Září 2012

TP-LINK TL-SG3424P 24portový L2 přepínač (switch)

27. září 2012 v 10:19 | Mikesh |  Telekomunikace
V nedávné době se nabídka na www.TP-LINK.cz rozšířila o nový 24portový přepínač TL-SG3424P řady JetStream. Model pracuje na druhé síťové vrstvě a je vybaven čtyřmi SFP porty pro připojení optického vlákna. Pojďme se podívat co tento kousek umí.

Zařízení disponuje 24 porty o rychlosti až 1 Gbit/s, přičemž všechny porty podporují standard 802.3at/af pro napájení připojených zařízení po ethernetovém kabelu (PoE). Celkově dokáže technologií PoE dodávat různým zařízením (například bezdrátovým přístupovým bodům, IP kamerám a telefonům) až 320 W. TP-LINK TL-SG3424P díky tomu představuje vhodnou volbu pro nasazení spolu s bezdrátovými přístupovými body či kamerami, které nemusí být díky podpoře PoE externě napájeny.

Maximální zabezpečení sítě

Přepínač nabízí celou řadu bezpečnostních funkcí, například IP-MAC-Port-VID Binding, zabezpečení portů (port security), ochrana pomocí DHCP snoopingu, ochrana proti ARP útokům a mnoho dalších bezpečnostních prvků. Samozřejmostí je také ochrana proti útokům typu DoS.
Přístupové listy pracující na vrstvě L2 až L4 dokážou omezit přístup k síťovým zdrojům na bázi zdrojové a cílové MAC adresy, IP adresy, TCP/UDP portu i virtuální sítě. Přepínač si poradí rovněž s bezpečnostním protokolem 802.1X, který ve spojení s RADIUS serverem umožňuje snadnou autorizaci jednotlivých uživatelů.

Pokročilé řízení toku

Pro dosažení optimálního výkonu při přenosu hlasu a videa po síti nabízí zařízení TP-LINK TL-SG3424P možnost aplikovat řadu QoS politik na síťový provoz. Administrátor může určit prioritu provozu na bázi IP a MAC adresy, TCP a UDP portu a dalších parametrů tak, aby vždy aktuálně nejdůležitější provoz procházel bez sebemenších problémů. I díky funkci Voice VLAN, která zaručuje oddělenou virtuální síť pro hlasové služby, nabízí přepínač vysoký výkon a zaručuje tak vynikající kvalitu hlasové komunikace.

Široká paleta funkcí na druhé síťové vrstvě

Podporována je kompletní sada funkcí na druhé síťové vrstvě, a to včetně protokolu 802.1Q pro VLAN, zrcadlení portů, agregaci linek a kontrolu toku v síti. Přepínač disponuje také detekcí smyček v síti, diagnostikou kabelů a možností přenášet multicast provoz. O ten se stará vlastnost IGMP snooping, která zajistí, že se skupinový provoz vždy dostane jen k vybraným účastníkům.

Jednoduchá správa

K výhodám přepínače TP-LINK TL-SG3424P patří také jednoduchá správa. Zařízení lze spravovat jak přes webové grafické rozhraní, tak i prostřednictvím standardní příkazové řádky (tzv. CLI). Samozřejmost u tohoto modelu představuje také šifrování provozu přes SSL či SSH.
Zařízení je možné spravovat rovněž přes protokol SNMP (verze 1, 2, 3) a vzdáleně monitorovat pomocí agenta RMON. Přepínač také může být vzdáleně spravován pomocí nadřazeného přepínače díky funkci IP clusteringu.
L2 přepínač TP-LINK TL-SG3424P zakoupíte u autorizovaného distributora www.TP-LINK.cz

Klíčové vlastnosti switch TP-LINK TL-SG3424P

 • 24 portů pro ethernet, 4 porty pro optické vlákno.
 • Podpora PoE pro napájení připojených zařízení.
 • Kompatibilní se standardem 802.3at/af.
 • Pracuje na 2. síťově vrstvě.
 • Definice až 4 VLAN.
 • Podpora protokolu Link Aggregation Control Protocol (LACP).
 • Možnost nastavení QoS pro řízení provozu, podpora DSCP QoS.
 • P-MAC-Port-VID Binding.
 • Přístupové listy pro L2 až L4.
 • Autorizace podle 802.1X s RADIUS serverem.
 • IGMP Snooping.
 • Obrana proti útokům DoS.
 • Ochrana portů (port security).
 • Správa přes webové rozhraní či příkazový řádek (CLI)
 • Podpora protokolu SNMP (verze 1, 2, 3) pro správu.

