Květen 2013

mFi - přidáváme vlastní čidla

30. května 2013 v 15:29 | Martin |  Automatizace a zabezpečení
Přestože je systém mFi vybaven množstvím čidel, která umí detekovat ty nejpoužívanější veličiny, jako např. teplota, pohyb, proud apod, můžeme se dostat do situace, kdy potřebujeme měřit nějakou specifickou veličinu (osvětlení, hluk apod.), pro kterou není nativní čidlo mFi.
Díky otevřeným vstupům (RTD, analogového vstupu apod.) popsaných v minulém článku, tak lze s menší či větší úpravou připojit prakticky libovolné čidlo nebo jiný aktor např. relé.

Mezi nejjednodušší zapojení (zde pouze propojení správných pinů) patří např. teplotní čidlo LM35, které lze snadno zakoupit v každém obchodu se elektro součástkami za cca 130 Kč.
Proč zrovna teplotní čidlo, když existuje mFi-THS? Teplotní senzor mFi-THS je určen hlavně jako interiérové čidlo s rozsahem teplot od -10 do 50°C. Můžeme se tak dostat do situace, kdy chceme měřit i venkovní teplotu nebo naopak teploty vyšší. K tomuto účelu lze použít právě čidlo LM35.

Zapojení na RJ45 konektor (porty 1 a 2 u jednotky mPort):

Pouzdro TO92
PIN1 - napájení čidla - oranžový drát
PIN2 - výstupní napětí - bílozelený drát
PIN3 - společná zem + záporný vstup - bílohnědý a zelený drát


Tímto způsobem máme hotový HW, ale ještě je třeba nějak mFi nastavit, aby bylo jasné jaká veličina je měřená a jak se přepočte z napětí.
K tomu slouží konfigurační soubor "Custom Sensor", který je nutný upravit na lokální aplikaci v adresáři s nainstalovaným serverem mFi, který naleznete v adresáři dl/custom.json.

Při využití cloudu je sitauce ještě jednodušší a lze přidávat definice vlastních čidel přímo v nastavení.


Přejděte na Settings a zvolte u Custom Sensor "configure". Tím se otevře okno pro vložení kódu.
mFi pro definici čidel používá JavaScript Object Notation (JSON), který je dobře čitelný i pro neprogramátory a lze ho snadno vygenerovat. Příklad a definiční soubor pro čidlo teploty LM35, je v terminálu mFi na obrázku výše.
Výhodou terminálu v cloudu mFi je i kontrola kódu s odkazem na validátor, který vypisuje konkrétní problém.

Lze přidávat i více čidel, které jsou vždy uvedené názvem, který se poté zobrazuje v nabídce možných čidel při přidání na port jednoty mPort. Dále pokračuje vlastní definice čidla.
Další čidla a příklady kódu naleznete v angličtině zde.

V opačném směru lze využít i. výstup mPortu nastavený na 12V pro připojení relé spínající kontakt např GSM alarm a tím systém mFi rozšířit o komunikaci přes SMS.

Hrajte si také a jednotky mPort objednávejte zde.
Ostrý obraz díky novým 3 Mpx kamerám

30. května 2013 v 13:30 | Martin |  Telekomunikace
V sortimentu i4wifi již mají zákazníci dobrou zkušenost s 2Mpx kamerami A-MTK, které poskytují za slušné peníze velmi dobrý obraz a skvěle se hodí pro sledovaní širokého venkovního prostoru.

Aktuálně jsme po 2 měsíčním testování zařadili i 3 Mpx kamery ve venkovním provedení a to typu "bullet" - IPC302MO a v provedení"dome" - IPC302MOD.
Venkovní IP bullet kamera, 3 Mpix, IR přísvit, varifocal, H.264, 3GPP, PoE
Venkovní IP kamera dome, 3 Mpix, IR přísvit, varifocal, antivandal, H.264, PoE
Rozdíl jednoho Mpx je ve výsledném obrazu opravdu znát a dokáží tak poskytnou velmi detailní záznam.
Zásadní výhodou je varifokálním objektiv, kdy si můžete nastavit detailní přiblížení sledované oblasti.

Porovnání obrazu 2 Mpx kamery a 3 Mpx kamery s přiblížením ze stejného místa:


Kamery podporují standard ONVIF, jsou vybaveny IR přísvitem pro noční vidění, umožňují nápájení pomocí PoE dle standardu 802.3af (48 V). Jsou tak ideální řešení pro zabezpečení a sledování okolí domů a průmyslových objektů. Venkovní antivandal kameru IPC302MOD je možné doplnit o robustní držák DR302MOD.


Popis konektoru mFi mPort

29. května 2013 v 13:47 | Martin |  Automatizace a zabezpečení
Ve včerejším článku, kde jsme si ukázali, jak rozšířit teplotní senzor o sledování vlhkosti jsem zmínil konektory na jednotce mPort.
Jedná se celkem o 3 nezávislé porty z nichž první 2 jsou ve formátu konektoru RJ45 a Port 3 je ve formátu svorkovnice. Výhodou konektoru RJ45 je možnost použití standardního UTP patch kabelu. Instalaci to tak velmi zjednodušuje. Výhodou svorkovnice je pak jednodušší možnost připojení pouze dvoudrátových čidel, ale i výstupů. Druhý rozdíl mezi RJ45 a svorkovnicí je RTD vstup, který naleznete pouze na svorkovnici místo druhého vstupu a výstupu.

Barvy na obrázku odpovídají barevnému zapojení UTP kabelu standardu Etherent ovšem ve skutečnosti se o standard ethernet nejedná a jednotlivé piny mají v systému mFi vlastní význam. Terminal block port (Port 3) je navíc vybaven portem RTD pro připojení čidla na principu změny odporu.

File:Rj45-pinout.png
OznačeníVýznamPopis
Idigitální vstupZapojuje se na společnou zem. Napětí 0 - 2V odpovídá logické 0 a napětí 4 - 24V logické 1
OVýstupZapojuje se na společnou zem. Na výstupu lze nastavit napětí 5, 12 nebo 24V a přes relé tak spínat další zařízení/obvody
A+analog. vstup (kladný)Určeno pro připojení čidel na základě změny napětí ( 0 - 2,048V)
PNapájeníNapájení čidel (12V nebo 24V)
A-analog. vstup (záporný)Určeno pro připojení čidel na základě změny napětí (- 2,048V - 0V)
GSpolečná zem
RTDOdporová čidlaTypicky teplotní čidlo PT100 s rozmezí teplot -50 až 250°C

Možnosti rozšíření jsou opravdu široké a jednotlivé komponenty mFi objednávejte zde.

Čidlo vlhkosti v teplotním senzoru mFi THS

28. května 2013 v 11:46 | Martin |  Automatizace a zabezpečení
Systém mFi lze volně rozšiřovat o celou řadu čidel. Jedno z nich je mFi-THS, které slouží hlavně ke snímání okolní teploty. V případě prostého propojení s jednotkou mPort přes UTP kabel pak můžete snímat právě pouze teplotu. Jednoduchou úpravou lze však připojit i integované čidlo vlhkosti v teplotním senzoru mFi-THS.

File:Rj45-pinout.pngProč nelze zapnout obě čidla? Na jeden port jednotky mFi mPort lze vždy připojit pouze jedno čidlo. Proto je nutné využít pro snímání teploty i vlhkosti dvou portů.
Jako druhý port je vhodné využít Terminal Block Port. Tento konektor má stejné funkce jako na ostatních portech, které využívají RJ45, rozdíl je pouze ve využití svorkovnice namísto konektoru RJ45.Zapojení konektoru RJ45/Terminal Block portu na jednotce mFi mPort

Nejjednoduší řešení zprovoznění čidla vlhkosti je využití stávajícícho UTP kabelu od čidla mFi THS. Na straně mPortu opatrně rozřízněte plášť UTP kabelu a přestřihněte oranžový/bílooranžový pár vodičů. Bílooranžový připojte na terminal block port A- a oranžový na A+


Finální zapojení pak vypadá následovně

Cloudová služba mFi na adrese mfi.ubnt.com již v sobě integruje podporu čidla vlhkosti, a tak pouze stačí v nastavení přidat senzor na vybrané jednotce mPort a na portu 3 zvolit senzor mFi-THS:Humidity.

Takto jednoduchým způsobem můžete být informováni na e-mail při překročení určité úrovně vlhkosti v objektu nebo rovnou zapnout vysoušeč díky zásuvce mPower.

TP-LINK TL-WR1042ND - Palec Computeru

27. května 2013 v 12:16 | TP-Linkář |  Telekomunikace
Redakce časopisu Computer provedla srovnávací test domácích routerů a bezdrátový gigabitový router TP-LINK s modelovým označením TL-WR1042ND v tomto srovnávacím testu zvítězil!

Uvedený test vyšel v Computeru 9/2013 a celkové hodnocení uvedeného zařízení zní takto: "Router se v testech vyznačoval dostatečně vysokými rychlostmi a bezproblémovou stabilitou i za několika zdmi. Když si k tomu přičtete příznivou spotřebu, atraktivní cenu, polohovatelnost a USB port, je tento model pro náročnější použití velice zajímavou volbou."

Přesvědčit se o tom, že TL-WR1042ND to neměl vůbec lehké se můžete na následujícím seznamu "soupeřů", které redakce také testovala.

Jednalo se o 13 Wi-Fi routerů standardu 802.11n 300Mb/s.
Asus RT-N12
D-Link DIR-605L
D-Link DIR-636L
Linksys E900
Netgear JNR3210
Netgear JWNR2000 v2
On Networks N300R
Tenda W309R
TP-Link TL-WR1042ND
TP-Link TL-WR841ND
Well WRC7010N
Well WRC7100N
ZyXEL NBG-418N

TL-WR1042ND objednávejte zde.

Nepřehlédněte to nejzajímavější u i4wifi

17. května 2013 v 11:41 | Martin |  Telekomunikace

Klidné spaní s jistotou servisního kusu airFiber AF24

AF24
Páteřní spoj pro 24 GHz airFiber AF24 se řadí mezi nejspolehlivější zařízení na našem trhu a pokud je provedena správná instalace s přepěťovými ochranami včetně kompletního uzemnění, není třeba se obávat poškození.
Přesto před přímým úderem blesku není žádná jednotka ochráněná a stát se může cokoliv. Proto jsme pro Vás připravili servisní kusy za zvýhodněnou cenu.
Pokud během května objednáte spoj airFiber AF24 nebo jste již u i4wifi celkem zakoupili alespoň 3 spoje, získáte jeden servisní kus airFiber AF24 za speciální cenu 28 490 Kč bez DPH. Pro získání servisního kusu za zvýhodněnou cenu napište do poznámky objednávky kód: AF24SK.
Aktuálně jsme jediní v Evropě, kdo mají jednotky airFiber AF24 skladem, zásoby se však rychle tenčí proto neváhejte a

Gigabit miniGBIC moduly od Mikrotiku

WDM miniGBIC
V minulém roce Mikrotik představil první RouterBoardy s SFP portem, kam lze jednoduše vložit MiniGBIC modul pro připojení do optické trasy. Nyní Mikrotik představuje i samotné MiniGBIC moduly. Jsou určeny jak pro multi-mode tak i single-mode vlákna, kde lze využít i WDM modul s podporou přenosu obousměrné komunikace pouze po jediném vlákně.
Zásadní výhoda originálních miniGBIC modulů Mikrotik je jejich přátelská cena.

Edge Router - dříč pro vaši síť z ultimátní řady Ubiquiti EdgeMax

Edge Router Lite
V druhé polovině roku 2012 výrobce Ubiquiti představil svou novinku a to Edge Router Lite z ucelené řady výkonných routerů EdgeMax.
Zajímá Vás jak si vedl v porovnání s routery Cisco a Mikrotik? Podívejte se na testy provedené certifikovanou laboratoří Tolly v porovnání s routery Cisco a Mikrotik.
Edge Router Lite je vhodný všude tam, kde je nutné směrovat velké množství dat, do malých i středních firem a všude kde je kladen důraz na bezpečnost sítě.

Nové verze venkovních jednotek EapBoard

EapBoard
Pro fajnšmekry, kteří chtějí nejen výkonný klientský RouterBoard, ale také anténu výborné kvality máme vylepšené venkovní jednotky EapBoard.
Kvalitní antény tak nyní v sobě ukrývají RouterBoardy RB911 s vyšším taktem procesoru 600 MHz. Jednotky jsou vybavené přepěťovou ochranou, TDMA protokolem Nv2 a podporou sítí IPv6.
Objednávejte EapBoardy ve verzích:
go16 dBi MIMO2x2 anténa
pro kratší vzdálenosti s maximální propustností
go18 dBi anténa
pro střední vzdálenosti
go23 dBi anténa
pro dlouhé spoje

Kontrolujte a ovládejte zařízení po síti

14. května 2013 v 13:10 | Martin |  Automatizace a zabezpečení
mFi
Chcete sledovat a ovládat libovolná zařízení vzdáleně nebo automaticky dle měřených veličin? Hledáte jednoduché řešení, které lze snadno rozšiřovat? Máme pro Vás spolehlivý a levný způsob - systém mFi
mFi sada
Řešení mFi obsahuje všechny potřebné funkce pro zprovoznění komunikace strojů (M2M) včetně tvorby vlastních pravidel a on-line služby mFi Cloud pro přístup odkudkoliv z internetu. Komponenty systému mFi přináší kompletní řešení pro M2M - komunikaci Machine-2-Machine.
Příklady funkčnosti systému mFi:
 • zapnutí topení/větrání při poklesu/růstu na určitou teplotu
 • vzdálené vypínání/zapínání zařízení přes internet, monitoring jejich funkčnosti
 • sledování statistik, grafů a zaznamenaných hodnot
 • odpojení spotřebičů při dosažení určitého výkonu
 • detekce pohybu a následné sepnutí, vypnutí jiných spotřebičů
 • kontrola zavření dveří, oken a dalších vstupů do budov a objektů
mFi schema
linka - oddělení

Připravené sady - mFi Starter Pack

mFi - packshot
Začněte s mFi snadno a rychle! Přednastavená startovací sada mFi Starter Pack představuje nejjednodušší vstup to světa technologie mFi.
Jednoduše spojíte dodané komponenty a ihned je možné sledovat měřené hodnoty. Startovací sada obsahuje centrální jednotku mPort, pro ovládání/sledování chytré domácnosti či pracovního prostoru. Jednotka mPort umožňuje sledovat, ovládat vzdálená zařízení a shromažďovat data z externích senzorů. Součástí startovací sady jsou čidla pro měření střídavého proudu a teploty. Získáte i potřebnou kabeláž a jednoduchý návod, jak zapojit jednotlivé kabely.
Po zapojení je sada ihned funkční bez potřeby dalšího nastavování jednotlivých komponentů. LAN port jednotky mPort zapojíte do vašeho routeru s přístupem na Internet a ihned budou vaše data dostupná v on-line službě mFi Cloud.
Objednat sadu
linka - oddělení

Další komponenty - rozšiřte systém mFi

mFi MSW
Systém mFi můžete snadno rozšiřovat přidáváním dalších komponent, detektorů, čidel a senzorů. Pro zjištění pohybu slouží přídavné senzory v provedení na strop - mFi MSC a na zeď - mFi MSW, dále detektor otevření dveří či oken - mFi-DS.
Více senzorů přináší více možností monitorování a ovládání. Podívejte se na přehled všech komponentů technologie mFi.
linka - oddělení

Inteligentní prodlužovací rozbočka - mPower

mPower
Nejlepší zařízení pro měření spotřeby a dálkové ovládání spotřebičů. Zásuvková rozbočka mPower.
Jednotka mPower je kompletní zařízení, která obsahuje 3 zásuvky s odděleným měřením a ovládáním. Dále v sobě integruje Wi-Fi klientské zařízení pro bezdrátové připojení k domácímu routeru. K ovládání není tedy třeba datový kabel. Ovládání jednotlivých zásuvek a měření spotřeby je možné provádět buď lokálně, po nainstalování aplikace mFi Controller, nebo přes internet díky službě mFi Cloud.
Objednejte mPower nyní

Novinky z Mikrotiku

13. května 2013 v 16:03 | TechNick
Vzpomínáte si na RouterBoard RB411UAHR? Jednalo se RouterBoard s integrovaným slotem pro SIM kartu. Mikrotik se rozhodl tento produkt oprášit a přišel s novým modelem RB912UAG-5HPnD. Kromě SIM karty má ještě slot pro miniPCIe kartu, integrovanou duální Wi-Fi kartu, USB a přepěťovou ochranu, jak na Wi-Fi, tak i na ethernetové části.


Chystáte-li se v květnu do Ruska, určitě doporučuji navštívit hotel Vega v Moskvě. Právě zde totiž 31.5.2013 proběhne MikroTik User Meeting (MUM) a novinek určitě nebude málo.


Celý Newsletter čtěte zde.

Květnové novinky u i4wifi

10. května 2013 v 10:39 | i4wifi |  Telekomunikace
Už netrpělivě očekáváte novinky na měsíc květen? Nebudeme Vás dlouho napínat - TADY JSOU!

Hlavní novinkou tohoto měsíce je UBNT mPower mFi 3 port.

mPower pro systém mFi jsme zde na blogi již představovali, takže ve stručnosti:
mPower komunikuje nejen samostatně, ale také s hlavní jednotkou mPort/mPort-S přes Wi-Fi a informuje tak uživatele o spotřebě připojených zařízení a analyzuje používání portů. Spotřebiče je možné ovládat z pohodlí od Vašeho počítače přes internetový prohlížeč. mPower umožňuje nezávisle zapnout/vypnout až 3 zařízení připojené do sítě přes tento adaptér a zároveň také sledovat spotřebu elektrické energie.
Další zajímavou novinkou je "stará" jednotka s novým RouterBoardem.
Jedná se o vodotěsnou a UV odolnou anténu ve které je zakomponován nový model RouterBoardu z řady 911.
Přesněji se tedy jedná o model RB911G-5HnD, který tedy můžete zakoupit i samostatně.
Pokud ovšem chcete kvalitní outdoorové řešení vhodné i do zarušených oblastí, doporučujeme objednat RB911/Eap18

Výhody můžete posoudit sami:
 • Jednotka je kompletně sestavená, je třeba dokoupit pouze zdroj a PoE injector (viz související produkty) z důvodu různých preferencí PoE řešení (optimální poměr délky vedení UTP/ cena PoE)
 • Součástí jednotky je integrovaná vodotěsná průchodka, stačí tedy pouze připojit kabel
 • Set je před prodejem vyzkoušen a otestován
 • RB911 je postavený na systému RouterOS Mikrotik, který nabízí velké množství nastavení.
 • Jednotku si můžete objednat zcela nastavenou na míru! Více informací zde: Technická podpora systému RouterOS Mikrotik
 • Jednotka je napájena přes PoE (napětí max. 28 V)Všechny novinky si prohlédněte ZDE.

Baterie pro EVbike - fajnšmekr edition

10. května 2013 v 10:35 | šéfík |  Zajímavosti
Uvažujete o koupi elektrokola. Ano? Zalíbila se Vám naše sada EVbike? Říkáte si, jak tuhle sadu ještě vylepšit? Třeba Vás inspiruje nápad jednoho našeho zákazníka!:

"Svoje kolo jsem chtěl jak se říká vytunit, a tak jsem si postavil 16ti článkovou baterii o jmenovitém napětí 48V. Mohl jsem si také vybrat, jak velké články použiji (dle očekávaného maximálního dojezdu). Nehledě na to, že jsem kutil a rád mám ve svých věcech pořádek - mohu sledovat napětí každého článku a stav baterie je tedy plně pod mojí kontrolou. To však také přináší různá úskalí - musím dohlédnout na to, aby články byly napěťově srovnané a nezpůsobilo to problémy při nabíjení. Toto riziko lze eliminovat použitím balancovacího modulu SBM16"

Ještě doplníme, že zákazník použil pro svůj projekt následující produkty:
Jakou baterii si postavíte na EVbike vy?