close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Kulový inkubátor

20. srpna 2013 v 13:29 | hubert a LEDkař |  Zajímavosti
V našem sortimentu se již napevno usadily LED žárovky. Jejich největším producentem je Čína a pokud chceme nabídnou LED žárovky za konkurenceschopnou cenu, musíme sáhnout právě tam. Veškeré udávané parametry LED žárovek přebíráme od výrobců. Ale znáte to: Důvěřuj, ale prověřuj! A my rozhodně nechceme klamat své zákazníky.

Jedním ze stěžejních parametrů je svítivost, tedy jak moc žárovka svítí. Nechtěli jsme se k celé věci postavit jako řada jiných prodejců a tento podstatný údaj prostě neuvádět, ale také jsme nechtěli být odkázáni pouze na informace od výrobce. Nicméně změřit přesně světelný výkon žárovky není nic jednoduchého a pokud nemáte speciální přístroj, kulový integrátor, jehož cena se pohybuje v šesti a sedmimístných cifrách, nemáte prakticky šanci dobrat se relevantních výsledků.

A protože jsme nechtěli rozpouštět cenu profesionálního přístroje do cen pro koncové zákazníky, ale také jsme nechtěli prodávat takříkajíc zajíce v pytli, vymysleli jsme jednoduchou a lacinou metodu, jak dosáhnout pro naše účely prakticky stejného výsledku.

Jednak jsme vyrobili náhražku kulového integrátoru. Není dokonalá, ale oproti skutečnému integrátoru stála zlomek jeho ceny. Ostatně, jde o dva anténní radomy, spoustu reflexní pásky, montážní pásku, objímky, luxmetr a hrst spojovacího a montážního materiálu. Princip ovšem zůstal zachován.

Druhá, neméně důležitá část je sada žárovek v nejrůznějším provedení a výkonu, kterou jsme si nechali přeměřit v oficiální státní zkušebně, v tomto případě v EZU v Praze. Takže víme přesně, jakou svítivost mají.

Dál už je to celkem jednoduché. V našem inkubátoru změříme nakalibrovanou žárovku v podobném mechanickém provedení a pak změříme dodané vzorky od dodavatele. Jednoduchým porovnáním potom dokážeme určit, jaká je skutečná svítivost zkoušených žárovek.

Samozřejmě, nečekejte (ani my nečekáme) nějakou super přesnost. Pro naše účely je to ovšem dostatečné a tak víme, že když u žárovky uvádíme svítivost, víme, že se tento údaj zakládá na skutečnosti a že si za ním můžeme stát.

Výsledek můžete vidět na našem specializovaném webu www.led-230v.cz.


P.S.: Samozřejmě, normálně žárovky neměří sličné hostesky, ale ošklivej chlap. Pro účely fotografování jsme si ale řekli, že by se vám mohly líbit víc. Ale posuďte sami... :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Modeler Modeler | 20. srpna 2013 v 15:43 | Reagovat

Bacha na slunce, ať nezapálíte sklad.. :D

2 Kikin Kikin | 20. srpna 2013 v 15:59 | Reagovat

Je ten hnusej chlap je pěknej :-)

Jinak dobrej nápad na referenční měření.

3 hubert hubert | 20. srpna 2013 v 17:27 | Reagovat

[1]: Proto merime zasadne ve sklepe... ;)
[2]: :) Diky!

4 Tux11 Tux11 | 14. září 2013 v 19:54 | Reagovat

Zajímavé zařízení! Jen moc nerozumím zvolenému řešení.  Vzhledem k lesklému povrchu bude dle mého názoru výsledek záviset na vyzařovací charakteristice (směrovosti) žárovky.
Tedy vnitřní povrch by měl být matný bílý, nikoliv lesklý.

Podle mého názoru by možná fungovalo i jednodušší řešení a sice v místnosti s bílými zdmi nechat světlo žárovky odrážet od matné plochy (např bílé desky s malbou) a luxmetr umístit tak do jiné části místnosti tak , aby se  na něj dostávali již jen maximálně rozptýlené světlo.

5 Kubajz Kubajz | E-mail | 2. října 2013 v 15:50 | Reagovat

Pokud někdo měří svítivost a udává ji v lumenech, nepomůže mu ani profesionální integrátor, který naopak v případě svítivosti celé měření znehodnotí - svítivost totiž není konstatní skalární veličinou charakterizující světelný zdroj - narozdíl od světelného toku. Co naděláme - svítivost je nějaká divně oblíbená, často s ní operují i prodejci projektorů.

6 Integer Integer | 6. února 2014 v 13:43 | Reagovat

Kulový integrátor co nemá tvar koule? navíc jak je již zde řečeno - lesklý vnitřní povrch znehodnocuje měření. Dle mého názoru taková měření nemají vypovídající hodnoty.

7 Tom Tom | E-mail | 19. října 2014 v 15:50 | Reagovat

Ale pánové, co tu vedete řeči o matném bílém povrchu a kulovém tvaru. Vždyť experti zde popisují inkubátor.
Také prý neměří světelný tok, který se měří v integrátoru, ale údajně svítivost.
Ve skutečnosti měří osvětlenost v inkubátoru. Takže když pootočí svítivkou, tak dojdou k jiné hodnotě. Krom toho v EZÚ jim změřili světelný tok. Svítivka by musela mít naprosto shodnou fotometrickou plochu jako "etalon"- jinak změří hausnumero.

Ale na laiky to působí děsně vědecky a o to jde.
Nemusím rozumět, musím umět budit zdání, že rozumím.

Tak by mě zajímalo, zda se tento komentář vůbec objeví. A pokud ano jak dlouho zde setrvá :-)

8 Milan Fűgner. Milan Fűgner. | E-mail | 7. listopadu 2014 v 9:46 | Reagovat

Jsem šťastný, že jste snad první, kteří respektují, že LED není žárovka. Jsem z toho u vytržení! Podle celoživotních zkušeností mohu potvrdit, že i poněkud nepřesné, improvizované a přibližné měření je nesrovnatelně lepší, než reklamní nesmysly. Doporučoval bych a byli by jste snad jediní, změřit rozdíl mezi spojitým spektrem žárovky a nespojitým spektrem výbojek ( zářivek ) a ledek. To nespojité-čárové-spektrum způsobuje nelibý, nedefinovatelný, pocit. Nemluvě o podivuhodném podání barev.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama