Únor 2015

UniFi Security Gateway ve spojení s UniFi Phone

18. února 2015 v 18:05 | Martin |  Telekomunikace
Řada UniFi Phone (UVP) od Ubiquiti nabízí zajímavé telefony, které kombinují design a výhody stolního klasického telefonu - pevné linky (samozřejmě pro VoIP) a "chytrého telefonu" vzhledem k vybavení plnohodnotným Androidem KitKat 4.4.2.


Už při prvním kontaktu s telefonem se neubráníte pocitu, že lze (dotykový) display vytáhnout ze základny a použít jej jako pěkný mobil s logem Ubiquiti. Dispaly je však pevně připojen k základně, čili s tímto telefonem můžete být mobilní pouze do dosahu připojeného UTP kabelu, kterým se zároveň telefon napájí přes PoE (802.3af).
Když už jsme u těch kabelů, pak na telefonu naleznete druhý ethernet pro připojení třeba PC, což se hodí pokud není poblíž žádný switch. PoE se na tento port připojovat nesmí, ale již mám vyzkoušeno, že to "přežije", což je dobře, protože splést si porty je velmi snadné...
Poznámka: PoE zdroj není s telefonem dodáván a počítá se s napájením od PoE Switche.

V základní verzi UVP je úhlopříčka display 5" na výšku a tedy PC zatím ještě suplovat nemůže.
Vyšší verze PRO a Executive jsou již vybavené (vedle integrované kamery a Bluetooth), Wi-Fi připojením, ale stále je nutné telefon napájet drátově (zatím:)
EXEC verze má zároveň pěkný 7" display na šířku a co lze udělat na tabletu, lze dělat i na tomto telefonu.
Všechny modely mají zároveň miniUSB port, kterým je lze jednak napájet a jednak jsou vidět jako úložiště, tak jako v jakémkoliv jiném Android telefonu. Interní paměť má 4 GB, takže s instalací paměťově náročných her počítat nelze.
UniFi VoIP telefon, 7

Prvním viditelným rozdílem od standardního Android telefonu je integrovaný SIP klient, který se spouští automaticky po naběhnutí telefonu a v nastavení účtů naleznete také tajemný účet UniFi. Proč tajemný? tento účet nelze nijak konfigurovat a je v systému pevně zadrátován pod rootem.


SIP klient ze softwarové dílny Ubiquiti Vám dovolí přímo v telefonu nastavit vlastní SIP účet a tím konfigurace prakticky končí, pokud nepotřebujete specialně definovat kodeky apod. což klient také umožňuje.
Volání je čisté, zvuk příjemný. Zkoušeno s nastaveným VoIP operátorem IPVOX a volání na různá mobilní čísla.

Sluchátko je bytelné, pohodlné do ruky a na jeho spodní straně naleznete jediné tlačítko pro praktické ztlumení mikrofonu
Číselník se na display aktivuje automaticky po zvednutí sluchátka, díky magnetickému kontaktu v základně - pěkné a elegantní řešení.

Do teď by se dalo říct: Pěkná hračka, telefonuje velmi kvalitně, výhoda androidu je v možnosti instalace dalších komunikačních kanálů (Skype, Viber, Hangouts, Facebook atd. atd.) a zaměstnancům jej nedávejte jinak nebudou pracovat a jen se na něj koukat:)

Vlastní síla telefonu přichází až s integrací spolu s UniFi Security Gateway v rámci řízení přes UniFi controller.

Po instalaci kontroleru verze 4.6x na PC budet předpokládat, že klasicky bude telefon nalezen a "adoptován". Bez použítí UniFi Security Gateway (USG) se však nejspíše nic nestane a telefon nebude v kontroleru k nalezení.

Podívejme se teď tedy podívat na UniFi Security Gateway (USG).


Tato brána/firewall/router sleduje filosofii pro menší/střední firmu, která nemůže řešit IT specialisty pro neustále nastavování vnitřní sítě.
Jde cestou "zapni mě a já už to nějak zařídím sama", aby to fungovalo...
Takže je to jednoduché: Do WAN portu "Internet", do LAN portu switche pro PC + UniFi hotspoty a do VoIP portu switche pro UVP telefony.
Hotovo:)

Když přejdete na webserver USG na výchozí adrese 192.168.1.1, dozvíte se pouze, že si máte zapnout UniFi kontroler. No ještě si můžete upravit WAN port pokud Vám nevyhovuje nastavený DHCP klient. To je ale skutečně vše. Ostatní řešíte v rámci nastevní na UniFi kontroleru, do kterého když přejdete, adoptujete si USG, tak se začnou konečně dít věci:
Ikonky začnou zelenat, USG svítit modře, objeví se telefony UVP pro adopci, no celkově pěkný vizuální zážitek.
V kontroleru dále nastavujete vedle samotné LAN a WLAN sítě i možnosti telefonů UVP:
 • vytváření a přiřazování vnitřních linek k jednoltivýcm telefonům
 • zadávání SIP serverů
 • nastavení automatické odpovědi
 • Sledování provozu na telefoní lince
Zde přichází na řadu zmíněný tajemný účet UniFi v nastavení Androidu telefonu, který slouží, jak již možná tušíte, autoprovisioningu dle nastavení v UniFi kontroleru. Při více telefonech je to velmi pohodlné i na provádění změn - telefon si vše potřebné přebere z nastavení v kontroleru.

Suma sumárum:
 • Velmi jednoduché, propracované a elegantní řešení pro menší a střední firmu.
 • Dražší VoIP telefon má opodstatnění v možnostech integrovaného Androidu
 • Slušný a rychlý start pro malou firmu s nízkými náklady na pracovníky IT
 • Ucelené Enterprise řešení Brána - Switche - Wi-Fi - LAN - VoIP
 • Pro mini firmu to lze všechno udělat levněji (ale i dráž...)
Celkově je na technologii UniFi zaměřeno autorizované školení Ubiquiti Enterprise Wireless Admin (UEWA), kde se naučíte zacházet primárně s UniFi kontrolerem. Pokud Vás řešení od Ubiquiti zaujalo, jste zváni!

Detaily k MUM 2015 v Praze a akce na RB911 a Loco M5

18. února 2015 v 10:09 | Martin |  Telekomunikace
Praha

MUM Europe 2015, 27-28. března, Praha


Psal se rok 2006 když si Mikrotik vybral Prahu pro uspořádání prvního setkání příznivců Mikrotiku. Jak tenkrát setkání probíhalo se můžete podívat na těchto fotografiích.
Nyní se Mikrotik opět vrácí a slibuje nové revoluční produkty. Je také jasné, že se bude konat opět o akci s rekordním počtem účastníků.
Takovou příležitost si určitě nenechte ujít a rezervujte si pátek a sobotu 27. a 28. března na setkání nejen s ostatními uživateli RouterOS.
Akce se samozřejmě účastní také i4wifi a rádi se s Vámi na tomto svátku všech WISP uvidíme!
Na našem stánku nebude chybět zajímavé řešení pro Vaši síť.
Místo konání akce:
Clarion Congress Hotel Prague (Freyova 33, Praha 9)
Termín:
 • 27. - 28. 3. 2015 (8:00 - 17:00)
 • 26. 3. v 18:00 - Otevření, registrace a "Meet 'n' greet party"
Program:
Cena vstupenky:
50 USD (Tato cena zahrnuje účast na akci, licenci RouterOS a 2x oběd) nebo zdarma (pouze účast na akci)
info
Víte, že v rámci technické podpory RouterOS Mikrotik měsíčně vylepšíme více než 20 českých sítí?
Tip
Dárek od i4wifi: Prvních 20 zákazníků i4wifi a.s. získá vstupenku v hodnotě 50 USD zdarma. Více o akci a setkání MUM se dozvíte na našich stránkách www.i4wifi.cz/MUM-2015.

Akční ceny do konce února!

RouterBoard RB911G-5HPnD
Při této příležitosti máte nyní jedinečnou možnost koupit výkonný klientský RouterBoard:

NanoStation M5 Loco AirMAX MIMO
Nepoužíváte ve své síti Mikrotik? I na Vás myslíme a připravili jsme výjimečnou akci:


*Akční cenu získáte při nákupu alespoň 20 ks a do poznámky objednávky napište "akce únor". Cena je uvedena bez DPH.
MUM 2015 Praha
Mikrotik MUM 2015, Praha

www.i4wifi.cz


Novinka AirFiber AF5X již brzy k objednání

4. února 2015 v 11:36 | Willy |  Telekomunikace
Po včerejší článku již víme, že novinka od Ubiquiti je AirFiber AF5X.


Další informace se dozvíte přímo na detailu produktu.


Již brzy k objednání na www.i4wifi.cz

Jak jste investovali do svých sítí v roce 2014

3. února 2015 v 13:14 | Martin |  Telekomunikace

Poměr prodeje produktů značky Ubiquiti

graf prodeje modelů Ubiquiti
Graf znázorňuje poměr prodeje dle celkové hodnoty jednotlivých modelů a zároveň jak poskytovatelé bezdrátového internetu investovali do rozvoje svých sítí v roce 2014 při používání produktů od Ubiquiti. Nejoblíbenější jednotkou se stala NanoStation M5, která oproti roku 2013 vzala prvenství zařízení NanoStation M5 Loco, které bylo druhé nejprodávanější. O bronzovou příčku se dělí AirFiber AF24 pro vysokorychlostní spoje v pásmu 24GHz a novinka PowerBeam M5 300, která je přímou náhradou za NanoBridge M5 22 dBi. Na čtvrté místo se dostali cenově výhodné PowerBridge M10. Dle prodejů je patrná stále větší popularita hotspotového řešení UniFi především pro vynikajíci poměr cena/výkon.
Tip
Ubiquiti vydalo nejnovější firmware v7.1 nejen pro jednotky Rocket AC-Lite. S touto verzí je možné vytvořit spoj PtMP. Nic už Vám tak nebrání ve výstavbě superrychlé sítě dle normy AC.
Tip
Víte, že jsme od roku 2007 ve školícím centru i4wifi proškolili ve 190 kurzech více než 4000 IT specialistů, se kterými bylo spokojeno 96% účastníků?
Novinka: Staňte se expertem pro systém UniFi na školení UEWA - Ubiquiti Enterprise Wireless Admin.

Poměr prodeje produktů značky Mikrotik

graf prodeje modelů Mikrotik
Graf znázorňuje poměr prodeje jednotlivých modelů výrobce Mikrotik v roce 2014. Suveréně nejoblíbenější klientská jednotka pro pásmo 5GHz je RouterBoard SXT Lite5 duální 16 dBi, následuje pak routerboard RB911G-5HPnD. Stále větší oblibě se těší malý a přesto výkonný domácí router s integrovanou wifi RB951G-2HnD. Po zadu nezůstaly ani kvalitní a spolehlivé CloudCore routery CCR1036-12G-4S a CCR1016-12G.
Tip
Největší akce a setkání uživatelů RouterOS - Mikrotik User Meeting bude v ČR. Více informací naleznete na stránce o MUM 2015.

Akce Ubiquiti NanoBeam M5 16dBi za speciální cenu 1195,- Kč

Až do 15.2. 2015 objednejte minimálně 20 kusů venkovních jednotek NanoBeam M5 16dBi, do poznámky objednávky napište, unikátní kód "akce únor" a získejte tak jednotku za 1195 Kč bez DPH.
NanoBeam M5 16dBi
Hlavní přednosti zařízení jsou:
 • Skvělý poměr cena/výkon.
 • Odolnost proti rušení.
 • Snadná montáž.
 • Moderní design.

Objednávejte NanoBeam M5 16dBi.


airFiber X - přijde nová revoluce pro WISP?

3. února 2015 v 9:49 | Martin |  Telekomunikace

Zda ano se dozvíme již zítra.

Produktové novinky pro měsíc Únor 2015

2. února 2015 v 10:53 | DOH |  Telekomunikace
S nástupem dalšího měsíce Vám opět přinášíme přehled nových produktů. Stejně jako v lednu, je i únor ve znamení novinek především od Ubiquiti.

První novinka zaujme především příznivce hotspotového řešení UniFi. Jedná se o dalšího člena stále se rozrůstající skupiny produktů Ubiquiti UNIFI Enterprise - UniFi VoIP telefon UBNTUVP s 5" barevným dotykovým displejem.

Díky platformě Android zpřístupňuje uživateli celou řadu uživatelských aplikací, které lze stahovat přímo z Google Play.
Snadná integrace s ústřednou PBX díky proprietálnímu software SDN UniFi® Controller. Podpora SIP protokolu je samozřejmostí.
Pokud potřebujete vytvořit spoj na větší vzdálenost, neměl by Vaší pozornosti uniknout nový PowerBeam M5-620, který disponuje 29 dBi MIMO 2x2 anténou pro pásmo 5 GHz. Pro vysoké přenosové rychlosti jednotka využívá standard 802.11a/n a technologii AirMAX (TDMA) pro dosažení nízkých latencí. Nechybí ani gigabitový ethernetový port.

Na kompletní přehled novinek se podívejte v tomto odkazu.