Červen 2014

Jak obnovit RouterOS Mikrotik?

30. června 2014 v 23:58 | RouterOS
Jak obnovit RouterOS Mikrotik aneb jak ušetřit poštovné za případnou reklamaci?

Pro obnovení systému je určena utilita netinstall, která je ke stažení na mikrotik.com v sekci "downloads". Pokud již máte starší verzi, určitě doporučuji stáhnout tu aktuální. Netinstall je totiž zpětně kompatibilní, dopředně kompatibilní ale v mnoha případech není.

Po spuštění utility je potřeba v záložce "Net booting" zaškrtnout "Boot server enable" a zapsat IP adresu, která bude ve stejném rozsahu jako je na počítači (např. PC má 192.168.1.101, nastavíme tedy 192.168.1.102).


Pro komunikaci s utilitou je potřeba propojit RouterBoard s počítačem UTP kabel. Kabel k RouterBoardu připojíme do prvního portu (jedná se o PoE port). Dalším postupem je zmáčknutí resetovacího tlačítka na Mikrotiku a jeho zapojením do ele. sítě. Tím Mikrotik automaticky po spuštění detekuje spuštěný server (Netinstall). Nyní vyberete aktuální balíček stažený z mikrotik.com a kliknete na "install".

Po instalaci určitě doporučuji aktualizovat i bios. To uděláte ve winboxu kliknutím na System -> RouterBoard -> Upgrade a následným restartováním Mikrotiku.


Pokud Vás systém RouterOS zajímá více a chcete se jej naučit do hloubky a zvýšit tak svoje schopnosti, zvemem Vás na školení, která jsou na RouterOS zaměřená.
Termíny jsou často rychle obsazené, proto doporučujemem rezervovat si nejbližší volný termín co nejdříve.

Jaké školení zvolit, Vás provede také on-line test.

Novinky od Mikrotiku č.59

30. června 2014 v 10:06 | MikROTIK
Červnový přehled novinek od Mikrotiku

Mikrotik rozšiřuje řadu Metal o model RB Metal9HPn. Jak prozrazuje písmenko v názvu, jedná se o jednotku určenou pro pásmo 900 MHz. V našich končinách je tedy vyjma mobilních operátorů nepoužitelná.


Zcela novou funkcí se chlubí nový RouterOS Mikrotik v6.15. Mikrotik totiž spustil server pro zajištění dynamické DNS a časového serveru. Jediným kliknutím Vám zdarma vygeneruje doménové jméno. V případě, kdy nemáte statickou veřejnou IP adresu, ale pouze dynamickou, tak získáte unikátní adresu pro přístup. Kamerové systémy, úložiště i další IP zařízení budete mít díky službě DDNS od Mikrotiku jednoduše přístupné stále pod stejnou adresou.


Mikrotik již odkryl specifikace nového univerzální RouterBoardu 953GS-5HnT. Jeto první RouterBoard s integrovanou Wi-Fi kartou, která má výstup 3x3 MIMO. Deska je vybavena:

- procesorem Scorpion s taktem 720Mhz
- 2x sloty pro SIM karty
- 2x SFP sloty
- 2x sloty pro miniPCI-e

Vzhledemk uvedeným specifikacím je logické, že se jedná o gigabitový router. RouterBoard tak lze využít jako 3G router, optický rozvaděč, USB úložiště či výkonné Wi-Fi AP.


Další zajímavou novinkou je CRS switch CRS226-24G-2S+RM. Jedná se o novou řadu RouterBoadů vhodných jako náhrada za switch do menších poboček a kanceláří. K dispozici má 24 gigabitových portů a je postaven na procesoru MIPS-BE s frekvencí 400 Mhz.

Na kompletní přehled novinek se podívejte zde.


Rozeznáte "Boba" na 20 metrů?

27. června 2014 v 9:51 | KameraMan
aneb srovnání snímků 5 Mpx a běžné vnitřní IP kamery

"Bobem" nemyslíme našeho amerického kolegu z Ubiquiti, nýbrž testovací SPZ s číslem BOB 0001. Značka posloužila pro testování a srovnání kvality obrazu dvou IP kamer.
Pro naše účely jsme vybrali: 5 Mpx venkovní IP kameru IPC501MOD s rozlišením 2592x1952 Mpx v provedení dome (viz obrázek níže) a běžnou vnitřní IP kameru s rozlišením 640x480 Mpx.

Z obou IP kamer jsme pořídili testovací snímky. Jak to dopadlo se podívejte níže.

Běžná IP kamera - vpravo vyříznutý zoom.

IP kamera IPC501MOD s varifokálním objektivem - vpravo vyříznutý zoom.

Tento jednoduchý test představuje rozdíl mezi rozlišením hlavně pro uživatele, kteří nemají zkušenosti s IP kamerami pro lepší rozhodnutí o výběru správného modelu. Samozřejmě pro zabezpečení malého prostoru je naprosto postačující vnitřní kamera s nižším rozlišením, v sortimentu i4wifi to jsou například nejprodávanější vnitřní 2 Mpx IP kamery nebo vnitřní/venkovní systém Airvision od výrobce Ubiquiti. Pro větší vzdálenosti nebo potřebu ostřejšího obrazu se perfektně hodí 3 Mpx IP kamery a zmíněná 5 Mpx kamera IPC501MOD. Nové kusy skladem již 25.7.

i4wifi a.s. mezi 2% nejstabilnějších českých firem

24. června 2014 v 14:40 | Petra
V rámci již 20. ročníku slavnostního vyhlášení 100 nejstabilnějších firem žebříčku CZECH TOP 100 se společnost Bisnode Česká republika, a.s. rozhodla pokračovat v hodnocení firem v kategorii, která měří stabilitu jednotlivých společností.

Pokračuje tak již v několikaleté tradici a navazuje na velkmi úspěšné loňské vyhlášení nejstabilnější firmy roku. Vyhlašovanou kategorií je CZECH Stabiliti Award a jejím odborným garantem je společnost Bisnode Česká republika, vedoucí poskytovatel ekonomických informací o českých a slovenských podnikatelských subjektech a člen švédské skupiny Bisnode Business Information Group.

Hodnocení CZECH Stability Award poskytuje nezávislý pohled na finanční a nefinanční bonitu firmy. Vyjadřuje její současný stav, finanční situaci, a to včetně predikce rizika jejího úpadku. Výstupem je známka na desetistupňové škále, kde tři nejlepší možná hodnocení jsou AAA, AA, resp. A. Hodnocení je pravidelně aktualizováno a jeho výsledky každoročně vyhlašovány.

Na základě aktuálních hodnot skóringového modelu získala společnost i4wifi hodnocení:Společnost i4wifi se tak zařadila mezi 2 % stabilních firem v České republice!

Pro Vás je tak společnost i4wifi spolehlivým partnerem.AirFiber 5 GHz výsledky prvního testu

24. června 2014 v 11:07 | tech |  Telekomunikace
Ihned po vybalení z velké krabice doporučuji navštívit stánky výrobce a stáhnout nový firmware a jednotku aktualizovat. Při instalaci nezapomeňte na použití přepěťových ochran.

Po nastavení a zaměření jednotek se dočkáte opravdu výborného výsledku. Šířku kanálu lze nastavit až 40 Mhz, což Vám zajistí reálnou propustnost až 480/480 Mbit. Pro testovací účely jsme vyzkoušeli nastavit i 50 Mhz.


To dokazuje i následující test propustnosti proti RB1100AHx2, kdy při průměrné latenci do 2ms dokáže spoj přenášet 418Mbit v TCP na jednom vlákně.


Pokud však ponecháte jednotkám příliš vysoký výkon a spoj bude na vzdálenost do desítek až stovek metrů, může se stát, že jedna jednotka druhou detekuje jako meteorologický radar.


Z tohoto důvodu máte možnost nastavit až 3 kombinace frekvencí, které se použijí v případě detekce meteorologického radaru. Na obrázku vidíte, že první kombinace ukazuje ještě 10 minut do vypršení použitelnosti nastavených frekvencí z celkových 30 minut. Po vypršení časového limitu bude moct jednotka opět použít první kombinaci frekvencí.


V menu ADVANCED máte možnost zvolit nastavení Track Radio Link. Tato funkce nastavená na volbu "Enabled" Vám bude odpojovat datový ethernet v případě, že není bezdrátová část spojená s protistranou. Pokud tuto funkci budete používat a současně použijete pro konfiguraci jednotky datový port, nedoporučujeme aktivovat nástroj airView. Odpojíte nejen bezdrátovou část, ale i sebe Smějící se. Proto při tomto nastavení je nutné používat konfigurační port.


AirFiber 5, stejně jako většina ostatních zařízení s airOS, disponuje užitečným nástrojem pro spektrální analýzu AirView.


Dalším nástrojem je oblíbený Link Calculator, který by mohl pracovat v metrické soustavě, konkrétně vzdálenost je v mílích nikoliv v kilometrech.


Na spoji je možné dosáhnout reálné rychlosti 480/480 Mbit což je v 5 GHz unikát. Tento spoj lze objednat zde.

Anténní řešení od Mikrotiku

24. června 2014 v 10:28 | MikROtik |  Telekomunikace
Mikrotik představuje vlastní anténní řešení mANT30. Jedná se o parabolu se ziskem 30 dBi. Anténa je dvoupolarizační (2x2 MIMO) a je dodávaná vč. kvalitního nastavitelného držáku na stožár. Držák umožňuje nastavení antény +-20° ve vertikální i horizontální polarizaci. V příslušenství antény dále najdeme držák pro venkovní jednotku RB912UAG-5HPnD-O a pigtaily pro její propojení s anténou.


Anténa snese i drsnější podmínky, výrobce uvádí odolnost až do -50°C a odolnost vůči větru až do rychlosti 200 km/h. Vzhledem ke svým parametrům se anténa výborně hodí pro jednoduché vytváření PtP spojů. Parabola má v průměru 70 cm a váží necelých 5 kg. Anténu můžete objednávat zde.


Mikroexpo 2014 akce a setkání nejen pro ISP

23. června 2014 v 11:20 | Martin |  Telekomunikace
Již legendární letní akcí s nejdelší historií je bezesporu MikroExpo konané i letos tradičně v Uherském Hradišti, a to 16.7.
Narozdíl od let minulých, kdy se akce týkala prakticky výhradně Mikrotiku a síťových prvků, je nyní mnohem pestřejší a účastníci se dozví např. jak si snížit náklady a to nejen vlastní sítě ale třeba i doma nebo jak si postavit ostrovní elektrárnu.


Akce se zúčastní také zástupci z i4wifi a na místě budeme mít připravené akční ceny. Ušetříte tak nejen rovnou na místě, ale i díky novým informacím celé další roky.
Přijeďte, protože se to vyplatí!

Chcete se dozvědět o akci více a získat vstupenku v hodnotě 500 Kč zdarma? Pokračujte na stránku s detailem akce.

Kde se dozvědět o elektromobilech, solárních systémech a vlastní elektrárně?

19. června 2014 v 17:39 | Martin |  Solární technika
Ideálním místem, kde získat obrovské množství informací a zkušeností z reálných instalací je seminář Slunce pro každého člověka.
Na semináři se dozvíte:
  • zda je lepší použít fotovoltaický nebo fototermický panel
  • jaké jsou možnosti ukládání el. energie
  • zkušenosti od uživatelů solárních panelů ale i elektromobilů
  • detailně si prohlédnete reálně dostupné elektromobily
  • a mnoho dalšího
Pro velký zájem tyto semináře pořádáme každý měsíc a aktuální termíny jsou:
25.6. 27.8. a 17.9.


Pro bližší informace o programu, místě a pro možnost rezervace místa pokračujte na tuto stránku.

Reportáž ze dne otevřených dveří

19. června 2014 v 14:36 | hubert |  Akce
V úterý 17.6.2014 proběhl v prostorách společnosti i4wifi a.s. den otevřených dveří s podtitulem Velká žranice. Šlo o druhý ročník, a doufejme, že se z této akce stane tradice a bude se každoročně opakovat.

K vidění byly zajímavé produkty a novinky z portfolia společnosti i4wifi, a to jak z oborů bezdrátové techniky, tak i alternativního napájení, elektrokola a elektromobily, LED žárovky a zabezpečovací technika. Vše bylo v provozu a každý si mohl "osahat" co ho zajímalo, případně konzultovat nejrůznější otázky.

Na místě byly k dispozici i stánky partnerů z oboru, takže bylo možné položit všetečné otázky zástupcům z ČTÚ, nebo třeba konzultovat nasazení monitorovacího software bezdrátové sítě. Vše bylo doprovázeno tématickými odbornými přednáškami.

Co by to však bylo za žranici bez jídla, že? Pro odvážnější mistr Koukolíček připravil ukázku extrémní kuchyně v podobě úpravy hmyzu a exotického masa do jedlé podoby, takže k ochutnání bylo třeba saranče v čokoládě nebo medailonky z ocasu krokodýla. A pro všechny ostatní pečené sele, výtečné hamburgery, teplý i studený bufet a vynikající zmrzlina. K tomu točená kofola a pivo a nechyběla ani skvělá káva.

I počasí se vydařilo, takže věřím, že se podobná akce uskuteční i za rok. Budu se na vás těšit!

Ukázka z fotoreportáže:

Dostupné novinky od Mikrotiku

19. června 2014 v 13:27 | MikRoTik
Pojďme se podívat na přehled novinek od Mikrotiku, které jsou již k dispozici:

Venkovní jednotka QRT-5

jedná se o kompletní venkovní jednotku, která je sestavená z RouterBoardu RB911-5HPnD a 23 dBi 2x2 MIMO antény určené pro pásmo 5 GHz. Vzhledemk licenci L4 a vyzařovacímu úhlu 10° je jednotka ideální pro použití jako směrové AP. Samozřejmostí je pak integrovaná přepěťová ochrana na eth. i Wi-Fi části. Jednotku objednávejte zde.


Cloud Core Router CCR1009

Jedná se o cenově výhodný RouterBoard od Mikrotiku. Za velmi příznivou cenu získáte 9-ti jádrové zařízení se SFP portem, podporou standardu 802.3af/at a max. spotřebou 34W. Společně s licencí L6 se skvěle hodí pro vytváření IPSec a VPN tunelů jako hraniční firewall a pod. Cloud Core Router lze využít i jako síťové úložiště připojením externí paměti popř. lze vytvořit zálohu konektivity přes 3G USB modem. Zařízení můžete objednat zde.


EapBoard + anténa + MikroTik RB911-5Hn (5GHz)

EapBoard je označení pro kompletní jednotky postavené na Mikrotiku. Nyní jsou k dispozici s nejnovějším Mikrotikem řady RB911. Výhodou je nárůst výkonnu a nižší cena. Mezi základní vlasnosti jednotky patří spolehlivost, snadná montáž a velmi dobrá cena v poměru k výkonu. K jednotkám doporučujeme kvalitní PoE zdroj od Ubiquiti s integrovanou přepěťovou ochranou POE-24. Jednotky můžete objednávat zde.Nastavitelný 5-portový gigabit PoE switch, SFP port

Jedná se o novinku RB260GSP kterou je nastavitelný, plně gigabitový 5-portový PoE switch poháněný výkonným chipsetem Atheros. Velkou předností je možnost rozšíření o optický modul a hlavně PoE výstupy. Po PoE tak lze nápájet až 4 další zařízení. Switch je dodáván včetně 24V zdroje, lze tak napájet další RouterBoardy, ale i venkovní jednotky od Ubiquiti a další zařízení s podporou 24V po PoE.