Jaké je první setkání s novými UniFi AC?

4. února 2016 v 18:10 | Ubiquiti_tester |  Telekomunikace
Dlouho očekávané novinky UniFi AC jsou tady. Konkrétně UniFi AC Long Range, UniFi AC Lite a zařízení pro správu UniFi jednotek UniFi Cloud Key. Pro připomenutí, systém UniFi je hotspotové řešení s centralizovanou správou. Výhodou je jednoduchý management zařízení, podpora VLAN, až 4 SSID/AP, více admin. účtů, podrobné statistiky, vytváření voucherů a propojení s platebním portálem.


Parametry: UniFi AC Lite využívá standard 802.11a/b/g/n/ac. Je vybaveno anténním systémem MIMO 2×2 v podobě dvou integrovaných 3dBi antén. K AP se lze připojit až na vzdálenost 120 m ve volném prostoru, v budově záleží na materiálovém složení příček a zdí. Více informací zde.

Na první pohled zaujme malé rozměry a lesklé logo Ubiquiti, celek tak působí luxusnějším dojmem. V příslušenství nechybí PoE adaptér 24 V/0,5 A, originální manuál, kovová podložka pro uchycení do sádrokartonového podhledu, hmoždninky a vruty. Spodní část obsahuje jeden RJ45 port a resetovací tlačítko.

Příslušenství UniFi AC Lite

Parametry: UniFi AC Long Range využívá standard 802.11a/b/g/n/ac. Je vybaveno systémem MIMO 3×3 v podobě 3 integrovaných 3dBi antén v pásmu 2,4 GHz a dvou antén MIMO 2x2 v pásmu 5 GHz. Díky specielní anténě má větší dosah signálu, k AP se lze připojit na vzdálenost do 180 m, v budově záleží na materiálovém složení příček a zdí. Více detailů zde.

UniFi AC Long Range je o něco větší, vypouklejší než Lite model, dalo by se říct "vypapanější". Součástí balení je PoE adaptér 24 V/0,5 A, originální manuál, kovová podložka pro uchycení do sádrokartonového podhledu, hmoždninky a vruty. Spodní část obsahuje jeden RJ45 port a resetovací tlačítko. LED indikace je bílá nebo modrá, záleží na stavu jednotky. Samozřejmě je možné LED v kontroléru vypnout.

Porovnání velikostí UniFi AC Long Range (vlevo) a UniFi AC Lite (vpravo).

Porovnání velikostí zleva UniFi Long Range, UniFi AC Long Range, UniFi AC Lite.

Parametry: UniFi Cloud Key je určený pro správu zařízení Enterprise networks (UniFi AP, UniFi Switch, UniFi VoIP). Vybaven je 4jádrovým procesorem pro plynulý chod UniFi kontroléru. Více zde.


Součástí balení UniFi Cloud Key je originální manuál, 8GB MicroSD karta a speciální kabel, který umožňuje napájet zařízení větším proudem.

Balení UniFi Cloud Key

Následné uvedení do provozu je jednoduché. Cloud Key se zapojí do jakéhokoliv switche s podporou POE dle 802.3af, ze kterého je současně napájen. Vloží se MicroSD karta a spustí se průvodce UniFi Controller. Paměťová karta slouží pro zálohu databáze a nastavení UniFi kontroléru.
Cloud Key je možné napájet i s pomocí MicroUSB, minimální požadavky jsou 5 V/1 A. LED indikace je stejná jako u jednotek UniFi v bílé a modré.

UniFi v provozu

V prohlížeči Chrome stačí zadat adresu https://unifi.ubnt.com. Po registraci / vytvoření účtu nabídne Chrome instalaci doplňku "Ubiquiti Device Discovery Tool" pro vyhledávání Ubiquiti zařízení v síti.


Po schválení najde UniFi Cloud Key a umožní adoptovat zařízení.


V dalším kroku vyberete zemi použití, časové pásmo, login údaje pro přístup z lokální sítě, případně heslo na SSH přístup.


Ve webovém rozhraní Cloud Key toho k vidění moc není. Diskutovanou novinkou bude jistě Ubiquiti CHAT přímo implementovaný do rozhraní Cloud Key. Zatím jen testovací verze, nicméně Ubiquiti odpovídá a po ukončení chatu jsou příspěvky odeslané do vašeho emailu.


Pěkná je možnost vyhledat a spustit "sajtu". Určitě se hodí pokud máte vytvořené více Site, tzn. více oddělených skupin UniFi AP jednotek. Po kliknutí na "Launch Site" se otevře okno se známým UniFi kontrolérem.

V nové verzi kontroléru byly slibovány hned tři nové funkce Spectral Analysis, Band Steering a AirTime Fairness. Hned z kraje je potřeba zmínit, že poslední zmiňovaná AirTime Fairness zatím chybí a bude doplněna v dalších verzí firmwaru.

Spectral Analysis - RF Environments
Jak už název napovídá, Spectral Analysis zobrazuje okolní zarušení na kanálech v 2,4GHz nebo 5GHz pásmu. Grafické zobrazení je jednoduché, ale funkci plní, a to možnost vybrat nejméně zarušený kanál. Ukazuje i procenta využití kanálu, úroveň rušení a obecný typ, například WiFi. V době skenování odpojí všechny klienty připojené na daném AP.

Spektrální analýza, rozdělené dle šířky kanálů 20MHz, 40MHz

Band Steering
Klientské jednotky (mobilní telefony, tablety, notebooky), které podporují duální pásmo 2,4 GHz a 5 GHz se ve většině případů připojí nejdříve na 2,4 GHz. Band Steering je funkce, která klienta "vystrčí" do 5GHz pásma. K dispozici jsou dva režimy:
  • Balanced - Snaží se dosáhnout rovnováhy a optimálního využití kanálů v 2,4GHz i 5GHz pásmu a maximalizovat tak celkový výkon (propustnost) UniFi AP.
  • Steer to 5G - Snaží se vytěžovat hlavně 5GHz pásmo. Nastavení tohoto režimu je vhodné v silně zarušených oblastech, kde je využívání pásma 2,4 GHz nestabilní.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama