Software

Dual boot na Cloud Smart Switch

24. ledna 2017 v 13:24 | DUAL-BOOT
Mikrotik představil novou produktovou řadu Cloud Smart Switch CSS3xx. Tato řada je výjimečná tím, že přináší možnost volby operačního systému. Nově bude možné vybrat mezi operačním systémem SwOS a nebo RouterOS Mikrotik. V případě, kdy potřebujete pouze nastavitelný switch a možnost snadného nastavení přes webové rozhraní, pak je systém SwOS ideální volbou. Jste-li zvyklí na práci přes winbox, kde je více možností nastavení a je i rychlejší než webové rozhraní, určitě budete preferovat prostředí systému RouterOS Mikrotik.


V současnosti je to tak, že systém SwOS je napevno implementován v řadě RB260, zatím co RouterOS Mikrotik v řadě CRSxxxx

TL-WR743ND nově jako repeater, klient nebo bridge

14. června 2011 v 12:58 | Rado
Nová verze firmware V1_110506, kterou naleznete ke stažení na stránce k produktu v sekci souvisejících dokumentů zde, nyní nabízí možnost použit Wifi router TL-WR743ND jako repeater, klient nebo bridge.

Vždy po zvolení jednoho z nových režimů se menu nastavení routeru zůží na potřebné funkce.

Článek o tom, k čemu je funkce repeateru užitečná a jak provést potřebná nastavení si lze pročít zde.

WiFi Router objednávejte zde.

Nový firmware pro TL-WR1043ND

24. května 2011 v 16:14 | Rado
WiFi AP router TL-WR1043ND s podporou rychlostního protokolu 802.11n pro bezdrátový přenos dat doznal vylepšení v podobě nové verze firmwaru, který nyní umožňuje přes USB kromě FTP serveru také provoz Media serveru. Router je kombinací čtyř portového Gigabit switche a bezdrátové technologie připojení k síti. Díky zmiňované podpoře protokolu 802.11n lze s routrem vytvořit několikanásobně rychlejší bezdrátovou síť v porovnání s běžnými 802.11g zařízeními. Router podporuje systém QSS rychlého a bezpečného připojení klientů k AP, ovládání této funkce je zajištěno tlačítkem na předním panelu.Nově tedy můžete sdílet a užívat si hudbu, video, nebo fotky v rámci Vašeho PC, konzole Xbox360, nebo PS3. U Media serveru je možné sdílení až šesti adresářů.


V případě FTP serveru je umožněno sdílení až deseti adresářů. Pro aktualizaci nastavení serveru je nutné server vždy restartovat.


K routeru lze přes USB rozbočovač připojit až 8 disků. Doporučeno je použití systému souborů NTFS z důvodu efektivnější podpory práce s objemnými daty a velkokapacitními disky.


Posledním vylepšením je podpora letního času.

Zajímavostí u typu TL-WR1043ND je použití technologie SST - Signal Sustain Technology. SST výrazně zvyšuje stabilitu a propustnost bezdrátových přenosů za pomocí tří prostorově oddělených signálních cest. V porovnání s 2x2 MIMO technologií použitou u modelu TL-WR841ND činí v této oblasti zlepšení v průměru o 50%. Celkově se také výrazně snižují výpadky na WiFi rozhraní.

Funkce CCA - Clear Channel Assessment využívá v oblasti WLAN pravidlo tzv. náslechu před komunikací. Pomocí funkce CCA se zařízení vyhýbá konfliktům na kanálech, kdy automaticky volí volný kanál, výrazně se tak zvyšuje výkon WiFi.

AP/Router TL-WR1043ND objednávejte zde a nový firmware stahujte zde.

Tipy Ubiquiti - Jak pracuje AirMAX

16. února 2011 v 12:45 | Rado
Jednotky Ubiquiti řady M jsou vybaveny systémem AirMAX - TDMA, což asi ví každý, kdo se alespoň trochu orientuje ve světě WiFi produktů. Známý je také fakt, že AirMAX je výhodné použít v zarušeném prostředí. Po prvním testu se někdy může mylně zdát, že zapnutí funkce "nic nedělá". Popišme si tedy jak systém funguje a co lze nastavit.
Systém TDMA v reálu funguje tak, že přiděluje takzvané time sloty - časové úseky pro přístup k datům pro všechny klienty připojené k danému AP s povoleným AirMAXem. Základní operací je rozdělení těchto time slotů rovným dílem mezi klienty. Pokud jsou na tom všichni klienti stejně co do kvality připojení k AP, o time sloty se podělí rovným dílem. Nicméně, je zde prostor k tomu ovlivnit množství time slotů pro konkrétního klienta. Postará se o to řízení provozu dat (QoS) v rámci samotného AirMAXu . V případě, kdy je k AP s povoleným AirMAXem připojen klient slabším signálem, toto jedno zařízení výrazně omezuje celý systém sítě. Slabší klient potřebuje více času k přenosu stejného množství dat, než klient s dobrým signálem a zpomaluje tím AP.

AirOS

Proto vznikl duální TDMA systém (funkce AirMAX Priority), který umožňuje nastavit u slabšího klienta nižší prioritu v komunikaci s AP, tím odstraňuje problémy spojené se snížením signálu všech ostatních klientů připojených k AP. Další výhodou AirMAXu je TDMA VoIP / Video QoS inteligentní organizátor. Tento algoritmus automaticky detekuje VoIP a video pakety a uděluje jim priority.


Existuje několik speciálních Ubiquiti mechanismů, na základě kterých systém TDMA přesahuje možnosti standardní 802.11 CSMA komunikace. AirMAX umí například vyřadit skrytý uzel a právě tato výhoda umožňuje připojení o mnoho více klientů na jeden přístupový bod, řádově více než 120 klientů bez ztráty na výkonu AP.
rocket m5
Použití AirMaxu jednotkám rovněž poskytuje výhody v zarušeném prostředí a to vyřazením systému CSMA, tedy stejným způsobem, kterým AirMAX dokáže vyřadit skrytý uzel. Systém CSMA totiž ustoupí když zjistí, že "médium", tedy vzduch neposkytuje dostatek prostoru pro přenos a následně vyčkává s přenosem.

airmax

V případě zapnutého AirMAXu však AP poskytne každému klientovi vlastní slot pro přenos, klient tak může přijímat data bez ohledu na počasí, či na jiná okolní zařízení. Tím se stávají spoje silnější a stabilnější i v silně zarušeném prostředí.

K AirMAXu se úzce váže funkce ACK. Je možné zakázat ACK režim pro spoj dlouhé vzdálenosti, který překračuje maximální limit ACK (17 km při 40 MHz režimu nebo 51 km v režimu 20 MHz). Při povolení režimu No ACK lze připojit pouze jednu klientskou stanici. Pokud chcete připojovat více než jednu stanici, používejte Auto-ACK režim v sekci Advanced, informaci jak správně tuto funkci nastavit naleznete v článku Ubiquiti: Tipy na vylazení wifi spoje zde.


Nový FW - WodaPlug 200 Mbps

9. února 2011 v 14:26 | Willy
WodaPlug PowerLAN 200 Mbps se dočkal vypešení, čím dál více oblíbené zařízení, které vyniká hlavně v přenášení dat přes 230V a rychlosti 200 Mbps se dočkal nového firmwaru. Nově je přidán například bandwidth management a bylo odstraněno náhodné ztuhnutí v modu MASTER. Postup, utilitu a nový manuál naleznete v detailu produktu.

WodaPlug
Pokud se Vám v jednom objektu nechtějí natahovat stovky metrů kabelu, tak je to ideální řešení právě pro Vás!

AirLink 1.1

17. ledna 2011 v 11:23 | Rado
O kalkulátoru AirLink od výrobce Ubiqiti jsme se již na našem blogu zmiňovali. Touto aplikací si lze rychle a jednoduše nastínit podmínky pro budoucí spoj a vyvarovat se tak možných komplikací v rámci zajištění kvalitního spoje.

Nedávno byla tato aplikace vylepšena v rámci verze 1.1 a jako hlavní update je uváděna funkce vykreslení terénu tzv. terrain plotting. Funkce pomůže odhalit překážky, nebo umožní oveřit si dostatečný prostor kolem spojnice. Funkce se aktivuje po zadání obou lokací spoje a následném zvolení pohledu na výpočet, po shlédnutí výpisu lze dle potřeby pokračovat v přenastavení údajů.

airlink

Obrázek představuje graf a simulaci spoje. Byly zde použity dvě jednotky Nanobridge M5-25, vzdálenost spoje 6,5km. Zeleně je vykreslen samotný terén, oranžová představuje spojnici, fialová nabízí pohled na první Fresnelovu zónu, modrá pak poloměr 60% Fresnelovy zóny.

Jak lze vyčíst z příspěvků na foru Ubiquiti, aplikaci lze úspěšně použít například i v rámci prezentace, či při konzultaci se zákazníkem a podpořit tak úspěch při získávání Vašich nových klientů.

AirLink je k použití na odkaze zde.

AirCA8-PRO a 2×ISP

21. prosince 2010 v 15:20 | Rado
Informace o tom, že do zařízení AirCA8-PRO lze přivést signál od dvou různých poskytovatelů jistě nebude pro většinu z Vás novinkou. Z dotazu našich zákazníků však vyplývá, že samotné zprovoznění této vlastnosti však již není všem až tak zcela jasné.

airca

Článek je tak určen pro ty, kteří by možnost zajištění plynulého provozu rádi přivítali, avšak prozatím se jim o tomto levném a zajímavém způsobu nepodařilo dozvědět více. Náročnějším pak lze doporučit použití platformy Mikrotik, například routerboardu RB433, nebo některé z jeho vylepšených verzí.

Pokud tedy hlavní ISP z nějakého důvodu přestane dodávat konektivitu, je zde možnost automatického přepnutí na záložní ISP a zachovat tak nadále přístup klientů k internetu.

Jak na to u AirCA8-PRO?

Základem je nahrání upravené verze firmware 2.01e02, která je ke stažení na stránce produktu v sekci související dokumenty.

- po instalaci firmware zvolte v Advanced settings operační mod Gateway - AP+Router.

- po restartu se přihlašte do nastavení zařízení bezdrátově přes výchozí adresu 192.168.1.1, po LAN se Vám to již nepodaří (všechny tři RJ45 porty se stanou WAN portem ). Na WAN se připojíte v případě, pokud budete znát IP adresu, kterou zařízení dostane od DHCP serveru.

- přiveďte si konektivitu do WAN portů.

- V Setup Wizard pak v sekci ISP Settings již budete mít možnost nastavit oba ISP.

airca

Důležité je povolit funkci Auto-Switch, která při výpadku hlavního ISP zajistí přepnutí na záložní. Určení primárního ISP je jednoduché, stačí jej zvolit v prvním poli select, poté potvrdit tlačítkem Set Primary.

airca


Při zadání druhého ISP máte možnost volby přístupu přes pevnou IP adresu, PPPoE, DHCP server, PPTP, lze také povolit klonování MAC adresy.

AirCA8-PRO je v našem e-shopu nabízeno již poměrně dlouhou dobu, což svědčí o tom, že je o zařízení neustálý zájem, lze jej totiž použít pro obě pásma 2,4 i 5 GHz.

K zařízení nabízíme také náhradní zdroje WNC5V/10W, zde je dobré připomenout, že AirCA8 je kompatibilní se zdroji s konektorem o rozměru 4,0 x 1,7 mm.

airca

     
airca


Za pomocí redukce REDCA8 lze použít i zdroje s klasickým konektorem o rozměru 5.5 x 2.1 mm.
airca
To se hodí zejména při napájení jednotky pře PoE, například za pomocí  splitteru od TP-LINKu TL-POE10R.Finální verze AirOS 3.6 k dispozici

9. prosince 2010 v 15:49 | Rado
Koncem listopadu Výrobce Ubiquiti uvolnil finální verzi AirOS 3.6, firmware je k dispozici pro všechny typy zařízení s podporou norem 802.11a/b/g, pro přehled uvádíme výpis úprav od stádia beta verze:

Verze 3.6-Final (30.11.2010)
------------------------------

- Oprava: prodloužení pole pro zápis Source IP/Mask v nastavení Port Forwarding
- Oprava: ověření duplicitních IP adres při generování nové IP pro AutoIP aliasing

Verze 3.6-RC (5.10.2010)
---------------------------
- Vylepšení: DFS client
- Oprava: IGMP proxy nerozpoznal upstream

Verze 3.6-BETA (15.9.2010)
-----------------------------

- Nové: vylepšena funkčnost DFS
- Nové: AirControl agent: Podpora reportu latencí
- Nové: AirControl agent: podpora GPS lokace

- Oprava: Výpočet hodnoty CCQ byl vyšší než 100%
- Oprava: při STA-WDS - AP-WDS konfiguraci selhával Client roaming
- Oprava: SNMP: změny OIDs po restartu
- Oprava: podpora kriterií pro zdrojové a cílové porty u Port forwarding
- Oprava: nepřesné info o Uptime v Show AP
- Oprava: v sekci "LInk Setup" při změně nastavení nebyla přístupná funkce Firewall bez     upozornění
- Oprava: WEB UI: Read only uživateli umožněn přístup k systémovým souborům zařízení
- Oprava: nepřesný výpis CDP packetu
- Oprava: Auto ACK nepracoval při použití WEP zabezpečení


Firmware pro jednotlivé typy zařízení je ke stažení zde, nebo na stránkách k produktům na našem e-shopu.

Správce AirControl 1.3.4 od Ubiquiti

30. listopadu 2010 v 16:37 | Rado
O aplikaci pro správu zařízení v síti AirControl výrobce Ubiquiti jsme Vás na našem blogu naposledy informovali zhruba před rokem. Nyní je již přes Update dostupná ve verzi 1.3.4, stále však v testovacím stádiu beta.

AirControl

    
AirControl

O tom, že je AirControl užitečnou aplikací pro správu zařízení Ubiquiti není pochyb. Kromě toho, že si lze jednotky uspořádat do skupin, nebo hromadně provádět vzdálený update firmware, správci hlavně umožňuje v pohodě sledovat aktuální stav zařízení.

AirControl

Současná verze AirControl obsahuje několik vylepšení a nových funkcí:

- Plánování úkolů, jako je aktualizace firmware, restartu, skenování IP rozsahu, zálohování konfigurace zařízení, ping watchdog a nastavení podmínek příkazů. Datum zahájení a ukončení úkolů lze definovat, stejně jako dobu intervalu (minuty, hodiny, dny).

- Speed Test (kompatibilní pouze s verzí firmware 5.1 nebo vyšší), tento nástroj umožňuje  použití aplikace iperf mezi kompatibilními zařízeními, nebo mezi zařízením a rozhraním AirControl (vyžaduje instalaci iperf).

- Konfigurace zařízení pro zálohování a obnovu, umožňuje vzdálené hromadné zálohování nebo obnovu konfigurace zařízení. V případě změn mezi nejnovější zálohou a aktuální konfigurací bude vytvořen nový soubor zálohy.

- Mapa sítě zobrazuje lokaci AP nebo stanice na mapách Google. Umožňuje zobrazení stavu zařízení, plánování umístění nových AP, poskytuje potřebné informace pro techniky.

AirControl

Pokud se rozhodnete AirControl vyzkoušet, určitě nahlédněte do online manuálu, ve kterém se dozvíte vše potřebné o instalaci a získáte také podrobné informace k jednotlivým funkcím.

Instalační soubor verze 1.3.3 je ke stažení zde.

Online manuál k AirControl naleznete zde.

Na tomto odkazu naleznete kompletní výpis úprav a vylepšení od verze 1.0.4.

Na diskuzním foru Ubiquiti se můžete se svými připomínkami a postřehy z provozu přičinit k vylepšení aplikace. Přímý odkaz na téma naleznete zde.

Výběr vhodného kanálu pomocí AirView

9. listopadu 2010 v 17:03 | Rado
Zařízení Ubiquiti řady M vybavené verzí AirOS 5.2 a výše disponují zabudovaným spektrálním analyzátorem AirView. V tomto článku si přiblížíme, jak analyzátor správně použít k výběru vhodného kanálu, na kterém bude zařízení posléze operovat.

Běžně se při volbě vhodného kanálu používá funkce Site Survey. Má to však svá omezení, Site Survey nenabízí graf pro snadnou analýzu spektra zarušení, dále se pouze objeví informace o výskytu zařízení bežných protokolů 802.11b/g/n u pásma 2.4GHz, nebo 802.11a/n u 5GHz. Nevíte tak o bezdrátových telefonech, Bluetooth nebo proprietárních protokolech používající tyto pásma a také o dalších možných zdrojích rušení pocházejících ze zařízení, která nevyužívají protokolu 802.11.

Při použití spektrálního analyzátoru můžete získat mnohem více informací o tom, který kanál a jakou jeho šířku  je nejlépe použít pro bezdrátovou síť tak, aby nedocházelo k rušení a naopak, aby se vylepšila datová propustnost a stabilita. Platí zde jedno důležité upozornění, nepoužívejte AirView na AP, ke kterému jsou připojeni klienti, dojde totiž k jejich odpojení, AP bude také po celou dobu skenování nedostupné.
Po přihlášení na rozhraní jednotky a aktivaci funkce AirView nechte analyzátor shromáždit dostatek informací, analýza paprsku bude záviset na typu antény přístroje, například pokud použijete Bullet M2 a všesměrovou anténu, pak bude AirView shromažďovat a zobrazovat hladiny přicházející ze všech směrů, naopak v případě použití NanoBridge M5 nebo NanoStation M2 AirView zpracuje údaje pouze ze sektoru, který anténa "uslyší". Nechte analyzátor zhruba 5 minut pracovat, až poté začněte s analýzou.        
Airview

Pro základní analýzu jsou důležité informace průběhových grafů z pohledů Waterfall a Waveform. Klíčovým parametrem v grafu Waterfall je výkon (dBm) v celém frekvenčním spektru, u grafu Waveform je klíčovým údajem poměr mezi výkonem a počtem tzv. hits.

Pásmo 5GHz
Airview

Jak je vidět na horním grafu Waterfall, je zde zóna mezi 5400 MHz a 5500 MHz se zvýšeným zarušením, síla signálu je přibližně mezi -84 a -70dBm nad průměrným spektrem, je zřejmé, že toto frekvenční pásmo není příliš zarušeno.

Pásmo 2,4GHz
Airview

V tomto případě je zóna mezi 2425 MHz a 2450 MHz extrémně přeplněná, nelze tak použít například kanál 6 nebo další jemu blízký, v případě 20 MHz šířky kanálu je možné použít kanál 1 nebo 6. Pokud budete mít spektrum rušeno pouze malým pásmem, například od 2455 MHz do 2470 MHz, aby nedocházelo k rušení, můžete zvolit šířku kanálu 10 MHz.

Po vyhodnocení a určení vhodné frekvence a šířky kanálu už jen stačí zařízení nastavit v sekci Wireless.      
Airview
 
 

Reklama