Únor 2016

Konec OpenWrt a DD-WRT u TP-LINK routerů

24. února 2016 v 9:32 | Pavel B
Známý výrobce Wi-Fi routerů TP-LINK začal zamykat firmware svých domácích routerů a znemožňil nahrání alternativního firmwaru.

K tomuto zjištění došel expert Adam Longwill skrze oficiální podporu od TP-LINK.

Zamykání je způsobeno legislativou v USA a EU, která zavádí pravidla pro software ovládající rádiová zařízení. Výrobci musí dodržovat platná omezení na využívání frekvencí. Vzhledem k tomu, že se toto nařízení špatně implementuje, dojde tedy k celkovému znemožnění upgradu jiného firmwaru.TP-LINK poskytl panu Longwillovi seznam modelů, které mají blokovaný firmware. Jedná se o tyto modely:

 • Archer C7 V2
 • Archer C1900 V1
 • Touch P5 V1
 • Archer C2600 V1
 • Archer C3200 V1
 • Archer C2 V1
 • Archer C5 V2
 • Archer C8 V1
 • Archer C9 V1
 • TL-WR841N V11
 • TL-WDR3500 V1
 • TL-WR940N V3.0
 • TL-WR1043ND V3.0
 • TL-WR710N (USA)
 • TL-WR841N V9.0
a do budoucna i zbytek ostatních produktů.

OpenWrt na routeru TP-LINK Archer C7 V2


Pan Longwill pochází z USA a není ještě zcela jasné, jestli se informace týkají také Evropy. Nicméně podle jednoho označení "USA" je dosti pravděpodobné, že daný seznam bude v budoucnu i globální.

Momentálně ještě nebylo určeno, jakým způsobem a po jaké technické stránce bude upgrade oficiálním firmwarem uskutečněn.

Ostatním výrobcům nezbývá nic jiného, než mířit podobným směrem, pokud chtějí v EU a USA legálně působit.

Výrobcům tedy zbývají jenom dvě řešení:

 1. Budou používat téměř volně laditelný hardware (uzamknou software, aby zamezili nahrání jiného firmwaru). Uživatelé budou moci používat pouze oficiální firmware, který jim dovolí ladit kanály dle regionu, pro který byl jejich router určen.
 2. Budou se vyrábět minimálně dvě verze (pro USA a EU), kde nastavení bude přímo v hardwaru a když uživatel změní firmware, tak stále nepůjdou ladit kanály mimo region.

Navštivte nás v únoru na MikroTik User Meeting v Lublani

12. února 2016 v 14:11 | Lucie |  Telekomunikace

MikroTik User Meeting (MUM) je konference, kde se dozvíte vše o MikroTik RouterOS a Mikrotik RouterBoard hardwaru. Jedná se o jedinečnou příležitost, na které si můžete poslechnout prezentace odborníků, položit jim své otázky, vidět zajímavé technologické ukázky, setkat se s vystavovateli i samotnými uživateli.Letošní ročník se koná ve slovinské Lublani a to v termínu 25. - 26. února 2016. Již nyní je jasné, že letošní počet účastníků bude opět rekordní.

Srdečně Vás zveme ke stánku i4wifi. Bude nám potěšením si s Vámi popovídat o MikroTiku a představíme Vám zajímavé řešení pro vaši firemní síť, které pomůže ušetřit náklady za energii.

Tak neváhejte a navštivte nás, rádi Vás uvidíme.

Tým i4wifi.

Více informací o akci se dozvíte na této stránce.

Moderní bezdrátová síť za pár korun!

10. února 2016 v 9:37 | Michal |  Telekomunikace
Plánujete pro své zákazníky vybudovat moderní síť s vysokou datovou propustností, ale obáváte se počátečních nákladů?

Díky novému LiteBeam 5AC-16-120 od Ubiquiti je možné upgradovat bezdrátovou síť dle nejrychlejšího standardu 802.11ac za pár tisícovek.


Jednotka LiteBeam 5AC-16-120 je přístupový bod, který obsahuje integrované 120° sektorové antény MIMO 2x2 pro použití v pásmu 5 GHz. S takovýmto vyzařovacím úhlem jednoduše pokryjete požadovanou oblast. Výhodou je, že "odpadají" náklady na externí antény a další RF příslušenství. Celková instalace se tak stává rychlejší a pohodlnější.


LiteBeam 5AC-16-120 je součástí produktové řady AirMax AC, která používá TDMA protokol AirMax. AirMax protokol vymezuje klientům časový slot pro komunikaci s přístupovým bodem, tím dosahuje maximální propustnosti a nízké latence. Spolu s klientskými jednotkami NanoBeam 5AC 16dBi nebo LiteBeam 5AC 23dBi vytvoříte výkonný přístupový bod za skvělou cenu.

Skladové služby od odborníků - SKLADROID.cz

8. února 2016 v 14:02 | Willy |  Zajímavosti

Projekt SKLADROID.cz provozujeme pod hlavičkou i4wifi a.s. více jak 3 roky.


Jedná se o kompletní skladové služby pro e-shopy. Přijímáme a etiketujeme zboží od dodavatelů, skladujeme zboží na ploše o rozloze 4000m2, balíme zásilky, odesíláme všemi významnými dopravními společnostmi (PPL, DPD, Česká Pošta, zásilkovna, TopTrans, TNT), zajišťujeme osobní odběry zboží po celé České a Slovenské republice - zkrátka zajišťujeme kompletní logistiku na profesionální úrovni.

Jako provozovatelé e-shopů určitě dobře víte, co vše obnáší provoz skladu a expedice zásilek k zákazníkům. Pronajímat si sklad, platit vlastní zaměstnance, zakoupit vybavení, podepisovat smlouvy s přepravci, pojistit si zboží atd. atd.

Naše firma i4wifi a.s., která se zabývá podejem nejen na internetu už více než 14 let, provozuje právě díky svým zkušenostem projekt Skladroid. Nechte nás dělat to, co umíme nejlépe.

Službu si můžete nezávazně vyzkoušet. Tím zjistíte, zda si podnikání na sebe vydělá a zda vám tyto služby vyhovují.

Předběžnou kalkulaci si lehce vypočítáte v kalkulátoru, nebo nás kontaktujte a domluvíme se osobně.

Více informací také naleznete na stránkách SKLADROID.cz
Najdete nás i na Facebooku.

Jaké je první setkání s novými UniFi AC?

4. února 2016 v 18:10 | Ubiquiti_tester |  Telekomunikace
Dlouho očekávané novinky UniFi AC jsou tady. Konkrétně UniFi AC Long Range, UniFi AC Lite a zařízení pro správu UniFi jednotek UniFi Cloud Key. Pro připomenutí, systém UniFi je hotspotové řešení s centralizovanou správou. Výhodou je jednoduchý management zařízení, podpora VLAN, až 4 SSID/AP, více admin. účtů, podrobné statistiky, vytváření voucherů a propojení s platebním portálem.


Parametry: UniFi AC Lite využívá standard 802.11a/b/g/n/ac. Je vybaveno anténním systémem MIMO 2×2 v podobě dvou integrovaných 3dBi antén. K AP se lze připojit až na vzdálenost 120 m ve volném prostoru, v budově záleží na materiálovém složení příček a zdí. Více informací zde.

Na první pohled zaujme malé rozměry a lesklé logo Ubiquiti, celek tak působí luxusnějším dojmem. V příslušenství nechybí PoE adaptér 24 V/0,5 A, originální manuál, kovová podložka pro uchycení do sádrokartonového podhledu, hmoždninky a vruty. Spodní část obsahuje jeden RJ45 port a resetovací tlačítko.

Příslušenství UniFi AC Lite

Parametry: UniFi AC Long Range využívá standard 802.11a/b/g/n/ac. Je vybaveno systémem MIMO 3×3 v podobě 3 integrovaných 3dBi antén v pásmu 2,4 GHz a dvou antén MIMO 2x2 v pásmu 5 GHz. Díky specielní anténě má větší dosah signálu, k AP se lze připojit na vzdálenost do 180 m, v budově záleží na materiálovém složení příček a zdí. Více detailů zde.

UniFi AC Long Range je o něco větší, vypouklejší než Lite model, dalo by se říct "vypapanější". Součástí balení je PoE adaptér 24 V/0,5 A, originální manuál, kovová podložka pro uchycení do sádrokartonového podhledu, hmoždninky a vruty. Spodní část obsahuje jeden RJ45 port a resetovací tlačítko. LED indikace je bílá nebo modrá, záleží na stavu jednotky. Samozřejmě je možné LED v kontroléru vypnout.

Porovnání velikostí UniFi AC Long Range (vlevo) a UniFi AC Lite (vpravo).

Porovnání velikostí zleva UniFi Long Range, UniFi AC Long Range, UniFi AC Lite.

Parametry: UniFi Cloud Key je určený pro správu zařízení Enterprise networks (UniFi AP, UniFi Switch, UniFi VoIP). Vybaven je 4jádrovým procesorem pro plynulý chod UniFi kontroléru. Více zde.


Součástí balení UniFi Cloud Key je originální manuál, 8GB MicroSD karta a speciální kabel, který umožňuje napájet zařízení větším proudem.

Balení UniFi Cloud Key

Následné uvedení do provozu je jednoduché. Cloud Key se zapojí do jakéhokoliv switche s podporou POE dle 802.3af, ze kterého je současně napájen. Vloží se MicroSD karta a spustí se průvodce UniFi Controller. Paměťová karta slouží pro zálohu databáze a nastavení UniFi kontroléru.
Cloud Key je možné napájet i s pomocí MicroUSB, minimální požadavky jsou 5 V/1 A. LED indikace je stejná jako u jednotek UniFi v bílé a modré.

UniFi v provozu

V prohlížeči Chrome stačí zadat adresu https://unifi.ubnt.com. Po registraci / vytvoření účtu nabídne Chrome instalaci doplňku "Ubiquiti Device Discovery Tool" pro vyhledávání Ubiquiti zařízení v síti.


Po schválení najde UniFi Cloud Key a umožní adoptovat zařízení.


V dalším kroku vyberete zemi použití, časové pásmo, login údaje pro přístup z lokální sítě, případně heslo na SSH přístup.


Ve webovém rozhraní Cloud Key toho k vidění moc není. Diskutovanou novinkou bude jistě Ubiquiti CHAT přímo implementovaný do rozhraní Cloud Key. Zatím jen testovací verze, nicméně Ubiquiti odpovídá a po ukončení chatu jsou příspěvky odeslané do vašeho emailu.


Pěkná je možnost vyhledat a spustit "sajtu". Určitě se hodí pokud máte vytvořené více Site, tzn. více oddělených skupin UniFi AP jednotek. Po kliknutí na "Launch Site" se otevře okno se známým UniFi kontrolérem.

V nové verzi kontroléru byly slibovány hned tři nové funkce Spectral Analysis, Band Steering a AirTime Fairness. Hned z kraje je potřeba zmínit, že poslední zmiňovaná AirTime Fairness zatím chybí a bude doplněna v dalších verzí firmwaru.

Spectral Analysis - RF Environments
Jak už název napovídá, Spectral Analysis zobrazuje okolní zarušení na kanálech v 2,4GHz nebo 5GHz pásmu. Grafické zobrazení je jednoduché, ale funkci plní, a to možnost vybrat nejméně zarušený kanál. Ukazuje i procenta využití kanálu, úroveň rušení a obecný typ, například WiFi. V době skenování odpojí všechny klienty připojené na daném AP.

Spektrální analýza, rozdělené dle šířky kanálů 20MHz, 40MHz

Band Steering
Klientské jednotky (mobilní telefony, tablety, notebooky), které podporují duální pásmo 2,4 GHz a 5 GHz se ve většině případů připojí nejdříve na 2,4 GHz. Band Steering je funkce, která klienta "vystrčí" do 5GHz pásma. K dispozici jsou dva režimy:
 • Balanced - Snaží se dosáhnout rovnováhy a optimálního využití kanálů v 2,4GHz i 5GHz pásmu a maximalizovat tak celkový výkon (propustnost) UniFi AP.
 • Steer to 5G - Snaží se vytěžovat hlavně 5GHz pásmo. Nastavení tohoto režimu je vhodné v silně zarušených oblastech, kde je využívání pásma 2,4 GHz nestabilní.


MikroTik RouterOS - pokrok nazastavíš!

3. února 2016 v 15:28 | ROS
Představovat systém MikroTik není třeba. Z původního segmentu ISP poskytovatelů, kteří si jej velmi rychle oblíbili, se postupně dostal až k nám do obýváku. Současné verze MikroTiků udělala skutečně obrovský skok kupředu. Možná pro zajímavost pár historických čísel.


MikroTik začal fungovat v roce 1995 jako poskytovatel internetu. Firmě se od začátku dařilo, dostali se i k větším zakázkám v zahraničí. Se zvětšující se sítí se ale dostali do situace, kdy buď budou muset investovat do dražších řešení, což v té době znamenalo nákup CISCO routerů a nebo si vyvinout vlastní systém. Druhá možnost se nakonec ukázala tou nejlepší volbou. V roce 1997 spatřil světlo světa systém MikroTik RouterOS, který vycházel z Linuxu. Původně byl systém určený pouze pro platformu X86, ale později se pustili do vývoje vlastního hardware. V roce 2002 se narodil první RouterBoard a od té doby šla firma raketově nahoru. V dnešní době je MikroTik známý v celém světě a lze se s ním setkat na akcích, které pravidelně pořádá. Nejbližším termínem je setkání ve Slovinsku, kterého se také budeme účasnit. Podrobnější informace ještě připravujeme.


V současnosti MikroTik aktivně pracuje jak na nových funkcích, tak i na RouterBoardech. Když jsem psal o velkém skoku kupředu, měl jsem na mysli nové řady RouterBoardů, konkrétně řady hAP lite a RB3011. Verze hAP lite je orientována na routery do domácnosti. Tomu také odpovídá nejen pěkný design, ale hlavně naprosto ideální poměr cena/výkon. Nově se tato řada rozrostla o duální verzi, tedy RouterBoard s podporou 5 i 2,4 GHz. Na zmiňovaném setkání ve Slovinsku pak představí další zajímavé verze. Jeden vzorek jsme měli možnost i vyzkoušet a rozhodně je na co se těšit. Řada RB3011 je zatím v zastoupení pouze jediného RouterBoardu RB3011UiAS-RM. Ten překvapí zejména výkonem, který jej řadí na úroveň dražších RouterBoardů.


To, že MikroTik maká i na systému RouterOS je vidět z poslední aktualizace, kde kromě oprav přidal i další rozšíření, např. pro hotspot či firewall. Aktuální seznam oprav/vylepšení najdete ve WinBoxu v záložce "Quick Set" -> "Check For Update" kde můžete rovnou jedním kliknutím MikroTik aktualizovat.

Další novinka od EVBIKE: displej s USB

2. února 2016 v 11:18 | Petr S. |  EVBIKE
V posledním článku s novinkami v sortimentu EVBIKE jsme Vám slibili představit i další zajímavé produkty.
Co jsme slíbili, to plníme a představujeme další novinku pro rok 2016: LCD displej C10 z řady displejů pro středové pohony EVBIKE.


LCD Displej C10 EVBIKE 36/48V - USB


Tento nový, ergonomicky laděný displej perfektně zapadne do konceptu kola. Disponuje USB výstupem, do kterého můžete připojit telefon s GPS navigací a nemusíte se při Vašich výletech bát, že Vám dojde šťáva v mobilu.
Díky úhlopříčce 3,3" je displej dobře přehledný. IP65, ochrana proti prachu a vlhkosti, jezdci umožňuje bezproblémovou jízdu i v náročném terénu.
Displej je kompatibilní s 36V i 48V motorem. Nechybí možnost nastavení asistence 0-5. Novinka bude již brzy v naší nabídce.