Únor 2014

Novinky od Mikrotiku MUM 2014

28. února 2014 v 14:20 | MUM |  Telekomunikace
Na jaké novinky se můžeme v následujících měsících těšit?

Velmi zajímavý je RouterBoard RB953GS-5HnT. Jedná se o první RouterBoard s integrovanou 3x3 MIMO kartou. Navíc je lze ještě rozšířit o dvě miniPCI-e karty. RouterBoard dále obsahuje 2x sloty pro SIM kartu, 2x SFP porty pro miniGBIC moduly a USB port. Srdcem RouterBoardu je nový procesor Atheros s označením "Scorpion". Velkou předností jsou i 3x Gbit porty. Novinka by měla být k dispozici v dubnu.


Další zajímavou novinkou jsou nové Cloud Core Routery. První z nich je postaven na 9-ti jádrovém procesoru se dvěma SFP+ sloty pro připojení 10 Gbit miniGBIC modulů. Druhý z nich má 16 jader a 8x SFP+ slotů. Je tak předurčený pro připojení a rozvod optických sítí.

Mikrotik rozšířil i řadu RouterBoardů CRS o Cloud Router Switch s 24 Gbit porty a dvěmi SFP+ sloty. Velkým překvapením je nový 72 jádrový Cloud Core Router s 8x SFP+ sloty, gigabitovým ethernetem, USB portem a 16 GB ECC RAM. K dispozici by měl být ve čtvrtém kvartálu letošního roku.


Další zajímavou je RouterBoard RB850Gx2. Jedná se o nástupce řady RB450G. Kromě vyšší paměti RAM má i nový duální procesor. Stejně jako předchozí verze má 5x Gbit LAN.

Nástupce mají i nastavitelné switche s SwOS. Jedná se o novinku RB260GSP. Ta je zajímavá hlavně PoE výstupy na 4 portech. Maximální výstup je 1A na port, celkem pak max. 2A. Switch je gigabitový.

Mikrotik se nově pustil i do výroby antén a představil parabolickou duální anténu určenou pro jednotku RB912UAG-5HPnD-O.

Velmi zajímavě vypadá i nový CAPs Manager. Je zadrátovaný přímo do RouterOS Mikrotik, poběží tak na jakémkoli RouterBoardu. Je určený pro hromadnou zprávu AP připojených v síti. Z jednoho místa tak můžete nastavit bezdrátové vlastnosti všech RouterBoardů v síti. Zvláště tedy pro velké sítě se určitě jedná o velmi zajímavou funkci.


Na kompletní přehled novinek se podívejte zde

Produktová videa na Březen

28. února 2014 v 9:33 | Mikesh |  Telekomunikace
Nová dávka videií produktů na měsíc březen.


Videa z předchozích měsíců shlédnete na našem Youtube kanálu.

NanoBeam M5 300 a 400 skladem 14.3.2014

27. února 2014 v 14:03 | Martin |  Telekomunikace
Na konferenci ve Wispalooze Ubiquiti představilo zcela novou řadu jednotek NanoBeam, o kterých jsme psali v tomto článku.
Celkem se jedná o 4 verze s tím, že:
NanoBeam M5 AirMAX 25 dBi - MIMO 2x2 - outdoor 5 GHz, 1x GBit LANNanoBeam M5 AirMAX 22 dBi - MIMO 2x2 - outdoor 5 GHz, 1x LAN

Původně měly být po nějaký čas jednotky prodávané souběžně, ale vzhledem k posunu dodávak NanoBeamů, příliš k souběhu nedojde, jelikož výroba NanoBridgů byla ukončena.
Z pohledu použití se jedná o stejné jednotky, avšak v konstrukci došlo k zásadním změnám:

1) Zvýšená odolnost proti rušení
Jednotky NanoBeam mají zcela nový koncept anténního systému InnerFeed, který omezuje vliv rušení od okolí

2) Upravená konstrukce jednotky
Systém upevnění byl předělán tak, že je instalace nyní velmi pohodlná a rychlá. I případná demontáž je oproti NanoBridgům jednodušší.

