NVRecorder Seenergy SVR-504 a dvě IP kamery (3/3)

26. října 2012 v 12:19 | Malý vlk |  Nezařaditelné
Dokončení článku o nasazení IP kamer a jejich nahrávání a managementu

Webové rozhraní

Dá se říci, že web rozhraní nabízí veškerou očekávanou funkčnost. Tedy nastavení vlastního systému, nastavení kanálů (kamer), nastavení událostí a nastavení nahrávání.
Pro správnou funkci potřebuje NVR prohlížeč Internet Explorer 7 a vyšší a tedy platformu MS Windows. NVR podporuje i mobilní platformy, ale o těch se zmíním později.Monitorování kamer v reálném čase

Pro rychlý přehled stavu jednotlivých kamer najdeme v nabídce přehled kanálů, kde ihned a na první pohled vidíte aktuální stav (včetně například rozlišení a fps). Také můžete pro lepší přehled zobrazit rozmístění kamer buď na Google maps, nebo v plánu budovy, který na server nahrajete. Tyto mapy se používají také pro zobrazení různých událostí a poplachů.


Živý obraz z kamer můžeme zobrazit několika způsoby. Základní je split screen režim, který zobrazuje 4/8(9)/16 kanálů současně podle konkrétního typu NVR, nebo pokud je třeba tak je zobrazen jen jeden kanál na celé ploše. Pokud by ani to nestačilo, je možné u každého z těchto režimů zvolit i obraz na celou obrazovku. Samozřejmostí je možnost pořízení screenshotu.


Pro členy ostrahy bude jistě zajímavá i funkce automatického nebo manuálního přepínání / cyklování mezi jednotlivými kanály, stejně tak i upozornění na eventy (tedy obvykle poplachové události) s možným volitelným zobrazením na mapě.

Ovládání PTZ

NVR Seenergy také podporuje ovládání kamer s možností pohybu (tedy PTZ). U kamer (kanálů) s podporou této funkce se objeví jednoduchý panel, který toto ovládání zprostředkovává. Bohužel, ovládání (alespoň s námi testovanou kamerou) přes rozhraní NVR je poněkud trhané, skokovité, nicméně pro účely dohledu dostatečné.
Pro každý kanál je možné přednastavit až 10 předvoleb nasměrování kamery a pouhou aktivací této předvolby nastavit kameru do požadovaného směru. Dokonce lze aktivovat také automatické sekvenční přepíná těchto předvoleb, takže stačí sledovat obrazovku a kamera se postupně směruje do požadovaných směrů.

Nahrávání

Ani v nahrávací funkci NVR vás zřejmě nic nezaskočí. Nahrávání lze spustit ručně, nahrávat lze trvale, nahrávání lze naplánovat v čase (například týdenní plán) a také je možné nahrávání spustit na základě události (detekce pohybu, poplachový kontakt). Nahrávaná data se samozřejmě ukládají na vestavěné harddisky.

Přehrávání záznamu

I v panelu přehrávače záznamu najdete standardní ovládací prvky jako na každém videopřehrávači. Ovšem při obrovském množství zaznamenané stopáže a pro větší komfort je nutné zajistit snadný přístup do libovolného místa záznamu. Vyhledávat lze tedy jak podle události tak i podle přehledné časové tabulky. A jako lahůdka je možnost přehrávat synchronně až čtyři kanály současně. Pokud to umístění kamer umožňuje, můžete tedy vidět jednu událost současně ze čtyř různých úhlů.

Obraz lze zoomovat, zastavit, pořídit z něj fotografii a nebo definovanou část záznamu vyexportovat pro další analýzu do standardního .AVI souboru. Takový soubor lze nahrát na externí harddisk nebo flash disk zasunutý do čelního USB portu.

Podpora mobilních zařízení

NVR Seenergy pamatuje i na majitele chytrých telefonů. iPhone, Blackberry či telefony založené na systému Android nemají se Seenergy sebemenší problém. Jednoduše v zabudovaném prohlížeči otevřete IP adresu NVR a uvidíte živý náhled s ovládáním PTZ kamer. Protože se počítá s omezeným datovým přenosem, je možné přímo nastavit i obnovovací frekvenci zasílaného obrazu.
Pro iPhone je navíc vytvořena aplikace NVR Mobile Viewer, která je schopná zobrazovat jak aktivní živý obraz z kamer (a z něj udělat fotku) tak i přístup do záznamu. Ovšem do nastavení se dostaneme pouze přes PC a Internet Explorer.
Jediné, co mě v souvislosti s mobilními zařízeními překvapilo bylo, že zařízení neumí poslat notifikaci pomocí SMS přímo na mobilní zařízení. To je ale nejspíš dané obtížností najít univerzální SMS bránu a je to možné řešit notifikací na straně e-mailového klienta.


Další vlastnosti

NVR umí informovat uživatele o různých událostech. Může zasílat na nastavený e-mail požadovaný text nebo fotku z kamery, a to jak v reakci na různé události, tak i jako reakci na interní chyby systému.
USB port lze využit také k propojení NVR s UPS (záložní zdroj). Bohužel, zatím jediný typ který NVR podporuje je APC Smart-UPS 750, a protože tomu tak je už nějakou dobu, zřejmě se ani nechystá rozšíření na další typy. Nicméně při odběru pod 100W lze NVR i bez komunikace s dostatečně silným UPS zálohovat i několik hodin.
(nejen) Korporátní využití
Systém je koncipovaný jako korporátní, což dokazuje nejen management uživatelů. Ty lze přiřadit do jedné ze sedmi skupin, Admin (správci systému), Guest (hosté pouze s možností sledování živého videa) a pět uživatelsky nastavitelných skupin, kde každé lze přiřadit práva až k sedmi skupinám akcí (přehrávání záznamu, konfigurace kamer, údržba,...).
Druhá vlastnost, podtrhující korporátní použití, je možnost propojit až 16 NVR serverů do integrovaného systému obsluhujícímu až 256 kamer. To umožňuje software Pi-Vu Central Basic 256Ch, který je součástí balení. K takovému systému lze připojit najednou až pět monitorů pro současnou obsluhu více událostí.

Pro koho?

Obecně se dá říct, že NVR Seenergy je vhodné použít v systémech, kde jsou alespoň dvě IP kamery. A s rostoucím počtem kamer se opodstatnění použití NVR jen zvyšuje. Systém je vhodný jak pro korporátní bezpečnostní účely, tak i pro ochranu soukromého majetku. Typ SVR-504 si dovedu velice dobře představit v rodinném domku, jehož majitel nebere ochranu majetku a zdraví jeho obyvatel na lehkou váhu.

Proti:

  • Podporuje pouze Internet Explorer
  • Neumí SMS notifikace
  • Podpora jen APC Smart 750 UPS

Pro:

  • České menu
  • Vše co od takového systému očekáváte
  • Export videa ve formátu AVI
  • Jednoduché ovládání
  • Jednoduchá instalace HDD
  • Jednoduchá implementace kamer

Testovaná zařízení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Smyky Smyky | E-mail | 26. října 2012 v 14:21 | Reagovat

A jaky to umota datovy tok? Podle pouzitych kamer a typu provedeni s myslim ze to umre 60Mb/s

2 Malý vlk Malý vlk | 29. října 2012 v 13:33 | Reagovat

[1]: Těžko říct. Nikde v dokumentaci jsem celkový datový tok nenašel a sám to nezkoušel s víc než čtyřmi kamerami. A s těmi to jelo naprosto plynuje.

LAN konektivita je gigabitová, tak si nemyslím, že by tomu mělo dělat problém ustreamovat těch až 16 kamer ve FullHD rozlišení. Ale jak říkám, takhle jsem to netestoval...

3 Smyky Smyky | E-mail | 29. října 2012 v 18:01 | Reagovat

Z full hd kamery tece cca 25mbit x 16. Tomu bych neveril. A i kdyby podle me by z toho vyskocil disk. I4wifi bez reakce? Prodavate to. Ty by nam sem mohli napsat kolik to zvlada. Nerad bych pak zakaznikovi vysvetloval ze to tech 16 kamer ve full hd nezvladne.

4 Breakman Breakman | 30. října 2012 v 8:27 | Reagovat

[3]: Jaks prisel na 25x16mbit?! Pokud bych uvazoval nekomprimovany stream, tak je to 2mpx rozliseni, tedy 2mbit x 3 barvy x 24fps a to mi vychazi rozhodne mene.

Druha vec je, ze ten server pracuje s KOMPRIMOVANYM streamem, takze skutecny datovy tok bude vyrazne nizsi. Jestli shanis profesionalni rezii na strih domaciho videa, poohlidni se jinde...

A treti vec. Kdyz se koukam, ze ti tu odpovidal Maly vlk, ktery psal ten clanek, tak tu asi i4 reagovala, ne?

5 CoreyPeata CoreyPeata | E-mail | Web | 18. března 2018 v 21:18 | Reagovat

Thanks a lot, Lots of write ups!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama