Prosinec 2019

Jak je na tom LTE s rychlostí na konci roku 2019?

3. prosince 2019 v 13:08 | Martin |  Telekomunikace
Ke konci loňského roku přišli mobilní operátoři s nabídkou "pevného" připojení přes LTE bez počítání stažených dat a následného omezení (FUP). Vyšší cena takového připojení mířila na počtem omezenou leč nemalou skupinu zákazníků, kteří nemají v dosahu Wi-Fi ani kabel. Po největším operátorovi se přidali i ostatní s mírně lepší nabídkou a dokonce po třech měsích nabídek na trhu nebylo nutné si kupovat LTE/Wi-Fi router ani za dotovanou cenu.

Nyní lze spatřit v prodejnách mobilních operátorů opět fronty. No ano, blíží se Vánoce a otevírají se další možnosti pro připojení již zcela mobilní přes FUP. Oproti Wi-Fi připojení to má spoustut háčků, ale ten hlavní dosud není zmiňován, jelikož nastupuje plíživě.

S každým takovým neomezeným tarifem se zvyšuje náročnost na datovou kapacitu, jelikož již odpadá důvod počítat a vypínat data. Začíná vznikat problém s dostatečnou kapacitou pro jednltivé BTSky a tím se snižuje rychlost připojených LTE routerů i mobilů.
Z aktuálních dat na Novoborsku přikládáme poslední meření. Tato oficiálně 20Mbps linka svojí rychlost na stahování nesplňuje ani z 25% a stává se tak například pro video služby zcela nepoužitelná.Druhé měření navíc ukazuje že rychlost je ještě nižší.


Doporučujemem tedy spíše zkontrolovat, zda ve Vašem okolí nepůsobí nově lokální Internetový poskytovatel, u kterého takový problém patrně nenastane a to díky použití nejnovějších technologií a standardů Wi-Fi. Zda takový operátor je ve Vašem okolí můžete zkontrolovat např. v katalogu ISP Bezdrátovépřipojení.cz