Telekomunikace

K čemu je dobré WPA3?

Pondělí v 21:41 | Martin
Dalším dílkem ve skládačce standardů Wi-Fi je jeho rozšíření o zabezpečení WPA3, které ohlásila Wi-Fi aliance. Ta se stará o rozvoj protokolů celé rodiny standardů 802.11 (Wi-Fi).
Přestože v současnosti nejrozšířenějším zabezpečení WPA2 byla nedávno objevena chyba nazývaná KRACK, je toto zabezpečení stále dostatečně robustní a prakticky neprelomitelné i díky použití 128bit šifrování. Navíc zmíněnou chybu výrobci rychle opravili a není se tak čeho obávat i při použití zabezpečení WPA2.

Výsledek obrázku pro wifi standards
Nové WPA3 sice používá vyšší 192bit šifrování, ale daleko důležitější je jeho snadnost nasazení. Pokud si nyní pořídíte nějaké zařízení s Wi-Fi, je nutné se k němu nějakým způsobem (např. kabelem) připojit a zadat informace o hesle. Až poté je možné takové zařízení přidat do již stávající sítě.
To je samozřejmě nepraktické u zařízení typu bezdrátově ovládané zásuvky nebo Wi-Fi žárovky.
Vzhledem k rozvoji různých smart home senzorů tak vyvstává otázka, jak lépe vyřešit připojení nového zařízení, aniž by uživatel musel ručně informace o síti zadávat. To je hlavním úkolem WPA3.

V současné době však neexistuje zařízení volně dostupné na trhu, které by tento protokol již využívalo. Dobře to mají vyřešené např. IoT hračky od TP-LINKu. Ty po zapnutí vytvoří dočasné AP, ke kterému se připojíte telefonem a přes aplikaci vložíte heslo k domásí síti. Po uložení se zařízení přepne do režimu klient s již použitými údaji o síti, které jste vložili.
Je to jednoduché, ale můžet to být ještě jednoduší.

Výsledek obrázku pro wpa3

WPA3 tak souvisí s již oznámeným standardem Wi-Fi HaLow neboli 802.11ah, které má být použité právě pro bezdrátové bateriové senzory. Pokud by v takovém senzoru byl použit některý ze stávajících Wi-Fi standardů, čidlo by na baterie vydrželo sotva týden. Wi-Fi HaLow tedy upravuje vysílání tak, aby vysílalo s co nejnižší spotřebou a baterie v něm vydržela roky.

Jelikož pro zasílání signálů ze senzorů není třeba velký datový tok, tak vedle úpravy spotřeby se zároveň počítá s použitím vhodnější a pro tyto účely vyčleněné frekvence 868 MHz dle všeobecného oprávnění. Na nižší frekvenci je sice možné přenášet nižší datový tok, zato se daleko lépe šíří prostorem i přes stěny. Odpadá tak potřeba použití různých repeatrů v rámci domu.

Výsledek obrázku pro wifi halow

V současné době se pro smart home (nebo Interet of Things - IoT chcete-li) více využívají standrady ZigBee a Z-Wave, případně komerčně dostupné služby s plošným pokrytím technologií LoRaWAN, SigFox a NB-IoT. Zařízení s podporou Wi-Fi HaLow je zatím těžko hledat.

Wi-Fi aliance chce i v tomto segmentu bodovat a uvidíme jak se jí to nebo spíše výrobcům čipů podaří i tentokrát.
Spojení Wi-Fi HaLow a WPA3 je tak logické. Na domácím routeru s podporou Wi-Fi HaLow, který máte fyzicky dostupný, zvolíte přidání dalšího senzoru a na senzoru stisknete tlačítko spárování.
Pomocí protokolu WPA3 se senzor propojí a vytvoří zabepečené spojení s Bránou.

Těšíme se, že Vám brzy takové produkty budeme moct představit a zatím je možné začít stavět s již existujících IoT zařízení ať již jsou propojené přes Ethernet nebo Wi-Fi.

Další Wi-Fi standard na cestě. Přichází 802.11ax od Intelu!

9. ledna 2018 v 11:01 | Pavel
4. ledna spatřilo světlo světa oznámení od Intelu, který dal zelenou novému Wi-Fi standardu 802.11ax.

Maximální rychlost by se podle Intelu měla pohybovat okolo 2,4 Gbps na 160 MHz kanále a to vše v domácích podmínkách, jedná se ovšem o linkové rychlosti a vše bude záviset na využitém hardwaru na obou stranách.

Jak se Intelu podaří tento marketingový tah uvidíme s první várkou nových čipsetů, které Intel plánuje dodávat už v tomto roce, masová produkce se očekává až v roce 2019.


V dnešní době zažívají boom produkty s podporou 802.11ac, které se implementují do starších sítí, jenž donedávna pracovaly v "nkových" standardech. Jedná se například o produkty Ubiquiti, Mikrotik a další.

