože adaptéry od obou společností podporují stejné standardy (HomePlug AV), rozhodl jsem se vyzkoušet jejich vzájemnou kompatibilitu. Ta bohužel není nijak oslňující. 500 Mbps adaptér od TP-LINK se dokonce ani s adaptéry od GOLDWEB nespojí! Částečně kompatibilní jsou pouze 200 Mbps a 500 Mbps adaptéry GOLDWEB s 200 Mbps adaptéry od TP-LINK. Průměrná rychlost mezi jednotkami však byla max. 15/15 Mbps.
Power ethernet adaptéry jsou určitě zajímavou alternativou k UTP kabelům. Své uplatnění najdou tedy zejména v místech, kde nechcete nebo nemůžete tahat UTP kabely nebo kam nedosáhne Wi-Fi. Každopádně podle výsledku testů, doporučujeme rozhodnout se pro jednoho výrobce a další adaptéry opět používat stejné značky.
Vhodné ethernet adaptéry naleznete zde.

Bouřkové zpravodajství 2012

11. července 2012 v 16:34 | Martin |  Telekomunikace
Tak jako každé léto i letos celou republiku zasáhly masivní bouřky, které značně komplikují život poskytovatelům Internetu, díky poruchám na instalacích. Z minulých let si připomeňme článek z roku 2010 a článek z roku 2011.

Co se týká předpovědi možného výskytu bouřek, pak se za poslední dva roky výrazně rozšířilo množství různých "ťapafounů" a tedy i aplikací pro ně. Zajímavou aplikací, která umí i předpovídat budoucí průběh a směr bouřky je aplikace Meteor, kterou si můžete stáhnout z příslušného App storu Vašeho telefonu.

Z webových aplikací Vás budou zajímat nefiltrované mapy z meteoradaru z příznačným linkem radar4ctu.bourky.cz. Snímky schválně porovnejte s filtrovanými daty na radar.bourky.cz. Jistě jste nalezli více než 5 rozdílů, které zejména trápí ČTÚ. Jedná se o paprsky na mapě, které způsobuje vysílání na stejné frekvenci tj 5,62 a 5,64 GHz, které používají meteoradary v Brdech a Skalka. Filtrování dat jak vidíte problém není, problém je, když se pod paprskem schová i skutečná bouřka, která je tak vlastně nedetekovatelná.

Princip ochrany před atmosferickým přepětím se od minulého roku samozřejmě nezměnil, a proto pro nejlepší ochranu Vašich instalací mohu doporučit právě loňský článek - princip ochrany oddáleným jímačem.

Během roku se však rozšířil počet produktů, zejména od Mikrotiku, které již v sobě integrují přepěťovou ochranu. Tyto produkty poznáte tak, že mají u sebe na obrázku na webu www.i4wifi.cz symbol přepěťové ochrany:


Pro Vaše venkovní instalace velmi doporučujeme používat právě takto označené produkty, jelikož jsou prokazatelně dobrou investicí do Vaší sítě, která se Vám vrátí dříve než si myslíte. Produkty s přepěťovou ochranou objednávejte zde.

Co se chcete dozvědět více o Ubiquiti?

9. července 2012 v 11:34 | trainer |  Telekomunikace
Společnost i4wifi se stala autorizovaným školitelem produktů Ubiquiti, konkrétně program
UBIQUITI airMAX Certified Admin. Rádi předáme nové informace i vám našim zákazníkům.


Dejte nám vědět, jaké oblasti Vás nejvíce zajímají a o kterých se chcete dozvědět více v tomto dotazníku.

Červencové novinky

9. července 2012 v 9:23 | Pošták |  Zajímavosti
Po měsící Vám opět přinášíme několik zajímavých novinek. Oblíbený kus si najde určitě každý, od nejnovějšího typu LED svítídel po kvalitní kamery A-MTK.

Začněte šetřit na ceně za elektřinu i Vy s neustále se rozvíjející nabídkou LED svítídel GWL do všech standardních patic. Je to snažší než kdy předtím. Nové modely používají LED chipy s výbornou a ověřenou spolehlivostí.

Jako příklad uvádíme elegantní Instalační 5W LED a novou generaci oblíbených bodových E14 LED.


Nové kvalitní kamery od prověřeného výrobce A-MTK s vysokým 2Mpix rozlišením uspokojí nejen profesionály, ale díky nízké cenně najdou využítí všude. Prohlédněte si řešení na strop DOME i provedení v klasickém designu s vyměnitelným objektivem.Seznam všech novinek si prohlédněte zde.

Vlajková loď TP-LINK router TL-WDR4300

9. července 2012 v 8:58 | Mikesh |  Telekomunikace

Do nabídky produktů TP-LINK přibyla novinka v podobě dvoupásmového bezdrátového směrovače TL-WDR4300, který nabízí simultánní provoz frekvencí 2,4 GHz a 5 GHz s celkovou propustností bezdrátové sítě až 750 Mbit/s. Uživatelé se tak nemusí omezovat při práci s datově náročnými aplikacemi, jako je například streaming HD videa. Okamžitá odezva sítě zajistí bezproblémový provoz aplikací citlivých na zvýšenou odezvu sítě, což ocení především hráči online počítačových her.

