Seriály na pokračování

Jak obstál EdgeRouter-X v uživatelském testu? (III. část)

6. května 2016 v 8:55 | i4wifi

Recenze č.3, autor: Radek Š.

Zajímalo mě, jaký je výkon VPN šifrování nového routeru Ubiquiti. Sestavil následující konfiguraci: QNAP TS-259 Pro+ - EdgeRouter LITE - EdgeRouter X - notebook Lenovo X220.


Mezi oběma routery jsem nastavil site-to-site VPN spojení a přenášel jsem soubory mezi QNAP a notebookem. Výsledek mě nepotěšil. Při šifrování se zhoršila odezva mezi X220 a QNAP z 1 ms na řádově 100 ms. Nový EdgeRouter X má sice výkonnější procesor, ale chybí mu HW akcelerace pro zpracování paketů a to je poznat.

Při použití firmware 1.6.6 originálně nahraném v EdgeRouter X jsem naměřil tyto výsledky:
AES 256 … 42 Mbps … 100 ms
AES 128 … 39 Mbps … 100 ms
3DES ……. 18 Mbps … 350 ms

Po aktualizaci firmware na verzi 1.8.0 z 26. 2. 2016 se sice srovnal výkon šifrování, ale na nižších hodnotách. Zpoždění PING u 3DES se zlepšilo, ale více kolísalo.
AES 256 … 17 Mbps … 20-100 ms
AES 128 … 16 Mbps … 10-130 ms
3DES ……. 16 Mbps … 30-160 ms


Výsledek: Není důvod používat jiné šifrování než AES 256 mezi dvěma EdgeRoutery. Pro terminálový přístup je vhodný i nový EdgeRouter X, ale pro přenos souborů přes VPN tunel jej nedoporučuji. Pokud vám záleží na výkonu VPN, připlaťte si.


Pokračujte na čtvrtou recenzi od uživatele Ubiquiti EdgeRouter-X.

Jak obstál EdgeRouter-X v uživatelském testu? (II. část)

4. května 2016 v 12:40 | i4wifi

Recenze č.2, autor: Filip V.EdgeRouter X jsem testoval a musím říct, že mě zařízení mile překvapilo. Uvítal jsem pět programovatelných portů, které jsou Gigabitové dále jsem uvítal příznivou cena a slušné parametry. Trochu mě mrzelo, že tam není novým firmwarem Traffic Analysis, jakožto u EdgeRouteru Lite, ale za tu cenu je to věc, bez které bych dokázal žít. Jinak zkoušel jsem nastavit IPSEC, OpenVPN, PPTP a funguje dobře i s EdgeRouter Lite. Další skvělá nová funkce je MPLS, kterou jsem ještě bohužel neměl čas nastavit, ale věřím že UBNT má tyto věci vyladěné. Další výhodou je VLAN s QoS, nebo proxyna server. EdgeRoutery mám zhruba u padesáti zákazníku a jsem s nimi maximálně spokojen, už jen co se týče nastavení a funkčnosti. Jedinou výtku mám na EdgeRoutery globálně a to takovou, že není webové rozhraní kompatibilní s mobilním prohlížečem, tak jako je u NanoStationu. Zbývá SSH, které bohužel není na telefonu úplně dobré.


Každopádně EdgeRouter X je velice výkonné zařízení, za slušnou cenu, s mnoha funkcemi, které bych se nebál nainstalovat do domácností a menších firem.

Pokračujte na třetí recenzi.

Jak obstál EdgeRouter-X v uživatelském testu? (I. část)

4. května 2016 v 11:46 | i4wifi
V rámci akce Czech Ubiquiti Conference konané v minulém měsíci jste měli možnost zakoupit EdgeRouter-X od výrobce Ubiquiti za speciální cenu a napsat uživatelskou recenzi. V následujícím seriálu článků Vám přinášíme reálné zkušenosti z testování EdgeRouter-X od uživatelů.

Recenze č.1, autor: Jan O.

EdgeRouter™X

POPIS ZAŘÍZENÍ
Zařízení je dodáváno v malé papírové krabičce, která obsahuje samotné zařízení, stručný manuál a samozřejmě napájecí trafo. Nic dalšího ani není potřeba, snad jen mít základní znalosti zaměřené na "síťařinu". K samotnému popisu lze říct jen to, že ze přední strany se nachází 5x ethernet port 10/100/1000Mbps. 1. Port eth0 je zároveň vstup PoE a port eth4 je Poe OUT. Lze tedy říct, že velkou výhodou je, že zařízení dokáže napájet další zařízení, například WIFI klientskou anténu. Zařízení je napájeno dodaným trafem, přes standartní "jack" port, který se nachází na zadní straně zařízení a to 12ti V s 0,5A. Což by samozřejmě pro napájení antény nestačilo. Proto je podporováno až 24V a 2,5A. Ze zadní strany dále najdeme jen díru na uzemní a zapuštěné reset tlačítko pro obnovu do továrního nastavení. Z vrchní strany není mimo název zařízení, nic jiného než 6 led kontrolek - 1x power a zbytek signalizace aktivity portu.

PRVNÍ SPUŠTĚNÍ
Zařízení je potřeba spojit s PC přes eth0, jelikož přes ostatní porty se mi nepodařilo dostat do webového nastavení zařízení. A jak je již zvykem je nutné nastavit na síťové kartě IP v rozsahu zařízení: 192.168.1.x. Dále stačí do libovolného prohlížeče (zkoušel jsem Firefox, Chrome a IE vs Edge) vložit adresu 192.168.1.1 a zadat přihlášení ubnt/ubnt.
Nyní již k web rozhraní zařízení. Jak jde vidět na fotce, tak úvodní stránka je velmi propracovaná. Zejména mě zaujal graf vytížení jednotlivých portů. Na mém obrázku je samozřejmě jen port eth0, jelikož jiné porty nebyly použity. Každopádně lze filtrovat jaké porty se mají zobrazovat a přiřadit jim různé barvy. Dále je ve vrchní části graficky zobrazeno, které porty jsou použity a vedle toho i stav vytížení CPU a využití RAM zařízení. Samotný procesor je Dual-Core 880MHz MIPS1004KC,což je myslím kvalitnější osazení a měl by zvládnout bez problému plné vytížení. Co se týče RAM je osazena DD3 a to o kapacitě 256MB, jednoduše řečeno: víc než dost. Poslední věc ohledně HW výbavy bych ještě zmínil, že zařízení disponuje 256 MB NAND paměti.


POPIS DOSTUPNÝCH SW NASTAVENÍ
Pokračoval bych popisem úvodního okna webovského nastavení. Na levé straně se nachází, řekněme základní informace o tom co máme a nemáme spuštěno/nastaveno. Nebudu podrobně vypisovat co která informace znamená, ale zmíním, že množství nastavení nebo v některých případech jen informaci, je opravdu velké a velmi podrobné. Hodně mi to připomíná zařízení typu Mikrotik. Nemyslím tím samozřejmě vzhled, ale obrovské množství nastavení/informací, kterými zařízení disponuje. Musím však uznat, že v případě EdgeRouter™X, je vše přehledné poskládané a člověk si pak nepřipadá po prvních minutách ztracený. Je to dokonce naopak. Pokud máte opravdu základní zkušenosti, alespoň s jiným "hloupým" routerem, tak pro Vás bude otázka pár minut, než si na web rozhraní zvyknete. Ale zpět k popisu. Jak jsem již zmínil, tak v levé části je sloupec se základním infem. Začíná Routami, ať už jde o připojené routy nebo RIP, tak vše co s routami souvisí zde najdete. Jen podotýkám, že jsou to pouze informace a samotné nastavení zobrazíte, že jednoduše kliknete na modře podškrtnutý text. Pak budete ihned nasměrováni na stránku nastavení určité funkce. Dále zde máme informace k OSPF, což je: "Open Shortest Path First (OSPF) je hierarchický intraautonomní dynamický směrovací protokol, fungující na bázi link-state, tzn. každý směrovač zná strukturu celé sítě (v případě OSPF přesněji celé oblasti)" - čerpáno z Wikipedia.org. Další pak je NAT - k tomu snad není ani co dodat. Zařízení podporuje jak základní port forwarding, tak i samotné NAT pravidla a to včetně firewallu a pravidel pro určité skupiny. Poslední zástupcem tohoto rychlého zobrazení je DHCP server - v tomto nastavení nalezneme i DNS a PPoE.
Dále se posuneme k horní části okna. Zde máme více méně to samé co nalevo, ale s tím rozdílem, že procházíme již celé nastavení routeru. Mimo jiné zde najdeme VPN, Wizarda pro rychle nastaveni av neposlední řadě i správu uživatelů k routeru a to jak lokálních tak i vzdálených. A poslední věc je Config Tree což je všechno dostupné nastavení na jedné stránce bez zbytečné grafické podpory.
A v poslední části okna - nahoře vpravo nalezneme ikonku CLI, která spouští příkazovou konzoli, přes kterou lze zařízení nastavovat/testovat textovými příkazy. Vedle něj se nachází tlačítko Toolbox, které nabízí mimo jiné funkce jako: Ping, Bandwidth, trace a jiné. Prostě všechny základní až pokročilé funkce, které u takto moderního zařízení nesmí chybět.