LED žárovky - LED svítivky

17. září 2012 v 13:42 | Willy |  Zajímavosti
Víte co je LED svítivka? Správné označení pro LED žárovku! Slovo žárovka u úsporného osvětlení již nevychází ze správného základu, jelikož LED osvětlení většinu energie již dokáže přeměnit na světlo a to jej činí tak úsporným.

LED svítivky značky GWL/Power můžete nyní získat za velmi výhodné ceny. V nabídce naleznete patice E14, E27, GU10, MR11, MR16, LED zářivky T8, podhledové LED svítivky, LED reflektory a panely a mnoho dalších.

Nejpoužívanejší LED svítivky jsou s paticí E27, a nejpopulárnější jsou modely s výkonnými SMD diodami.


Kolik uspoříte použitím moderních LED svítivek, si můžete snadno spočítat v kalkulátoru.

Mnoho zajímavých typů, rad, testů naleznete v sekci články, doporučujeme prohlédnout.

Můžete nás podpořit i na Facebooku, rádi s Vámi budeme diskutovat.

Pod odkazem zde, naleznete připravenou akci na LED svítivky - čekají na Vás bezkonkurenční ceny.

Ubiquiti chrlí další novinky - EdgeMax, Edge Router

13. září 2012 v 21:28 | Emzák |  Telekomunikace
Není to tak dávno, kdy Ubiquiti Networks představilo svou novou platformu mFi a už zde máme další novinku. Novou platformu, nové zařízení. I přestože Ubiquiti již léta vyvíjí síťové prvky, hlavně tedy bezdrátové, tak doposud nebyl vyvinut plnohodnotný router od tohoto výrobce. Až do včerejšího dne. Ubiquiti oficiálně odhalilo svou novinku a to platformu EdgeMAX.

Platforma byla představena opět krátkým videem, které je tentokrát decentně akční. Video ke zhlédnutí na webu Ubiquti nebo ZDE.

Jak je u výrobce Ubiquiti obvyklé, platforma vždy obsahuje několik variant produktu z pohledu vybavenosti. V tomto případě to jsou následující čtyři modely:
Edge Router Lite
Edge Router
Edge Router Pro
Edge Router Carrier


V tuto chvíli jsou dostupné podrobné parametry a datasheet pouze k první variantě Lite, ale již brzy se dočkáme i ostatních verzí. Routery jsou vybaveny systémem EdgeOS, který je postaven na linuxovém jádře Debian a jde o otevřenou platformu. Máte tedy plný přístup ke všem systémovým souborům.

Verze Lite nabízí všechny standardní funkce dnešních routerů, DHCP client/server, VLAN, IPv4/IPv6, VPN a jiné. Již základní verze obsahuje 3 gigabitové porty, dvoujádrový procesor a 512MB RAM a 2GB úložného prostoru.

Více o platformě EdgeMAX přímo na webu Ubiquiti Networks.

Jak na powerline adaptéry

7. září 2012 v 15:44 | Elektrikář

Jak na powerline adaptéry aneb kam může elektřina, tam se dostane také internet


Powerline adaptéry jsou speciální zařízení, která se zapojují do klasických elektrických zásuvek. Po elektrických rozvodech se poté kromě elektrické energie přenáší také datové pakety, stejně jako v klasické počítačové síti. Výhody takového řešení jsou zřejmé - nemusíte natahovat žádné další kabely nebo instalovat bezdrátové přístupové body, a přesto dokážete propojit celou domácnost vysokorychlostní počítačovou sítí s rozumnými náklady.

Jak probíhá přenos dat
PLC je zkratkou pro Powerline Communication a v češtině znamená komunikaci po elektrických rozvodech. Teorie přenosu je jednoduchá, datové pakety se přenáší na vysokých frekvencích, díky čemuž může na stejné síti fungovat jak přenos elektřiny, tak i dat.
Většina adaptérů se dnes řídí specifikací HomePlug AV z roku 2005, která definuje přenos dat do rychlosti 200 Mbit/s. Dle této specifikace pracuje například cenově výhodný adaptér TL-PA211. Při použití širšího frekvenčního spektra, které definuje vylepšená specifikace HomePlug AV2, dokáže výkonný model TL-PA511 dosáhnout přenosové rychlosti až 500 Mbit/s.

TIP: Na základě specifikace Homeplug AV můžete spojit různé modely adaptérů od stejného výrobce (při párování adaptérů různých výrobců může dojít k rapidnímu poklesu přenosové rychlosti). Spárovat můžete i adaptéry splňující různé specifikace, HomePlug AV2 je totiž zpětně kompatibilní se zařízeními HomePlug AV. Nezapomeňte, že rychlost přenosu se bude vždy řídit pomalejším z adaptérů.

Původní specifikace HomePlug 1.0 známá ze starších produktů dosahovala pouhých 14 Mbit/s. Taková rychlost pochopitelně uživatelům nestačila, v důsledku čehož tato technologie v minulosti neměla šanci konkurovat klasické počítačové síti, a to jak svou rychlostí, tak stabilitou. Dnešní adaptéry nabízí rychlosti mnohonásobně vyšší a bez problémů dostačují pro streamování HD filmů a rychlý přenos dat. Dokáží tak bez problémů klasickou síť nahradit.

Kdy najdou adaptéry uplatnění

Možná se ptáte, k čemu je vlastně přenos po elektrických rozvodech, když existuje bezdrátová síť. Jenže ani ta není všemohoucí a průchod stěnami značně zeslabuje signál, který se navíc velmi obtížně šíří nad a pod přístupový bod. Horní a dolní patra domu tak mohou mít se signálem značné potíže. Pokud tedy nechcete provrtávat stropy v domě a složitě natahovat kabely, přijdou vám vhod právě powerline adaptéry.
Jednoduše stačí připojit adaptéry do zástrčky, spárovat je a připojit k nim počítač, síťový disk, televizor, DVD přehrávač, herní konzoli či jakékoli kompatibilní zařízení se síťovým rozhraním. Adaptéry společnosti TP-LINK jsou navíc vybaveny funkcí QoS pro upřednostnění streamovaného videa či telefonování po VoIP síti.
O zabezpečení dat se postará 128bitové šifrování, jehož prostřednictvím jsou přenášená data chráněna.

TIP: V panelovém nebo činžovním domě dbejte na zabezpečení přenášených dat prostřednictvím jejich šifrování. Pokud byste tuto oblast podcenili, mohou se data v elektrické síti dostat i k vašim sousedům.

Vhodnou volbu při koupi adaptérů představuje startovací KIT, který obsahuje hned dva stejné adaptéry. Zakoupit můžete například KIT s velmi rychlými adaptéry TL-PA511-KIT, které dosahují přenosové rychlosti až 500 Mbit/s.

Nezapomeňte zvážit kvalitu rozvodů

Stejně jako u bezdrátové sítě, i v případě přenosu dat po elektrických rozvodech rychlost přenosu klesá spolu s rostoucí vzdáleností. Vzdálenost místností však zpravidla není úměrná vzdálenosti elektrických rozvodů, které nemusí vždy vést optimálně. Adaptéry společnosti TP-LINK pracují na přenosové vzdálenosti do 300 metrů, což vám bez problémů postačí jak ve velkém bytě, tak v malém rodinném domku.
Rychlost přenosu dat závisí rovněž na kvalitě a stáří elektrických rozvodů v budově, vytížení elektrické sítě a rušení od různých spotřebičů. Přenosové rychlosti se tak v každé budově liší a díky režii přenosu nedosáhnete maximálních udávaných hodnot rychlosti přenosu, podobně jako je tomu na bezdrátové síti.

TIP: Powerline adaptéry byste neměli zapojovat do prodlužovačky či rozbočky, neboť v takovém případě může dojít k rapidnímu poklesu přenosové rychlosti vinou nepřímého zapojení.

Jakou nejlepší LED náhradu za ukončené žárovky

1. září 2012 v 16:28 | Martin |  Energie
Přestože některé zdroje uvádějí první pokusy se žárovkou na principu rozžhaveného vlákna k roku 1805, za vynálezce se obecně považuje Heinrich Göbel (1854), ovšem Thomas Alva Edison u soudu dokázal, že tento vynález patří jemu. Rozhodně to byl člověk, který tento princip dokázal jako první využít komerčně, a tak prodej prvních klasických žárovek můžeme datovat k roku 1881.
Nyní po 131 letech a miliardách vyrobených kusů je oficiálně ukončena výroba klasických žárovek s wolframovým vláknem.
Jak to?
V září roku 2009 vstoupilo v platnost nařízení Evropské Komise pod číslem 244/2009 o pozvolném ukončování prodeje světelných zdrojů s nízkou účinností, mezi něž patří i klasické žárovky s woframovým vláknem. Již 1.9.2009 došlo k zákazu 100 W žárovek, další roky nižší spotřeby a dnes 1.9.2012 došlo ke kompletnímu zákazu.

Proč takové nařízení?
Právě nízká účinnost těchto žárovek, kdy se více elektrické energie uvolní ve formě tepla než světla, vedla komisi k tomuto opatření. Zatímco z klasické žárovky získáte 10 lumenů světla za jeden watt elektrické energie, u LED žárovek získáte kolem 80 lumenů z jednoho wattu (více o veličinách světla zde). Z toho plyne, že spotřebujete méně energie u LED žárovky při stejném světelném výkonu.
Odhaduje se, že v roce 2020 bez tohoto opatření by byla celková spotřeba Evropské Unie za osvětlení 135 tisíc GWh a tímto opatřením se celkově ušetří 39 tisíc GWh.
Ponechme nyní stranou, zda je nutné tuto oblast regulovat Nařízením Evropské Komise a zda zrovna v této oblasti není vhodnější regulace volným trhem a zaměřme se na to, jak této situace využít a ušetřit ročně tisíce korun za el. energii.

Fluorescenční žárovky zatím Evropská komise nezakázala, ale vzhledem k faktu, že každá taková žárovka a zářivka obsahuje nemalé množství jedovaté rtuti, je otázkou, kdy dojde i na tuto formu světelných zdrojů a její zakázání.
Vedle toxicity mají fluorescenční světelné zdroje i celou řadu dalších nevýhod:
 • Pomalý náběh
 • Nižší životnost
 • Další zkracování životnosti častým spínáním
 • Nízká mechanická odolnost
Z pohledu finální úspory peněz vychází nejlépe LED světelné zdroje. Nejen, že mají nejnižší spotřebu, ale zároveň jim nevadí časté spínání a mají životnost i 50 000 hodin, což odpovídá téměř 6 letům trvalého svícení. Dobrý výrobce tak nabízí 5 let záruku pokud prodává kvalitní LED žárovky s dobře řešeným chlazením. Mezi takové žárovky patří zejména modely LED+ výrobce GWL. Tyto LED žárovky lze zakoupit zejména na webu led-230v.cz, kde jsou přehledně zařazené do kategorií dle použité patice (více zde), barvy světla (více zde) a spotřeby.
Velmi užitečné pro rychlý výběr vhodné nahrady jsou pak kategorie, které odpovídají světelnému výkonu a barvě světla klasickým žárovkám. Přehledně tak vybírejte zde.
Speciální sada 3 kusů LED žárovek 60x HIGH SMD, E27, oválné, teplá bílá (3x9 W, 230 V)
Ačkoli někteří výrobci a prodejci využili nastalé situace ke zvýšení cen úsporných světelných zdrojů, ne tak LED+ žárovky GWL. Naopak u vybraných nejprodávanějších modelů došlo k razatnímu snížení ceny až o 50% díky stále větším objemům výroby, tedy díky vyšší poptávce.