Nač se omezovat? Svezte se na vlně rychlého internetu

Pro provoz běžných kancelářských aktivit či prohlížení webových stránek může směrovač využít nižší frekvenci 2,4 GHz nabízející přenosovou rychlost až 300 Mbit/s, zatímco plynulost intenzivnějšího provozu zajistí 5GHz kmitočet s propustností až 450 Mbit/s. Samozřejmostí je potom přítomnost pětice gigabitových ethernetových portů. S jedním gigabitovým WAN portem a čtyřmi gigabitovými LAN porty dovede směrovač TL-WDR4300 ustavit a spravovat robustní a velmi rychlou lokální síť vhodnou pro datově náročný provoz a aplikace vyžadující okamžitou odezvu.

Model TL-WDR4300 uživatelům předkládá také dva USB 2.0 porty. Ty lze využít například pro sdílení tiskárny či zpřístupnění dat v podobě dokumentů a multimédií ať už v domácí síti nebo v rámci internetu, kdy směrovač zaujme funkci FTP serveru. Vestavěný media server umožňuje uživatelům sdílet hudbu, video i fotografie skrze přehrávač Windows Media Player s herními konzolemi PS3 nebo Xbox 360.

Stejná propustnost pro všechny

Směrovač TL-WDR4300 disponuje podporou služby QoS, která umožňuje nastavit pravidla pro jednotlivé IP adresy. V domácí síti sdílejí šířku pásma všechna připojená zařízení, avšak některá z nich mohou při provozování náročnějších aplikací využívat vyšší propustnost na úkor ostatních. Služba IP QoS umožňuje každému zařízení přidělit rozsah dostupné propustnosti, díky čemuž lze snadno upřednostnit síťový provoz vybraných uživatelů a jejich aplikací.

Nastavení sítě zvládne naprosto každý

Při zakoupení směrovače TL-WDR4300 získá zákazník datové CD s průvodcem Easy Setup Assistant, jehož prostřednictvím je nastavení zabezpečené domácí sítě dílem okamžiku.

Dvoupásmový bezdrátový směrovač TP-LINK TL-WDR4300 zakoupíte u autorizovaného distributora na www.TP-LINK.cz

Hlavní výhody TL-WDR4300:
 • Simultánní vysílání signálů na frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz s datovými propustnostmi až 300 Mbit/s a 450 Mbit/s.
 • Dva USB 2.0 porty umožňující sdílet síťové zařízení či data v lokální síti i internetu.
 • Vestavěný media server umožňuje uživatelům sdílet hudbu, video i fotografie skrze přehrávač Windows Media Player s herními konzolemi PS3 nebo X-BOX 360.
 • Díky vestavěnému tiskovému serveru lze zasílat tiskové úlohy na tiskárnu připojenou přes USB z libovolného zařízení v síti.
 • Gigabitové porty pro maximální propustnost lokální sítě.
 • Jednoduché nastavení a připojení k zabezpečené bezdrátové síti stisknutím tlačítka WPS.
 • Funkce WDS umožňuje využít směrovač jako bezdrátový most a rozšířit dosah stávající bezdrátové sítě.
 • Funkce IP QoS zajistí spravedlivé rozdělení datové propustnosti mezi připojená zařízení.
 • Pomocí služby Live Parental Control lze stanovit omezení přístupu k webu, ať už se jedná o vaše ratolesti či firemní zaměstnance.
 • Externí odnímatelné antény umožňují budoucí upgrade zařízení a zvýšení dosahu bezdrátové sítě.


Jízda na tříkolce

3. července 2012 v 15:50 | Mikesh |  Energie
Nejen k přestavbě kola je určena sada EVBIKE. V tomto případě platí, že fantazii a šikovnosti se meze nekladou.
Technické parametry:
 • Maximální výkon motoru 500W (po odstranění omezovače)
 • Napájení 36V
 • Kapacita baterie 10Ah
 • Max. rychlost 23 km/h
 • Dojezd 40 - 70 km dle terénu a příšlapu jezdce
 • Zrychlení - regulace v 5 krocích (max hodnota 20 km/h za 10 vteřin)
 • Poháněná náprava - přední
 • Nosnost > 100 kg (jezdec včetně nákladu)
 • Váha tříkolky 25 kg
Jak se na tříkolce jezdí ukazuje následující video:


Orientační cena:

10 000 Kč - Tříkolka 20" kola (cena bez dotace státu)
14 900 Kč - EVBIKE set s baterií a příslušenstvím
2 000 Kč - Profesionální přestavba v servisu, vypletení ráfku včetně drobného materiálu
------------------------
26 900 Kč kompletní cena včetně DPH a recyklačních poplatků

Motorizované invalidní vozíky se pohybují v cenách od 30tis Kč do 120tis Kč. Jejich hlavní nevýhodou je ohromná váha (70 - 120 kg bez jezdce), náročná údržba, drahé díly, malá rychlost do 6 km/h, menší dojezd atd.

Pozor, cenu tříkolky lze ještě výrazně snížit díky dotacím od státu pro invalidní osoby, na vybraný model se dotace vztahuje.

PS: Před jízdou si vždy přečtěte návod jak na tříkolce jezdit. Není to jako obyčejné kolo! :-)