ZÁVĚR
Závěrem bych řekl, že toto zařízení opravdu stojí za zmínku a za celkem příjemnou průměrnou cenu 1300KC s DPH se jedná o produkt, který vám nabídne i to co by jste od něj nečekali. Ve spojení s dalším HW, bych za mě mohl říct, že bych se nebál produkt doporučit a sám si na něm vystavěl síťUsmívající se


Pokračujte na druhou recenzi od uživatele Ubiquiti EdgeRouter-X.

TP-Link online školení na JetStream switche - druhá část

10. dubna 2014 v 15:18 | TP-linkář
Rádi bychom Vás tímto opět pozvali na další část technického online školení, které bude zaměřeno na switche TP-LINK.

Online školení proběhne v pátek 18. 4. 2014 od 10:00. Jeho délka bude přibližně 1 hodina a 30 minut, přičemž role školitele se ujme Tomáš Chott.


V průběhu školení budou detailně rozebrána následující témata:

• Široká paleta funkcí na 2. síťové vrstvě, včetně podpory VLAN
• IGMP Snooping pro inteligentní multicast
• Podpora protokolu GVRP pro automatickou správu VLAN
• Možnost nastavení přístupových listů na druhé až čtvrté síťové vrstvě
• Ochrana proti DoS útokům prostřednictvím funkce IP Source Guard
• Možnost připojení do virtuálního stacku pro snadnější správu více zařízení
• Konfigurace přes webové rozhraní, CLI, SNMPv1/v2v/v3 • Řízení síťového provozu prostřednictvím QoS
• Nastavení priority provozu dle 802.1P, DSCP

Registraci můžete provést prostřednictvím tohoto odkazu. Záznam ze školení bude jako vždy k dispozici na našem partnerském portálu www.tplinkpartner.cz.

Pokud jste nějaké školení nestihli, či se ho nemohli zúčastnit, nic se neděje. Všechny již proběhlá školení můžete zpětně shlédnout ze záznamu také na našem partnerském portálu ZDE

A že ještě nemá hardware, na kterém můžete uplatit Vaše znalosti? To přeci vůbec nevadí. Můžete ho objednat u oficiálního distributora značky TP-link ZDE.

Produktové novinky 1/2014

14. ledna 2014 v 12:32 | Willy
Na nový rok jsme pro Vás připravili několik zajímavých novinek, pojďme se na ně podívat.

Speciální LED svítivky TESLA Crystal. LED svítivky TESLA obsahují COB čip tvarovaný do kruhu, který umístěn uprostřed tělesa svítivky a osvětluje jak její vrchní část, tak také spodní. Díky světlovodivému materiálu svítí celá svítivka rovnoměrně, stejně jako baňka klasické wolframové žárovky.

Prozatím máme v nabídce modely s paticí E27, E14 a GU10

Ukázka na naší prodejně, 1,3,5 a 6 jsou TESLA LED, druhý model je standardní LED svítivka a 4 model je klasická vláknová žárovka:

Dále naleznete v novinkách zcela nové modely Unifi od Ubiquity:

  • Nová technlogie Multi-Line RF navíc zaručuje ještě větší propustnost, kvalitnější šíření signálu a minimální zarušení.
  • Je vybaveno anténním systémem MIMO 2×2 a podporuje tak propustnost až 300Mbps
  • UniFi Outdoor Plus spolupracuje se systémem, který umožňuje spravovat vytvořenou bezdrátovou síť přes webový prohlížeč.
  • Jednotka Unifi Outdoor+ navíc podporuje nejnovější technologii Multi-Line RF, zaručující ještě větší propustnost, kvalitnější šíření signálu a minimální zarušení.
  • Jednotka nově obsahuje druhý ethernetový konektor pro bridgování jednotek. K AP se lze připojit na vzdálenost do 180m.

  • Podporuje přenosovou rychlost až 1300 Mbps v pásmu 5GHz a 450Mbps v pásmu 2,4GHz!
  • Navíc se jedná o verzi s podporou nejnovější normy 802.11ac a napájení PoE+ (802.3at).
  • UniFi spolupracuje se systémem, který umožňuje spravovat vytvořenou bezdrátovou síť přes webový prohlížeč.
  • UniFi AC je designově povedené vnitřní hotspotové řešení využívající standard 802.11a/b/g/n/ac.
  • Jednotka Unifi Outdoor+ navíc podporuje nejnovější technologii Multi-Line RF, zaručující ještě větší propustnost, kvalitnější šíření signálu a minimální zarušení.
O dalších velmi zajímavých novinkách se dočtete zde.

Produktové novinky 12/2013

19. prosince 2013 v 9:31 | Mikesh
Jak už jste byli informováni v tomto článku, každý měsíc vám na Youtube kanálu plánujeme přinášet videa, která představují zajímavé produkty a zejména pak nově zařazené do sortimentu.

Níže se podívejte na produktové novinky za Prosinec 2013. V krátkém teaseru máte vždy ukázku jednotlivých videí a v rohu si můžete přes odkaz přeskočit na celé video produktu.

A teď už dost slov a rovnou se podívejte:


5.díl seriálu o LED svítivkách

8. března 2013 v 13:10 | Willy
Přinášíme již 5.díl oblíbeného průvodce s tipy o LED svítivkách.


Komu z Vás se stalo, že se mu rozbila žárovka a v závitu zůstala pouze samotná objímka a v horším případě i kusy skla? Není to nic příjemného dostávat zašroubovanou objímku uvnitř závitu ven. S moderními LED svítivkami jsou tyto zkušenosti minulostí.

Taky určitě mnozí vědí, že rozpálená klasická žárovka se časem uvolňuje v závitu a někdy může dokonce i vypadnout z objímky. Jak bylo několikrát opakováno, klasická žárovka je sama o sobě pouze výrobce tepla. LED svítivka vydává pouze nepatrný zlomek tepla a nemusíte jí tedy zcela na fest utahovat.

Kompletní znění 5.dílu naleznete zde.

4.díl seriálu o LED svítivkách

31. ledna 2013 v 11:21 | Willy
Další díl tipů o LED svítivkách je na světě!


Většina z Vás si dokáže spočítat, kolik může ušetřit při použití LED svítivek a trubic. Kalkulačku pro výpočet úspory naleznete zde.

Moc dobře ale víme, že opakování je matka moudrosti. Světla máte všude, v chodbě, sklepě, veřejných prostorách, kancelářích atd..atd... Jak často se stává, že někde zapomenete zhasnout? Kolik to pak stojí při dnešních cenách elektrické energie? Hodně!

Názorný příklad: stávající 40W žárovku vyměníte za adekvátní 4W model LED a snížíte tak desetkrát svoje náklady! Je to opravdu jednoduché.

Kompletní znění 4. dílu naleznete zde.

3.díl seriálu o LED svítivkách

19. prosince 2012 v 13:26 | Martin
Postupně Vás seznamuje v našem 15. dílném seriálu s důvody, proč právě LED svítivky jsou tou správnou volbou světelného zdroje.

2 - LED svítivky se lépe udržují

Pro 3. tip ze seriálu pokračujte zde.

2.díl seriálu o LED svítivkách

30. listopadu 2012 v 14:35 | Willy

Vysávali jste někdy koberec plný střepů z rozbité žárovky? Nebojte se, s LED svítivkami a LED trubicemi se Vám to již nestane.

Dopřejte si více bezpečí a nahraďte staré zdroje světla moderním LED osvětlením. Ještě dnes!

Níže najdete 4 nejvýkonnější LED trubice. Za posledních 7 měsícu, 325 naších zákazníků již zakoupilo tyto trubice a v úhrnu s nimi svítí přes 650 tisíc hodin.

Spolehlivé LED trubice s paticí T8


1) 60cm typ za cenu 418,- Kč bez DPH
2) 90cm typ za cenu 692,- Kč bez DPH
3) 120cm typ za cenu 784,- Kč bez DPH
4) 150cm typ za cenu 856,- Kč bez DPH

Níže naleznete také prověřené modely LED svítivek E27, E14 a GU10 za speciální ceny!


1) Bodový typ s hliníkovým chladičem -> 180lm se spotřebou 3W! Cena 119,- Kč bez DPH
2) JDR s vysokým výkonem a robustním chladičem -> 360lm se spotřebou 6W! Cena 133,- Kč bez DPH
3) Kvalitní provedení s SMD diodami -> 245lm se spotřebou 4W! Cena 165,- Kč bez DPH

Kompletní nabídku LED svítivek za bezkonkurenční ceny naleznete zde.

TIP: Myslete na své známé, lidi v okolí a doporučte jim také LED osvětlení.


 
 

Reklama