Jaký máte názor na toto oznámení a myslíte si, že pomůže v současném zarušeném prostředí bezdrátových sítí?

i4wifi pomáhá v rámci DigiKoalice

14. prosince 2017 v 15:29 | Martin
i4wifi distribution se stalo členem otevřeného uskupení DigiKoalice, jejímž hlavním posláním je zvýšení digitální gramotnosti v ČR. i4wifi jakožto specialista na síťovou infrastrukturu a vzdělávání nejen v rámci kurzů na skoleni.i4wifi.cz tak přispívá k rozvoji vědomostí právě v oblasti počítačových a bezdrátových sítí.Součástí našeho příspěvku je i bezpečnější provoz nejen bezdrátových sití. V rámci naší technické podpory již zabezpečíme v průměru 15 sítí měsíčně.

Novinky prosinec 2017

1. prosince 2017 v 7:17 | Tomáš
Vánoce jsou za dveřmi, svátky jednou nohou ve futrech a my se i v tento sváteční čas podíváme na nejzajímavější novinky z oblasti telekomunikací.

Očekávanou novinkou je designový Wi-Fi router AirCube AC - AP/Router 2,4GHz/5GHz, který vyniká výkonnou anténou a skvělým pokrytím každé domácnosti. Navíc integruje vzdálenou správu UNMS koncových zařízení a podporuje aplikaci Umobile pro rychlé nastavení. Od UBIQUITI se můžete podívat na Vnitřní kameru UniFi Video G3 MICRO.

AIR CUBEVnitřní kamera

Od TP Link vás možná zaujme Chytrá Wi-Fi LED žárovka, která je snadno nastavitelná a umožní vám plynule nastavovat intenzitu osvětlení. A jako poslední zajímavost uvedu GWL/Power Pb záložní/solární akumulátor VRLA GEL 12V navržený pro hluboké vybíjení i cyklické namáhání. Je tak vhodný pro solární i záložní systémy.

žárovkaZáložní akumulátor

Podívejte se na celý přehled novinek v pdf nebo přímo na webu.

Školení UEWA - Unifi

23. listopadu 2017 v 13:15 | Martin
Dnešní školení UEWA - Ubiquiti Enterprise Wireless Admin pro hotspotový systém Unifi opět zcela zaplněné. Další termíny i dalších typy školení na https://skoleni.i4wifi.cz/

Novinky listopad 2017

1. listopadu 2017 v 15:28 | Tomáš
Jako každý měsíc, i v listopadu se podíváme na přehled nejzajímavějších novinek z oblasti telekomunikací - a také z EVBike.

První novinkou je MIKROTIK RBM11G, který je ideální pro stavbu vlastního řešení ať už jako základ pro inteligentní domácnost či do auta. Deska má integrovaný duální procesor, má slot na SIM kartu a lze rozšířit o Wi-Fi modul či LTE modem.. Od Netisu se můžete podívat na Netis WF2880 1200 Mbps AP/Router.

MIKROTIK RBM11GNetis WF2880

Od EVbike se pochlubíme kompletní přestavbou EVMOSQUIT, evolučním elektro odrážedlem, které nabízí maximální pohodlí a je vybaveno přídavným elektrickým pohonem o výkonu 750W. A jako poslední zajímavost uvedu WaveRF Odrušovač pro MikroTik RB SXT, který snižuje nežádoucí interferenční rušení ze zadní strany a z bočních stran. Ochraňuje tak signál jen v žádoucí oblasti.

Revoluční elektro odrážedlo, které nabízí maximální pohodlí a je vybaveno přídavným elektrickým pohonem o výkonu 750W,GWL/Power Pb záložní/solární akumulátor VRLA GEL 12V/250Ah (OTL250-12)nižuje nežádoucí interferenční rušení ze zadní strany a z bočních stran. Ochraňuje signál jen v žádoucí oblasti.

Podívejte se na celý přehled novinek v pdf nebo přímo na webu.

Co nového se objevilo na WISPApalooza 2017?

13. října 2017 v 14:54 | Michal
Rok se s rokem sešel a opět proběhla v Las Vegas akce WISPApalooza zaměřená na poskytovatele internetu. Stejně jako loni, společnost Ubiquiti nastínila budoucí vývoj produktů a představila novinky na rok 2018. Ne všichni máme možnost se akce zúčastnit, proto bych vám rád tímto článkem zprostředkoval několik zajímavých produktů, které byly představeny. Na co se tedy můžeme těšit?

airFiber 5X-HD


AF5X-HD má nový LTU chipset, níže je detailní pohled na osazený "tišták" přes průhledný plastový kryt. Oproti AF-5X má mnohem nižší spotřebu a nabízí 10, 20, 30, 40, 50, 60, 80 a 100MHz kanály. Další zásadní vylepšení je modulace, nový model podporuje až 1024QAM (10 bitů/symbol) a do budoucna 4096QAM (12 bitů/symbol).


AF5X-HD má jak datový port, tak management port pro správu stejně jako standardní AF5X. Zůstává i GPS konektor pro GPS synchronizaci. Model AF5X-HD US verze je už nyní k dispozici pro beta testery v Americe a zde jsou základní parametry:

Procesor: LTU IC
Data Port: 1x 10/100/1000 Ethernet Port
Management Port: 1x 10/100/1000 Ethernet Port
Maximální propustnost*: 1+Gbps
Maximální dosah*: 200+ km
Operační systém: airOS F
Frekvence: 5150-5250MHz a 5740-5850MHz (pozn. rozsah se týká US verze na beta-store)
Šířka kanálu*: 10/20/30/40/50/60/80/100 MHz
Šifrování: 128-bit AES
Maximální výkon TX*: 29dBm
Maximální spotřeba: 12W
Napájení: 24V/ 1A PoE Gigabit injektor (součástí balení)
Podporovaný rozsah napájení: 20-50V
Norma: FCC

* Závisí na lokálních podmínkách a regulaci.

PrismStation a IsoStation LTU

Další novinkou s LTU chipsetem bude jednotka PrismStation a IsoStation. Na fotografii můžete vidět upravené verze pro prezentaci s plastovým krytem a s plastovou 30°hornovou anténou. Už nynější verze PrismStation AC mají skvělé výsledky v městkém zarušeném prostředí, takže je dobře, že Ubiquiti tyto modely dál rozvíjí.Parabola LTU 30dBi

Novinkou je 30dBi parabolická anténa o průměru 500mm se stejným systémem zámku jako hornové antény Prism. Bude možné zkombinovat s PrismStation AC, IsoStation AC nebo novými modely LTU.Novinky představené na této akci mají vždy velký potenciál. Jak se můžete přesvědčit z loňského článku o Wispapalooza 2016, tak všechny produkty najdete v nabídce i4wifi. Například UniFi Switche, UniFi AC Mesh a UniFi AC HD se stali velmi oblíbenými a často nasazovanými v různorodých instalacích po celém světě i u nás.

Novinky říjen 2017

29. září 2017 v 13:46 | Tomáš
Jako každý měsíc, i v listopadu se podíváme na přehled nejzajímavějších novinek z oblasti telekomunikací - a také z EVBike.

První novinkou je MIKROTIK RBM11G, který je ideální pro stavbu vlastního řešení ať už jako základ pro inteligentní domácnost či do auta. Deska má integrovaný duální procesor, má slot na SIM kartu a lze rozšířit o Wi-Fi modul či LTE modem.. Od Netisu se můžete podívat na Netis WF2880 1200 Mbps AP/Router.

MIKROTIK RBM11GNetis WF2880

Od EVbike se pochlubíme kompletní přestavbou EVMOSQUIT, evolučním elektro odrážedlem, které nabízí maximální pohodlí a je vybaveno přídavným elektrickým pohonem o výkonu 750W. A jako poslední zajímavost uvedu WaveRF Odrušovač pro MikroTik RB SXT, který snižuje nežádoucí interferenční rušení ze zadní strany a z bočních stran. Ochraňuje tak signál jen v žádoucí oblasti.

Revoluční elektro odrážedlo, které nabízí maximální pohodlí a je vybaveno přídavným elektrickým pohonem o výkonu 750W,GWL/Power Pb záložní/solární akumulátor VRLA GEL 12V/250Ah (OTL250-12)nižuje nežádoucí interferenční rušení ze zadní strany a z bočních stran. Ochraňuje signál jen v žádoucí oblasti.

Podívejte se na celý přehled novinek v pdf nebo přímo na webu.

Produktové novinky září 2017

11. září 2017 v 11:13 | Martin
Na začátek nového školního roku jsme pro vás připravili opět spoustu zajímavých novinek ať se Vám to "poskytuje" opět lépe.

První novinkou je hi-end 802.11ac router Netis WF2780, který umí současně 2,4 i 5Ghz pásmo a od Netisu nyní můžete používat i občas se hodící opakovač signálu E1+

WF2780 1200 Mbps AP/Router - 2,4 GHz + 5 GHz, 802.11acE1+ 300 Mbps Opakovač Wi-Fi signálu

Ubiquiti se pustilo i do GPON sítí a nyní je možné si rezervovat první ONU jednotky Ufiber NanoG, kompatibilní s řadou typů OLT pro možnost postupné integrace do vaší GPON sítě. Pěkné provedení dokresluje i přepínatelný display s informacemi o LAN i GPON síti.

Druhou "optickou" novinkou od Ubiquiti je špičkový optický Router EdgeRouter Infinity s 8 SFP+ porty

UFiber NanoG - GPON jednotka, SC/APC portEdgeRouter INFINITY - 8x SFP+, 1x Gbit LAN, 16GB RAM, 100W

Podívejte se na celý přehled novinek v pdf nebo přímo na webu.

Nové všeobecné oprávnění VO-R/23/08.2017-6 pro 70 a 80GHz

4. září 2017 v 15:15 | Martin
28.8. vešlo v platnost připravované všeobecné oprávnění VO-R/23/08.2017-6 k provozu spojů v pásmech 71-76 GHz a 81-86 GHz.


Připravované změny jsem zmiňoval v předchozím článku. Od návrhu se nové VO nijak neliší a tedy pouze přidává nové možnosti v použití šířky kanálu. Stávající spoje nejsou a ani nebudou tímto nový VO nijak ovlivněny oproti předchozí verzi VO.

Nové VO tedy splňují i naše spoje.
 
 

Reklama