Jak obstál EdgeRouter-X v uživatelském testu? (I. část)

4. května 2016 v 11:46 | i4wifi |  Seriály na pokračování
V rámci akce Czech Ubiquiti Conference konané v minulém měsíci jste měli možnost zakoupit EdgeRouter-X od výrobce Ubiquiti za speciální cenu a napsat uživatelskou recenzi. V následujícím seriálu článků Vám přinášíme reálné zkušenosti z testování EdgeRouter-X od uživatelů.

Recenze č.1, autor: Jan O.

EdgeRouter™X

POPIS ZAŘÍZENÍ
Zařízení je dodáváno v malé papírové krabičce, která obsahuje samotné zařízení, stručný manuál a samozřejmě napájecí trafo. Nic dalšího ani není potřeba, snad jen mít základní znalosti zaměřené na "síťařinu". K samotnému popisu lze říct jen to, že ze přední strany se nachází 5x ethernet port 10/100/1000Mbps. 1. Port eth0 je zároveň vstup PoE a port eth4 je Poe OUT. Lze tedy říct, že velkou výhodou je, že zařízení dokáže napájet další zařízení, například WIFI klientskou anténu. Zařízení je napájeno dodaným trafem, přes standartní "jack" port, který se nachází na zadní straně zařízení a to 12ti V s 0,5A. Což by samozřejmě pro napájení antény nestačilo. Proto je podporováno až 24V a 2,5A. Ze zadní strany dále najdeme jen díru na uzemní a zapuštěné reset tlačítko pro obnovu do továrního nastavení. Z vrchní strany není mimo název zařízení, nic jiného než 6 led kontrolek - 1x power a zbytek signalizace aktivity portu.

PRVNÍ SPUŠTĚNÍ
Zařízení je potřeba spojit s PC přes eth0, jelikož přes ostatní porty se mi nepodařilo dostat do webového nastavení zařízení. A jak je již zvykem je nutné nastavit na síťové kartě IP v rozsahu zařízení: 192.168.1.x. Dále stačí do libovolného prohlížeče (zkoušel jsem Firefox, Chrome a IE vs Edge) vložit adresu 192.168.1.1 a zadat přihlášení ubnt/ubnt.
Nyní již k web rozhraní zařízení. Jak jde vidět na fotce, tak úvodní stránka je velmi propracovaná. Zejména mě zaujal graf vytížení jednotlivých portů. Na mém obrázku je samozřejmě jen port eth0, jelikož jiné porty nebyly použity. Každopádně lze filtrovat jaké porty se mají zobrazovat a přiřadit jim různé barvy. Dále je ve vrchní části graficky zobrazeno, které porty jsou použity a vedle toho i stav vytížení CPU a využití RAM zařízení. Samotný procesor je Dual-Core 880MHz MIPS1004KC,což je myslím kvalitnější osazení a měl by zvládnout bez problému plné vytížení. Co se týče RAM je osazena DD3 a to o kapacitě 256MB, jednoduše řečeno: víc než dost. Poslední věc ohledně HW výbavy bych ještě zmínil, že zařízení disponuje 256 MB NAND paměti.


POPIS DOSTUPNÝCH SW NASTAVENÍ
Pokračoval bych popisem úvodního okna webovského nastavení. Na levé straně se nachází, řekněme základní informace o tom co máme a nemáme spuštěno/nastaveno. Nebudu podrobně vypisovat co která informace znamená, ale zmíním, že množství nastavení nebo v některých případech jen informaci, je opravdu velké a velmi podrobné. Hodně mi to připomíná zařízení typu Mikrotik. Nemyslím tím samozřejmě vzhled, ale obrovské množství nastavení/informací, kterými zařízení disponuje. Musím však uznat, že v případě EdgeRouter™X, je vše přehledné poskládané a člověk si pak nepřipadá po prvních minutách ztracený. Je to dokonce naopak. Pokud máte opravdu základní zkušenosti, alespoň s jiným "hloupým" routerem, tak pro Vás bude otázka pár minut, než si na web rozhraní zvyknete. Ale zpět k popisu. Jak jsem již zmínil, tak v levé části je sloupec se základním infem. Začíná Routami, ať už jde o připojené routy nebo RIP, tak vše co s routami souvisí zde najdete. Jen podotýkám, že jsou to pouze informace a samotné nastavení zobrazíte, že jednoduše kliknete na modře podškrtnutý text. Pak budete ihned nasměrováni na stránku nastavení určité funkce. Dále zde máme informace k OSPF, což je: "Open Shortest Path First (OSPF) je hierarchický intraautonomní dynamický směrovací protokol, fungující na bázi link-state, tzn. každý směrovač zná strukturu celé sítě (v případě OSPF přesněji celé oblasti)" - čerpáno z Wikipedia.org. Další pak je NAT - k tomu snad není ani co dodat. Zařízení podporuje jak základní port forwarding, tak i samotné NAT pravidla a to včetně firewallu a pravidel pro určité skupiny. Poslední zástupcem tohoto rychlého zobrazení je DHCP server - v tomto nastavení nalezneme i DNS a PPoE.
Dále se posuneme k horní části okna. Zde máme více méně to samé co nalevo, ale s tím rozdílem, že procházíme již celé nastavení routeru. Mimo jiné zde najdeme VPN, Wizarda pro rychle nastaveni av neposlední řadě i správu uživatelů k routeru a to jak lokálních tak i vzdálených. A poslední věc je Config Tree což je všechno dostupné nastavení na jedné stránce bez zbytečné grafické podpory.
A v poslední části okna - nahoře vpravo nalezneme ikonku CLI, která spouští příkazovou konzoli, přes kterou lze zařízení nastavovat/testovat textovými příkazy. Vedle něj se nachází tlačítko Toolbox, které nabízí mimo jiné funkce jako: Ping, Bandwidth, trace a jiné. Prostě všechny základní až pokročilé funkce, které u takto moderního zařízení nesmí chybět.

ZÁVĚR
Závěrem bych řekl, že toto zařízení opravdu stojí za zmínku a za celkem příjemnou průměrnou cenu 1300KC s DPH se jedná o produkt, který vám nabídne i to co by jste od něj nečekali. Ve spojení s dalším HW, bych za mě mohl říct, že bych se nebál produkt doporučit a sám si na něm vystavěl síťUsmívající se


Pokračujte na druhou recenzi od uživatele Ubiquiti EdgeRouter-X.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bob Bob | 4. května 2016 v 23:34 | Reagovat

Link na druhou recenzi nefunkční.

2 i4wifi i4wifi | 5. května 2016 v 8:30 | Reagovat

[1]: Díky Bobe, aktivní bude vždy následující den, jak budou recenze zveřejňovány.

3 Used PC Distributor Used PC Distributor | Web | 20. července 2017 v 14:49 | Reagovat

Nice Blog Post !

4 Ivan Ryant Ivan Ryant | E-mail | 19. listopadu 2017 v 23:05 | Reagovat

No, připadá někomu normální, že když chci router konfigurovat, musím připojit svůj počítač k eth0, kam ale mám připojit internet od ISP? Jak mám konfigurovat router, když nemůžu připojit kabel od internetu / jak mám připojit internet, když mám konektor obsazený svým počítačem? Nebo mi má router konfigutovat ISP? Nebo někdo z internetu? To asi zase někdo vymyslel nějakým jiným orgánem než hlavou....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama