Březen 2013

EVbike s dvojitou dávkou energie

29. března 2013 v 13:48 | Martin |  Energie
Přestavbová sada EVbike se ukázala jako skvělé řešení jak si jednoduše vytvořit elektrokolo.
Výhodou je hlavně obrovská univerzálnost tohoto řešení, tedy že lze využít prakticky libovolného kola a člověk není omezen na často nevhodný rám s nevhodným rozložením hmotnosti v případě již hotových elektrokol.

EVbike však nabízí další uživatelsky zajímavé možnosti. Jelikož lze baterie zakoupit samostatně, nemusíte se omezovat jen na jednu baterii a dojezd si natáhnout dvounásobně, tak jako řešení jednoho z našich zákazníků.


Zde jsou použité 2 různé baterie vhodné pro EVbike a to:
6Ah model na spodní straně a nad tímto akumulátor je další 7 Ah verze.


Takto lze zvýšit dojezd 2x, ale to není konec dalším možnostem. Pokud i vy uvažujete o elektrokole s opravdu ultimátním dojezdem, lze využít navíc i 10 Ah baterii do nosiče a to už je dohromady pořádná porce energie.

Ubiquiti Unifi-AC - novinka z rodiny Unifi

27. března 2013 v 16:27 | Emzák |  Telekomunikace
V druhé polovině roku 2012, byla představena nejnovější norma určená pro komunikaci bezdrátových sítí v pásmu 5GHz. Jedná se o normu IEEE 802.11ac. Tato nová norma je vyvíjena za účelem zvýšení propustnosti bezdrátových sítí LAN v pásmu 5GHz.

Výrobce Ubiquiti opravdu nezahálí a již teď představil první platformu podporující normu 802.11ac Unifi 3.0. Ubiquiti tak chce být připraveno pro výrobce mobilních telefonů a notebooků, kteří v dohledné době začnou bezdrátové adaptéry s novou normou instalovat do svých zařízení.

Jednotka byla příhodně pojmenována Unifi-AC

Představme si tedy základní parametry této novinky.

Podporované standardy: 802.11a/b/g/n/ac
Frekvenční pásma: 2,4GHz, 5GHz
Anténní systém: 3x3 MIMO
Propustnost 2,4Ghz: až 450Mbps
Propustnost 5Ghz: až 1300Mbps
Maximální TX výkon: 28dBm (obě frekvenční pásma)
Porty LAN: 2x 10/100/1000Mbps
Dosah signálu: 125m
Napájení PoE: 48V 802.3at

Datasheet ke stažení najdete ZDE.

Z parametrů je čitelné, že jednotka vychází ze svého předchůdce Unifi-PRO. V zásadě se tedy jedná "pouze" o podporu nového normy a vytvoření nového designu.

Aby bylo možné jednotky vůbec používat, bylo třeba vyvinout i novou verzi softwaru Unifi 3.0. Nová verze přináší především propracovanější funkci roaming s označením Zero-Handoff Roaming Technology, zajišťující okamžité přepnutí při přechodu k bližšímu AP bez sebemenšího výpadku.

Do softwaru byla přidána možnost centralizované správy jednotlivých sítí. Přehlednější administrace jednotlivých zařízení v různých lokalitách. Viz obr. níže.Poskytnutí detailnějších statistik pro správu a optimalizaci chodu sítě.


Dle Ubiquiti by první zásilky mohly být expedovány již v dubnu. UniFi 3.0 management software bude k dispozici kolem 15. dubna na webu podpory Ubiquiti Support. Skutečná dostupnost produktu může být ovšem posunuta.


Nejuniverzálnější adaptér na světě

26. března 2013 v 10:04 | Mikesh |  Energie
Jak byste definovali nejuniverzálnější napájecí adaptér? Tak asi jako ten, který dokáže napájet co nejširší spektrum různých zařízení.

Díky sjednocení standartu USB pro napájení nejrůznějších elektronických hraček a zařízení, je právě nejuniverzálnější adaptér ten, který je vybaven USB portem.

Právě takový adaptér je nově v naší nabídce. Navíc u něj oceníte:

1) Je silný, dodává až 2 A, většina originálních zdrojů umí jen 0,7 A. Díky tomu se nebudete potýkat s dlouhým nabíjením a nestabilitou připojeného zařízení.

2) Pro univerzální napětí po celém světě. Dokáže pracovat s napětím v rozpětí od 90 do 264 V a frekvencí napětí 47 - 63 Hz.

3) Součástí balení jsou 3 vyměnitelné hlavice pro použití v zásuvkách EU, USA a UK.

4) Je vybaven ochranou proti přetížení, zkratu i přepětí.

5) Zdroj není žádný "křáp" má certifikaci cUL, TUV, CB, CE, PSE, Nemko, CCC.

6) Je za bezkonkurenční cenu! Včetně koncovek stojí v koncové ceně 165 Kč vč DPH.

USB 5V napájecí zdroj kupujte zde!

Navíc ještě další dvě užitečné věcičky, které by se Vám mohli hodit:

Vypínač s kabel na jehož jednom konci je JACK konektor 5.5 x 2.1 mm, který má 90% napájecích zdrojů. Využijete nejen pro napájení LED pásek. Navíc díky tomu, že již nemusíte upravovat výstupní konektor napájecího zdroje, nepřijdete o možnost zdroj reklamovat v případě poruchy.

Vypínač s kabelem kupujte zde!

Kabelový rozbočovač, který umožňuje připojit až pět zařízení najednou přes jeden výkonný zdroj. Spliter je vybaven nejpoužívanějším typem konektorů velikosti 2.1 x 5.5. Délka hlavního kabelu je 10 cm a rozbočujících kabelů 20 cm. Spliter je také možný po rozstříhání využít pro získání napájecích konektorů. To oceníte například v případě, že používáte průmyslový napájecí zdroj se svorkami a konektro pak musíte stříhat ze starších zdrojů.

Kabelový spliter 5+1 kupujte zde!

Novinky představené na MUM 2013

25. března 2013 v 11:07 | Mikesh |  Telekomunikace
Před nedávnem jsme vás informovali o probíhajícím MUM 2013. Během této akce bylo představeno mnoho novinek. Celý seznam můžete stáhnout zde!

Níže pak vybíráme největší zajímavosti:

Alternativa k jednotkám Rocket od Ubiquiti


Nové miniPCi-e karty, pro nové RouterBoardy z řady RB9XX


Cloud core router switch 24 portů


Jak nacpat do RBSXT kvalitnější anténu s vyšším ziskem? Musíte zvětšit kryt! Je možné, že uvnitř se ukrývá parabolka.


Jak jste si na slidech mohli všimnout, uvedení novinek by mělo být již v průběhu května 2013 - což je velmi dobrá zpráva. V nabídce i4wifi se budou zařízení objevovat postupně v závislosti na datu expedice prvních kusů do ČR.

Na produktový katalog pro 2. čtvrtletí 2013 se podívejte zde.

UniFi - význam jednotlivých stavů

24. března 2013 v 11:25 | Martin |  Telekomunikace
Hotspotové jednotky UniFi jsou vybavené informační LED, která indikuje různé stavy jednotky nebo systému. Těmto stavům odpovídají i informace v kontrolním programu. S jakými různými stavy se smůžete setkat, co znamenají a jak je případně změnit se dozvíte v totmo videu.

Jednotky UniFi objednávejte zde.

Jak nastavit Mikrotik RB951

24. března 2013 v 11:09 | Martin |  Telekomunikace
Mikrotik vtrhnul do segmentu domácích routerů řadou RB751 a nově také RB951. Vzhledem k možnostem systému RouterOS Mikrotik, který routery pohání, se jedná tak trochu o "kanón na vrabce" a k nastavení je třeba mít znalosti RouterOS.

Pro usnadnění nastavení Routeru Mikrotik připravil toto video:

Routery od Mikrotiku objednávejte zde.

Trápí Vás slabý Wi-Fi signál? TP-Link přichází s jednoduchým řešením.

20. března 2013 v 13:57 | TP-linkář |  Zajímavosti
Možná jste si již všimli na našem webu tplink.cz novinky v sortimentu. Pro ty co si nevšimli malá rekapitulace.

Jedná se o opakovač signálu s produktovým kódem TL-WA850RE. Tento repeater dokáže zlepšit pokrytí 2,4 GHz Wi-Fi sítě.
Rychlost 300 Mbit/s bezdrátového připojení 802.11n je ideální pro streamování HD videa, hudby nebo on-line hraní. Miniaturní velikost a provedení přímo do zásuvky dělá instalaci snadnou a elegantní.

Díky samostatnému ethernetovému portu může opakovač signálu TL-WA850RE fungovat jako bezdrátový adaptér pro připojení kabelových zařízení, jako jsou Blu-ray® přehrávače, herní konzole, digitální videorekordéry a internetové televize.


Určitě se Vám někdy stalo, že jste měli router umístěný například v obývacím pokoji rodinného domu a když jste chtěli využívat připojení k internetu například v ložnici, která je dejme tomu na protější straně domu nestačil Vám dosah současného routeru. Většina zákazníků řešila tento problém zakoupením antény s vyšším ziskem například produktem
TL-ANT2408CL nicméně né vždy je toto řešení účinné a spolehlivé. Občas se může stát, že zejména starší nemovitosti se silnými stěnami stejně "prosvítit" Wi-Fi signálem nelze a musí se tak zakoupit ještě jedno, či dvě zařízení, které budou spolupracovat v režimu repeater, či budou mít Wi-Fi roaming a předávat si tak konektivitu mezi sebou. Finanční náklady na pořízení dalšího zařízení může být velice nákladné.

S novinkou od TP-Linku je vše velmi jednoduché a hlavně na co zákazníci slyší - LEVNÉ! Za pouhých 1035 Kč včetně DPH tak můžete zvýšit dosah Wi-Fi signálu o několik desítek metrů dál.

Nyní se stručně podíváme na to, jak zařízení nastavit a zprovoznit.

Stačí pouze připojit do zásuvky TL-WA850RE, poté jen vyhledat nové AP, které tento produkt vytvoří a připojit se na něj. Defaultně je nastavené SSID TP-LINK_extender_ xxxxx. Místo písmen "x" je vždy unikátní číslo každé jednotky.

Poté otevřeme internetový prohlížeč a zadáme adresu "tplinkextender.net". Ihned se nám zobrazí okno s příhlášením, které jako obvykle u produktů TP-link vyplníme jménem "admin" a heslem také "admin"


Dále tedy pokračujeme přes webové rozhraní.

Nejdříve zjistíme stav zařízení, který by měl být "Disconnected"

Posuneme se o úroveň dále, kde vybereme zemi a poté pokračujeme na další krok tlačítkem "Next"


Zde se již zobrazí seznam dostupných SSID. Vybereme si tedy to, které chceme zesílit a pokračujeme dál.
V tomto kroku nastavíme heslo do původní sítě a pokračujeme dál. Případně je ještě možné novou SSID přejmenovat.


V této fázi je nutné zadat heslo původní Wi-Fi sítě, aby se mohli zařízení "spárovat"


V této fázi se zobrazí závěrečná reklapitulace nastavení. Doporučují Vám si ji uložit. Poté stačí potvrdit nastavení tlačítkem Finish a je hotovo.


Ještě jedna potvrzující zpráva, která Vás vyzve k počkání několik málo minut.

Obrovskou výhodou tohoto repeateru je, že pokud jej vytáhnete ze zásuvky, či vypadne elektrický proud, tak si jednotka pamatuje dříve uložené nastavení a je dokonce možné přepínat různé profily s již předem vytvořeným nastavením.

Objednávat můžete ZDE!

RB911G-5HPnD nahrazuje RB711G-5HnD

20. března 2013 v 9:16 | Martin |  Telekomunikace
Mikrotik nám to ale vůbec neulehčuje:). Máme zde totiž jednu z dalších náhrad starého modelu RB711G-5HnD za zcela novou řadu RB911G-5HPnD.
RB911G-5HPnD 600 MHz CPU, 32 MB RAM, 1x LAN, 1x 5 GHz, L3, 2x MMCX

Výhoudou je, že nová řada za stejnou cenu zvyšuje výkon procesoru na 600 MHz oproti původní frekvenci 400 MHz. Nevýhodou, že původní model je již ukončen a nová dodávka RB911 dorazí 10.4. Proto doporučujeme si již nyní vytvořit objednávku, které budemem vyřizovat v došlém pořadí.

Na novinky z letošního MUM v Záhřebu se podívejte zde.

Jak na správné instalace AirFiber AF24

19. března 2013 v 15:12 | Martin |  Telekomunikace
Každá venkovní instalace bezdrátového spoje má být chráněna proti přepětí. Většina současných produktů jak od Ubiquiti, tak od Mikrotiku již obsahuje integrované přepěťové ochrany a používáním takto chráněných jednotek se vyhnete zbytečným nákladům na nové zařízení v případě jeho poškození. Před námi je jarní bouřková sezóna, a tak je toto téma více než aktuální.
AirFiber - venkovní PtP spoj 24 GHz, Gigabit LAN
U spojů z vyšší kategorie a tím i vyšší ceny než je koncové zařízení např. u zákazníka, je však nutné pro provoz spoje použít speciální přepěťovou ochranu. Mezi takové spoje patří zejména AirFiber AF24, kde se s ohledem na jeho cenu taková minimální investice do přepeťové ochrany rozhodně vyplatí.
Přepěťová ochrana pro Gigabit Ethernet a PoE
Zde je podmínkou správné funkce ochrany podpora gigabit ethernetu, napájení přes PoE a samozřejmě kvalitní provedení. Tyto atributy splňuje přepěťová ochrana, kterou objednávejte zde.
Pokud jste dosud provozovali spoje bez přepěťové ochrany, důrazně doporučujeme její dodatečnou instalaci. Chrání tak svoji investici.

MUM Live - Zagreb 2013

14. března 2013 v 13:10 | Mikesh |  Akce

Letošní ročník MUM (Mikrotik User Meeting) se odehrává v Chorvatském Zahřebu.

V případě, že se nemůžete účastnit osobně, můžete být přítomni on-line pomocí dvou přenosů. Jeden je přímo z hlavního sálu a druhý z předsálí, kde jako vždy mají své stánky distributoři a prodejci příslušenství.

Na http://www.tiktube.com/ budete moci později celý MUM shlédnout ze záznamu. Určitě to výrazně doporučujeme. Na MUM vždy Mikrotik ukáže nějaké výrazné novinky. Minulý rok v Polsku odhalil Cloud Core Router.

Na tomto video portálu naleznete krom MUM i spousty dalších zajímavostí okolo ROS.


Například se mrkněte na video pořízené v roce 2009 během MUM pořádaném v Praze. Video ukazuje 4 RouterBOARDy 433, které hrají skladbu "Come Again" (složenou před 400 lety Johnem Dowlandem). Video vtipně ukazuje na variabilitu a rozmanitost systému ROS.

Pokud chcete využít i Vy naplno systém ROS, zeptejte se jak na to našich kolegů.

-> Využijte naší technickou podporu MikroTik
-> Nebo přijďte na školení MikroTik