Únor 2013

Kompatibilita produktů TP-LINK s OS Windows 8

20. února 2013 v 17:05 | TP-linkář |  Telekomunikace
Zajímá Vás, jestli je Vaše zařízení TP-LINK kompatibilní i s novým OS Windows 8?

Pro všechny produkty, které máme v současné době v nabídce platí tedy následující:
Pokud je u produktu symbol compatible Compatible nemusíte nic řešit a zařízení bude fungovat i pod Windows 8
V případě, že je nutné provést aktualizaci firmwaru, je u produktu uvedeno Update Requared Update Required


Tabulku všech produktů TP-LINK a jejich kompatibility naleznete ZDE.

Jak si letos vylepšíte chatu?

18. února 2013 v 21:37 | Martin |  Zajímavosti
Odpověď na tuto otázku s dobrými tipy přináší aktuální zpravodaj i4wifi, na který přejděte zde.


Produktové novinky TP-LINK

18. února 2013 v 15:17 | TP-linkář |  Telekomunikace
V tomto článku Vám přiblížím dvě svým způsobem průlomové novinky TP-LINKu, které jsme zařadili do sortimentu, a to TL-WR7510N a TL-SG5412F

TL-WR7510N

Jedná se o outdoorový router s duální 15 dBi anténou v pásmu 5 GHz. Tento router je ideální pro vytvoření přístupového bodu, lze jej použít i jako klientskou jednotku. Zařízení podporuje nejnovější normu 802.11n a PoE napájení po ethernetu.
Kromě integrované 15 dBi antény lze využít i výstup na externí anténu pomocí standardního konektoru rev. SMA male. Jednotky mají vypínatelný NAT. Velkou předností jednotek je integrovaná přepěťová ochrana na Wi-Fi i LAN části.

Webová administrace je velmi jednoduchá a přehledná. Zařízení se napájí 12V a má odběr cca 1A. Součástí balení je napájecí zdroj a PoE injector.
Hlavní přednosti zařízení jsou:
- podporuje moderní standard 802.11a/n
- rychlost bezdrátové sítě až 150 Mbit/s
- venkovní provedení odolné vůči povětrnostním vlivům
- ochrana před elektrostatickými výboji 15 kV
- duální polarizovaná anténa 15 dBi k vytvoření WiFi připojení s velkým dosahem

TL-WR7510N objednávejte ZDE.

Druhou novinkou je skvěle provedený switch z řady JetStream. Jedná se o profesionální plně nastavitelný optický gigabitový switch s označením TL-SG5412F , který lze osadit až 12-ti SFP moduly.

Switch je plně nastavitelný přes webové rozhraní. Obsahuje řadu pokročilých funkcí, které zrychlí Vaší síť a sníží riziko napadení sítě na minimum. Umožňuje také vytvářet virtuální sítě (VLAN) ve standardu 802.1Q čímž zajišťuje zpětnou kompatibilitu i se zařízeními od jiných výrobců. V zařízení je také možné nastavovat priority buď pro jednotlivé porty nebo pro jednotlivá zařízení splňující standard 802.1p.

Velkou předností vedle ceny je možnost snadného rozšíření až o 12 optických miniGBIC modulů, možnost montáže do 19" racku a stavové LED diody, díky kterým lze sledovat aktuální stav sítě a switche.

Optický switch objdnávejte ZDE.


I Jan Sedlák je hrdina

18. února 2013 v 13:10 | hubert |  Telekomunikace
Na serveru Marigold.cz vyšel článek Patricka Zandla Hrdinové českého broadbandu, ve kterém je zmiňovaný i jeden z našich spolumajitelů, Jan Sedlák.

Pamatujete si ještě na tu dobu a kdo se pozitivně zapsal na pozdějším vývoji vysokorychlostního internetu v Čechách?

UniFi v3 - podpora rozdělování zátěže

15. února 2013 v 14:37 | Martin |  Telekomunikace
Systém UniFi se přes svou relativní mladost dostává do popředí hotspotových řešní a jen v Evropě lze napočítat přes 32 tisíc instalací.
I proto společnost Ubiquiti na vylepšování celého systému dále pracuje a chystá 3. verzi systému, která hlavně vylepšuje roaming mezi jednoltivými jednotkami, podporu SNMP, lepší řízení více instalací, přepracování ovládání a vylepšení rozdělování zátěže mezi jednotlivými jednotkami.


Nová verze byla představena na včerejším webináři. Zajímá Vás, kde všude je UniFi instalován? Jak je po světě rozšířen a jak vypadají konkrétní instalace? Na odvědi na tyto otázky se podívejte na záznamu všerejšího webináře zde.


Záznam webináře je ve formátu ARF a pro jeho prohlížení stahujte program webex player.
Všechny verze jednotek UniFi objednávejte zde.

Mediální server na zařízeních TP-Link

11. února 2013 v 19:01 | TP-linkář |  Telekomunikace
Vzhledem k tomu, že v komentářích u mého posledního článku na téma FTP úložiště vzniklo několik dotazů a nejasností ohledně funkce media serveru, tak se v tomto článku zaměříme právě na něj a jeho nastavení podrobněji.

Funkce mediálního serveru je založena na protokolu DLNA, který umožňuje sdílení obrázků, hudby a videa na TV, herní konzoli a počítačích ve stejné síti.

Při tomto testu byl použit model TL-WR1043ND, který můžete zakoupit ZDE s nejnovějším firmwarem, který stáhnete ZDE

1.Krok
Zapojíme router do sítě, připojíme UTP kabelem k počítači a zadáme do internetového prohlížeče
výchozí adresu routeru 192.168.1.1

2.Krok
Poté vybereme v tabulce vpravo možnost USB Settings (Nastavení USB) -> Media Server (Mediální server).

3.Krok
Nyní povolíme službu MEDIA SERVER a vybereme složky, které chceme sdílet. Tyto složky musí obsahovat pouze hudbu, nebo video. Dále zde lze také nastavit, jak často chceme sdílené složky znovu skenovat a aktualizovat jejich obsah.
4. Krok
Zde tedy přidáme složky, které chceme nasdílet, výběr uložíme tlačítkem save.

5. krok
Poté se vrátíme do předchozí záložky a zvolíme možnost Scan ALL - nyní bychom už měli vidět nasdílený obsah.
6. Krok
Media server lze spustit v kterémkoliv programu, který podporuje DLNA - v případě tohoto článku jsem vše testoval v aplikaci Windows Media Player. Takže zapneme Windows media player a přejdeme do knihovny.

7. Krok
Aplikace Windows media player nalezne mediální zařízení, stačí si tedy zvolit konkrétní složku a otevřít ji.

8. Krok
Následně se zobrazí soubory, které lze přehrávat.

Funkce mediálního serveru na zařízení TL-WR1043ND podporuje následující formáty multimédií.

Komentáře, náměty na další články, či návody vřele uvítám.

Máte již vyřízenou licenci na váš radiofonní přijímač?

10. února 2013 v 14:47 | Historik nebo Histerik |  Historie
Znáte tiskopis 772? Pokud bychom žili v letech 1920 až 1936, museli bychom tento tiskopis vyplnit pro každý rozhlasový přijímač (radiofonní stanici), ještě před tím, než bychom si mohli přijímač vůbec koupit. Zdá se vám to absurdní?

Přesvědčte se sami. Podívejte se na historické důkazy zde:
Koncese na zřízení, udržování a provozování přijímací radiofonní stanice
pro pana Konstantina Solonu, natěračského mistra, v Brně, ulice Sušilova, č. 7


Pořízení rozhlasového přijímače nebylo vždy tak snadné jako dnes. Třeba za první republiky bylo nutné nejprve získat potřebné povolení (tzv. koncesi), a teprve pak si zájemce mohl přijímač koupit. Za udělené povolení musel platil - tzv. koncesionářské poplatky.


Navíc pořízení rozhlasového přijímače bylo vázáno na konkrétní místo a v případě přemístění bylo nutné předem písemně žádat o souhlas s přemístěním a to maximálně na dobu 14 dní.


Časem, s postupující demokratizací společnosti, se postup obrátil. Už nebylo nutné nejprve získat povolení, a teprve pak si člověk mohl rozhlasový přijímač pořídit. Mohl si ho rovnou koupit, neboť k tomu nepotřeboval od nikoho povolení, ale hned jej musel přihlásit do evidence.


Jmenná evidence majitelů jednotlivých rozhlasových přístrojů fungovala ještě v šedesátých a možná i v sedmdesátých letech 20. století. V sedmdesátých letech však díky masovému nárůstu dostupnosti "tranzistoráků" začal státní aparát ztrácet faktickou kontrolu nad jednotlivými radiovými přijímači. Ačkoliv příslušná ustanovená formálně dále platila, jejich vymahatelnost přestala být prakticky realizovatelná. Tato situace trvala až do pádu komunistického režimu v roce 1989.


V určité formě tato absurdita přetrvává až dodnes a to zcela v obrácené formě: Podle současného právního uspořádání to funguje na obráceném principu: předpokládá se, že rozhlasový přijímač má každý a Vy musíte prokazovat, že nejste poplatníky. Zákon totiž zavádí předpoklad, že každý kdo odebírá elektřinu současně vlastní i příslušný přijímač. Pokud jej nevlastníte, musíte to prokázat (čestným prohlášením).


Ať žije demagogie!

Jak na zesílení signálu WiFi u mini PC Android

9. února 2013 v 18:08 | Mikesh |  Telekomunikace
Na webu Svět Androida vyšel článek, který popisuje "tuning" wifi antény u miniPC. Protože podobných miniPC jsme poslali již několik tisíc do světa, bude vás jistě tato informace zajímat. Pozor návod je pouze pro odvážné a ty co vědí co dělají. Veškeré nevratné změny a poškození neodborným zásahem vede ke ztrátě záruky.


Článek čtěte zde!

Externí anténu TP-LINK s magnetickým stojánkem zakoupíte zde!

MiniPC se systémem Android zakoupíte zde!

Šikovný dálkový ovladač zakoupíte zde!

Co nového u Mikrotiku

8. února 2013 v 13:07 | TechNick |  Telekomunikace
V pořadí již 44. Newsleter od Mikrotiku se v první řadě zaměřuje na klientskou jednotku SXT Lite5, která boduje nejen cenou , ale i výbavou. Důkazem je 600 MHz procesor, 64 MB RAM, výstupní výkon až 27 dBm, integrovaná 2x2 MIMO anténa a přepěťová ochrana. To vše pořídíte za méně než 1000 Kč bez DPH.

Další novinkou je RouterBoard RB951G-2HnD. Tento model nahrazuje RB751G-2HnD, který se již nebude vyrábět. Oproti původnímu modelu má vyšší paměť RAM (128 MB namísto 64 MB) a vyšší takt procesoru (600 MHz namísto 400 MHz). Jedinou nevýhodou může být nepřítomnost výstupu na externí anténu.

Poslední novinkou jsou změny v novém RouterOS Mikrotik v6. Od verze v6rc5 přibila ve winboxu nová položka Partition. Nyní je tedy možné formátovat NAND paměť do více oddílů. A k čemu se to hodí? Například pokud chcete pouze vyzkoušet novou verzi RouterOS Mikrotiku a nechcete přitom přijít o původní instalaci.

Na celý newsleter se podívejte zde.

Jak na nový firmware pro MiniPC MK802?

8. února 2013 v 10:14 | Modeler |  Zajímavosti

Již stovky našich zákazníků zakoupili a spokojeně používají Android MiniPC MK802. Dnes se podíváme na možnost, jak z tohoto prcka dostat ještě trochu více. Řeč je zde o novém firmware, release 724, který Vám Androida upraví z verze 4.0.3 na 4.0.4. Možná si říkáte, proč se šťourat v něčem co funguje, ale rozdíl tu je. Mezi nejmarkantnější změny patří:


  • Zrychlení odezvy systému,
  • Podpora více zobrazovacích módů,
  • Možnost upravovat velikost obrazu,
  • Zlepšená stabilita systému,
  • Podpora USB webkamer
Jak je vidno, důvody pro upgrade rozhodně jsou. Jak tedy na to? Existují dva hlavní pricnipy. První je skrze software s názvev LiveSuite a druhý pomocí bootovací SD karty s instalací. Obě metody si zde popíšeme.


1. LiveSuite:

Co budete potřebovat:

  • LiveSuit software, ke stažení zde.
  • Image file s novou verzí fw, originální ROM file naleznete zde. Doporučuji také vyzkoušet modifikovaný ROM file s názvem Uberoid, ke stažení zde.

Jak postupovat:

1. Otevřete LiveSuit software,


2. Vyberte firmware. (*. img),

3. Stiskněte a držte reset tlačítko a zasuňte MK802 do USB portu,

4. Jakmile vyskočí dialogové okno, můžete reset uvolnit. Potvrďte, že si přejete naformátovat paměť zařízení,5. Během upgradu, budete dvakrát vyzváni k instalaci ovladače USB. Driver s názvem "usbdrv.inf" se nachází ve složce "UsbDriver", který je obsažen v souboru "LiveSuit".

6. Po skončení upgrade je výsledek oznámen novým dialogovým oknem "upgrade sucessfull". Stisknutím ok okno uzavřete.
2. Instalace pomocí SD karty:

Co budete potřebovat:
  • Phoenix Card software, ke stažení zde.
  • Image file s novou verzí fw, ke stažení zde.
  • SD kartu o minimální velikosti 2Gb a čtečku karet.
Jak postupovat:

1. Vložte SD-cartu do čtečky karet. Pokud máte čtečku karet pro více formátů karet, použijte Váš mobilní telefon jako Úložiště USB.
2. Spustě PhoenixCard.exe
3. Vyberte Disk Drive
4. Vyberte Image File
5. Vyberte Write Mode - Product
6. Burn
7. Po vypálení vyberte SD kartu a vložte ji do MK802.
8. Zapněte MK802, počkejte 4-5 minut.
9. Poté vyberte SD kartu z MK802 a znova ho zapněte.
10. Dokončeno!Zde si dovolím ještě odbočku k upgrade novější verze MK802+. Postup pro instalaci pomocí miniSD karty lze použít i pro MK802+.


A po upgrade na nejnovější verzi ještě doporučujeme zakoupit bezdrátovou miniklávesnici pro Vaše pohodlí při ovládání miniPC.