Říjen 2014

Kdo vyrábí spolehlivé LiFePO4 "žluté" baterie?

27. října 2014 v 16:18 | Michaela |  Energie
Není to nikdo jiný, než Winston Energy Group Limited, Hong-Kongská kapitálová společnost specializující se na výzkum, vývoj a použití čisté energie v podobě lithiových baterií, které prodávají do celého světa. V České republice má naše firma tu čest být jediným výhradním distributorem těchto skvělých článků, které vděčí svému věhlasu profesionální výrobě, založené na rozsáhlém výzkumu a vývoji v této oblasti.

Aby si firma Winston udržela své přední
místo na poli výroby lithiových baterií,
zřídila si vědecko-výzkumnou základnu
na několika amerických univerzitách, kde
na vývoji žlutých baterek pracují prvotřídní
profesoři, lékaři a vědci, kterým nechybí ani
ta nejlepší výzkumná zařízení.Winston Energy Group je jedinečnou společností, která disponuje mimo jiným i velmi cenným duševním vlastnictvím v podobě množství patentů. Obdrželi také mnohá ocenění, z nichž musíme zmínit alespoň ceny Organizace spojených národů, kdy byl zakladatel společnosti Winston Chung zvolen sociálně prospěšným podnikatelem a filantropem roku a společnost jako celek byla zvolena jako nejlepší společensky odpovědná firma.

Co se týče jejich filosofie, velmi výstižně ji reprezentuje následující firemní píseň:

LiFePO4 baterie mají opravdu sílu!

GWL Power/i4wifi účast na veletrhu eCarTec 2014 v Mnichově.

27. října 2014 v 15:58 | Petr |  Energie
Rok se s rokem sešel a opět proběhl evropský veletrh v oblasti elektromobility a ukládání energie - eCarTec. Ani tento rok jsme nechyběli a účastnili jsme se ve spolupráci s naším dodavatelem baterií CALB.


Mohli jste nás navštívit v hale B3 od úterý 21. až do čtvrtka 23. října na výstavišti v Mnichově.

Společnost GWL spolu s partnerem vystavovala bateriové články s důrazem na příslušenství v podobě originálních konektorů a elektronických systémů BMS. O novinky v technologii LiFePO4 byl velký zájem. Především nová vnitřní struktura článků s keramickými separátory dodává bateriím větší výdrž a ještě menší závislost na okolní teplotě. Jednotlivé modely baterií bylo možné si na stánku osobně prohlédnout.

Veletrh eCarTec je tradiční odborný veletrh nových technologií a elektrické mobility, představuje na jednom místě aktuální produkty z tohoto oboru. Veletrhu se účastní evropští i světoví výrobci, navštěvují jej specializovaní odborníci, ale i běžní zákazníci, kteří se zajímají o nové technologie v dopravě. Výstava je je tematicky zaměřena na bateriové produkty a ukládání energie, elektronické ochranné a monitorovací systémy a především na konkrétní elektrická vozidla.

TIP na zabezpečení RouterBoardu

23. října 2014 v 13:41 | Firewall |  Telekomunikace
Jak správně zabezpečit RouterBoard proti neoprávněným přístupům z venku?


Ačkoliv má každá síť své specifické požadavky na zabezpečení a politiku přístupu ke konkrétním službám, lze vypíchnout alespoň základní bezpečnostní prvky nad kterými by se měl správce sítě přinejmenším zamyslet. Mikrotik se samozřejmě snaží přidávat základní bezpečnostní pravidla už do základního (výchozího) nastavení, ale stále zde jsou služby, které jsou povolené a představují určité bezpečnostní riziko. Uvádíme tedy několik základním pravidel, které zvýší bezpečnost Vašeho RouterBoardu:

- Zakázat API
- Zakázat mac-telnet přihlášení
- Zakázat telnet
- Zakázat ftp
- Zakázat webFig
- Zakázat Neighbors pro WAN port
- Používat pouze přístup přes SSH namísto výše uvedených
- Winbox - povolit přístup pouze pro konkrétní IP adresy a nebo změnit cílový port
- K připojení používat pouze vlastní počítač. Nepoužívejte neznámé počítače, jelikož kdekoli na nich může být nainstalován keylogger.

Máte-li ještě nějaký tip, jak zvýšit zabezpečení RouterBoardu, napište jej prosím do komentáře.

Nejen toto zabezpečení, ale i další optimalizace Vám můžeme zajistit díky technické podpoře RouterOS Mikrotik.
Podporu lze využít jak pro vzdálené nastavení RouterBoardu dle Vašich požadavků, tak i pro konzultaci specifického nastavení či pro optimalizaci sítě.

Další užitečné odpovědi také najdete na našich stránkách pod odkazem "Technická podpora -> Telekomunikace -> MikroTik"

WaveAnt věrně slouží již 10 let!

16. října 2014 v 12:01 | veterán |  Telekomunikace
V roce 2003 začala společnost INWIFI s.r.o. (předchůdce i4wifi a.s.) vyrábět a prodávat parabolické antény WaveAnt. Vzhledem k obrovské poptávce zákazníků a omezené kapacitě výroby byly některé reflektory až do roku 2004 dodávané nelakované, bez povrchové úpravy duralu. To samozřejmě mikrovlnám nevadí a někomu to dokonce přišlo hezčí, než bílé práškové lakování.

Jednu takovou anténu jsme náhodou objevili v malé vesnici u Prahy. Její majitel si vzpomíná, že ji zakoupil přibližně v letech 2003 - 2004. Od té doby mu internet spolehlivě funguje až do dnes.

Je vidět, že tzv. split instalace (anténa a rádio zvlášť) mají stále smysl. Nic proti firmám jako je Mikrotik nebo Ubiquiti, ale opravdu si myslíte, že po 10-ti letech ještě NanoStation nebo SXT fungovalo? Smějící se

Jak si z AirVison vytvořit UniFi Video?

16. října 2014 v 11:54 | Michal |  Telekomunikace
Dostupnost nových nahrávacích serverů kamerového systému Unifi Video je v nedohlednu, výrobce Ubiquiti zatím servery nedodává. Proč ale čekat? Váš systém AirVision můžete jednoduše upgradeovat na nový Unifi Video již nyní. V tomto článku se podíváme jak na to.
Postup:
1. Pro komunikaci se serverem použijeme program Putty. Stáhněte například zde.
Zadejte IP adresu vašeho serveru, port 22, typ spojení SSH. Viz příklad níže.


V následujícím kroku jen odklikněte ano.


2. Zadejte login root


a heslo ubnt. Pokud jste si změnili heslo použijte vaše.


3. Server Vás přivítá :-). Dále zadáme příkazy na vyčištění, stažení firmwareu Unifi Video (UPRAVTE odkaz dle AKTUÁLNÍ verze firmwaru, v našem případě 3.0.8) a samotné instalace. Viz níže.

sudo apt-get remove --purge airvision
wget http://dl.ubnt.com/firmwares/unifi-video/3.0.8/unifi-video_3.0.8~Debian7_amd64.deb
dpkg -i unifi-video_3.0.8~Debian7_amd64.deb

Doba instalace se liší, může trvat až 15 minut. Uvařte si kafe nebo využijte čas a podívejte se co je nového v sortimentu i4wifi ;-).

4. Po dokončení se přihlašte do zařízení, dle IP adresy ve webovém rozhraní. V první kroku se bude zobrazovat jako AirVision, to je v pořádku.


Zvolte airVision Controller, postupujte dle dalších kroků, vytvořte účet atd. Po zalogování budete v rozhraní Unifi Video. A je to.

Pokud se na přehrání necítíte, můžete využít naší technické podpory.

Stát trestá chytré firmy aneb proč raději používat mikroměniče GridFree?

16. října 2014 v 10:29 | Anarchista |  Solární technika
Šetřit elektrickou energii je záslužná věc. O tom není sporu.

Jedním ze způsobu šetření je i instalace solárních panelů a mikroměničů GridFree, které snižují spotřebu elektrické energie ze sítě, protože část energie dodají do spotřebičů ze solárních panelů. Důležité však je, že tyto mikroměniče při správném zapojení nedodávají energii do distribuční a přenosové soustavy, ale pouze do domovních rozvodů. Na jejich instalaci a provoz nepotřebujete v takovém případě žádné povolení, licence ani ohlášení.

Některé firmy se však vydali špatnou cestou - s vidinou rychlejší návratnosti požádali o licenci na výrobu elektrikcé energie na ERÚ, dále žádali o dotace (tzv. zelený bonus) a o připojení výrobny k distribuční síti.

Opět se ale ukázalo, že český stát je špatný a nevypočitatelný obchodní partner, jehož zájmem rozhodně není blahobyt lidí.

Místo aby takové osvícené firmy (v obou významech toho slova) podpořil, nařídil jim obrovskou dávku byrokracie, která je vyjde na stovky tisíc Kč a tím zcela znehodnotil jejich investice do úspory energie.

Více si o konkrétním případu přečtěte v dnešním vydání E15.

Poučení pro všechny: Nespoléhejte se na český stát jako na vašeho obchodního partnera. Dříve či později na to dojedete...

Pozvánka na on-line školení TP-LINK - správa sítě a routing.

15. října 2014 v 10:42 | TP-linkář |  Telekomunikace
Využijte příležitosti online školení, jež vám tentokrát ukáže, jak správně nastavit adresování v rámci sítí nebo jak provést oddělení managementu od provozní sítě. Díky účasti na tomto připravovaném online Webexu proniknete také do tajů routingu a konečně tak porozumíte tomu, kdy je v praktickém provozu lepší routovat a kdy přepínat.

Školení proběhne ve čtvrtek 16. října 2014 od 10:00, jeho délku odhadujeme přibližně na jednu hodinu. Účast na školení je pro vás stejně jako vždy zcela zdarma.

Registrovat se můžete prostřednictvím následujícího odkazu. Záznam ze školení bude následně k dispozici na našem partnerském portálu www.tplinkpartner.cz.

Případně pro uživatele chytrých telefonů je možná registrace i přes QR Kód:

QR kód

Co vše dneska umí žárovka

13. října 2014 v 16:40 | Kahan |  Energie
Když si vybíráme LED žárovku často přemýšlíme. Mám na to ? Bude dost svítit ? A co úspora ? A líbila by se vám tahle?Jednoduchý design, úsporný provoz. Ano s touto LED žárovkou budete mít víc. Vaše lampička nebo světlo v kuchyni může nejen svítit, ale také příjemně hrát! Stačí mít telefon nebo tablet s podporou Bluetooth a můžete na dálku zároveň ovládat světlo a poslouchat oblíbené hudební kousky, které v něm máte právě uložené.


Vlastnosti:
 • LED chytrá žárovka ovládaná dálkově z chytrého telefonu
 • Obsahuje integrovaný reproduktor s překvapivě kvalitním zvukem
 • Velmi jednoduché zprovoznění - Plug&Play
 • Velmi jednoduché intuitivní ovládání
 • Bezdrátová komunikace Bluetooth 4.0 Smart
 • Dlouhodobá životnost LED technologie
 • Minimální spotřeba el. energie technologií LED
 • Není závislé na žádné startovní sadě nebo komunikační centrální jednotce
 • Funkční již od jediného kusu žárovky samostatně
 • Integrované chytré módy: Wake Up, Energy Saver, Night Mode a Sleep Mode.
 • Wake up mode: nechte se pomalu probouzet simulací východu slunce
 • Zdarma aplikace pro iOS a Android
 • Kompatibilní s iOS zařízeními: iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPod (5. gen.), iPad (4. gen.), iPad Air, iPad mini, iPad mini Retina a novějšími
 • Kompatibilní se zařízeními se systémem Android 4.3 a novějším
 • Umožňuje vypínání a zapínání bez potřeby telefonu standardním spínačem jako u tradičních žárovek
Specifikace:
 • Dosah ovládání 10m
 • Výkon LED: 3 W
 • Výkon repro: 3 W
 • Max. výkon LED + repro: 14 W
 • Závit: E27


Koupili byste si tuto žárovku za cenu 2000 Kč? Podělte se s námi o názor v komentářích a třeba ji brzy naleznete na našich nových stránkách www.led230v.cz.

Jak zjistit přepětí na jednotkách od Mikrotiku a Ubiquiti

13. října 2014 v 8:55 | MIK@UBI |  Telekomunikace
Nejvíce zastoupenými značkami mezi poskytovateli internetu jsou zcela určitě Mikrotik a Ubiquiti.
Jednotky Ubiquiti jsou všeobecně mezi ISP oblíbené zejména pro snadné nastavení v kombinaci s kvalitní Wi-Fi částí. RouterBoardy s RouterOS Mikrotik pak naopak pro pokročilé nastavení a možnost sestavení jednotky na míru. U obou výrobců pak platí, že se jedná o spolehlivé jednotky.


Jak jsou na tom nejprodávanější jednotky s poruchovostí?
U výrobce Ubiquiti je nejprodávanějším/nejoblíbenějším modelem jednotka NanoStation M5. Za Mikrotik je to jednotka RouterBoard SXT Lite5:


RouterBoard SXT Lite5 - 0,8%
NanoStation M5 - 1,5%

Vzhledem k poruchovosti tedy vychází o něco lépe jednotka od Mikrotiku, avšak NanoStation M5 je prodávána již 5. rokem, což tuto statistiku ovlivňuje ve prospěch Lite5. I tak je číslo velmi nízké, což je dáno skutečnosti, že jednotky NanoStation M5 mají lepší přepěťovou ochranu. Nicméně i přes integrované ochrany, nikdy nelze jednotku zajistit proti přepětí na 100%. Častým prohřeškem bývá i použití kabelů bez stínění, neuzemnění jednotky nebo nepřítomnost dodatečných přepěťových ochran na UTP kabelu.

Je možné zjistit zda byla jednotka poškozena přepětím? Ano. Přímo od výrobce je podrobný návod, jak jednoduše přepětí zjistit. V případě, kdy jednotka přestane fungovat ji tedy doporučujeme nejprve otestovat. Ušetříte tak čas i náklady spojené se zasláním reklamace. Zde jsou pak aktuální postupy pro RouterBoardy od Mikrotiku a jednotky Ubiquiti.

Proč se pořád zdražuje?

10. října 2014 v 13:16 | Martin |  Telekomunikace
Zdají se Vám náklady na pořízení nového hardware stále vyšší? Není to zdání, ale realita.
Nelze to však dávat za vinu Vašemu dodavateli. Ten má sice prodejní ceny vyšší, ale na současné situaci je bit stejně jako koncový zákazník. Nejedná se totiž o zvyšování marže (spíše naopak).

Zboží z Číny (tedy vlastně všechno zboží) je nakupováno za americký dolar, jehož kurz, již od intervence ČNB, která začala před rokem a dalšími mezinárodnímu finančními vlivy, neustále roste.


Z grafu vývoje kurzu CZK/USD je vidět zvlášť strmý růst od Července 2014.

Ještě v říjnu 2013 bylo možné pořídit NanoStation Loco M5 za cca 1 000 Kč při max kurzu 19 Kč/1USD.
Dnes se již cena vyšplhala téměř ke 1300 Kč, vzhledem ke kurzu 22 Kč/1USD.

Zároveň nic nenasvědčuje jeho blízkému snižování a brzy se tak můžeme dostat na hranici 23 Kč/USD. Pokud plánujete větší upgrade Vaší sítě, doporučujeme zakoupit zboží co nejdříve tak, aby pro Vás bylo nejlevněší.

i4wifi má poslední kusy ještě za "starý kurz" např.:


Pokud potřebujte některý z těchto modelů, neváhejte, levněji jen tak nebude.