3) Lepší materiály
Upevnňovací systém včetně šroubů a matek je v provedení GEOMET, které je silně odolné proti korozi.


4) Gigabit ethernet
U jednotky NanoBeam M5 400 se na bezdrátové části počítá s přesáhnutím limitů Fast Ethernetu, a proto jednotka obsahuje gigabitový port (10/100/1000 Mbps) včetně GBit PoE napájení.

5) ESD/EMP ochrana
Jednotky obsahují přepěťovou ochranu jak na bezdrátové tak i ethernetové části a to dokonce do 24 kV, což je vysoká hodnota, která šetří Vaše peníze za případnou výměnu jednotky.
Je vidět, že v Ubiquiti slyší podněty uživatelů a dohromady tyto úpravy řeší praktické zkušenosti. Pokud nové vlastnosti spojíme s technologií airMax, která je u jednotek samozřejmostí opět se nám do rukou dostane pěkný a hlavně užitečný kus hardwaru. Ohlasy na fóru od zejména amerických ISP, kde již jsou jednotky nasazené jsou také pozitivní, tak se máme na co těšit.

NanoBeamy máme na cestě a doplují k nám 14.3. Rezervujte si svoje první jednotky NanoBeam zde.

Garantovaná životnost solárních panelů a mikroměničů

26. února 2014 v 17:11 | Martin |  Solární technika
Ke snížení nákladů za elektrickou energii vede jednoduchá cesta skrze vlastní produkci díky solárním panelům a mikroměničům, které lze přímo připojit do vaší domácí nebo firemní elektroinstalace.
Začít lze domácí elektrárnou v nejjednoduším provedení za zvýhodněnou cenu v této sadě.
GridFree: Panel 240Wp + Měnič 230V/230W

Většina z nás ze zkušeností s klasickou domácí elektronikou nabyla dojmu, že většina zařízení je dělána tzv. "na záruku" a po dvou letech, pokud zařízení morálně nezastará, je vysoká pravděpodobnost, že dojde k nějaké poruše.


Jinak je tomu však u solárních panelů Schutten solar a mikroměničů Involar. U solárních panelů lze dlouhou životnost garantovat už z historické zkušenosti:
 • Jak dlouho obíhají družice napájené solárními panely na oběžné dráze, vystavené UV, infra, RTG a dalšímu záření v rozdílech teplot stovek °C atd? Navíc důvod nefunkčnosti takové družice nebývá právě solární panel.
 • Jak dlouho Vám již funguje Vaše kalkulačka napájená malým solárním panelem?
Jediné co se v průběhu času u solárních panelů mění je jejich maximální výkon, ale i ten po 30 letech odpovídá téměř 80% nominálního výkonu panelu. Ani po 30 letech není solární panel na odpis a jeho výkon stejným tempen lineárně klesá viz tento kalkulátor.
Podobně je tomu díky konstrukci i se spolehlivostí mikroměničů Involar, kde výrobce garantuje životnost 25 let a pokud dojde k poruše po uplynutí standardní záruky je možné požádat v případě poruchy výrobce o výměnu!


Bližší informace naleznete přímo u produktů solární panely Schutten solar a mikroměniče Involar.
Spolehlivost je garantována, tak se nebojte legálně zbrzdit elektroměr i Vy!

i4wifi rozšiřuje přepravní služby - TopTrans

26. února 2014 v 15:37 | Martin |  Solární technika
Pro snížení přepravních nákladů jsme pro Vás připravili novou službu TopTrans, která je vhodná zejména pro nadrozměrné zásilky jako jsou například solární panely, a také pro zásilky ve zvláštním režimu přepravy ADR např. LiFePO4 baterie.
TopTrans využijete pro doručení na adresy jak v ČR, tak i na Slovensku, a v obou případech lze využít i možnost platby na dobírku.
Solar panel EUFREE Poly 290Wp 72 cells Schutten (MPPT 35V)
Přesná cena přepravy je vypočítána dle váhy a typu objednaného zboží.

Přímo na eshopu si můžete zvolit ve výběru přepravy tu, která je pro danou objednávku pro Vás nejvýhodnější.
TopTrans je obvykle výhodnější pro větší počet solárních panelů. Pro kusové zásilky se stále vyplatí přeravní služba PPL sprint. Všechny dostupné přepravy a další detaily naleznete zde.

Jak jste investovali do Ubiquiti + akce na airFiber

24. února 2014 v 13:45 | Martin |  Telekomunikace

WISP investice v roce 2013 - Ubiquiti

Poměr prodeje produktů značky Ubiquiti:
graf prodeje modelů Ubiquiti
Graf znázorňuje poměr prodeje jednotlivých modelů a zároveň jak poskytovatelé bezdrátového internetu investovali do rozvoje svých sítí v roce 2013 při používání produktů od Ubiquiti. Nejoblíbenější jednotkou se stala NanoStation M5 Loco, která oproti roku 2012 zvítězila nad svojí větší sestrou NanoStation M5. Čtvrté místo si ponechala NanoBridge M5 verze s 22 dBi anténou, následovaná spolehlivou jednotkou pro pásmo 10 GHz PowerBridge M10. Vašemu zájmu neunikly ani jednotky UniFi, které se dělí o 6. místo s jednotkami NanoBridge M5 s 25 dBi anténou. V roce 2013 také prokázaly svoji spolehlivost a univerzálnost použití spoje AirFiber AF24 pro pásmo 24GHz, které obsadili 3.místo zejména díky skvělému poměru cena/výkon. Výsledky z loňska pro zajímavost porovnejte zde.
AirFiber AF24

Nevídaná akce na AirFiber AF24 - získejte jej za cenu, kterou si sami řeknete

Až do 28.2. 2014 pro Vás máme připravenu speciální akci, která zde ještě nebyla.
Objednejte alespoň dva spoje AirFiber AF24 a do poznámky objednávky napište, za jakou cenu chcete spoj pořídit. Bude-li to v našich možnostech, spoj Vám za tuto cenu nabídneme!
Navíc pro financování můžete využít leasing. Více informací naleznete zde.
I pro akční cenu platí možnost prodloužení záruky.

www.i4wifi.cz


Školení Ubiquiti airMAX Certified Admin pokračují

24. února 2014 v 13:41 | Martin |  Telekomunikace
Společnost i4wifi a.s. certifikovaná k pořádání školení systémů výrobce Ubiquiti jako jedniná v ČR pořádá specializovaná školení, která se zaměřují právě na tyto systémy.
13.2. tak proběhlo další školení UCA - Ubiquiti airMAX Certified Admin, které se zaměřuje zejména na systém airMax a způsoby jakými jsou dosažený stabilní bezproblémová spojení o vysokých rychlostech a s možností připojení maximálného počtu klientů. V rámci školení se také dozvíte jak se chránit pře pokutou od ČTÚ a také jak správně instalovat a nastavit spoj airFiber.


Nově tak v ČR a SR přibylo 24 airMax specialistů. Staňte se jím i Vy na nově otevřeném termínu dne 29.5.2014 a zaregistrujte se zde.

Školení - Slunce pro běžného člověka - leden 2014

20. února 2014 v 21:26 | Technik
V lednu 2014 jsme pořádali "nultý termín" semináře Slunce pro běžného člověka.

Blok - Solární a fotovoltaická technika
 • S panely nebo bez panelů - Nechejte i Vy křemík pracovat za Vás
 • Montovat panely nebo pěstovat brambory? Co se více vyplatí?
 • Ostrovní elektrárny - aneb Robinsonem uprostřed Evropy
 • S panely v paneláku - solární ostrov uprostřed sídliště
 • Buďte Free s GridFree - řešení pro snížení spotřeby
Blok - Baterie, ukládání energie, nabíjení a vybíjení
 • Jak nabít a nezabít lithiovou baterii. Základní informace k LiFePO4
 • Nabíjet/vybíjet a nepřebíjet - co vědět když chci nabíjet baterie
 • Balancovat a nespadnout - jak a proč se balancují LiFePO4 baterie
Blok - elektrické pohony, vozidla a doprava = elektromobilita
 • Jezdím elektromobilem - aneb jak jsem přivedl ropnou loby na mizinu
 • Jezdím a nešlapu - praktická (elektro)mobilita na (elektrickém) kole
 • Přinesou elektrické automobily totální kolaps energetické sítě?
Aktuální informace k semináři a k dalším termínům naleznete na webu zde:


Příkládáme pár fotografí z lednového (nultého) termínu semináře.
Diskuze účastníků s lektorem během přestávky školení.

Jak získat přehled o vyrobné energii ze slunce

14. února 2014 v 10:36 | baterkář |  Energie
Že jste již přemýšleli o ohřevu teplé vody sluníčkem? Dnes se již nemusí vyplatit instalace systému pro ohřev teplé vody na bázi termických kolektorů. Nyní je možné instalovat fotovoltaické panely, které vodu také ohřejí a celé řešení vás vyjde v součtu dokonce levněji než klasický termický solární systém. Jak na to se dozvíte v pořádaných seminářích Slunce pro běžného člověka.

Nejen v případě využití solárních panelů a fotovoltaického bojleru, ale i pokud vyrábíte elektřinu pro ostatní účely, je možné toky energií snadno monitorovat. A jak? Použitím LAN ovladače s relé!

LAN ovladač je poměrně široce využitelné zařízení, které umí měřit napětí, proud, výkon i energii. Po pročtení tohoto manuálu zjistíte, že napěťový rozsah lze snadno rozšířit přidáním několika rezistorů. Stejně tak lze rozšířit i rozsah snímaného proudu. Webové rozhraní pak umožní nastavit správné měřicí konstanty tak, aby zobrazovaný výkon a vyrobená energie odpovídala skutečnosti (multiplikátor napětí a proudu). Výsledné měřící zařízení s přídavným bočníkem pak může vypadat třeba takto:


Veškerá tato data lze poměrně snadno vyčítat přes protokol SNMP a výsledkem mohou být tyto grafy.

Pozor! V případě seriového zapojení více panelů již můžete pracovat s napětím životu nebezpečným. Zařízení stavíte jen na vlastní nebezpečí a autor nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví či majetku ani za právní následky spojené s provozem tohoto zařízení. Úpravy má provádět osoba s platnou vyhláškou "50".

Solární panely, fotovoltaické bojlery a další příslušenství objednávejte zde.

Nevíte si rady s nastavením Mikrotiku nebo Ubiquiti?

14. února 2014 v 9:58 | hubert |  Telekomunikace
Stalo se vám, že jste pořídíli pro sebe či zákazníka nějakou sestavu aktivních síťových prvků od společností Mikrotik nebo Ubiquiti a nakonec se vám nedařilo je nastavit tak, aby dělaly to, co jste potřebovali? Že jste skončili se stolem plným drahého hardware, který vám byl k nepotřebě?

Neházejte flintu do žita! Se společností i4wifi a.s. máte hned dvě možnosti, jak celou patálii vyřešit:

První z nich je jednorázové řešení v podobě placené technické podpory. Naši odborníci jsou připraveni se vám individuálně věnovat, a to jak při osobní návštěvě, telefonicky a nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu do zařízení. Toto řešení je výhodné zejména při řešení sofistikovaných problémů, se kterými si neporadí technik vybavený běžnými znalostmi, nebo pro koncového zákazníka, který neodhadl náročnost nastavení a potřebuje pomoc.


Druhou možností, vhodnou především pro lidi, kteří se instalacemi zabývají profesionálně, je odborné technické školení. V tom máme mnohaleté zkušenosti a spolupracujeme se zkušenými a certifikovanými lektory. V naší školící místnosti jsme proškolili již tisíce posluchačů. Pokud máte zájem, podívejte se na aktuální vypsané kurzy.