Leden 2013

4.díl seriálu o LED svítivkách

31. ledna 2013 v 11:21 | Willy |  Seriály na pokračování
Další díl tipů o LED svítivkách je na světě!


Většina z Vás si dokáže spočítat, kolik může ušetřit při použití LED svítivek a trubic. Kalkulačku pro výpočet úspory naleznete zde.

Moc dobře ale víme, že opakování je matka moudrosti. Světla máte všude, v chodbě, sklepě, veřejných prostorách, kancelářích atd..atd... Jak často se stává, že někde zapomenete zhasnout? Kolik to pak stojí při dnešních cenách elektrické energie? Hodně!

Názorný příklad: stávající 40W žárovku vyměníte za adekvátní 4W model LED a snížíte tak desetkrát svoje náklady! Je to opravdu jednoduché.

Kompletní znění 4. dílu naleznete zde.

Občanské rozpoznávání registračních značek

30. ledna 2013 v 11:06 | Slídil
Máte soukromou příjezdovou cestu a chcete vědět, která vozidla na tuto cestu vjíždějí? Máte soukromý areál a chcete sledovat, která vozidla vjíždí a vyjíždí do vašeho areálu? Máte instalovaný kamerový systém a chcete zjišťovat, která vozidla se v monitorovaném prostoru nacházejí?Řešení těchto a dalších situací nabízí občanské rozpoznávání registračních značek (ORRZ). ORRZ je bezplatná internetová služba, která na základě zaslané fotografie vrátí řetězec odpovídající nalezené registrační značce.

Jak to funguje:
Vaši IP kameru nastavíte tak, aby detekovala pohyb odpovídající pohybu vozidla. Při zjištění pohybu, odesílá IP kamera snímek nebo snímky s detekovaným pohybujícím se objektem. Podle typu IP kamery mohou být snímky odesílány jako emailové zprávy s přílohou. Internetová služba tyto snímky vyhodnotí a vrátí zpět emailem odpověď. Služba je bezčasová a nearchivní: to znamená že není ověřována časová platnost zaslaných snímků a snímky nejsou uchovávány nebo dále shromažďovány.

Pokud máte zájem službu vyzkoušet, kontaktujte společnost GWL pomocí tohoto formuláře, kde uveďte vaše kontaktní údaje.

Končí jedna z legend Wi-Fi sítí - Ubiquiti NanoStation5

29. ledna 2013 v 12:07 | Emzák |  Telekomunikace
Pokud se o nějakém produktu dá říct, že posunul Wi-Fi sítě kupředu, že pomohl tisícům zákazníků k lepšímu a levnějšímu připojení k Internetu, pak je to jednoznačně ve své době revoluční venkovní jednotka Ubiquiti NanoStation5. Navíc se jedná o zařízení, které bezesporu vyburcovalo i vlastní konkurenci rozšířením nabídky o venkovní jednotky a příznivci jiné značky, tak vlastně z této jednotky dodnes těží.

Dne 24.1.2013 byl prodán poslední kus tohoto dříve populárního produktu Ubiquiti Nanostation5. Jednotka existovala v našem eshopu necelých 5 let (první kusy byly dodány poskytovatelům 12.3.2008) a své služby poskytla více než 60 tisícům uživatelů. Jednotka bude samozřejmě umístěna do síně slávy hned vedle populárních karet CM9, nebo routeru WA-2204A a bude uctívána, jak se sluší a patří. ;-)


Netřeba však tolik truchlit.
S příchodem jednotek série M, které k původním verzím přidaly podporu protokolu 802.11n, se většina poskytovatelů začíná přiklánět právě k těmto novinkám a mladší sestra Ubiquiti Nanostation M5, vylepšená o silnější procesor, duální anténu ale hlavně TDMA systém airMAX, spolehlivě nahrazuje původní NanoStation5.


Nástupce Ubiquiti Nanostation M5 kupujte zde.

Mikrotik Cloud Core Router naživo

28. ledna 2013 v 14:26 | TechNick |  Telekomunikace
Ačkoliv byl nový Cloud Core Router představen již v březnu na MUM ve Varšavě, museli jsem si ještě nějaký ten pátek počkat, než bude oficiálně k dostání. A 3. ledna jsme se konečně dočkali, viz zde. Jako první se na Cloud Core Router vrhl kolega Hubert z IT oddělení a kompletně jej rozebral. Více podrobností se dočtete v tomto článku. Poté co jej opět úspěšně složil, se na Cloud Coru vyřádil další kolega, který zkoušel max. hranici výkonu Cloud Coru Routeru. Výsledky byly opravdu zajímavé a rozhodně si je nenechte ujít!

Pak už se CCR dostal i do mých rukou, kde byla jeho poslední štací zastávka před kamerou. Jak tedy Cloud Core Router vypadá naživo? Co všechno lze vidět na LCD displeji a jaké má příslušenství? To vše a možná i něco navíc uvidíte v tomto videu:

Hliníkové profily pro LED pásky

25. ledna 2013 v 13:04 | Emzák |  Zajímavosti
"Slyšel jsem, že v i4wifi zařadili do nabídky i barevné kovy. Nevíš jestli mají i zlaté pruty ve slevě?"

Z poloviny je tomu opravdu tak. Zlaté pruty ve slevě to sice nejsou, ale k nabídce velmi populárních LED pásků určených k designovému a dekorativnímu osvětlení, byly přidány nové produkty a to hliníkové profily (lišty). Možná někdo přemýšlí co by s takovou lištou dělal, ale pokud třeba plánujete nebo již jste po kolena v rekonstrukci bytu/domu, určitě nezapomeňte na osvětlení.

Využití těchto profilů je opravdu rozmanité. Profil lze umístit například v kuchyni, koupelně, pokoji, na chodbě k osvětlení schodiště či do výloh a vitrín ve vašem obchůdků. Pokud použijeme příklad schodiště, lze lištu připevnit na jednotlivé podstupnice nebo spodní stranu schodu. Do jednotlivých lišt pak vložíte vámi zvolený LED pásek, připravíte elektroinstalaci a elegantní osvětlení je na světě.

A jelikož možností instalace těchto lišt je opravdu mnoho, nabízíme tři základní typy. Povrchovou, vkládanou a rohovou (viz. obrázek výše zleva doprava). Každá má své přednosti v závislosti na konkrétním použití. Již názvy napovídají kam lišty instalovat.

"Co to umí a jak to lze vytunit?"
Odpověď je jednoduchá. Samotný LED pásek není zrovna pastvou pro oči, tak proč jej nevložit do pěkné hliníkové lišty. Tím to ovšem nekončí. Každá lišta má i volitelné příslušenství v podobě matné a čiré plastové krytky, která ostré světlo LED pásku zjemní. Ke každé liště lze také pořídit montážní materiál v podobě úchytů pro všechny typy a také kryty pro zakončení lišt.

"Jak dlouhé tyto lišty jsou?"
Asi takhle... V tuto chvíli nabízíme lišty o délce 1 metr a odpovídající délku mají i plastové kryty.

Instalace se bát nemusíte. Vše je velmi jednoduché. Pro montáž jednoho metru hliníkové lišty budete potřebovat alespoň dva montážní úchyty, 1 metr krycí lišty a dvě odpovídající boční krytky.
Abychom se ovšem nebavili jen teoreticky, zde je několik ukázek z praxe takového osvětlení.
Kompletní nabídku hliníkových profilů najdete ZDE

Vyhrajte airFiber AF24 v soutěži Ubiquiti

25. ledna 2013 v 11:56 | Martin |  Telekomunikace
Výrobce Ubiquiti networks vyhlásil soutěž, ve které můžete vyhrát kompletní spoj airFiber AF24.
Soutěž je určena pro všechny, kteří již nějaký spoj airFiber provozují a hlavními kritérii pro vítězství v soutěži je propustnost spoje a vzdálenost, na kterou jej provozujete.
AirFiber - venkovní PtP spoj 24 GHz, Gigabit LAN
Pro přihlášení do soutěže stačí sepsat:
 1. Vaše jméno
 2. Umístění jednotek airFiber AF24
 3. Vzdálenost, na kterou spoj provozujete
 4. Propustnost spoje
 5. Stručný komentář k dosaženým výsledkům (spokojenost se spojem)
 6. Účel spoje nebo typ provozu (IPTV, kamerový systém, páteř mezi různými body v síti apod.)
 7. Screenshoty hlavní stránky nastavení (signál, kapacita...) z obou stran spoje
 8. Kvalitní fotky instalace obou stran spoje
Tyto udáje pak zašlete do 15.2.2013 na adresu airfiber-contest@ubnt.com.
Přestože se jedná o celosvětovou soutěž, dle vyjádření Ubiquiti bude v soutěži zohledněn i max. povolený výkon v daném regionu.
Navíc bude zveřejněn seznam TOP10, kde můžete získat i cenu třeba za nejlepší fotku.
Pokud ještě spoj airFiber AF24 nemáte a jeden zdarma by se Vám v případě výhry v soutěži hodil, pořiďte si jej zde.

Velký test nejvýkonnějších RouterBoardů od Mikrotiku

24. ledna 2013 v 23:45 | Martin |  Telekomunikace
V minulých článcích jsem pro Vás připravili srovnávací test výkonu klientských jednotek a víceportových RouterBoardů a slíbili jsme Vám i test těch nejvýkonnějších modelů, které Mikrotik nabízí.

Do testu jsme tak zařadili všechny dosud netestované a aktuálně dostupné modely:
 1. RB1100AH
 2. RB1100AHx2
 3. RB1200
 4. RB2011LS-IN
a jako grande finále pak porovnání s výkonem CloudCoreRouteru s 36 jádry.
Podobně jako v předchozích testech jsme sledovali zejména propustnost v režimech
 • HW bridge (masterport)
 • SW bridge
 • Routing
Při testech jsme tentokrát sledovali také vytížení procesoru při daném datovém toku. U těchto strojů již bylo třeba vygenerovat opravdů velký datový tok, které RB řádně zatíží. K tomu posloužili 4 PC dle následujícího zapojení
Provoz byl generován programem iperf a na kždém PC běželo 20 streamů. Provoz procházel skrz testované zařízení (PC1 proti PC2 a PC3 proti PC4 vždy v obou směrech).
Na testovaných RouterBoardech byla nahrána verze RouterOS 6.0rc5 s odinstalovanými nežádoucí balíčky. Testování probíhalo při vypnutém connection tracking a žádná FW pravidla nebyla nastavena.
Vedle různých režimů byl test prováděn na protokolech UDP s různou velikostí packetu a na protokolu TCP s velikostí packetu 1500 B.
Jak si jednoltivé stroje vedli shrnují následující tabulky.
Z horních dvou tabulek je patrný jen minimální rozdíl mezi dvoujádrovou a jednojádrovou verzí RB1100AH. U RB2011 je z vytížení procesoru také patrné, že se řadí spíše mezi střední třídu RouterBoardů, ale to i cenou.

Pokud u těchto Routerboardů přepočteme průměrnou dosaženou rychlost k ceně, pak je z následujícího grafu patrné kolik získáme kbps za 1 Kč.
Přestože má RB2011 v porovnání s výkonějšími verzemi výrazně nižší propustnost, za málo peněz získáme hodně "muziky".

Je těžké ho zatížit...

O kom je řeč? No o tom nejvýkonnějším RouterBoardu všech dob - CCR1036
Na testování tohto RouterBordu jsme již museli vzít těžší kalibr a zatížit mu více portů než jenom 4. Co "CéCéeRko" dokáže, vyjádří nejlépe následující screenshoty přímo z winboxu.

CCR1036 routuje 1,3Gbit se zatížením CPU 0%!
Stejný provoz prochází skrz RB1100AHx2 (46%), RB1100 (55%) a RB1200 (77%)


Na dalším screenu generují provoz proti CCR1036 8xRB1100AH a 4xPC. Dosažené zatížení je 34%!


Na posledním screenu jsme vygenerovali co možná největší datový tok opět pomocí 8x RB1100AH a 4xPC s UDP i TCP.

Při celkově vygenerovaném toku 7,5 Gbps je vytížení CPU 23%. Z toho vyplývá, že MikroTikem deklarovaných 16Gbit/s je opravdu možné dosáhnout. Na sreenu je také patrné, že zde RouterOS pěkně pracuje s jednoltivými jádry.
CCR1036 je tedy skutečně dobrou volbou hardwaru do Vaší sítě a delší čekání na odladění systému se vyplatilo. RouterBordy kupujte přímo u distributora zde.

Historická paralela: Zbraně proti monopolům

24. ledna 2013 v 22:13 | Historik nebo Hysterik

Citát: Husitské zbraně byly inspirovány většinou tím, s čím husité uměli zacházet nejlépe - tedy zemědělskými nástroji. Vyvinuly se z nich ale obávané a nebezpečné zbraně.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Husitsk%C3%A9_zbran%C4%9B


Husité zaútočili proti nenasytné šlechtě a panským rytířům jednoduchými zbraněmi, které si dokázali sami vyrábět z obyčejného zemědělského nářadí.


Novodobí husité útočí proti nenasytnému monopolu energetických společností a jejich lokajům - celé plejádě státních a polostátních firem, které se na energetickém businessu přiživují.

Chcete vidět útočné zbraně energetických husitů z 21. století?

Jednoduché přívodní šňůry, které umožňují připojit mikroinvertory a vyrábět část elektrické energie přímo v místě spotřeby.

Přidáte se také?


Ještě jeden citát:

"V třetí průmyslové revoluci bude výrobcem každý obytný dům či jiná budova, osazená solárními panely, tepelnými pumpami, zpracovávající biomasu, a distribuce energie bude obdobná distribuci dat po internetu." - Jeremy Rifkin, ekonom

Představujeme: Sada pro bezdrátové spínání spotřebičů

24. ledna 2013 v 16:48 | Modeler |  Automatizace a zabezpečení
Dostali jste se někdy do situace, že stávající vypínač světla je umístěn na nevhodném místě? Určitě ano. A jaké je pak možné řešení této situace?

Varianta 1 - úprava stávající instalace.

Tato varianta je časově a finančně náročná. A to nemluvě o nepořádku, který takovýmto zásahem vznikne.Varianta 2 - použití bezdrátové sady SET-RSL

V tomto případě je náprava umístění velmi jednoduchá a ve srovnání s předchozí variantou levná. Bezdrátový přijímač s relé umístíte do elektrické krabice, kde byl umístěn původní vypínač, jelikož do ní díky svému tvaru přesně pasuje. Poté spárujete bezdrátový vypínač s přijímačem a je prakticky hotovo. Velkou výhodou je možnost spárovat s přijímačem až 10 ovladačů a také dosah těchto ovladačů až 70m.

Relé umožňuje ovládat spotřebiče až do příkonu 2kW. Součástí sady jsou tedy bezdrátové relé a dálkový ovladač v provedení "vypínač". Nalezne uplatnění všude tam, kde nemůžete nebo nechcete měnit instalaci kabelů ve zdi, ale je také vhodná pro ovládání LED pásků. Toho dosáhnete pomocí zapojení bezdrátového relé do obvodu před AC/DC zdroj 12V napětí pro LED pásky.
Díky bezdrátové ovládací sadě dosáhnete podobných výsledků bez nutnosti tahání většiny kabeláže! Sadu SET-RSL objednávejte zde!

Lepší bezdrátové připojení

24. ledna 2013 v 11:42 | Martin |  Telekomunikace
Skvělá zpráva pro všechny české a slovenské poskytovatele Internetu.
Spouštíme novou verzi nejpoužívanějšího katalogu ISP zatím na přechodné adrese beta.BezdratovePripojeni.cz, který zajistí více nových zákazníků. Katalog byl přepracován zejména z uživatelského pohledu tak, aby zájemce o připojení co nejsnáze a odeslal poptávku třeba právě Vám.

Vedle nového designu orientovaného na uživatele, byla vylepšena i funkčnost vyhledávání vhodného tarifu ve vybrané oblasti. V nové verzi jsou přesně definované všechny obce dle PSČ, to znamená novou databázi, kterou jsme v maximální možné míře naplnili daty z předchozí verze. Může se však stát, že některé obce nebylo možné spárovat. Prosíme Vás tedy o zkontrolování Vašeho profilu na adrese beta.BezdratovePripojeni.cz/login. Po doplnění obcí k 11.2. bude nová verze dostupná na standardní adrese www.bezdratovepripojeni.cz.

Portál BezdratovéPřipojení.cz stále provozujeme bezplatně jako výhodu zákazníků společnosti i4wifi a.s. Pokud k této výhodě přičtete i garanci nejlepších cen, 5 let záruky na nejprodávanější zboží a nejpozitivnější přístup k řešení reklamací je i4wifi jasnou volbou spolehlivého partnera dodávek hardwaru a služeb pro Vaší síť.

Zviditelněte zdarma i svoji síť a nepřicházejte o nové zákazníky.