Telekomunikace

Novinky červen 2018

1. června 2018 v 9:58 | Tomáš
Jako každý měsíc i tentokrát bych Vám rád představil nejzajímavější novinky ze světa telekomunikací.

Za zmínku zcela určitě stojí LtAP mini Wi-Fi hotspot od MIKROTIKu. LtAP mini je miniaturní AP na frekvenci 2,4 GHz s integrovaným LTE modemem, GPS a dvěma sloty pro SIM karty. Napájení je po PoE v rozmezí 9-30V nebo přes 802.3af/at či 5V microUSB. Ideální pro pokrytí autobusů, vlaků, aut a další dopravních prostředků. U stejného výrobce ještě zůstaneme a ukážeme si hEX S 256 MB RAM. Tento routerBoard má procesor Dual-Core 880 MHz a 256 MB RAM paměť. Velkou předností je SFP port, díky kterému je možné připojit optický miniGBIC modul. RouterBoard podporuje PoE vstup i 1x PoE výstup ve standardu 802.11af/at.

MIKROTIK LtAP mini Wi-Fi hotspot 1x LTE modem R11e, 2,4 GHz b/g/n, 2x SIM, GPS, 1x LAN, L4MIKROTIK hEX S 256 MB RAM, Dual-Core 880 MHz, 5x Gigabit LAN, USB, MicroSD, SFP, L4

Od UBIQUITI tu máme UniFi WiFi BaseStationXG. UniFi WiFi BaseStationXG je velmi výkonné AP z řady UniFi speciálně navržené pro bezpečnou Wi-Fi síť do míst s vysokou hustotou klientských zařízení. Díky 4 dedikovaným rádiím v 5GHz pásmu dokáže obsloužit až 1500 klientů. UniFi WiFi BaseStation XG je hotspotové řešení se čtyřmi rádii, kde tři 5GHz klientská rádia podporují technologii 802.11a/n/ac/ac-wave2 MU-MIMO 4×4 s propustností až 3x 1733 Mbps. Čtvrté rádio je bezpečnostní, které aktivně chrání vaší síť před útoky a podezřelou aktivitou. A nakonec UniFi Security Gateway XG, výkonný router UniFi Security Gateway XG obslouží až 20 000 klientů, je vhodný pro rozsáhlé instalace hotspotového systému UniFi. Kombinuje pokročilé bezpečnostní funkce s vysokým výkonem routování. UniFi Security Gateway XG je vybaveno 8 SFP+ porty pro 10Gbit přenosy přes optická vlákna. O velký routovací výkon se stará 16ti jádrový procesor MIPS64 1,8GHz a operační paměť 16GB DDR4 RAM.

UBIQUITI UniFi WiFi BaseStationXG - 5199 Mbps, 5GHz, 802.11ac Wave 2, MU-MIMO 4×4 Quad Radio, blackRF elements UltraDish TP-400 - Směrová anténa s TwistPortem - 24,5 dBi (5 GHz)UBIQUITI UniFi Security Gateway XG - 8x SFP+, 1x Gbit LAN, 16-core 1.8GHz CPU, 16GB DDR4 RAM

Podívejte se na celý přehled novinek v pdf nebo přímo na webu.

Novinky květen 2018

30. dubna 2018 v 17:00 | Tomáš
Měsíc utekl jako voda a nás čeká další z pravidelných článků o nejzajímavějších novinkách ze světa telekomunikací.

Na začátek představím UniFi nanoHD APod UBIQUITI. UniFi AP nanoHD je postavená na chipsetu Broadcom a podporuje standardy 802.11a/b/g/n/ac/ac-wave2. Má integrované antény 3 dBi pro pásmo 5GHz a 2,8 dBi antény MIMO2x2 v pásmu 2,4GHz. U UBIQUITI ještě zůstaneme a ukážeme si UFiber Loco. UFiber Loco je velmi výkonná GPON jednotka pro vysokorychlostní přenos dat (internet, televize a hlasové služby) po optické síti až ke koncovému uživateli. Je vybavena portem SC/APC pro připojení optického vlákna. Dohled a správa nad jednotkami UFiber Loco probíhá v softwaru UNMS (Ubiquiti Network Management System). UNMS je komplexní kontrolér pro centralizované řízení všech registrovaných UFiber OLT a jejich klientů UFiber Loco a UFiber Nano. Nabízí intuitivní webové rozhraní, rychlou konfiguraci zařízení, grafické přehledy pro efektivní sledování a odstraňování problémů. Největší výhodou jsou nulové licenční poplatky za používání softwaru.

UBIQUITI UniFi nanoHD AP, 2033 Mbps, 2,4/5 GHz, 802.11ac Wave2, MU-MIMO 4×4 - vnitřníUBIQUITI UFiber Loco - GPON jednotka, SC/APC port

Nyní trošku z jiného soudku. CARSPA Měnič s nabíječkou. Měnič s funkcí UPS funguje jako nabíječka, frekvenční měnič a off-line UPS současně. Výhodou oproti standardním uzavřeným UPS je možnost větších kapacit baterií, snadná výměna a nejste odkázáni na často drahé baterie přímo od výrobce UPS. S tímto měničem můžete použít jakoukoliv GEL nebo AGM baterii, které jsou pro zálohování vhodné. Technologie měniče zajistí, že Vaše zařízení pracuje nepřetržitě i po výpadku proudu. Měnič má trvalý výkon 600W a v případě špičky spotřebiče je schopný dodat až 1200W. Je vhodný pro zálohování všech spotřebičů včetně menší indukční zátěže - např. čerpadla. jelikož využívá na výstupu čistou sinusovku.
Pro zálohování standardní lednice použijte model s výkonem 2000W z důvodu vysokých rozběhových proudů.
A poslední novinkou bude UltraDish TP-400, směrová anténa s TwistPort konektorem od společnosti RF elements, která se vyznačuje symetrickým vyzařovacím úhlem, snížením bočních laloků a ziskem 24.5dBi.

CARSPA Měnič s nabíječkou 12V/230V 600W, čistá sinus, CARSPA CPS600-122RF elements UltraDish TP-400 - Směrová anténa s TwistPortem - 24,5 dBi (5 GHz)

Podívejte se na celý přehled novinek v pdf nebo přímo na webu.

Novinky duben 2018

31. března 2018 v 10:46 | Tomáš
Začíná nám jaro a jako obvykle i v dubnu přínášíme nejzajímavější novinky ze světa telekomunikací.

Začneme Přestavbovou sadou na elektrokolo 750W od EVBike. Sada se může pochlubit novým barevným displejem a silným 750W motorem. Středový pohon vyniká zejména svou lehkostí a jednoduchostí instalace. Montáž se provádí do rámu místo šlapacího středu. Díky tomu, že motor je instalován ve středu kola, je dosaženo optimálního těžiště a jízdní vlastnosti nejsou nijak omezeny. Jako další vám představím UBIQUITI AirFiber AF-5XHD, Je to revoluční jednotka pro venkovní páteřní spoje s propustností 1Gbps+ pracující v pásmu 5 GHz. Nový proprietární chipset LTU Ubiquiti dokáže zpracovat přes 2 miliony paketů za sekundu. Chipset airFiber LTU IC překonává konkurenční výrobky svým vynikajícím výkonem, vyšší modulací, frekvenčním rozsahem, lepší citlivostí na příjmu a ochranou vůči okolnímu rušení.

PŘESTAVBOVÁ SADA NA ELEKTROKOLO 750W, 48V, DISPLEJ C18, BATERIE 13AH DO RÁMU, GEARSENSOR - EVBIKEUBIQUITI AirFiber AF-5XHD - venkovní jednotka pro PtP spoje, 1Gbps+, 5 GHz, LTU, Gigabit LAN

U Ubiquiti ještě zůstaneme, a to konkrétně u UBIQUITI EdgeSwitch 8XP. Jedná se o 8portový Gigabitový PoE switch s managementem od známého výrobce Ubiquiti. EdgeSwitch XP zaujme především svým jednoduchým a elegantním designem, nízkou cenou i velmi jednoduchou a přehlednou konfigurací. Posledním příkladem z naší nabídky novinek bude UltraHorn TP 5-24, směrová anténa s TwistPort konektorem od společnosti RF elements, která je určena pro point-to-point řešení se ziskem 24dBi a nízkým vyzařovacím úhlem 11° v pásmu 5 GHz.
UltraHorn TP-5-24 nabízí všechny výhody klasických směrových antén a k tomu odstraňuje problémy s bočními laloky, které téměř celé eliminuje.

RF elements UltraDish TP-400 - Směrová anténa s TwistPortem - 24,5 dBi (5 GHz)UBIQUITI EdgeSwitch 8XP - 8x Gbit LAN, nastavitelný switch, pasivní PoE 24V/48VRF elements UltraHorn TP 5-24 - Směrová anténa s TwistPortem - 24 dBi (5 GHz)

Podívejte se na celý přehled novinek v pdf nebo přímo na webu.

Novinky březen 2018

28. února 2018 v 23:59 | Tomáš
Březen, za kamna vlezem. Snad tam bude teplo a silné připojení. A pokud ne, snad vám inspiraci ke změně přinese nový přehled novinek z oblasti telekomunikací.

Od Mikrotiku se podíváme na model DISC Lite5 ac. Jedná se o výbornou jednotku za skvělou cenu s 12° anténou, díky které se hodí, jak pro velmi vzdálené klienty, tak i pro delší spoje bod-bod. Jednotka má velmi pěkný design s výbornými parametry. Další novinka ze stejné dílny bude MIKROTIK Cloud Router Switch CRS112, která je výborným řešením pro firmy a poskytovatele internetu. Tento switch má 8 gigabitových PoE LAN portů a 4 SFP porty pro optické moduly. Switch lze spravovat i přes sériový port, který je vyveden na konektoru RJ45.

MIKROTIK DISC Lite5 ac outdoor klient, anténa 21 dBi, 12°, 802.11a/n/ac, L3 (5GHz)MIKROTIK Cloud Router Switch CRS112, 8x Gbit PoE LAN, 4x SFP, vč. L5

RF elements UltraDish TP-400. ULD-TP-400 je směrová anténa s TwistPort konektorem od společnosti RF elements, která se vyznačuje symetrickým vyzařovacím úhlem, snížením bočních laloků a ziskem 24.5dBi. Nakonec představím Netis ST3108GM, kompaktní gigabitový 8-portový switch v kovovém provedení, který plně vyhoví všem požadavkům domácnosti či malé kanceláře. Všechny porty podporují funkce Auto MDI/MDIX a zamezují potřebě užívání křížených kabelů nebo uplink portů. Další z důležitých prvků jsou Plug-and-Play a Green Energy, jenž vedou k nízko nákladovému provozu, vysokému výkonu a dokáží vylepšit vaší sít na 1000 Mbps síť.

RF elements UltraDish TP-400 - Směrová anténa s TwistPortem - 24,5 dBi (5 GHz)Netis ST3108GM 8x 10/100/1000 Mbps LAN Ethernet switch - kovový

Podívejte se na celý přehled novinek v pdf nebo přímo na webu.

450 Mbps vzduchem na 5GHz

15. února 2018 v 15:43 | Michal

Trendem v bezdrátových sítích jsou jednotky se standardem 802.11ac. Většina poskytovatelů internetu jsou ve fázi upgradu sítí a díky tomu nabízejí zákazníkům vyšší datové rychlosti. Nejčastěji nasazují novinky od Ubiquiti z řady airMAX ac Gen2 podporující propustnost více než 450 Mbps a navíc nabízejí další vychytávky.

Cover art

Konfigurace bezdrátově přes Wi-Fi

Jednotky airMAX AC Gen2 obsahují dedikované rádio pro bezdrátový přístup. Díky aplikaci UNMS se Vašim technikům výrazně zjednoduší instalace. Pomáhá při zaměření spoje a s konfigurací jednotek pohodlně bez nutnosti připojení kabelem.
 

Maximální odolnost proti rušení

Druhá generace poskytuje několik vylepšení v oblasti odolnosti proti rušení. Nové hornové antény je možné instalovat na jeden stožár bez vzájemného rušení. Výhodou je patentovaná technologie filtrace airPrism® a GPS synchronizace více AP.
 

Robustnější držáky a přepěťová ochrana

Jednotky airMAX AC Gen2 mají upravené držáky pro snadnější manipulaci a vylepšené přepěťové ochrany proti elektrostatickému přepětí. Díky tomu jednotky dosahují delší životnosti v proměnlivých venkovních podmínkách.

Možná si říkáte, novější a lepší technologie rovná se automaticky vyšší cena produktů. Ne vždy. V i4wifi distribution chceme pomoci poskytovatelům s "bezbolestným" přechodem na novější standard. Proto nabízíme Ubiquiti jednotky airMAX AC za skvělou cenu, například

LiteBeam 5AC 120 - přístupový bod (AP) s integrovanou 120° anténou MIMO2x2 16dBi, 1x Gbit port
LiteBeam 5AC Gen2 - klientská jednotka (nebo spoj PTP), 23dBi antény MIMO2x2, podpora UNMS, 1x Gbit port
NanoStation AC loco - klientská jednotka (nebo spoj PTP), 13dBi antény MIMO2x2, podpora UNMS, 1x Gbit port

Hledáte-li TOP třídu, výkonné AP do zarušeného prostředí, doporučujeme Rocket 5AC Prism Gen2 nebo PrismStation 5AC s podporou GPS synchronizace a filtrace signálu airPrism.
TOP klienti se super vyzařovací charakteristikou jsou IsoStation 5AC nebo na delší vzdálenosti řada PowerBeamů, například PowerBeam AC Gen2.

Na závěr častý dotaz. Je možné kombinovat starší řadu airMAX M5 a airMAX AC?
Ano, ale jsou zde dvě podmínky. Ta první je, že airMAX AC produkt musí být vždy v režimu AP-PTMP mixed, poté lze připojit starší klienty. Začínejte tedy výměnou vždy od přístupových bodů. Tou druhou podmínkou je aktuální firmware, u jednotek airMAX AC v8.0 a vyšší u airMAX M5 v6.0 a vyšší.

Novinky únor 2018

31. ledna 2018 v 10:01 | Tomáš
Máme tu počátek dalšího z chladných zimních měsíců a s ním i nejzajímavější novinky z oblasti telekomunikací.

Žhavou novinkou z dílny Ubiquiti je router UBIQUITI EdgeRouter 4, který kombinuje vysoký routovací výkon až 3,4 milionů packetů/s, spolehlivost, zabezpečení a pokročilé funkce v cenově dostupném provedení. Výhodou je SFP port pro připojení do optické sítě. Od Mikrotiku se můžete podívat na MIKROTIK RBM11G, který je ideální pro stavbu vlastního řešení ať už jako základ pro inteligentní domácnost či do auta. Deska má integrovaný duální procesor, má slot na SIM kartu a lze rozšířit o Wi-Fi modul či LTE modem.

UBIQUITI EdgeRouter 4MIKROTIK RBM11G

S Mikrotikem ještě nekončíme, máme tu také Woobm-USB management asistent. Je to vynikající pomocník pro správu RouterBoardů, které nemají Wi-Fi rozhraní, ale mají USB port. Jednoduše USB připojíte do RouterBoardu, kde se vytvoří Wi-Fi bod na který se pak připojíte a RouterBoard nastavíte. Nakonec představím NanoSwitch - venkovní PoE switch, 4-portový Gigabitový venkovní switch s podporou pasivního PoE napájení 24V pro napájení dalších 2-3 zařízení na stožáru. Kompaktní all-in one provedení redukuje náklady na PoE injektory a další kabeláž.

Woobm-USB management asistentZáložní akumulátorNanoSwitch - venkovní PoE switch

Podívejte se na celý přehled novinek v pdf nebo přímo na webu.

Nejpoužívanější zařízení v sítích WISP za 2017

23. ledna 2018 v 11:57 | Martin
 
 
Po roce je opět čas podívat se na přehled nejoblíbenějších zařízení v sítích českých a slovenských ISP. Jelikož byl rok 2017 obzvlášť plodný na novinky, které zároveň nahrazují starší modely, je na následujících grafech přehled za poslední kvartál roku 2017. Jedná se o podíl na celku daného výrobce dle použité technologie. Data vychází z prodejů i4wifi distribution a.s.
 
 

1. Ubiquiti

***
Už za rok 2016 obsadil první příčku produkt, který není typicky používaný pro poskytování internetu. I v roce 2017 to byl produkt z řady UniFi, konkrétně UAP AC PRO, který se podílel na celku 8 %.
 
Druhou příčku obsadila jednotka PowerBeam M300 (6 %), která nemá podporu nejrychlejšího standardu 802.11ac, ale ostatní jednotky s podporou normy AC v součtu již značně převažují a v sítích českých ISP se usadily.

I letos čeští a slovenští ISP ocenili výkon páteřního spoje AirFiber AF24 (5 %) pro pásmo 24 GHz.

Na čtvrtém místě se umístil Rocket Prism gen2, jehož výhody se projeví hlavně v zarušeném prostředí. Právě zkušenosti z praxe jsou jeho nejlepší vizitkou, a proto se řadí mezi top přístupové body.

Pátý v pořadí je LiteBeam 5AC, nemusíme ani hádat proč. Klientská jednotka s podporou 802.11ac a 23dBi anténou za tak úžasnou cenu? Co jiného svým zákazníkům nabídnout.
 
 

2. MikroTik

***
MikroTik překvapil cenou 60 GHz spoje Wireles Wire, který pracuje s normou 802.11ad a je určen pro nestálé spoje na krátké vzdálenosti dle aktuálně platného VO, které snad již brzy upraví ČTU pro možnost použití na stálých spojích. Díky tomu a skvělé ceně obsadil první místo (6 %).
 
Na druhém místě skončila jednotka oblíbené řady SXT, konkrétně model s podporou normy 802.11ac, který kromě ceny vyniká i velmi vysokou spolehlivostí, která je přes 99 %. Na třetím místě je klientská jednotka LHG, která je ideální do zarušeného prostředí či pro vzdálené klienty a to díky úzkému vyzařovacímu úhlu pouhých 7°.
 
 

3. Ostatní

***
Z ostatních produktů má významný podíl technologie GPON. Je patrné,
že čeští ISP to berou s optikou vážně a do optických sítí i v roce 2017 investovali.
 
Druhé místo obsadil oblíbený domácí router TP-LINK TL-WR841N (5 %),
který je všem ISP známý a jsou s ním již několik let nadmíru spokojeni.
Dále páteřní spoje SIKLU Etherhaul pro pásmo 80 GHz. Na další příčky se také povedlo dostat dvěma novým routerům od společnosti Netis, jedná
se o WF2780 (3 %) a WF2419 (2 %), které jsme do nabídky zařadili i z důvodu jejich nízké poruchovosti tj. vysoké spolehlivosti, kvalitního zpracování a dobré ceny.
 
 
***

Ubiquiti nebo MikroTik?

***
A na závěr oblíbená otázka zda je lepší použít Ubiquiti nebo MikroTik? Jak kdy, jak kde a jak u koho je správná odpověď. Přesto jedna značka z reálných dat převládá.
 
Ať uže je Vaše volba jakákoliv, svoje oblíbené jednotky koupíte nejlépe samozřejmě na www.i4wifi.cz
***
 

K čemu je dobré WPA3?

15. ledna 2018 v 21:41 | Martin
Dalším dílkem ve skládačce standardů Wi-Fi je jeho rozšíření o zabezpečení WPA3, které ohlásila Wi-Fi aliance. Ta se stará o rozvoj protokolů celé rodiny standardů 802.11 (Wi-Fi).
Přestože v současnosti nejrozšířenějším zabezpečení WPA2 byla nedávno objevena chyba nazývaná KRACK, je toto zabezpečení stále dostatečně robustní a prakticky neprelomitelné i díky použití 128bit šifrování. Navíc zmíněnou chybu výrobci rychle opravili a není se tak čeho obávat i při použití zabezpečení WPA2.

Výsledek obrázku pro wifi standards
Nové WPA3 sice používá vyšší 192bit šifrování, ale daleko důležitější je jeho snadnost nasazení. Pokud si nyní pořídíte nějaké zařízení s Wi-Fi, je nutné se k němu nějakým způsobem (např. kabelem) připojit a zadat informace o hesle. Až poté je možné takové zařízení přidat do již stávající sítě.
To je samozřejmě nepraktické u zařízení typu bezdrátově ovládané zásuvky nebo Wi-Fi žárovky.
Vzhledem k rozvoji různých smart home senzorů tak vyvstává otázka, jak lépe vyřešit připojení nového zařízení, aniž by uživatel musel ručně informace o síti zadávat. To je hlavním úkolem WPA3.

V současné době však neexistuje zařízení volně dostupné na trhu, které by tento protokol již využívalo. Dobře to mají vyřešené např. IoT hračky od TP-LINKu. Ty po zapnutí vytvoří dočasné AP, ke kterému se připojíte telefonem a přes aplikaci vložíte heslo k domásí síti. Po uložení se zařízení přepne do režimu klient s již použitými údaji o síti, které jste vložili.
Je to jednoduché, ale můžet to být ještě jednoduší.

Výsledek obrázku pro wpa3

WPA3 tak souvisí s již oznámeným standardem Wi-Fi HaLow neboli 802.11ah, které má být použité právě pro bezdrátové bateriové senzory. Pokud by v takovém senzoru byl použit některý ze stávajících Wi-Fi standardů, čidlo by na baterie vydrželo sotva týden. Wi-Fi HaLow tedy upravuje vysílání tak, aby vysílalo s co nejnižší spotřebou a baterie v něm vydržela roky.

Jelikož pro zasílání signálů ze senzorů není třeba velký datový tok, tak vedle úpravy spotřeby se zároveň počítá s použitím vhodnější a pro tyto účely vyčleněné frekvence 868 MHz dle všeobecného oprávnění. Na nižší frekvenci je sice možné přenášet nižší datový tok, zato se daleko lépe šíří prostorem i přes stěny. Odpadá tak potřeba použití různých repeatrů v rámci domu.

Výsledek obrázku pro wifi halow

V současné době se pro smart home (nebo Interet of Things - IoT chcete-li) více využívají standrady ZigBee a Z-Wave, případně komerčně dostupné služby s plošným pokrytím technologií LoRaWAN, SigFox a NB-IoT. Zařízení s podporou Wi-Fi HaLow je zatím těžko hledat.

Wi-Fi aliance chce i v tomto segmentu bodovat a uvidíme jak se jí to nebo spíše výrobcům čipů podaří i tentokrát.
Spojení Wi-Fi HaLow a WPA3 je tak logické. Na domácím routeru s podporou Wi-Fi HaLow, který máte fyzicky dostupný, zvolíte přidání dalšího senzoru a na senzoru stisknete tlačítko spárování.
Pomocí protokolu WPA3 se senzor propojí a vytvoří zabepečené spojení s Bránou.

Těšíme se, že Vám brzy takové produkty budeme moct představit a zatím je možné začít stavět s již existujících IoT zařízení ať již jsou propojené přes Ethernet nebo Wi-Fi.

Další Wi-Fi standard na cestě. Přichází 802.11ax od Intelu!

9. ledna 2018 v 11:01 | Pavel
4. ledna spatřilo světlo světa oznámení od Intelu, který dal zelenou novému Wi-Fi standardu 802.11ax.

Maximální rychlost by se podle Intelu měla pohybovat okolo 2,4 Gbps na 160 MHz kanále a to vše v domácích podmínkách, jedná se ovšem o linkové rychlosti a vše bude záviset na využitém hardwaru na obou stranách.

Jak se Intelu podaří tento marketingový tah uvidíme s první várkou nových čipsetů, které Intel plánuje dodávat už v tomto roce, masová produkce se očekává až v roce 2019.


V dnešní době zažívají boom produkty s podporou 802.11ac, které se implementují do starších sítí, jenž donedávna pracovaly v "nkových" standardech. Jedná se například o produkty Ubiquiti, Mikrotik a další.

Jaký máte názor na toto oznámení a myslíte si, že pomůže v současném zarušeném prostředí bezdrátových sítí?

i4wifi pomáhá v rámci DigiKoalice

14. prosince 2017 v 15:29 | Martin
i4wifi distribution se stalo členem otevřeného uskupení DigiKoalice, jejímž hlavním posláním je zvýšení digitální gramotnosti v ČR. i4wifi jakožto specialista na síťovou infrastrukturu a vzdělávání nejen v rámci kurzů na skoleni.i4wifi.cz tak přispívá k rozvoji vědomostí právě v oblasti počítačových a bezdrátových sítí.Součástí našeho příspěvku je i bezpečnější provoz nejen bezdrátových sití. V rámci naší technické podpory již zabezpečíme v průměru 15 sítí měsíčně.
 
 

Reklama