Recenze Ubiquiti TOUGHSwitch PoE

11. října 2012 v 10:50 | zákazník |  Telekomunikace
Společnost Ubiquiti Networks přišla se zcela novou a velmi zajímavou řadou PoE Switchů ToughSwitch. Přinášíme tak nyní řešení, které na našem trhu dlouho chybělo.
TOUGHSwitch PoE Pro 8x Gbit LAN, nastavitelný 24V/48V PoE switch
Jak fungují, co vám přinesou nového, jaké mají výhody? Zkušenosti z reálného provozu Vám přináší Váš kolega z Občanského Sdružení, který otestoval konkrétně 5-portovou verzi a s jeho svolením Vám tento test v nezměné formě zde přinášíme:TOUGHSwitch byl poprvé představen na konferenci Ubiquity již před rokem. Sešlo se ale tolik nápadů na vylepšení, že bylo vydání odloženo a připomínky zapracovány. Výsledek je nyní konečně dostupný. Mělo to dlouhé čekání smysl?

Hardware

Ubiquiti TOUGHSwitch PoE je switch s pěti gigabitovými porty. Na jednotlivých portech je možné nezávisle zapínat napájení 24V. Jedním portem může protékat až 18W, celkový maximální příkon (včetně switche samotného) je 60W - tolik dokáže poskytnout dodávaný napájecí adaptér.
Vzhledem k podpoře gigabitu, kde se využívají všechny čtyři páry vodičů, nemůže být napájení jednoduše posíláno samostatnými páry jako u běžných PoE adaptérů, data i napájení se slučují podobně jako u PoE dle standardu 802.3af.
Není překvapením, že ve firmě Ubiquiti pro konstrukci TOUGHSwitche využili co nejvíc z již hotových produktů. TOUGHSwitch je v podstatně upravený AirRouter: místo Wi-Fi rozhraní je zde switchovací chip Atheros AR8327. Z něj je pět portů vyvedeno ven a šestý připojen do MIPS procesoru AR7242 - stejného, jako je použit v AirMAX hardwaru, ale i v různých RouterBoardech. Procesor má k dispozici 64MB RAM a 8MB Flash.
Druhé Ethernetové rozhraní procesoru je vyvedeno jako oddělený 100Mbit management port. Výhodou tohoto zapojení je, že management je na tomto portu vždy dostupný, i když je switchový chip špatně nakonfigurován. Management port však není vhodné používat pro jiné účely, protože je s ostatními porty propojen jen softwarovým bridgem.
Z hlavního procesoru je vyveden i jeden USB port, který ale zatím nemá žádné využití.

Software

Software TOUGHSwitche je odvozený z osvědčeného systému AirOS (konkrétně verze 5.5). Dokonce do té míry, že na flash najdete i program AirView, který je zde ovšem zcela zbytečný.
K nastavování switche slouží webové rozhraní, které alespoň o třídu převyšuje skoro všechny ostatní switche na trhu: v maximální možné míře je vyžita technologie AJAX, změny konfigurace se provádí jen uvnitř prohlížeče, teprve po dokončení se na switch pošle nová konfigurace. Tím se zcela eliminuje otravné čekání po každém kliknutí. Při aplikaci se konfigurace zároveň ukládá, i to je poměrné rychlé, jen málo přes 10 vteřin.
Zatímco na webovém rozhraní některých switchů je vidět, že bylo narychlo zbastlené, zde naopak poznáte maximální cit pro detail: změníte-li cokoli v konfiguraci, aktivují se tlačítka na uložení a zrušení změn. Pokud změnu vrátíte ručně zpět, tlačítka se ihned deaktivují. Milé je i varování před blížícím se automatickým odhlášením nebo ztrátou neuložených dat při přepnutí záložky.
Narozdíl od AirOS je webové rozhraní TOUGHSwitche pouze v angličtině, je ale možné, že volba jazyka přijde v nějaké další verzi firmwaru.
Na switch se lze připojit také přes SSH, ale CLI rozhraní po vzoru Cisca zde nenajdete. Je zde sice příkaz tswconf, ale ten slouží pouze potřebám webového rozhraní - konfiguruje přímo switchovací chip, nemění uložené nastavení.
Přes SSH je ale možné stáhnout i nahrát soubor s konfigurací, který používá stejný textový formát jako u systému AirOS. Lze jej tedy nejen zálohovat, ale případně i automaticky vytvářet při hromadném nasazování TOUGHSwitchů.

Webové rozhraní

Webové rozhraní je ve výchozím nastavení dostupné na adrese 192.168.1.20 po přihlášení jménem i heslem ubnt. Dominuje mu fotorealistický pohled na switch, přítomný na všech stránkách. Zde jsou vidět stavy všech diod a připojené kabely. Změna se projeví ihned, není nutné aktualizovat stránku. Jen pokud připojíte červený kabel, ukáže se šedý, ale to bude jistě v další verzi opraveno :o)
Na úvodní stránce (záložka STATUS) najdete informace o stavech portů (včetně napájení) a množství přenesených dat. Vše se v reálném čase aktualizuje. Čísla doplňuje graf a koláčový diagram, které jsou ale spíše efektní než užitečné.

Na záložce DEVICE se konfigurují parametry společné pro celé zařízení. Je zde nastavení managementu - login a heslo, IP adresa (bohužel jen IPv4), zabezpečené připojení (HTTPS) a SSH přístup (včetně nahrávání SSH klíčů). Management je také možné omezit pouze na oddělený management port.
Vedle managementu lze na záložce DEVICE zapnout další funkce jako protokol Spanning Tree (ve verzi STP a RSTP, MSTP chybí), Jumbo rámce (o velikosti 9216 bajtů), SNMP (jen pro čtení), logování (včetně posílání na vzdálený server) a nastavení času podle NTP serveru.
Na záložce PORTS se konfigurují parametry jednotlivých portů. Ne zcela obvyklá je možnost port pojmenovat, další funkce ale už nepřekvapí: vypnutí portu, aktivace PoE napájení a konfigurace STP protokolu (je-li zapnut). Je též možné na portu vypnout autonegotiation a nastavit rychlost a duplex ručně, ale pouze pro rychlosti 10/100 Mbit. Chybí též manuální přepínání MDI/MDI-X.
Ta nejzajímavější funkce je zde však Ping Watchdog: TOUGHSwitch může pravidelně pingat zařízení připojené na port a pokud přestane odpovídat, resetuje jej krátkým odpojením napájení. Funkce funguje opravdu jak má, jen pozor při upgradu firmwaru: dojde-li během něj k resetu, čeká vás komplikovaná obnova pomocí TFTP. Flashování obvykle trvá 2-3 minuty.
Poslední funkce na záložce PORTS je konfigurace upozornění o ztrátě spojení na portu nebo překročení limitu datového toku na portu (horního, ale překvapivě i dolního). Upozornění se však jen vypisují na záložce ALERTS, nikam se neposílají, takže zatím tato funkce není příliš užitečná.
V neposlední řadě je zde záložka VLANS. Stejně jako celé webové rozhraní je i konfigurace VLANů řešena tak elegantně, jak je to jen možné: tabulkou, kde se u jednotlivých portů a VLANů jedním klikem přepíná, zda je VLAN na portu tagovaný, netagovaný nebo není vůbec povolen. Je-li již na portu nějaký VLAN netagovaný, u ostatních se jednoduše při přepínání možnost netagovaného VLANu nenabídne. Nečeká vás tedy žádné nadbytečné zadávání PVID nebo dokonce nezávislé nastavování tagování pro příjem a odesílání, vše je jednoduché a na jediném místě.
U již vytvořeného VLANu je možné přímo změnit číslo, není nutné jej mazat a znovu vytvářet - tuto jednoduchou funkci překvapivě najdete málokde. Na záložce VLANS lze též zvolit, ve kterém VLANu bude management switche. Tento VLAN pak bude propojený s odděleným management portem.

Bohužel nikde ve webovém rozhraní ani přes SSH nelze zjistit MAC adresy zařízení na jednotlivých portech. To může být problém, pokud chcete nastavit Ping Watchdog a nevíte, kam jsou jednotlivá zařízení zapojena (a nemáte je oddělena VLANy).

Chování v produkčním nasazení

U žádného z dvojice TOUGHSwitchů v produkčním nasazení se nevyskytl žádný problém. V obou případech jsou využívány VLANy, funkce Ping Watchdog a switche napájí několik zařízení od Ubiquiti (NanoStationy a NanoBridge). První již čtyři týdny napájí tři tato zařízení, druhý 10 dní dokonce čtyři. Pro směrodatné zhodnocení spolehlivosti by ale bylo nutné mnohem delší testování - rozhodující jsou letní bouřky a vedra.

Zhodnocení

Přestože TOUGHSwitch nenabízí tolik funkcí jako jiné managovatelné switche (chybí např. agregace linek), ty, které mají smysl v předpokládaném nasazení, dostupné jsou. Další navíc mohou být přidány v nové verzi firmwaru tak jako u AirOS.
Současná cena blížící se 2000 Kč s DPH se může zdát vyšší, ale je potřeba si uvědomit, co za ni získáte: gigabitový PoE switch s managementem, s nímž je opravdu radost pracovat.
Hledáte-li gigabitový switch, který by dokázal přímo napájet zařízení od Ubiquity, je volba jednoduchá: žádné jiné takové zařízení na trhu není. Alternativou je jedině nějaký switch se standardním 48V PoE a redukcemi Instant 802.3af, nebo běžný switch s PoE panelem a dalším zdrojem. Obojí vyjde cenově přibližně stejně a přijdete o užitečnou funkci Ping Watchdog, nehledě na ušetřený zmatek v kabelech.
Konkurencí TOUGHSwitche může být Mikrotik RB750UP, ale jen tam, kde 100Mbit porty nepředstavují omezení. Funkce Ping Watchdog by navíc musela být nahrazena speciálními skripty.
Brzy by navíc měl být dostupný i TOUGHSwitch PRO s osmi porty a přepínáním mezi 24V a 48V napájením (na jednotlivých portech), který již opravdu nebude mít konkurenci.


Všechny verze ToughSwitch objednávejte zde.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 TnT TnT | 11. října 2012 v 19:09 | Reagovat

Pořád v tom napájení nemám jasno. Chápu tu tedy dobře, že při použití tohoto switche nemusím mít u NanoStation nebo NanoBridge žádnou PoE redukci?

2 Michal Peterka Michal Peterka | 12. října 2012 v 10:12 | Reagovat

Opravdu nechápu, k čemu použiju 3 portový gbit switch , který musí stát vedle zásuvky.. Zlatej UP, tam jsou k dispozici aspon 4 porty a jde to napajet PoE

3 Breakman Breakman | 12. října 2012 v 10:58 | Reagovat

[2]: Treba k tomu, ze muze NAPAJET sam o sobe tri PoE zarizeni a nepotrebuju k tomu tri separatni injektory? A proc triportovy, kdyz jich ma (tenhle model) pet?!

Opravdu musi hloupy Breakman radit slovutnemu Peterkovi? :P

4 Emzák Emzák | 12. října 2012 v 13:24 | Reagovat

[3]: like

5 pepe pepe | 12. října 2012 v 14:50 | Reagovat

Nevim jak kdo s jakejma zarizkama ale nejak tu opevovanou funkci ping watch dog nevidim jako uzasnou , bud pouzivam veci ktery se nesekaj a nebo nepouzivam sragorky co to potrebujou , by me zakaznici asi hnali kdybych jim nekolikrat denne resetoval konekt :(
A nejak sem nepochopil proc by v tiku meli bejt nejaky specialni skripty na watch dog  kdyz ho ma v sobe a pingat muzete co chcete :) Navrch je to pokud dobre chapu pouze managementovatelnej switch  ... za ty penize uz tam radeji hodim rb2011 a muzu svistet routovat kontrolovat co si zamanu ... pravda nema to poe napajeni ... za me osobne vypada to dobre ale nic prevratneho v tom nevidim
kdyz uz peknou hracku si koupit tak spis tuhle http://i4wifi.cz/rb2011uas-2hnd-in-5x-gbit-lan-5x-100-mbit-lan-wifi-2-4ghz-sfp-usb-case-l5_d3153.html tomu rikam krasevecek :)

6 Tomáš Egert Tomáš Egert | 13. října 2012 v 13:06 | Reagovat

[2]:Ano, ale UP nikomu ani s novým POE FW2 pro tento účel nedoporučuju, připojené ubnt jednotky se občas náhodně rebootnou.

7 Michal Peterka Michal Peterka | 15. října 2012 v 23:55 | Reagovat

[3]: Tak pocitej se mnou brakmane, 1 port privod, druhy dohled, Treti port volny, ctvrty port volny, paty port volny.. Kolik jsi napocital ?

8 Breakman Breakman | 16. října 2012 v 9:54 | Reagovat

[7]: Pet? :)
Kdo rika, ze to nemuze napajet PoE i "privod" a dohled?

A podle tehle logiky maji osmiportove switch portu sest?!

A jeste ke vsemu ma tenhle switch portu ve skutecnosti sest! Tzn. ze i kdyz je tam na tom sestem portu jen SW bridge, jako dohled by se nejspis pouzit v pohode mohl...

9 Michal Peterka Michal Peterka | 16. října 2012 v 16:20 | Reagovat

On je tam jenom ten dohled.. to je ten problem :)

10 8AN 8AN | 22. října 2012 v 15:58 | Reagovat

Ne, management port je propojený s ostatnímy porty, pouze je vždycky nastaven jako access ve VLANu zvoleném pro management. Dá se do něj zapojit dohled nějakého zařízení (UPSka s LAN, IPMI routeru, konfigurační port AirFiber apod.). A použijete-li router s PoE napájením, využije se napájení na všech portech.

11 MP MP | 23. října 2012 v 12:42 | Reagovat

Aspoň něco.. Ale těch 220 přímo v zařízku je stejně na Pikachu

12 coach factory outlet coach factory outlet | E-mail | Web | 30. října 2012 v 1:35 | Reagovat

43645 Well, what better way to show 'em off (including some http://www.coachspursesfactoryoutlet.com/ coach factory outlet creations), than coachfactory.com's coach factory outlet 2012 Art + Store http://www.coachoutletwebsonline.com/ coach outlet and Stanley Kubrick? We are prepared and have our apartment as ready as possible, so now we just sit and wait. Unfortunately, I expect power and internet to go out.There are still plenty of bad choices out there, and because we like to think of ourselves as coach purses outlet providers, we thought it might be helpful to discuss a few types of coach outlet online that you.The way we see it, if we spend some time now scoping out the http://www.coachoutletusaonlinee.org/ coach outlet online, that's at least 20 minutes saved every morning next week staring at our coach outlet, thinking, "How is it possible that I have nothing to wear?"I've never understood the point of mules - they're basically the coach purse outleted-up older sister of coach sandals, my other cheap coach shoes. This mini discount coach purses from coach factory (鈧�95) is pure lambskin leather, although it is shorter than your average pencil coach tote. We'll take that math anyday. The line-up includes a Harris Tweed Down Parka and a coach purse outlet, both coming in several colorways, now available from coach factory.

13 uc personal statement prompts uc personal statement prompts | E-mail | Web | 6. prosince 2012 v 10:21 | Reagovat

Change the bulb, if the lava has been insufficiently heated. If the original bulb was functioning, put in a bulb with a higher wattage output. If it wasn’t functioning, replace it with a bulb of the same wattage. Thanks a lot.

14 guitar cables guitar cables | E-mail | Web | 19. prosince 2012 v 8:40 | Reagovat

The Trolli gummy worms, led by their two inch-long Brite Crawler, are now the best-selling gummy candies in the world. Trolli also produces a number of other gummy candies, including a bear-shaped candy. The Trolli red gummy bear is cherry, rather than raspberry, flavored. Thanks.

15 green coffee bean extract green coffee bean extract | E-mail | Web | 18. února 2013 v 7:08 | Reagovat

PoE provides both data and power connections in one cable, so equipment doesn't require a separate cable for each need. For equipment that does not already have a power or data connection, PoE can be attractive when the power demand is modest. Thanks.

16 http://www.inboundseovancouver.ca http://www.inboundseovancouver.ca | E-mail | Web | 28. května 2013 v 14:33 | Reagovat

Choosing the perfect gift for your gay male friend doesn't mean flowers, tank tops and Broadway show tickets. Think about the person and his interests and find a present that suits them. Consider his profession and hobbies in choosing the right gift. Thanks.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama