NVRecorder Seenergy SVR-504 a dvě IP kamery (1/3)

23. října 2012 v 10:17 | Malý vlk |  Nezařaditelné
Tenhle článek je poměrně rozsáhlý a tak ho rozdělíme na tři části: Seznámení s NVR, seznámení s kamerami a fungování a zkušenosti s provozem. Začneme ale pěkně od začátku...

Máte IP kamery a nevíte jak a kam je nahrávat? Řešením může být NVR Seenergy SVR-504.

Seznámení s NVR

NVR (Network Video Recorder) je zařízení určené pro nahrávání videa ze zdrojů přípojených počítačovou sítí, tedy typicky IP kamery. Značka Seenergy na tomto poli vyvinula novou sérii s typovým označením SVR-5xx, ve které najdete čtyři modely, lišící se především maximálním počtem připojených zdrojů (kamer).

Základní model SVR-504 umí obsloužit čtyři kamery. Typ SVR-508 jich umí již osm, SVR-516 analogicky až šestnáct a poslední typ je SVR-516+. Ten rozšiřuje možnosti šestnácti kanálové verze o možnost připojení externího harddisku přes eSATA rozhraní a možnost organizace vnitřních disků do pole RAID0/1. Potěší, že všechny verze nabídnou i menu v českém jazyce.

Vzhledem k tomu, že až na výše uvedené rozdíly jsou typy totožné, vybral jsem si na testování základní typ SVR-504.

Rekordér SVR-504 je záznamové zařízení v černém provedení a rozměrech 220x215x81mm, tedy výrazně menší než standardní PC. Vnitřní paměť serveru lze osadit dvěmi 3TB SATA harddisky, tedy maximálně 6TB. Kapacitu verze SVR-516+ lze navíc rozšířit připojením externího harrdisku o maximální kapacitě 8TB s rozhraním eSATA, jak už jsem zmiňoval výše.

Obsah balení

Při zakoupení jednoho z modelů řady SVR-5xx obdržíte:
  • vlastní NVR
  • napájecí kabel
  • UTP kabel
  • tištěný manuál v angličtině
  • CD s manuály a programy
Pozor, součástí dodávky nejsou pevné disky, které si každý musí opatřit sám. Použít můžete standardní SATA disky s kapacitou až 3TB každý. To umožňuje zvolit si disky podle předpokládaného použití a načich potřeb, a zbavuje nás to nutnosti kupovat obvykle jinak předražené disky přeprodávané výrobcem zařízení. A instalace disků do zařízení je opravdu jednoduchá, jak popíšu za chvíli.

Indikátory a konektory NVR

Pojďme se ale podívat rovnou na vlastní zařízení. Na čelním panelu naleznete hlavní vypínač, resetovací tlačítko, tlačítko pro ztišení poplachu a USB port pro připojení komunikačního rozhraní UPS nebo paměťového média (Mass Storage Class).
Také jsou zde umístěny kontrolky indikující stav všech hlavních systémů NVR, tedy vlastního systému NVR, připojených kamer (na obrázku je šestnácti kanálová verze), harddisků, poplachových vstupů a LAN portu.
Zadní část všech modelů je stejná. Najdete zde napájecí konektor, konektor s poplachovými kontakty, ovládacími kontakty, RS485 rozhraním a 12V napájením, RS-232 port a samozřejmě RJ-45 LAN port v gigabitovém standardu, jen SVR-516+ zde má navíc port eSATA. Nikde se mi nepodařilo zjistit, k čemu konkrétně slouží RS-232 port.

Co je uvnitř

Celý rekordér je postavený na bázi OS Linux. Ten běží na procesoru ARM9 taktovaném na 1,6GHz s operační pamětí DDR3 512MB. Systém zvládne pracovat s videem o rozlišení až 5Mpx, také samozřejmě FullHD a nižší. Při kompresi H.264 a 1,3Mpx rozlišení zpracuje až 480 snímků za vteřinu. Video můžete komprimovat algoritmy MJPEG, MPEG-4 a již zmiňovaný H.264.

Uvnitř relativně malé skříně najdete na jedné straně šachtu pro dva 3,5" disky, před kterými je nainstalovaný ventilátor pro lepší odvod tepla. V druhé polovině skříně je umístěna základní deska s veškerou elektronikou a konektory. Nad ní je, což mě trochu překvapilo, uchycen standardní externí napájecí adaptér. K tomu ještě připočteme desku kontrolek a tlačítek uchycenou na čelní panel a propojenou se základní deskou kabelem s konektory. Vše je provedeno standardně a čistě, dílenskému provedení bych nic zásadního nevyčítal.

Instalace HDD

Instalace harddisku je jednoduchá. Stačí odšroubovat dva boční šroubky aretující víko, poté ho odsunout, odklopit a jste uvnitř. Dejte si pozor na kabel spojující čelní stěnu s vlastním systémem. Při opatrné manipulaci s víkem ho není třeba odpojovat, i když je osazený konektorem na obou stranách.

Po otevření uvidíte dvě pozice pro harddisky, Disk1 ve spodní pozici, Disk2 v horní. Disk opatrně zasuneme a domáčkneme do konektoru. Po zasunutí je možné disk přišroubovat, dva šroubky v provedení bez nutnosti použití nářadí jsou součástí balení.
Po instalaci harddisku je možné kryt zase zasunout zpět na základní část NVR a zašroubovat dva boční šroubky. Pak už stačí jen spustit NVR, v nastavení disku disk naformátovat a tím je připraven pro použití.


---
Příště se podíváme na připojené kamery
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama